
Naujausios
Nepamirštas pasaulio teisuolis – gydytojas iš Užvenčio
Užvenčio kraštotyros muziejuje (Kelmės r.) prisimintas Petras Veblauskas Girbudas – ilgus metus šiame miestelyje dirbęs gydytoju, gelbėjęs žydus ir nusipelnęs pasaulio tautų teisuolio vardo. Šiemet nuo šio didžiavyrio gimimo praėjo 125-eri metai.
Dalia KARPAVIČIENĖ
Prisiminimai – iš sūnaus lūpų
Gydytojas, žydų gelbėtojas, pasaulio tautų teisuolis Petras Veblauskas Girbudas Užventyje dirbo ir gyveno iki 1967-ųjų. Tenykštėse kapinėse ir palaidotas. Prisimenančiųjų teigimu, palydėti žmonių gydytojo ir gelbėtojo susirinko ištisa minia. Jauni ir seni tarytum plaukė paskui mirusiojo karstą Užvenčio gatve vientisa, nesibaigiančia gyva srove.
Užventyje iki šiol gyvena vienas Petro Veblausko Girbudo sūnų – Leopoldas Girbudas. Šviesaus proto, skaidrios atminties devyniasdešimtmetis apie tėvą kalba tik gerus žodžius. Ne iš baimės. Ir ne iš sūnui priderančios pagarbos. Sako nepagražintą teisybę, kuri šių dienų kontekste gali pasirodyti nelabai tikėtina arba mažų mažiausiai – keista. Bet Petras Veblauskas Girbudas buvo būtent toks.
Buvo geras savo sūnums, ramus, negriežtas. Nors vaikai ir išdykaudavo, jų nebausdavo, nekeldavo net balso. Nebent pastatydavo ramiai pastovėti kampe. Abu, solidariai, nors nusikalsdavo tik vienas. Apie fizines bausmes nebuvo net minties.
Gydytojas su visais kalbėdavo tyliai, bet aiškiai, suprantamai, įtaigiai. Vaikystėje Leopoldui Girbudui atrodė, kad jo tėvas labai darbštus. Suaugęs suprato, kad tai tikra tiesa. Jei kas
susirgęs kviesdavo, vykdavo bet kuriuo paros metu, per didžiausias šventes. Darbo valandos ar išeiginės gydytojui neegzistavo. L. Girbudas išsaugojo lentelę, kabėjusią ant ambulatorijos pastato sienos Užventyje, Kražių gatvėje. Iškaba informavo, jog daktaras dirba kasdien. Darbo valandos – nenurodytos. Jų paprasčiausiai nebuvo.
Vokiečių okupacijos metais, Leopoldas Girbudas prisiminė, jo tėvas pagal galimybes gelbėjo žydus kartu su Alfonsu Songaila, pravarde Alfa, ir Kolainių klebonu Polikarpu Macijausku. Išgelbėtieji žydai Petrui Girbudui yra parašę ne vieną padėkos laišką.
Pažintis – nuo gimimo
Prisiminimais apie gydytoją, pasaulio teisuolį Petrą Girbudą dalijosi jo krikšto dukra, gydytojos profesiją pasirinkusi Janina Juozapavičiūtė-Sadauskienė.
Pirmoji J. Juozapavičiūtės-Sadauskienės pažintis su Petru Girbudu įvyko prieš 75 metus, sausio 21 dieną, trečiadienį, 12 valandų 36 minutės, Užventyje, Ventos gatvės name, pažymėtame 21 numeriu. „Tą dieną aš gimiau, o mane priėmė gydytojas Girbudas“, – šypsojosi moteris.
Kadangi gydytojo žmona buvo mirusi, o antrąsyk jis nevedė, nors ir liko su dviem dar nedideliais sūnumis, vaikus padėjo auginti J. Juozapavičiūtės-Sadauskienės tėvo sesuo Adelė, dirbo ir senelio sesuo Piežienė.
Ko gero, pasak J. Juozapavičiūtės-Sadauskienės, tais laikais Užventyje gydytojas Girbudas buvo pats mokyčiausias, mokslus baigęs užsienyje. Neišdidus, nes sutiko būti paprastų žmonių vaiko krikštatėviu. Paaugusi Janina savo krikšto tėvą kasmet sveikindavo per Petrines, nunešdavo jam gėlių. Sulaukdavo ir vaišių: skaniausių sausainių, pyrago. Krikštatėvis visuomet įduodavo pinigų saldainiams nusipirkti. Mergaitė nusipirkdavo mėtinukų, kurių nuostabų skonį tarytum iki šiol jaučia burnoje.
Ilga kartis – pabelsti į langą
Pas ligonius dažniausiai gydytojas važiuodavo arkliais. Kai atsirado motorinių transporto priemonių, gydytoją veždavosi ir motociklais. Bet Petras Girbudas motociklams jautė baimę. Nevažiuodavo, prie motociklininko diržu neprisirišęs.
Gydytojas labai gerbė savo namiškius, šeimynykščius. Naktį, norėdami jį prisišaukti, atvykusieji turėdavo į jo langą antrame aukšte pabelsti ilga kartimi.
J. Juozapavičiūtės-Sadauskienės mama Užvenčio ambulatorijoje dirbo dezinfektore, krikšto mama – valytoja. Moterys yra pasakojusios, jog gydytojas buvo vienodai geras visiems darbuotojams, nepriklausomai nuo jų pareigų. Mėgdavo kartu su visais fotografuotis tiek prie gydymo įstaigos, tiek paventyje.
„Sykį, kai aš buvau dar moksleivė, visa mūsų šeima susirgo gripu. Tik aš likau sveika. Tėvelis ligoninėje dirbo ūkvedžiu. Gydytojas manimi pasitikėjo, leido vietoje tėvelio maistą sunešti ir išduoti. Ant pečių duonos maišus nešiojau, svarstydavau. Tėvelis visą savo mėnesio atlyginimą man atidavė“, – prisiminė.
Gal ne visai atsitiktinumas, jog Janina Juozapavičiūtė-Sadauskienė, kaip ir jos krikštatėvis, tapo gydytoja. Šventą, kilnią profesiją pasirinko ir Petro Girbudo užauginta netikra dukra Irena.
Su Petru Girbudu žmonės atsisveikino šaltą 1967-ųjų gruodį. Atvažiavo ir Janina Juozapavičiūtė-Sadauskienė.
Iki šių dienų moteriai išliko akyse minia. Pora metų anksčiau amžinojo poilsio Kražiuose atgulė ir kitas pasaulio tautų teisuolis, kunigas Polikarpas Macijauskas. Lietuviai, žydai, rusai, kalbama, į kunigo laidotuves iš įvairių vietų buvo vežami sunkvežimiais. Skambėjo visų parapijos bažnyčių varpai. Per visą miestelį buvo barstomos gėlės. Taip buvo reiškiama pagarba drąsuoliams, kurie žmonėms padėjo išlikti ir džiaugtis gyvenimu.
„Mano tėvelis mirė sulaukęs 100 metų ir dviejų dienų. Atsisveikindamas su artimaisiais, dar pridūrė: „Didžiausia pagarba Girbudų šeimai“, – sakė Janina Juozapavičiūtė-Sadauskienė, nebegalėdama sulaikyti jaudulio ašarų.
Kaimynai
Gydytoją Petrą Girbudą prisiminė ir užventiškė Ona Jankauskienė.
„Buvome kaimynai, gyvenome šalimais, Kražių gatvėje“, – sakė moteris.
O. Jankauskienės močiutė, žemaitiškai meiliai vadinama „babyte“, pagimdė septynis vaikus, bet visi mirė ir žuvo dėl nelaimingų atsitikimų, ligų.
„Dėl siaubingų išgyvenimų babytei – nieko keista – užeidavo nerviniai priepuoliai. Buvau dar maža. Baisiai išsigąsdavau. Basa, purvina, kaip stovinti pas daktarą lėkdavau. „Babai“ – nervai“, – išpoškindavau, daktaro paklausta, kas atsitiko. Girbudas tuoj man įduodavo butelį mikstūros. Parbėgusi kelis šaukštus gėrimo sugirdydavau – kaip ranka nervus babytei nuimdavo“, – pasakojo Ona Jankauskienė.
Užventiškė gerai prisimena ir Petro Girbudo sūnus Ričardą ir Leopoldą, jaunystėje draugavusius su kaimynu Zyku. „Gražu būdavo žiūrėti į tris išlakius jaunus, išsilavinusius vyrus, einančius mūsų, Kražių, gatve“, – sakė.
Bene labiausiai Onai Jankauskienei įstrigęs gydytojo universalumas. Petras Girbudas mokėjo gydyti viską – nuo galvos iki kojų. Dabartiniams gydytojams iš tokių, kaip Girbudas, pasak O. Jankauskienės, tik mokytis ir mokytis. Užventiškiai, labai gerbdami Petrą Girbudą, savotiškai jam atsidėkodami, dažnam naujagimiui berniukui duodavo Petro vardą. „Mano brolis Petras, kaimynystėje Onutės Veličkaitės brolis irgi Petras. Bet gydytojas, sužinojęs apie dar vieną Petrą Užventyje, savaip juokaudavo. Tvirtindavo, jog reikėjo jo paprašyti, būtų gražesnį vardą išrinkęs“, – prisiminimais dalijosi Ona Jankauskienė.
Užventiškės vyro pusseserė mokytoja Jasaitienė yra pasakojusi, jog gydytojas buvęs išrinktas tėvų komiteto pirmininku. Sykį, nusipirkęs dvi kiaules, pridaręs dešrų, išrūkęs jas, išdalijo visiems mokyklos mokytojams. Taip mokytojams už jų kilnų darbą atsidėkojęs.
Išgelbėti žmogų
Užvenčio kraštotyros muziejaus muziejininkė Milda Knyzelienė, pasakodama apie žydus gelbėjusį, be galo savo profesiją mylėjusį gydytoją Petrą Girbudą, svarstė, ką turėjo jausti, kaip gyventi šis didžiavyris. Juk nuolatinė įtampa, baimė dėl savo šeimos, aplinkinių ir paties savęs gydytoją lydėjo ne vieną dieną ar mėnesį.
Bet Petras Girbudas negalėjo elgtis kitaip. Jis šelpė, gelbėjo, slėpė nuo neišvengiamos mirties ne žydą, bet žmogų. Pasaulio tautų teisuoliui visi žmonės buvo vienodi, visų jis gailėjo ir visiems pagal galimybes padėjo.
Nacių okupacijos metais gydytojas Petras Girbudas ir Kolainių kunigas Polikarpas Macijauskas aktyviai organizavo žydų gelbėjimą Kelmės ir tolimesnėse apylinkėse. Tuomet dar visai jaunas Labūnavėlės kaimo gyventojas Alfonsas Songaila rūpinosi parvežti žydus iš Šiaulių geto pas daktarą arba kleboną. Vėliau pasmerktuosius priglausdavo didžiule drąsa ir artimo meile apdovanoti valstiečiai Šleževičiai, Klimai, Juškevičiai, Macijauskai, Černiauskai. Jų dėka išgelbėti ne tik nekalti žmonės Rachelė Kacav, Estera Krengel, Basia Braudienė, Chana Pelcaitė-Zakienė, Sara Olšvangaitė-Montvilienė ir daugelis kitų, bet ir Lietuvos garbė. Ko gero ir mums, dabartinei kartai, ir tiems, kurie gyvens po mūsų, dėl to bus lengviau gyventi ir atėjus laikui mirti.
Iš Kelmės kilęs Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, rašytojas Icchokas Meras, kurio tėvai buvo sušaudyti 1941 metais, o pats jis užaugintas žemaičių valstiečių Bronės ir Juozo Dainauskų, yra sakęs: „Tie, kurie vokiečių okupacijos metais gelbėjo žydus, atliko iškiliausią tautinę pareigą. Jie buvo tautos dorovės žiedas, tautos dvasios didikai, nesvarbu, išsimokslinę žmonės ar paprastuoliai rašto nepažinę, ar dvasininkai, nešą tikrąją artimo meilę, ar paprasti valstiečiai, sudiržusiom rankom beriantys žemėn sėklą, prabundančią gyvybės daigu, visa savo esybe žiną ir žmogaus gyvybės vertę. Jie sąmoningai ar nesąmoningai priešinosi naikinančiai nacių jėgai ir jos įrankiui – tiems, kurie žudė. Mes turime atminti ir garbinti jų didvyriškumą, grįstą sąžine, dora, artimo meile ir paprastu žmogišku gailesčiu.“
Užvenčio kraštotyros muziejuje atidaryta Petrui Girbutui atminti skirta ekspozicija, kurioje – ir ilgus metus jo naudotas vokiškas kraujospūdžio matavimo aparatas, atvirukų albumas, gautas iš badaujančios Beržėnų grafienės Jadvygos Čapskienės su padėkos rašteliu už rūpestį, gydymą, šelpimą maistu, keletas knygų iš gydytojo bibliotekos, tarp kurių – telefonų abonentų knyga.
Neabejingas jaunimas
Pranešimą apie žydų genocidą ir pasaulio tautų teisuolį gydytoją Petrą Veblauską Girbudą parengė Užvenčio Šatrijos Raganos gimnazijos moksleivės Juozapavičiūtės.
Žydų genocidas – tamsiausia dėmė žmonijos istorijoje. Tai metas, kuomet daugiau negu penki milijonai nekaltų žmonių buvo negailestingai nužudyti. Didelis ir mažas, jaunas ir senas. Budeliai nepasigailėjo nė vieno. Nepaisant griežtų bausmių, atsirado žmonių, panorusių šiai tautai išlikti. Vienas iš jų – Užvenčio gydytojas Petras Girbudas.
Užvenčio gimnazistai domisi žydų tautos istorija. Istorijos mokytoja Jūratė Maziliauskienė sakė, jog moksleiviai yra dalyvavę ne viename konkurse ir jį laimėję, yra gavę padėką iš Izraelio universiteto, kaip antri pagal suteiktą informaciją Lietuvos žydų muziejui.
***
Apie Petrą VEBLAUSKĄ GIRBUDĄ
Gimė 1892 metais. Likęs našlys, su sūnumis Leopoldu ir Ričardu Adomu gyveno ir dirbo Užventyje iki 1967 metų.
1938 metais gydytojas pasikeitė pavardę – iš Veblausko į Girbudą. Tą padarė dėl galimų nemalonumų. Per suirutę su lenkais pavardė skambėjo panašiai į „veblovski“. Gydytojas buvo mokęsis Charkove, turėjo ryšių su Rusijos caru, caraitės fondu.
Gydytojo profesiją jis laikė šventa, mylėjo žmones ir žmonės jį mylėjo. Todėl, neskirstydamas žmonių į turtinguosius ir vargšus, kilminguosius ir paprastus, žydus, rusus, vokiečius ar lietuvius, visiems padėjo, visus gelbėjo. Kartu su kunigu Polikarpu Macijausku, valstiečiu Alfonsu Songaila nuo neišvengiamos žūties išgelbėjo ne vieną žydų tautybės žmogų. Gyvenimu galėjo džiaugtis Rachelė Kacav, Estera Krengel ir daugelis kitų. Sužinojęs, jog Užvenčio žydai suvaryti į malūno salyklinę, kažkaip sugebėjo ten patekti ir perspėti žmones.
2005 metų vasarį Petrui Girbudui Izraelio valstybė suteikė pasaulio tautų teisuolio vardą už holokausto aukų gelbėjimą. Tų pačių metų balandį Vilniaus Gaono žydų muziejaus siūlymu Prezidentas Valdas Adamkus gydytoją Petrą Girbudą apdovanojo „Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi“. Garbinga šio daktaro ir kitų Kelmės rajono gyventojų, gelbėjusių žydus, veikla aprašyta Sofijos Binkienės knygoje „Ir be ginklo kariai“.
Gydytojas, pasaulio tautų teisuolis Petras Girbudas mirė Užventyje 1967 metais, palaidotas Užvenčio kapinėse.
Janinos Juozapavičiūtės-Sadauskienės albumo nuotr.
Po žmonos mirties gydytojas Petras Girbudas antrąsyk nevedė, vienas užaugino sūnus Ričardą Adomą ir Leopoldą.
Petro Girbudo sūnus Leopoldas Girbudas sakė, jog jo tėvas niekuomet nėra prieš jį su broliu balso pakėlęs, apie fizines bausmes net kalbos negalėjo būti.
Janina Juozapavičiūtė-Sadauskienė tvirtino, jog gydytojas Petras Girbudas buvo neišdidus, nes sutiko būti paprastų žmonių, tokių, kaip jos tėvai, vaiko krikšto tėvu.
Užvenčio kraštotyros muziejuje atidaryta ekspozicija, skirta gydytojui, pasaulio tautų teisuoliui Petrui Veblauskui Girbudui.
Gydytojas Petras Girbudas mėgdavo fotografuotis kartu su visu kolektyvu.
Užvenčio kraštotyros muziejaus nuotr.
Gydytojas Petras Veblauskas Girbudas padėjo visiems žmonės, nepriklausomai nuo jo tautybės ar turtinės padėties. Už žydų gelbėjimą jam suteiktas Pasaulio tautų teisuolio vardas.