
Naujausios
Onos Lukauskaitės atminimui
1983 metų gruodžio 24 dieną Čikagoje leidžiamame lietuvių laikraštyje „Draugas“ buvo išspausdintas Tomo Venclovos parašytas Onos Lukauskaitės-Poškienės nekrologas. Daugiau nei 30 metų jis niekur kitur nebuvo perspausdintas.
Tomas VENCLOVA
1983 metų gruodžio ketvirtąją atsisveikino su Lietuva ir pasauliu Ona Lukauskaitė-Poškienė, poetė ir visuomenininkė, viena iš pačių garbingiausių asmenybių, kokias kada nors buvo pagimdžiusi mūsų tauta. Būsimieji istorikai minės jos vardą šalia tokių lietuvių moterų, kaip Gabrielė Petkevičaitė-Bitė arba Marija Pečkauskaitė. Būsimieji istorikai, be abejo, taip pat prisimins, jog Onai Lukauskaitei teko gyventi ir veikti kur kas sunkesniais laikais, negu jos išgarsėjusioms pirmtakėms.
Ona Lukauskaitė mirė ligoninėje Šiauliuose; gruodžio šeštąją palaidota ten pat, Ginkūnų kapinėse. Šiandien negaliu aplankyti savo vyresniosios draugės kapo. Gal ir niekada negalėsiu. Galiu tik ištarti šiuos kelis atsisveikinimo žodžius.
Visas Onos Lukauskaitės gyvenimas susijęs su Šiauliais. Ten ji gimė 1906 metų sausio 29 dieną, ten ir mirė vos pora mėnesių prieš savo septyniasdešimt aštuntąjį gimtadienį. Tačiau per savo amžių matė ne tik Šiaulius, bet ir Vakarų Europos sostines, ir Arktikos konclagerius. Galėjo likti broliškame kape amžinojo pašalo zonoje, be paminklo, be jokios žymės. Tas likimas jai grėsė netgi paskutiniaisiais gyvenimo metais. Bet šiandien ji sutapo su gimtąja Lietuvos žeme. Karta po kartos lankys jos kapą ir puoš jį gėlėmis, net jeigu valdžiai užtektų įžūlumo tatai kliudyti. Šiandien tai mūsų didelė paguoda.
Onos Lukauskaitės tėvai buvo demokratinių pažiūrų žmonės, ir nepriklausomybės laikais ji buvo kairiojo visuomenės sparno veikėja. Dalyvavo toje pačioje literatūrinėje grupėje, kaip ir Kazys Boruta, Kazys Jakubėnas, Salomėja Nėris. Du jos poezijos rinkiniai – „Brangiausias pėdas“ ir „Eilėraščių kraitis“, išleisti tuo metu, liks mūsų literatūros lobyne. Žymus kritikas ir protingas žmogus Petras Juodelis mėgdavo tvirtinti, jog Hanė Lukauskaitė, kaip ji tuomet pasirašinėdavo, – talentingesnė poetė už Salomėją Nėrį. Apie tai, žinoma, gali spręsti tiktai istorija. Tačiau šiandien visiškai aišku, jog Ona Lukauskaitė pasirinko teisingesnį kelią negu Salomėja Nėris ir daugelis tos grupės rašytojų. Nepriklausomybės laikais ji užtardavo nuskriaustuosius – ir lygiai taip pat ryžosi elgtis tada, kai Lietuva neteko nepriklausomybės. Drauge su savo bičiuliu Kaziu Boruta Stalino laikais buvo nuteista už demokratinę bei tautinę veiklą. Kalėjo Vorkutos konclageriuose ligi 1955 metų, bene pačiu blogiausiuoju istorijos laikotarpiu. Ona Lukauskaitė parašė apsakymų, ir šiandien plintančių Lietuvos savilaidoje. Kada nors tie apsakymai bus minimi greta Balio Sruogos Dievų miško.
Susipažinau su Ona Lukauskaite 1972 metais mažame, pilname knygų kambarėlyje, kur ji leido senatvę. Mano žmona tada pasisiūlė mane nuvesti „pas įdomiausiąją Šiaulių moterį“ – ir nei kiek nesuklydo. Ne tik aš, bet ir daugelis galėjo pasimokyti iš Onos Lukauskaitės pilietinės drąsos, užuojautos žmonėms, blaivios ir gilios pažiūros į aplinką ir istoriją. Kada kilo sumanymas kurti Lietuvos Helsinkio grupę, man buvo pavesta tuo reikalu pasišnekėti su Ona Lukauskaite. Po trumpučio pokalbio vienoje Šiaulių miesto gatvėje, toliau nuo pašalinių liudininkų, ji nedvejodama sutiko įstoti į grupę. Kai surengėme viešą spaudos konferenciją, Ona Lukauskaitė kiek juokaujančiu tonu pasakė Viktorui Petkui ir man: „Gal truputį pasiskubinote. Tačiau noblesse oblige – garbė įpareigoja. Dabar jau niekas iš mūsų nebegali trauktis. Aš greičiausiai būsiu ištremta, bet man tai ne naujiena, ir esu tam pasirengusi.“
Nesitraukdama nė per pėdą, ji dalyvavo Helsinkio grupės veikloje netgi tada, kai kiti jos nariai buvo įkalinti, išblaškyti ar žuvo. Tardymai ir sunkūs pergyvenimai, be abejo, ardė jos sveikatą, kuri ir šiaip nebuvo tvirta. Bet pasidavimo iš jos nesulaukta niekad. Ona Lukauskaitė laikė helsinkiečių veiklą teisėta ir svarbia Lietuvos likimui. Kaip paprastai, ji neklydo.
Ona Lukauskaitė buvo viena nedaugelio lietuvių – Nobelio taikos premijos kandidatų. Palaikiau su ja ryšį ligi paskutiniųjų dienų: kaip tas ryšys buvo palaikomas, dar ne metas kalbėti. Ligi paskutiniųjų dienų suvokiau, kad Lietuvoje yra mažų mažiausiai vienas visiškai laisvas žmogus. Sakoma, jog vienas teisusis gali išgelbėti bet kokį miestą, netgi Sodomą ir Gomorą. Ona Lukauskaitė buvo iš tokių teisiųjų.
Žinau, kad Lietuvos žemė jai bus lengva.
1983
Tomas Venclova Šiauliuose šią liepą.