
Naujausios
Muziejus su sinagogomis ir savitais leidiniais
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus iki 2013 metų neturėjo savų patalpų ir ilgą laiką glaudėsi kelių dešimčių kvadratinių metrų salytėje vietos Kultūros centre. Tokios sąlygos vertė ieškoti naujų raiškos ir sklaidos būdų, nes nebuvo kur parodų eksponuoti, organizuoti renginių. Iš dalies dėl to, o ir pačių darbuotojų bei socialinių partnerių, muziejaus bučiulių dėka ieškota kitų raiškos formų: rengtos ekspedicijos, kurių metu surinkta medžiaga atsidūrė leidiniuose, pradėta turimų fondų eksponatus „perkelti“ į katalogus, Lauryno Ivinskio premija įvertintą kalendorių, kontaktuota su mokslininkais, kraštiečiais, rengiant ir leidžiant žurnalą „Žemygala“.
Dabar Joniškio muziejus turi keturias naujas ekspozicijas jam skirtame ir palaipsniui pritaikomame pastate, ypač miesto svečius domina išskirtinis Raudonosios ir Baltosios sinagogų kompleksas, pritaikytas visuomenės reikmėms ir pastaruoju metu tapęs pagrindine renginių vieta.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Įrengtos teminės ekspozicijos
Pasivaikščioti po Joniškio istorijos ir kultūros muziejų kviečia muziejininkas Darius Vičas.
Pagrindinėje būstinėje apžiūrime etnografinę, archeologinę, verslo ir amatų, sakralinio meno ekspozicijas. Etnografinėje ekspozicijoje gidas atkreipia dėmesį į itin seną 1834 metais pagamintą kraičio skrynią, pažymėtą mitologiniais simboliais, kurie sudomino ir etnologą Libertą Klimką. Juodas gaidys – tai tokiu pavidalu pasirodydavusi mitologinė būtybė aitvaras, žaltys – protėvių dvasių atstovas, namų sergėtojas nuo pagonių laikų, ir gandras – vaisingumo nešėjas.
2015 metais muziejuje atidaryta ekspozicija, skirta krašto gyventojų amatams, verslams, prekybai, prekymečiams ir turgums, Joniškio ir Žagarės muitinių istorijai nuo V iki XX amžiaus pirmosios pusės. Joje galima pamatyti skirtingus laikotarpius ir temas atspindinčius eksponatus: XIII amžiaus lietuviškus ilguosius lydinius, XVI–XX amžių monetas, banknotus, vekselius, senovines svėrimo ir tūrio matavimo priemones, XIX ir XX amžiaus pradžios muitinių plombas.
Tačiau, pasak Dariaus Vičo, išskirtinis, vienintelis Lietuvos muziejuose žinomas eksponatas – tarpukario muitininko uniforma, kurią parodai skolinosi ir Lietuvos muitinės muziejus. Uniformą per sovietinius metus išsaugojo Joniškio muitinėje dirbęs šviesaus atminimo Juozas Lumbis, kuris prašė būti palaidotas su šiais rūbais. Sūnus prašymą išpildė iš dalies, įkapėms paliko uniformines kelnes, o švarką, milinę ir kepurę dovanojo Joniškio muziejui.
2016 metais atidarytoje sakralinėje ekspozicijoje raudonų sienų fone lankytojus pasitinka kraštiečio Adomo Varno ir nežinomo XIX amžiaus dailininko tapyti Kryžiaus kelio stočių paveikslai, iki XX amžiaus septintojo dešimtmečio kabėję Joniškio bažnyčioje, pristatoma Joniškio parapijos istorija, kunigai, jų liturginiai rūbai, lentynose po stiklu rikiuojasi giesmynai, maldaknygės, kita religinė literatūra, o seniausia čia – 1584 metais Antverpene išleista pamokslų knyga. Šemet iki metų pabaigos duris atvers ir antroji šios ekspozicijos dalis kitoje patalpoje.
Interaktyvūs žaidimai traukia ir suaugusiuosius
Joniškis išsiskiria unikaliu Baltosios ir Raudonosios sinagogų kompleksu, kuris jau savaime įdomus miesto svečiams. Baltoji vasarinė sinagoga statyta vėlyvuoju klasicizmo stiliaus periodu, jos išorės formose susipynė vėlyvojo klasicizmo ir romantizmo stilių bruožai. Po Antrojo pasaulinio karo pastate įrengtas sandėlis, vėliau – sporto salė visiškai sunaikino jos interjerą, tad jo atkurti nebuvo įmanoma.
Raudonoji žieminė sinagoga – būdingas istorizmo laikotarpio plytų pastatas su neogotikiniais architektūros elementais. Jos maldų salės rytų sienos viduriniame tarplangyje įrengta niša Toros ritiniams laikyti, kuri šiuo metu atkurta. Po Antrojo pasaulinio karo sinagogos paskirtis dažnai keitėsi: buvo liejykla, jaunimo klubas, butai.
Dabar Joniškio Raudonojoje sinagogoje veikia modernus kompiuterinis terminalas su informacija, skirta krašto žydų istorijai ir kultūrai.
Baltojoje sinagogoje įrengta moderni interaktyvi ekspozicija „Joniškio miesto istorijos raida“, sudaryta iš istorinius Joniškio miesto pastatus imituojančių ekspozicinių baldų, juose įrengti varstomi langeliai, atidaromi stalčiai, besisukantys akmenys, už kurių slepiasi eksponatai bei garso ir šviesos instaliacija. Ant sinagogos sienos demonstruojama audiovizualinė projekcija, kurios turinys perteikia Joniškio miesto raidą ir kaitą, gamtinį bei urbanistinį kraštovaizdį. Trečioji ekspozicijos dalis – kabančios butaforinės Joniškio miesto istorinių pastatų stogų imitacijos.
O kompiuterinis terminalas su smagiu žaidimu, kuriame reikia apginti žiemgalių pilį nuo Livonijos ordino pulkų, pasak muziejaus direktorės Rasos Ališauskienės, azartu traukia toli gražu ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius.
Sinagogų komplekso Baltoji sinagoga po restauravimo oficialiai buvo atidaryta praėjusių metų vasarą Joniškio miesto šventėje. Tąkart Joniškyje apsilankęs Izraelio ambasadorius Amir Maimon prie sinagogos durų paliko pritvirtintą mezuzą – dėžutę su Toros ištrauka ant pergamento ritinėlio, kurią gali pamatyti kiekvienas ateinantis lankytojas.
Turi užsispyrusią komandą
Tačiau visose ekspozicijose parodyta tik maža dalelė iš daugiau kaip 20 tūkstančių eksponatų, kuriems vis dar nėra tinkamų saugyklų patalpų. Sukaupta daug medžiagos iš ekspedicijų.
Direktorės Rasos Ališauskienės teigimu, susiklosčiusios aplinkybės nukreipė ieškoti kitų kelių: pradėta daugiau koncentruotis į leidybą. Parengti metalo kryžių, senųjų pastatų architektūros, audinių ir jų schemų katalogai, dvejų metų ekspedicijų su archeologu dr. Vykintu Vaitkevičiumi darbas ir archyviniai duomenys sugulė į knygą apie Joniškio rajono šventvietes.
2006 metais pradėtas leisti žurnalas „Žemygala“.
„Žurnalus leidžia ir kai kurie kiti muziejai, viešosios įstaigos, bibliotekos. Mes taip pat turime savitą istoriją, rašančių žmonių ir tų, kurie dar saugoja svarbių prisiminimų. Buvo sudėtinga, bet turėjome labai užsispyrusią komandą: Iloną Osipovą, Joniškio kultūros centro direktorės pavaduotoją, archeologą dr. Ernestą Vasiliauską, savivaldybėje Kultūros skyriaus vedėja anuomet dirbusią Gerdą Norušaitienę, kurios pastangomis gavome lėšų iš rajono savivaldybės. Norėjome atspindėti ne visos Žiemgalos, bet savo krašto lokalinę istoriją. Buvo parinktas pavadinimas „Žemygala“, kurį vieni traktuoja kaip sulietuvintą Semigallia pavadinimą, kiti – kaip žemės galą. Publikuojami moksliniai tyrimai apie mūsų kraštą, pristatomi žymūs menininkai, mokslo žmonės, spausdinama literatūrinė kūryba. Bendradarbiaujame su kraštiečiais „Sidabros" draugijos nariais, tarp kurių taip pat yra mokslininkų, kurie parengia straipsnius arba randa tai galinčių padaryti kolegų. Ir jie tai daro dykai! Už publikacijas atsidėkojame žurnalais“, – pasakoja R. Ališauskienė.
Išgarsino kalendorius
Joniškio istorijos ir kultūros muziejų 2013 metais išgarsino leidinys „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“, kuris tąkart įvertintas respublikine Lauryno Ivinskio premija, skiriama už geriausią metų kalendorių.
„Kalendorius – buvusios mūsų muziejininkės Renatos Rapkauskienės idėja, kuri sunkiai skynėsi kelią į pasaulį. Rašėme paraiškas ir kreipėmės į ne vieną fondą, tačiau paramos negavome. Išleidę iš pradžių dovanojome, dalinome jį visiems, sulaukdavome pagyrų iš kalbininkų, kitų sričių mokslininkų. Kiekvienas kalendorius turi jungiamąją grandį, jį puošia mūsų turimų puodynių, liktarnų, plūktuvių, skrynių fotografijos, jame sudėta nemažai kraštotyrinės medžiagos, literatų kūrybos. Vietos paliekame ir užrašams, kad skaitytojas galėtų pasijusti pats esąs kūrėjas. Net nežinome, kas kalendorių pateikė konkursui. Apdovanojimas buvo didelis netikėtumas, malonu būti pastebėtiems“, – sako muziejaus direktorė.
Išpopuliarėję prekymečiai ir amatų dienos
Muziejus organizuoja ne vieną renginį, tarp kurių yra būdingų būtent Joniškio kraštui.
Prieš gerą dešimtmetį rajono tautodailininkų vadovė Aniceta Krajinienė atnešė direktorei parodyti Liberto Klimkos kalendorių, kuriame išskaitė, kad Joniškyje tarpukariu buvo aktyvūs kalėdiniai prekymečiai: saldaturgis, šeškaturgis ir skaistaturgis, kuriuose prekiauta saldumynais, kitais maisto produktais, kailiais, mezginiais, nėriniais. Ar negalėtų tradicija iš naujo atgimti? Pradėję nuo nedidelio renginio, išaugino jį iki didelės šventės, sutraukiančios prekeivių ne tik iš Joniškio, aplinkinių rajonų, bet ir Panevėžio, Kauno, Latvijos.
„Registraciją nutraukiame likus dviems trims savaitėms iki renginio“, – šventės populiarumą liudija muziejaus direktorės pastebėjimas.
Jau 11 metų vasaros pradžioje vyksta amatų dienos. Kurį laiką ieškota tinkamos erdvės. Du kartus jos buvo surengtos prie Joniškio kultūros centro, bet pamačius, kad žmonės, pasak R. Ališauskienės, „išmėtyti ant šaligatvių“, persikelta į muziejinę Mato Slančiausko sodybą Reibinių kaime, kur gražiadarbiai su savo kūriniais išsirikiuodavo sode po obelimis, o kieme skambėdavo kapelų muzika, trypdavo šokių kolektyvai, greta įsikurdavo šeimininkės, kurių paruoštų teminių patiekalų kvapai viliodavo iš tolo. Po kelerių metų vėl nebetilpta, tad išbandytas ir Reibinių kaimo bendruomenės kiemas.
„Praėjusiais metais Gasčiūnų kaimo, kuris tapo viena iš dešimties Lietuvos mažųjų kultūros sostinių, bendruomenės atstovai paprašė padėti organizuoti amatų šventę pas juos. Atrodo, kad ta erdvė tiesiog laukė mūsų: didžiulė, atvira, kurioje telpa viskas“, – dėsto muziejaus direktorė.
Nauja tradicija – Muziejų naktis, kuri gegužės mėnesį bus organizuota jau ketvirtą kartą. Šiemet ji bus skirta Lietuvos šimtmečio įvykių atgarsiams Joniškio krašte. O apskritai Lietuvos valstybės šimtmečiui Istorijos ir kultūros muziejus skirs tris didesnius renginius: be jau minėtojo dar vienas bus per miesto šventę, tačiau jo turinys kol kas neatskleidžiamas, o trečias užbaigs metus ir tai bus konferencija, kurioje pranešimus skaitys Joniškio moksleiviai.
„Kaip banaliai beskambėtų, vaikai – mūsų ateitis. Tegul pasidalina įžvalgomis, kokią jie mato anų ir šių laikų Lietuvą“, – siūlo Rasa Ališauskienė.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus organizuoja įvairias edukacines programas vaikams ir suaugusiems, rengia plenerus. 2017-asiais antrus metus iš eilės vyko rajono tautodailininkų ir amatininkų pleneras „Savi tarp savų“, kuriame kiekviena dalyvė sava technika darė Gyvybės medžio kompoziciją – paveikslą, o dar prieš metus bendromis jėgomis po detalę buvo sukurtas Joniškio krašto moters tautinių rūbų kostiumas.
Daug padeda muziejaus partneriai ir bičiuliai
Muziejaus direktorė R. Ališauskienė pripažįsta, kad labai daug lemia bendradarbiavimas, partnerių idėjos ir parama. Taip kartu su Žiemių pradu „Simkala“, kuriam vadovauja savamokslis istorijos entuziastas Andrius Bitaitis, imtasi rekonstruoti Garuozos šilo mūšio akimirkas, minint šio svarbaus Žiemgalai įvykio, sukaktis. Rengtos parodos, konferencijos.
Padeda socialiniai partneriai: klubai „Semigallia“, „Audruvės“ literatai, rajono mokyklos, Joniškio kultūros centras, Atviras jaunimo centras, Algimanto Raudonikio meno mokykla, tautodailininkų organizacija. Bendradarbiaujant su Vietos veiklos grupe buvo parengti du dideli projektai, pagal kuriuos rajono tautodailininkai, skulptoriai vyko į Latviją, Estiją, Suomiją. Sulaukta ir iš ten svečių. Išleisti leidiniai apie minėtas veiklas, Žiemgalos krašto kulinarinio paveldo receptų knygelė.
Autorės nuotr.
Atvykėlių dėmesio ypač sulaukia sinagogų kompleksas, kuris yra ne tik gražiausias muziejaus padalinys, bet ir vieni išskirtiniausių pastatų visame Joniškyje.
Muziejininkas Darius Vičas pristatė įdomiausius eksponatus.
Pusapvalės lazdelės formos XIII amžiaus sidabro lydinys – piniginis vienetas – vienas iš muziejaus eksponatų.
Sakralinėje ekspozicijoje galima pamatyti liturginių rūbų, susipažinti su parapijos istorija.
Skaralinėje ekspozicijoje lentynose po stiklu rikiuojasi giesmynai ir maldaknygės, iš kurių seniausia išleista 1737 metais.
Ekspozicijoje, skirtoje krašto gyventojų amatams, verslams, prekybai, prekymečiams ir turgums, galima pamatyti senovines svarstykles.
XIX amžiaus pabaigos–XX amžiaus pradžios medpadžiai Joniškio Baltosios sinagogos ekspozicijoje.
Joniškio Baltojoje sinagogoje veikiančioje interaktyvioje ekspozicijoje suaugusiųjų, ypač vaikų dėmesio sulaukia žaidimas, kuriame reikia ginti žiemgalių pilį nuo Livonijos ordino pulkų.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus leidžiamas kalendorius 2013 metais buvo įvertintas respublikine Lauryno Ivinskio premija.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, padedamas būrio entuziastringų talkininkų leidžia žurnalą „Žemygala“.
Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė sako, kad labai daug veikloje lemia bendradarbiavimas, socialinių partnerių idėjos ir parama.
Sakralinės ekspozicijos seniausias eksponatas – 1584 metasi Antverpene išleista pamokslų knyga, kuri buvo saugoma Joniškio bažnyčiose bibliotekoje.
Ši kraičio skrynia su mitologiniais simboliais – gandru, žalčiu (kairėje pusėje) ir juodu gaidžiu (dešinėje) sudomino ir Joniškyje apsilankiusį etnologą Libertą Klimką.
Ši neišvaizdi lazdelė – taip pat svarbus eksponatas, ji kažkada priklausė tautosakininkui, kraštiečiui Matui Slančiauskui.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus, kiek žinoma, vienintelis muziejus Lietuvoje turi tarpukario Lietuvos muitininko uniformą, kurią parodai skolinosi ir Muitinės muziejus.
Archeologės Daivos Steponavičienės rekonstruoti žiemgališki vyro ir moters rūbai.