Netekus menų – į užribį

Netekus menų – į užribį

Ne­te­kus me­nų – į už­ri­bį

Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jo­je vei­kia, ko ge­ro, vie­na pa­sku­ti­nių Šiau­lių uni­ver­si­te­to dai­lės ma­gist­ro stu­di­jų pro­gra­mos stu­den­tų bai­gia­mų­jų dar­bų pa­ro­da. Va­sa­rį Vals­ty­bi­nia­me Šiau­lių dra­mos teat­re bai­gia­mą­jį sa­vo dar­bą pri­sta­tys est­ra­dos me­no stu­di­jų pro­gra­mos pa­sku­ti­nės lai­dos ba­ka­lau­rės. Ne­li­ko ką ruoš­ti? Ar Šiau­liai ne­ver­ti, o gal ne­su­ge­ba pa­ruoš­ti me­no žmo­nių?

Jur­gi­ta JUŠ­KE­VI­ČIE­NĖ

jurgita@skrastas.lt

Stu­di­jo­mis ne­nu­si­vy­lė

Sau­sio 18 die­ną bai­gia­muo­sius dar­bus iš ta­py­bos, gra­fi­kos ir di­zai­no pri­sta­tė 8 ma­gist­ran­tai. Jų su­kur­ti dar­bai bu­vo ge­rai įver­tin­ti ir ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jos, ir re­cen­zen­tų, ir žiū­ro­vų, atė­ju­sių į pa­ro­dą. Aukš­čiau­sius įver­ti­ni­mus (10 ba­lų) ga­vo net ke­tu­ri ma­gist­ran­tai, la­bai ge­rai (9 ba­lai) įver­tin­ti du dar­bai, ge­rai (8 ba­lai) – taip pat du dar­bai. Ma­gist­ran­tų dar­bų pa­ro­da Dai­lės ga­le­ri­jo­je veiks iki va­sa­rio 10 die­nos.

„Šių me­tų ma­gist­ran­tų dar­bai, kaip ir anks­tes­nių me­tų, yra ga­na aukš­to me­ni­nio ly­gio. Vi­si ma­gist­ran­tai yra dir­ban­tys, ta­čiau ma­to­si, kad pui­kiai pa­dir­bė­jo, ne­gai­lė­da­mi jė­gų ir lai­ko. Pui­ku, kad Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­ja lei­do eks­po­nuo­ti bai­gia­muo­sius ma­gist­ran­tų dar­bus. Va­di­na­si, yra ga­li­my­bė su jais su­si­pa­žin­ti pla­tes­niam žmo­nių ra­tui“, – pa­ro­dos ati­da­ry­me kal­bė­jo Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ir vi­zua­li­nio me­no ka­ted­ros pro­fe­so­rius Vai­do­tas Ja­nu­lis.

Aukš­čiau­sio bai­gia­mo­jo dar­bo įver­ti­ni­mo su­lau­ku­si ta­py­to­ja Li­na Ju­re­vi­čiū­tė (dar­bo va­do­vas pro­f. Gra­ži­na Ar­laus­kai­tė-Ving­rie­nė) bu­vo pa­ten­kin­ta re­zul­ta­tu: „Ma­no dar­buo­se vy­rau­ja švie­sių spal­vų ga­ma, nes esu op­ti­mis­tė, ki­lu­si iš gra­žaus eže­rų karš­to Du­se­tų. Da­bar pa­ti esu dai­lės mo­ky­to­ja, to­dėl ir dirb­da­ma su vai­kais, ir gy­ve­ni­me sten­giuo­si įžvelg­ti op­ti­miz­mą. Po­žiū­ris į gy­ve­ni­mą ir at­si­spin­di ma­no dar­buo­se. Ba­ka­lau­ro stu­di­jas taip pat bai­giau Šiau­lių uni­ver­si­te­te. Džiau­giuo­si stu­di­jų ko­ky­be ir dės­ty­to­jais, ku­rie pa­dė­jo man užaug­ti kaip me­ni­nin­kei.“

Dai­lės stu­di­jo­mis Šiau­lių uni­ver­si­te­te ne­nu­si­vy­lė ir ki­ti kal­bin­ti ma­gist­ran­tai.

Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ir vi­zua­li­nio me­no ka­ted­ros do­cen­tas Vy­tau­tas Ža­lys sa­ko, kad dau­ge­lis stu­den­tų di­džiuo­ja­si bū­da­mi Šiau­lių uni­ver­si­te­to da­li­mi.

„Gal dėl to, kad jų šak­nys čia? Tas na­mų jaus­mas. Na­mai ne vi­sa­da bū­na pra­ban­gūs, bet išė­jęs iš jų pri­si­me­ni ši­lu­mą, au­rą. O Me­nų fa­kul­te­tas tą tik­rai tu­ri“, – sa­ko V. Ža­lys.

Vie­nos bran­giau­sių stu­di­jų

Zu­bo­vų rū­muo­se, kuriuose įsi­kū­rę „dai­lio­kai“, da­bar tik­rai šil­ta. Fi­ziš­kai. Prieš sep­ty­ne­rius me­tus bu­vo pa­keis­ti lan­gai, ap­šil­tin­tas sto­gas, su­tvar­ky­tas rū­sys.

Pa­ra­dok­sa­lu – kai pa­tal­pos bu­vo šal­tos ir ne to­kios švie­sios, čia šur­mu­lia­vo stu­den­tai, da­bar, kai pa­sta­te šil­ta ir jau­ku, stu­den­tų be­li­kę vos ke­le­tas.

Si­tua­ci­jos ne­gelbs­ti ir ko­ky­biš­kos dai­lės stu­di­jų pro­gra­mos. Dar per­nai už­sie­nio eks­per­tų gru­pė pa­lan­kiai įver­ti­no dai­lės stu­di­jų pro­gra­mą, pa­gal ku­rią Šiau­lių uni­ver­si­te­tas ga­lė­tų reng­ti stu­den­tus atei­nan­čius še­še­rius me­tus.

Pa­sak pro­fe­so­riaus ta­py­to­jo Ri­čar­do Gar­ba­čiaus­ko, ne kiek­vie­na au­di­tuo­ja­ma aukš­to­jo moks­lo pro­gra­ma ga­lė­tų pa­si­gir­ti to­kiu aukš­tu įver­ti­ni­mu. „Bet kas iš to, jei­gu stu­den­tų nė­ra ar­ba vals­ty­bė ne­duo­da lė­šų.“

R. Gar­ba­čiaus­kas spė­ja, kad ki­tiems moks­lo me­tams vals­ty­bė grei­čiau­siai ne­skirs lė­šų nei dai­lės ba­ka­la­rų, nei ma­gist­ran­tų priė­mi­mui. Dai­lės ba­ka­lau­ro stu­di­joms jau per­nai ne­skir­ta lė­šų.

„Ga­li­mas da­ly­kas, kad jau ki­tais me­tais iš­lei­džia­me pa­sku­ti­nę ma­gist­ran­tų lai­dą. Kol bus stu­den­tų, dirb­si­me ir mes, ne­tek­si­me krū­vio, tu­rė­si­me ei­ti į gat­vę“, – ne­links­mą per­spek­ty­vą ma­to pro­fe­so­rius.

„Vis dėl­to dai­lė pa­sta­rai­siais me­tais ne­ke­lia to­kio di­de­lio su­si­ža­vė­ji­mo jau­ni­mui, kaip kad bū­da­vo anks­čiau. Dar prieš 10 me­tų bū­da­vo kon­kur­sai, o da­bar vos pa­vyks­ta su­rink­ti gru­pę. Jei­gu kas ren­ka­si dai­lę, va­žiuo­ja stu­di­juo­ti į Vil­nių ar­ba į už­sie­nį“, – sa­ko R. Gar­ba­čiaus­kas.

Ki­tas stu­di­jų pro­gra­mas gelbs­ti tai, kad stu­den­tai pa­tys mo­ka už moks­lą, o dai­lė dau­ge­liui jau­nų žmo­nių yra „neį­kan­da­ma“. Dai­lės stu­di­jos yra vie­nos bran­giau­sių Lie­tu­vo­je. To­kius aukš­tus įkai­nius pa­tvir­ti­no švie­ti­mo ir moks­lo mi­nist­ras Gin­ta­ras Ste­po­na­vi­čius (pa­rei­gas ėjo 2008–2012 m.).

„Mes nuo Ste­po­na­vi­čiaus lai­kų gal tik vie­ną ki­tą stu­den­tą tu­rė­jo­me, ku­ris mo­kė­jo už moks­lą. Jei­gu stu­den­tas iš­ga­li mo­kė­ti, ta­da ge­riau vyks­ta stu­di­juo­ti į Vil­nių ar­ba į už­sie­nį“, – sa­ko pro­fe­so­rius.

Pa­sak dai­li­nin­ko, jau da­bar Šiau­liuo­se be­veik ne­li­kę jau­nat­viš­ko šur­mu­lio, o atei­ty­je jo, ma­tyt, bus dar ma­žiau. „Kai ne­be­lie­ka uni­ver­si­te­ti­nio mies­to sta­tu­so, ne­be­lie­ka jau­ni­mo, mies­tas pra­de­da sen­ti.“

Ar įma­no­ma bū­tų ką nors pa­keis­ti pro­tes­tais, ini­cia­ty­vo­mis, R. Gar­ba­čiaus­kas abe­jo­ja. Re­gio­nuo­se tie­siog ma­žė­ja jau­ni­mo. Au­ga tik Vil­nius. Jau­ni­mo akys kryps­ta į jį ar­ba į už­sie­nį.

Vi­sgi pro­fe­so­rius įsi­ti­ki­nęs, kad tuš­čia vie­ta il­gai ne­bū­na, jos vie­to­je at­si­ran­da kaž­kas ki­ta. Jei­gu re­gio­nas at­si­gaus, išaugs ir nau­ja aukš­to­ji mo­kyk­la.

„Man la­bai gai­la, nes vi­są sa­vo ak­ty­vų gy­ve­ni­mą esu su­sie­jęs su Šiau­liais, su šia aukš­tą­ja mo­kyk­la, ir stai­ga net pen­si­jos ne­be­ga­liu čia su­lauk­ti“, – sa­ko R. Gar­ba­čiaus­kas ir svars­to, ar tik ne­teks grįž­ti į tė­viš­kę – į Vil­nių.

Pro­fe­so­riui ap­mau­du, kad ir koks pro­fe­sio­na­las be­bū­tum, bran­džia­me am­žiu­je su­si­ras­ti dar­bą yra sun­ku, „Lie­tu­vo­je to­kio am­žiaus žmo­nės jau ne­be­tu­ri tei­sės gy­ven­ti“.

Su pro­fe­sio­na­liais ak­to­riais ne­kon­ku­ra­vo

Šie­met stu­di­jas bai­gia pa­sku­ti­nė Šiau­lių uni­ver­si­te­to est­ra­dos me­no stu­di­jų pro­gra­mos ba­ka­lau­rų lai­da.

2004 me­tais tuo­me­tės Me­nų fa­kul­te­to pro­de­ka­nės, Di­ri­ga­vi­mo ir dai­na­vi­mo ka­ted­ros do­cen­tės Ma­ri­jos Ži­bū­die­nės pa­reng­ta pro­gra­ma gy­va­vo be­veik 14 me­tų. Iš­leis­ta 10 stu­den­tų lai­dų. Ap­leis­to­se pa­tal­po­se Vy­tau­to gat­vė­je įkur­tas Mo­ko­ma­sis teat­ras (da­bar pa­tal­pos per­duo­tos Moks­lei­vių na­mams).

M. Ži­bū­die­nė su il­ge­siu pri­si­me­na Mo­ko­ma­ja­me teat­re vy­ku­sius uni­ka­lius ren­gi­nius: Tarp­tau­ti­nį stu­den­tų teat­rų fes­ti­va­lį (su­reng­ta 10) ir res­pub­li­ki­nį Lai­mo­no No­rei­kos skai­to­vų kon­kur­są (su­reng­ti 9).

Fes­ti­va­liuo­se da­ly­va­vo teat­ro stu­di­jų kryp­ties stu­den­tai iš Lat­vi­jos, Bal­ta­ru­si­jos, Če­ki­jos, Ru­si­jos, Ame­ri­kos, Olan­di­jos ir Lie­tu­vos. O kon­ku­suo­se da­ly­vau­da­vo įvai­rių Lie­tu­vos aukš­tų­jų mo­kyk­lų stu­den­tai.

„Ma­no gal­va, ne­blo­gai bu­vo su­gal­vo­ta. Tie žmo­nės, ku­rie pas mus sto­jo, be­veik vi­si iš ši­to kraš­to, dau­gu­ma čia ir li­ko dirb­ti“, – sa­ko Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ir vi­zua­li­nio me­no ka­ted­ros lek­to­rius, ak­to­rius Juo­zas Ži­bū­da.

Est­ra­dos me­no stu­di­jų pro­gra­mos ab­sol­ven­tai dir­ba Kel­mės ma­ža­ja­me teat­re, Pak­ruo­jo dva­re, "Nai­sių va­sa­ros" teat­re, Pa­ne­vė­žio, Aly­taus, Šiau­lių dra­mos teat­ruo­se, yra įkū­rę sa­vo tru­pes.

J. Ži­bū­da sa­ko, kad Šiau­lių uni­ver­si­te­tas nie­ka­da ne­kon­ku­ra­vo su Lie­tu­vos mu­zi­kos ir teat­ro aka­de­mi­ja, ren­gian­čia pro­fe­sio­na­lius ak­to­rius: „Mū­sų stu­di­jų pro­gra­ma bu­vo pla­taus spekt­ro ak­to­rių ren­gi­mas. Mes bu­vo­me su­ra­dę sa­vo ni­šą, ren­gė­me teat­ro, kul­tū­ros dar­buo­to­jus: ani­ma­to­rius, pra­mo­gų, ren­gi­nių or­ga­ni­za­to­rius ir ve­dė­jus.“

Ta­čiau Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­ja, pa­sak dės­ty­to­jo, ak­to­rių ir est­ra­dos me­no at­sto­vų ren­gi­mą „su­grū­do į vie­ną ka­ti­lą“, ir pa­sta­rie­siems ne­li­ko fi­nan­sa­vi­mo.

„Esą tas, ku­ris sto­ja į Šiau­lius, yra silp­nas. Gal ir silp­nas, bet jis ir dirbs ki­to­kį dar­bą. Nors da­bar kai žiū­ri, vi­si pro­fe­sio­na­lai se­ria­luo­se vai­di­na. Mū­siš­kiai ir­gi vai­di­na. Ag­nė Gru­dy­tė Mask­vo­je fil­muo­ja­si, Ani­ce­tas Gend­vi­las, Jus­ti­na Žio­gai­tė – lie­tu­viš­kuo­se se­ria­luo­se, ir nie­kuo jie ne­nu­si­lei­džia ki­tiems ak­to­riams“, – sa­ko J. Ži­bū­da.

Pa­sak ak­to­riaus, Vals­ty­bi­nis Šiau­lių dra­mos teat­ras su­si­du­ria su pro­ble­ma – sun­kiai se­ka­si pri­si­kvies­ti Mu­zi­kos ir teat­ro aka­de­mi­jos ab­sol­ven­tų iš Vil­niaus.

„Jie čia at­va­žiuo­ja vie­nam spek­tak­liui, su­vai­di­na ir iš­va­žiuo­ja. Jie ne­da­ly­vau­ja mies­to kul­tū­ri­nia­me gy­ve­ni­me, jiems teat­ras nė­ra šei­ma, jie, kaip da­bar ma­din­ga sa­ky­ti, yra „fry­lan­ce­riai“, – pa­ste­bi J. Ži­bū­da.

Pa­sak pa­šne­ko­vo, bu­vo lai­kas, kai į est­ra­dos me­no pro­gra­mos stu­den­tus Šiau­lių teat­ras žiū­rė­jo ne­pa­tik­liai, ne­no­riai bend­ra­dar­bia­vo. „Da­bar gal ir su­pran­ta, kad ta stu­di­jų pro­gra­ma bu­vo šan­sas Šiau­lių teat­rui at­si­nau­jin­ti, stip­rė­ti.“

Ne mu­zi­kams, o pe­da­go­gams ge­riau

Da­bar Šiau­lių uni­ver­si­te­te tai pa­čiai ka­ted­rai pri­klau­so ne tik dai­lės, di­zai­no, au­dio­vi­zua­li­nio me­no, est­ra­dos me­no stu­den­tai, bet ir bū­si­mie­ji mu­zi­kos pe­da­go­gai. Pas­ta­ro­sios stu­di­jų pro­gra­mos stu­den­tų – dau­giau­siai.

Pa­sak V. Ža­lio, kal­bant apie stu­den­tų priė­mi­mo per­spek­ty­vas, skir­tu­mas yra ne tarp mu­zi­kų ir dai­li­nin­kų, bet tarp pe­da­go­gų ir ne pe­da­go­gų.

Pa­sak do­cen­to, val­džios žmo­nės gal­būt są­mo­nin­gai, gal­būt ir ne daž­nai pra­lei­džia pro­gą pa­ty­lė­ti. Ir iš­tar­ti žo­džiai kaž­kam ap­ver­čia gy­ve­ni­mą. To­kie vie­ši po­li­ti­kų pa­si­sa­ky­mai ga­li nu­brauk­ti dau­ge­lio me­tų aukš­to­sios mo­kyk­los įdir­bį.

„Mi­nist­rė J. Pet­raus­kie­nė pa­va­sa­rį la­bai ak­cen­ta­vo, kad Šiau­liai tu­ri bū­ti pe­da­go­gų kal­vė, o gry­nų me­ni­nin­kų, dai­li­nin­kų Šiau­liai ne­tu­rė­tų reng­ti. Ma­tyt, to­dėl 2017 me­tais prieš pat priė­mi­mą bu­vo įves­tos kvo­tos. Dai­lės aka­de­mi­jai ir vi­siems jos fi­lia­lams jų kliu­vo (net dau­giau nei įpras­tai), o Šiau­liams kaž­ko­dėl ne­li­ko. Ir to už­te­ko, kad neį­vyk­tų dai­li­nin­kų priė­mi­mas. Ne­ži­nau, ko­kiems drą­siems tė­vams rei­kia bū­ti, kad leis­tum sa­vo vai­ką ten, kur, mi­nist­rės ma­ny­mu, to­kių stu­di­jų ne­ga­li bū­ti“, – sa­ko V. Ža­lys.

Be­je, da­lis mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos stu­den­tų mo­ka už moks­lą, nes vals­ty­bė šias stu­di­jas fi­nan­suo­ja tik iš da­lies. Pa­sak do­cen­to, ne­re­tai stu­di­jas Šiau­liuo­se ta­len­tin­gi jau­nuo­liai ren­ka­si to­dėl, kad dėl ob­jek­ty­vių prie­žas­čių (daž­niau­siai fi­nan­si­nių) ne­tu­ri ga­li­my­bės vyk­ti stu­di­juo­ti ki­tur. Da­bar iš jų ati­ma­ma ir to­kia ga­li­my­bė. To­kiu at­ve­ju vie­nas iš pa­si­rin­ki­mų – emig­ra­ci­ja.

V. Ža­lys ka­te­go­riš­kai ne­su­tin­ka, kad me­no sri­čių stu­di­jų pro­gra­mos ar dės­ty­to­jai Šiau­lių uni­ver­si­te­te yra pra­stes­ni ne­gu Vil­niaus ar ki­tuo­se uni­ver­si­te­tuo­se: „Ko­ky­bė nie­kam neužk­liu­vo, kol ma­žė­jant Lie­tu­vo­je jau­ni­mo ne­pri­si­rei­kė ma­žin­ti uni­ver­si­te­tų skai­čiaus.“

Do­cen­tui at­ro­do keis­tas val­džios sie­kis cent­ra­li­zuo­ti aukš­tą­jį moks­lą, kai daug kur Eu­ro­po­je ir pa­sau­ly­je uni­ver­si­te­tai, taip pat ir pa­tys gar­siau­si, įkur­din­ti bū­tent pe­ri­fe­ri­jo­je, o ne sos­ti­nė­se. Pa­kan­ka pa­mi­nė­ti Kemb­ri­džo, Oks­for­do uni­ver­si­te­tus Di­džio­jo­je Bri­ta­ni­jo­je, Kel­no, Frai­bur­go uni­ver­si­te­tus Vo­kie­ti­jo­je ir pan.

Pa­sak V. Ža­lio, Lie­tu­vo­je vis­kas tel­kia­ma Vil­niu­je ir Kau­ne. Dėl uos­ta­mies­čio sta­tu­so dė­me­sio dar gau­na Klai­pė­da. „Tai skam­biai pa­va­din­ti Eu­ro­pi­nio lyg­mens mies­tai. Vi­sa ki­ta lie­ka už­ri­by­je.“

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Kai Šiau­lių uni­ver­si­te­to II rū­mų, dar ne­se­niai va­din­tų Me­no fa­kul­te­tu, pa­tal­pos bu­vo šal­tos ir ne to­kios švie­sios, čia šur­mu­lia­vo stu­den­tai, da­bar, kai pa­sta­te šil­ta ir jau­ku, stu­den­tų be­li­kę vos ke­le­tas.

Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ir vi­zua­li­nio me­no ka­ted­ros do­cen­tas Vy­tau­tas Ža­lys įsi­ti­ki­nęs, kad jau­ni­mo, no­rin­čio stu­di­juo­ti Šiau­lių uni­ver­si­te­te, at­si­ras­tų, jei­gu tik „pa­ga­lių į ra­tus ne­kai­šio­tų“ neap­gal­vo­ti po­li­ti­kų pa­si­sa­ky­mai.

Šiau­lių uni­ver­si­te­to pro­fe­so­rius, dai­li­nin­kas Ri­čar­das Gar­ba­čiaus­kas: „Man la­bai gai­la, nes vi­są sa­vo ak­ty­vų gy­ve­ni­mą esu su­sie­jęs su Šiau­liais, su šia aukš­tą­ja mo­kyk­la, ir stai­ga net pen­si­jos ne­be­ga­liu čia su­lauk­ti.“

Mu­zi­kos pe­da­go­gi­kos ir vi­zua­li­nio me­no ka­ted­ros lek­to­rius, ak­to­rius Juo­zas Ži­bū­da: „Esą tas, ku­ris sto­ja į Šiau­lius, yra silp­nas. Gal ir silp­nas, bet jis ir dirbs ki­to­kį dar­bą. Nors da­bar kai žiū­ri, vi­si pro­fe­sio­na­lai se­ria­luo­se vai­di­na. Mū­siš­kiai ir­gi vai­di­na.“

Ze­no­no RI­PINS­KIO nuo­tr.

Vie­na iš aukš­čiau­sio dai­lės ma­gist­ro stu­di­jų bai­gia­mo­jo dar­bo įver­ti­ni­mo su­lau­ku­si ta­py­to­ja, Šiau­lių „Ju­ven­tos“ pro­gim­na­zi­jos dai­lės mo­ky­to­ja Li­na Ju­re­vi­čiū­tė: „Džiau­giuo­si stu­di­jų ko­ky­be ir dės­ty­to­jais, ku­rie pa­dė­jo man užaug­ti kaip me­ni­nin­kei.“