
Naujausios
Nuo Šiaušės pakrantės (3)
Pokalbis su profesoriumi Vyteniu Rimkumi
Pokalbis su profesoriumi Vyteniu Rimkumi kol kas rutuliojasi lygiagrečiai jo gyvenimo keliui. Rugsėjo „Atolankose“ kalbėjome apie profesoriaus šeimą, vaikystę, gimtąją sodybą prie Šiaušės upelio, o spalį – apie prarastą nepriklausomybę, sovietizacijos pradžią, 1941 metų birželio 14-ąją, karo pradžią, holokaustą.
V. Rimkus – Šiaulių berniukų gimnazijos gimnazistas. Domino, koks tada buvo miestas paauglio akimis. Karas užstęsė, artėjo Raudonoji armija. „Su nerimu buvo laukiama karo pabaigos, bet kažkiek tikėta, kad laisvė sugrįš“, – tą neramų laikotarpį prisiminė profesorius. Tada tik jausta, dabar žinoma – gyvenimo ramus tekėjimas dingo ilgiems dešimtmečiams.
Trečioji pokalbio dalis – nuo degančių Šiaulių.
Vladas VERTELIS
Žurnalistas
Visam gyvenimui...
Vladas Vertelis. Kur jūs sulaukėte Raudonosios armijos? Ar matėte degančius Šiaulius? Manoma, kad rusų lėktuvai bombardavo beginklį miestą, nes vokiečiai prieš oro ataką buvo pasitraukę už miesto. Antrojoje interviu dalyje minėjote, kad mieste siautė ir vokiečių padegėjai. Vadinasi, degino ir raudonieji, ir rudieji. Šiauliai sudegė ir per Pirmąjį pasaulinį karą. Kiek daug per tą apokalipsinį laikotarpį neteko miestas...
Vytenis Rimkus. Degančių Šiaulių įspūdis išliko visam gyvenimui. Artėjant frontui daug šiauliečių išvažinėjo po artimus kaimus, atseit saugesnius. Taip pas mus, Pikeliškėje, apsistojo Šalkauskių šeima – senutė motina ir trys jos dukros, prof.Stasio Šalkauskio seserys. Tėvas su dviračiu išvyko pasižiūrėti į jų namą, buvusį netoli kalėjimo, pakalbėti su tą namą saugoti likusia moterimi. O štai naktį Pikeliškėje išgirdome tolimus dunksėjimus ir švytinčią pašvaistę šiaurėje, Šiaulių pusėje. Dundėjimai stiprėjo ir tilo, girdėjosi stiprėjantis ir tolstantis lėktuvų gaudesys, pašvaistėje vis švystelėdavo žibintai. Šiauliai dega...
Rytą ir visą dieną toje kryptyje – didžiulis juodų dūmų stulpas, besisklaidantis danguje. Namuose – baimė ir liūdesys, o tėvo vis nėra. Ir tik pavakary keliuku nuo Bazilionų pamatėme kažką važiuojantį dviračiu – tai buvo tėvas, be kepurės, visas aprūkęs.
O buvę taip: atlikęs savo reikalus mieste, vėlai vakarop tėvas grįžo į Šalkauskių namą pernakvoti, kai staiga išgirdo pavojaus sireną ir sprogimus. Abu su šeimininke išbėgo slėptis į sode iškastą slėptuvę, o atsigręžę pamatė, kad namo vietoje – vien liepsnos. Taip sudegė visas Šalkauskių turtas, ir tėvo kepurė, bet išliko patvoryje paliktas dviratis. Galima įsivaizduoti Šalkauskių liūdesį, bet dukros nutarė savo senajai motinai apie tai nesakyti.
Šiaulių bombardavimas tęsėsi dar dvi naktis, dūmų stulpas vis skleidėsi bent porą savaičių, buvo aišku, kad Šiaulių nebėra. Miestas ištuštėjo, o dalis žmonių išsislapstė, kaip dailininkas Gerardas Bagdonavičius tris naktis su savo mama pratūnojęs savo sodelyje, į tą medinių namų rajoną bombų nenukrito. Daug žmonių žuvo, buvo kalbama – apie 300.
Vokiečių dalinių mieste lyg ir nebuvo, išskyrus minėtą Hitlerjungo būrį. Žandarų ir policininkų mieste buvo, lakstė gatvėmis, tikrino turtus nešančius žmones. Buvo plėšikaujančių, juos čia pat ir nušaudavo, buvę ir nekaltų aukų, gelbėjusių savo turtą. Raudonoji armija į degantį miestą įėjo be mūšių, įsitvirtino gynybai.
Taip Šiauliai tapo vieninteliu Lietuvos miestu, sunaikintu du kartus. Po sugriovimų miestas atsistatinėjo, plėtėsi, deja, paminklo apie tą skaudžią praeitį kol kas nėra...
V.V. Frontui pasislinkus už Šiaulių, jūsų gimtosios apylinkės, rodos, liko nepaliestos karo. Kiek frontas užkabino Jūsų namus? Frontui artėjant daug lietuvių patraukė į Vakarus. Ar Jūsų šeima svarstė pasitraukimo galimybę? Sakėte, kad 1941-ųjų birželį jau buvo ruošiami džiūvėsiai, artimi giminaičiai buvo išvežti. Manėte, kad trėmimai nebepasikartos, ar – kad sovietai, laimėję karą, atsitrauks?
V.R. Tai buvo ypač sudėtingas pavasaris visais požiūriais. Buvo svarstoma galimybė trauktis į Vakarus. Bet kaip? Su vežimu, pasikinkius arklius? O šeima tai padidėjusi, atsirado mažamečiai sesutė ir broliukas. Nutarėme nesijudinti, kas bus – tas bus.
Svarbiausia tėvų užduotis buvo sumažinti ūkį. Iš po atnaujintos reformos liksiančių 30 hektarų nutarta pasilikti 15 ha, tapti vidutiniokais. Po ilgų paieškų buvo surasta trijų asmenų šeima iš seniai pažįstamų, kurie ir apsigyveno senajame mūsų namelyje ir tapo kaimynais vidutiniokais. Tai turėjo tapti lyg ir apsaugos priemone.
O frontas artėjo. Bene birželio mėnesio viduryje vokiečių lėktuvai bombardavo Rėkyvos miškus. Ten, pasirodo, buvo puolančioji sovietų kariuomenė, dėl to patyrusi nemažai nuostolių. Tačiau mūsų artimose apylinkėse vokiečių nebuvo, bet pasirodė pavieniai ir būreliai rusų, tikriausiai tai būta žvalgų.
Ir štai nusistovi frontas. Kurtuvėnų, Šaukėnų, Kelmės miškai, Bijotės ežero pakrantės tapo priešiškų kariuomenių įtvirtinimais. 1944 m. vasara tapo didžiojo karo tarpsniu su visokiausiais patyrimais, apie kuriuos būtų galima pasakoti be galo.
Mūsų sodyba atsidūrė sovietų pusėje, apie 5-7 km nuo vokiečių. Iš pat pradžių patyrėme karių plėšikavimų. Pasiskerdė nemažai avių, tačiau mūsų name įsikūręs kažkokio lygio štabas tapo gera apsaugos priemone. Kentėjo aplinkinių sodybų paukščiai ir tos pačios avys, kurių mėsos nestokojo mūsų name įsikūrusių karininkų dienščikai.
Dangų neretai skrosdavo vienų ir kitų lėktuvai, teko stebėti keletą oro mūšių. Nuolat, dieną ir naktį, buvo girdimi sprogimų dunksėjimai, pavienių šūvių aidai. Bet tai ne tik kovų aidas, bet ir nuolatinis žuvų sprogdinimas Šiaušėje, tankistų šaulių treniruotės, šaudant į didįjį Bagdoniškės akmenį.
Štai į mūsų kiemą atlėkė arkliais kinkytas vežimas, sustojo už daržinės. Kariai pradėjo kasti duobę, joje montuoti minosvaidį, ėmė šaudyti. O priekyje, kaimynų žemėje, buvo iškastos kelios eilės apkasų, kuriuose pasislėpė būrys naujokų. Po pirmų šūvių pakilę jie, šaukdami „uraaa...“, bėgo į antrąją eilę, vėl po šūvių – toliau. Staiga mūsų stebimi kariai demontavo minosvaidį ir skubiai išvažiavo. Pasirodo, viena mina sprogo ir vieną saviškį užmušo. Taip mūsų Vilaičių kapeliuose atsirado kapas, gana greitai užmirštas, vėliau perkeltas į Bubių karių kapines.
Į netolimą Pikelių sodybą užklydęs raitas girtas rusas pradėjo visko reikalauti, grasinti, užėjęs į daržinę, kurioje buvo dar vokiečių iš Rusijos atkeltų rusų šeima, išprievartavo jauną merginą. Po kurio laiko sodybos šeimininkas Ignas Pikelis buvo pakviestas į mišką, kuriame vyko karinio tribunolo teismas, ir tas prievartautojas buvo nuteistas mirtimi, nuvestas už krūmų, ir pasigirdo šūvis.
Būta ir vokiečių apšaudymų. Kartą sprogo sviedinys netoli sodybos, sulėkėme į slėptuvę, ir įlekia moteris pabėgėlė nuo fronto linijos, jai, sode bepasikasant bulvių, prieš pat nosį pralėkė sviedinys, apvertė ją velėna ir žemėmis, tačiau nesprogo. Nuėjom pažiūrėti tos vietos, žiojėjančią skylę užvertėm velėna. Tas nesprogęs sviedinys ir dabar tebėra šalia tos obels.
Kitą kartą, bevalgant pietus, tada dar atviroje verandoje, pasigirdo sprogimai vakarų pusėje. Aiškiai matoma Sabaliauskų sodyba Taručiuose paskendo dūmuose, pasirodė liepsnų liežuviai. Pasirodė per lauką riedantis kažkoks kamuoliukas. Matom, kad tai berniukas. Pribėga prie verandos – visas kruvinas, apsitaškęs mėsgaliais. Nė žodžio neprataręs leidosi toliau Bagdoniškės link. Pasirodo, Taručiuose glaudėsi pabėgėlių šeima iš sudegusios pafrontės sodybos. Prasidėjus apšaudymui žmogus atlėkė į daržinę kinkyti arklių, ir kaip tik tuo metu krito sviedinys, užmušdamas vyrą ir abu arklius. Kraujai aptaškė berniuką. Koks tolesnis jo likimas – nežinom.
Tiesioginį susilietimą su karu mūsų šeima pragyveno ganėtinai laimingai, nors ir daugybė kitų nepaminėtų įvykių paliko sunkų, neišdildomą atminimą. O bendra nerimo, spėliojimų, apmąstymų atmosfera taip ir liko dešimtmečiams. Įdomu, kad po masinio apšaudymo ir dundėjimo, rugsėjo pradžioje frontui nutolus į vakarus, stojo gąsdinanti tyla. Kas, kaip dabar bus?
Sava tiesa, savos klaidos
V.V. Grįžęs į gimnaziją įsijungėte į pogrindžio veiklą. Skaitant Jūsų prisiminimus, susidarė įspūdis, kad veikėte labai profesionaliai. Kas Jus instruktavo, o gal tai iš knygų? Profesionalumą rodo ir tai, kad nebuvote demaskuotas, o ištremtas į Sibirą kartu su šeima.
V.R. Į gimnaziją grįžau gerokai pavėlavęs dėl visokių rudens darbų, slegiantį įspūdį darė sudegęs miestas ir ypač didžioji bažnyčia, kurios sienomis keletą kartu apėjau aplink. Apie partizaninį karą tarp gimnazistų būta kalbų, bet tai vyko kažkur toli. Ieškojome buto, įprastas, gana varganas gyvenimas, neturėjome maisto kortelių. Aš su būsimu kompozitoriumi Vytautu Laurušu tarnavau klapčiukais jėzuitų bažnyčioje.
Į partizaninį judėjimą įsitraukiau ganėtinai atsitiktinai, būdamas septyniolikmečiu šeštoje klasėje. Apie visas šias peripetijas esu jau gana plačiai rašęs, nesinori kartotis. Skaityti, mokytis konspiracijos neteko, nebuvo iš ko, mūsų vos kelių asmenų būreliui kaip tai savaime susiklostė slaptumo dalykai.
V.V. Plačiau pakalbėkime apie partizaninį judėjimą. Kada sužinojote, kad miškuose buriasi vyrai? Kas tai buvo: besislapstantys nuo tarybinės armijos, nespėję pasitraukti į Vakarus? Vėliau į miškus patraukė pabėgę nuo tremties? Tai buvo Lietuvos patriotai, tikėję, kad pavyks atsilaikyti, išsilaikyti?
V.R. To meto jaunimui teko itin sunkūs išbandymai. Jauni vyrai slapstytis pradėjo vokiečiams pradėjus mobilizaciją prievartiniams darbams Vokietijoje, t. y. žmonių, prilygintų belaisvio statusui. O štai kada generolas Povilas Plechavičius ėmėsi organizuoti savigynos armiją, tai stojančiųjų susidarė net eilės. Tačiau, kai vokiečiai pabandė juos siųsti į Rytų frontą, net su savo lietuviškąja vadovybe, jie nepakluso ir pasitraukė į miškus.
Dar nesibaigus karui didžioji dalis jaunų vyrų taip pat pradėjo slapstytis nuo tarybinės mobilizacijos. Savo vaidmenį čia suvaidino tarpukario Lietuvos mokyklos, nepriklausomos Lietuvos vizijos, nenoras tarnauti svetimiems, o tuo labiau žūti. Net dalis pirmųjų, įstojusiųjų į stribus, galvoje turėjo visai kitus planus. Štai kad ir tokie atminties fragmentai. Šiek tiek už mane vyresnis bendramokslis Girinskis įsirašė į Bazilionų stribų būrį, o gavęs ginklą miškinių vardu bandė grasinti kažkuriam perdaug aktyviam seniūnui. Jis buvo suimtas, bet, vedant į Bagdoniškės mišką, šalia jo tėviškės, parodyti neva savąjį bunkerį, pabėgo.
Mano namiškiai matė tą eiseną, girdėjo šūvius. Pasirodo, Girinskiukas pabėgo, tačiau sunkiai sužeistas pasirodė kitoje miško pusėje esančioje sodyboje, iš ten buvo atvežtas pas tėvus. Užklupus enkavedistams, tėvų akivaizdoje jis buvo nušautas.
1945 m. vasarą ganiau savo karvių ir avių bandą, pasirodė buvęs Bazilionų mokyklos bendraklasis (deja, pavardę pamiršau). Gyrėsi, kad tapo stribu. Jis su tėvu buvo pasitraukę iš vokiečių užimto Klaipėdos krašto. Visą dieną smagiai ganėm bandą, bandėm šautuvą, keletą kartų sušovėm, ir vakarop jis išėjo. Rytą pasirodė stribų būrelis, ieškodamas su šautuvu pabėgusio saviškio. Taip ir liko nežinomas jo likimas.
O dar ir toks buvęs atsitikimas: darbininkų sūnus Antanas Bardauskis buvo mobilizuotas, ir gauta žinia, kad jis žuvęs puolant Berlyną. O kai Bazilionuose išniekinimui buvo pamesti keli žuvę partizanai, tai mama ir seserys tikrai atpažinę savąjį Antaniuką, bet neprisipažino. Mama taip ir gaudavusi pensiją už žuvusįjį. Ir kiek tų paslapčių nueina užmarštin...
V.V. Lietuvoje naciams nepavyko suburti SS dalinių, skirtingai nei Latvijoje, Estijoje, išsislapstė ir P.Plechavičiaus rinktinė. Patriotinis jaunimas po karo išėjo į mišką, o kaimynų jauni vyrai galvas padėjo fronte, todėl Latvijoje ir Estijoje partizaninis judėjimas buvo daug mažesnis nei mūsų šalyje. Ar yra tiesos tokiose svarstymuose?
V.R. Matyt, esama tiesos tuose svarstymuose, tačiau bendri nuostoliai tolygūs. Latvių ir estų daugiau nei lietuvių tarnavo nacių armijoje, daugiau jų ten ir žuvo. Panašiai įvyko ir su tarybine armija, kurioje mūsų kaimynų žuvę irgi daugiau. Deja, tikslesnės statistikos nėra. Šitą žuvusiųjų skaičių padengia ir viršija žuvę Lietuvos partizanai. O lageriai, tremtys buvo tolygūs: šios mūsų mažosios tautos buvo vienodai tramdomos, naikinamos, nutautinamos.
Paminėtina, kad dabar dažnai painiojami lagerių, tremties terminai ir sąvokos. Net ir tremtis buvo įvairialypė. Po kalėjimo-lagerio nuosprendžio paprastai dar būdavo nuteisiama kelerių metų tremtis su gausiais teisių suvaržymais. O masinė šeimų tremtis buvo vadinama spec. tremtimi, perkėlimu. Šiems tremtiniams buvo draudžiama keisti gyvenamąją vietą iki gyvos galvos, už pabėgimą baudžiama kalėjimu, o kitos teisės (rinkimų, profsąjungų, paskolų, net komjaunimo) buvo paliktos. To iš pradžių tremtiniai nesuprato ir stebėjosi.
Išryškėja pagrindinė spec. tremties paskirtis – tai buvo tradicinė imperialistinė nuo caro laikų rusifikavimo priemonė: tūkstančiams vaikų visame Sibire nebuvo nė vienos lietuviškos mokyklos, nė vienos klasės bendrose mokyklose, nė vienos lietuviškos pamokos.
V.V. Ar iš Jūsų giminės buvo partizanų? Koks tada buvo kaimas: ar dažnai naktimis pabelsdavo į langus? Ar labai siautė NKVD daliniai? Ar apylinkių vyrai stojo jiems tarnauti? Kaip keitėsi santykiai tarp ūkininkų, kurie jau buvo vadinami buožėmis, ir buvusių samdinių, kampininkų, dalininkų? Gal prasidėjo kerštai, įskundimai? Jau tvėrėsi kolūkiai. Ar tėvai buvo spaudžiami stoti?
V.R. Aš visą tą laikotarpį (1944-1949 m.) mokiausi ir gyvenau Šiauliuose, o kaime – tik per atostogas, todėl apie kaime vyravusias nuotaikas, kaimynų santykius galėjau žinoti tik iš pokalbių. Mūsų tėviškė, vienkiemis Pikeliškė buvo toliau nuo miškų, todėl nei miškinių, nei stribų naktinių pasibeldimų nebuvo. O pas mus visą tą laiką nelegaliai gyveno mamos brolis Juozas Budrikas. Kai 1949 m kovo 25 d. sodybą apsupo ir įsiveržė enkavedistai ištremti mus, iš pradžių pagalvojome, kad tai dėl dėdės Juozo, o jam paliko saugoti visą sodybos turtą. Tiesiog paradoksas.
Apie kolūkius buvo kalbama. Bazilionuose jis jau buvo, ir daugelis stebėjosi, kad jo pirmininku išrinktas stamboko gero ūkio savininkas. O apskritai aktyviausi kolūkių priešininkai buvo per tarybinę reformą žemės gavę naujakuriai, ypač tie, kurie sėkmingiau pradėję ūkininkauti. O dauguma dvarininkų ir stambiųjų ūkininkų-buožių jau buvo ištremti, dalis – metę ūkius, prispausti pyliavų, nuolatinio mokesčių didinimo. Vėlgi paradoksas – nuo kolūkių šalinosi dalis neturtingųjų, net bežemių, matyt, nujausdami, kad praras laisvę.
Nors mūsų šeimos narių, giminaičių būta per 30 represuotų, tačiau tiesioginio miškinio nebuvo, išskyrus mane – ryšininką. Mano tetos Irenos sodyba Slišuose buvo prieglobstis ir partizanams, ir besislapstantiems kaimynams.
V.V. Kaip kaimo žmonės vertino partizanus, jų kovas? Kaip tie vertinimai kito metams bėgant? Rašėte, kad Jums, kaip ryšininkui, net teko pamokyti miško brolius, jog savo spaudoje negrasintų žmonėms mirtimi.
V.R. Lietuvos kaimo žmonės brangino savo tėviškę, gimtinę, visomis išgalėmis stengėsi ją išlaikyti. Ir kaip neprisiminti, kaip nesididžiuoti tais pamiškių gyventojais, pas kuriuos slapstėsi ir rusai pabėgėliai, o vėliau jau ir lietuviai miškiniai, partizanai? Didžioji dalis partizanų – tai paprasti kaimo bernai, jaunuoliai, kurie pasipriešino okupantų mobilizacijoms, nepanoro būti atplėšti nuo gimtosios žemės, žūti už svetimus interesus.
V.V. Kokios partizanų kovos įsiminė? Prisimenu, kartą sakėte, kad nežinote atvejo, kai jie būtų užpuolę karinę bazę, išvadavę tremtinių ešeloną?
V.R. Daug buvo tų įvykių. Vieną rytą kažkur toli aidėjo šūviai, o paskui paaiškėjo, kad tai iš Pakapės apylinkių į Bazilionus grįžo stribų būrys, daręs kratas. Važiavo arkliais pakinkytom dviem padvadom, važnyčiavo pavaryti piemenukai. Pravažiavus mišką, jau laukų pradžios grioviuose pasiruošę jų laukė partizanai. Visi devyni stribai buvo nušauti, nušauti visi arkliai, o piemenukai liko gyvi. Lavonai buvę nuginkluoti ir suguldyti ant vieškelio.
Į įvykio vietą tik vakare atvyko kariuomenės būrys. Tarp žuvusiųjų buvo ir mūsų šeimos pažįstamas neblogas vyrukas, o ir dalis kitų, tokiu būdu buvo bandę išvengti mobilizacijos į armiją. Toks tai likimas klestėjo. Kalbėjo, kad ten buvęs nemažas partizanų būrys, bazavęsis Rėkyvos pelkėse, kad arklius iššaudė buvęs jų savininkas.
Būta ir kitų mažesnių susidūrimų. Buvo gailimasi žūstančiųjų, o kalčiausia – tai okupacija ir jos inspiruotos žudynės, įtraukiant į jas ir vietos gyventojus. Be nacių okupacijos nebūtų buvę Lietuvoje Holokausto, be sovietinės okupacijos – partizanų ir stribų. Okupacijos lėmė kovą už laisvę. Patriotizmas reiškėsi įvairiomis formomis: atvira kova, pasipriešinimu, nepaklusnumu įstatymams, kolektyvizacijai, pasyvia laikysena ir kt.
V.V. Ar klausėte Amerikos balso? Kiek užsienio radijo laidos lėmė, kad partizaninis karas Lietuvoje užsitęsė? Ar tikrai lietuviai buvo raginami laikytis iki Kalėdų, iki Velykų?
V.R. Pokaryje turėti radioimtuvus buvo draudžiama, tačiau vienur kitur jų buvo, pasiklausoma. Vargu ar tos laidos turėjo didesnės įtakos pasipriešinimui, nes tarybinis terorizmas, trėmimai buvo vykdomi neatsižvelgiant į Vakarų elgseną. Lietuviškos laidos nestokojo patriotinio patoso, bet tai buvo tik kalbos, o partizanai ir ypač vadovai suvokė apie ginkluotos kovos artėjančią baigtį, todėl naujai patriotizmu užsidegusio jaunimo nebepriiminėjo į būrius, o ir patys pabaigoje stengėsi slapta legalizuotis.
V.V. Kaip apskritai Jūs vertinate pokario laikotarpį?
V.R. Pokaris – tai 45 metai sovietinės okupacijos, dramatiškas, tragiškas Lietuvos buvimo laikotarpis, kupinas svajonių, didvyriškumo, aukų, abejonių, savižudybių, išdavysčių, susidvejinimo. Apskritai aš šį laikotarpį skiriu į dvi dalis: stalinistinį ir postalinistinį. Kaip tik Stalino laikais vyko žiauriausi įvykiai: areštai, mirties bausmės, trėmimai, lageriai. Apie šį tarpsnį yra daug atsiminimų, istorinių tyrinėjimų, tačiau tebėra daug ir paslapčių. Štai didžiuosius pokario 1948, 1949 ir 1951 metų trėmimus valdžia teisino tuo, kad tai esą tik partizaninės kovos pasekmės. O kaip tada su pirmąja 1941 metų tremtimi? O ir pokario trėmimai tik papildydavo partizanų skaičių pabėgusiais, pasislėpusiais.
Šiandien žvelgiant į vis tolstantį kovų laikotarpį, ypač samprotavimais jaunosios kartos, tiesiogiai nepatyrusios tų metų įtampos, ryškėja abejotini sprendimai. Dažna prielaida: „Kas būtų buvę, jei būtų buvę kitaip?“ – jau tvirtinama, kaip galimas teisingas žingsnis. Štai keletas tokių prielaidų: jei lietuviai būtų ginklu pasipriešinę tarybinei armijai; jei nebūtų buvę partizanų – atseit, viskas būtų buvę kitaip, geriau. Tačiau – tai tik svarstymų galimybės, o istorija eina savo keliu su savąja tiesa ir savomis klaidomis.
Būtina neužmiršti, kad partizaninis karas bet kur ir bet kada yra žiaurus karas – be taisyklių, kupinas didvyriškumo, nesėkmių, provokacijų, išdavysčių. Paprastai jame susiduria dvi jėgos: okupacinė, organizuota, valstybinė užkariautojų jėga, su visais materialiniais resursais, ir stichinė jėga – tik kovos eigoje besiorganizuojanti, su vis mažėjančiomis materialinėmis galimybėmis. Šalia ideologinės kovos būta ir keršto apraiškų, ir asmeninio susidorojimo atvejų, bet buvo ir partizanų karo tribunolai, kurie ne vieną partizaną prasižengėlį nuteisę mirties bausme. O kur tikrieji plėšikai, įvardijami partizanais, ir saugumiečių būreliai, partizanų vardu išžudę ištisas šeimas su vaikais?
O kaip vertinti sovietinio saugumo veiksmus? Ar girdėta kur nors pasaulyje, kad žuvusių priešininkų kūnai būtų guldomi viešose vietose išsityčioti, paniekinti, apspjaudyti? Partizanų kare belaisvių nėra. Šis unikalus Europos mastu partizaninis karas valstybės atgavimo prasme buvo pralaimėtas, bet dvasine prasme – laimėtas, be jo kažin ar būtų vykusi kultūrinė rezistencija, įvykusi pergalingoji dainuojančioji revoliucija?
Partizanai – Lietuvos patriotai, savo kova ir mirtimi jie buvo ir bus lietuvių tautiškumo ir Lietuvos valstybingumo atstovai.
Bus daugiau. Pradžia – rugsėjo, spalio mėn. „Atolankose“
Profesorius Vytenis Rimkus.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Prie Sukilėlių kalnelio. Iš kairės: Paliulis, V. Rimkus, E.V. Čekanauskas, J. Fitkevičius. 1946 m.
Asmeninė nuotr.
Sudegę Šiauliai.
Darbo žmonių demonstracija. Šiauliai. 1947 m.
Vytenio Rimkaus prierašas: „Šiauliai apie 1945 metus. Atrodo dar tebevyko karas. Aš pats esu dalyvavęs tos teritorijos griuvėsių valymo darbuose. Šūkis dešinėje – ne visai teisingas: miestą subombardavo kaip tik tarybinė aviacija.“
Petro Kaminsko kolekcijos nuotr.