
Naujausios
Medinukų pasaulyje
Neseniai išleistas sunkiai pakeliamas kuršėniškio tautodailininko, medžio drožėjo Raimondo Baškio darbų albumas „ Raimondo Baškio Medinuko pasaulis“.
Tautodailininko 1986 m. Kuršėnuose, senelių sodyboje įkurtame „Medinukų muziejuje“ gyvena šimtai autoriaus per kūrybos dešimtmečius išdrožtų etnografijos, pasakų ir realaus pasaulio personažų. Būtent jie ir susibėgo į prabangią storą knygą, kurią vartant, skaitant ir gėrintis, galima pavaikŠčioti kūrėjo pasaulio keliais, pajausti tradicijos galias.
„Iš rąsto, pliauskos ar kelmo išmeti tai, kas nereikalinga – skiedras, nes būtent jose glūdi viso kūrinio sėkmė. Gimsta kūrinys – tarsi medžio gyvenimo pratęsimas“, – tokiais žodžiais R. Baškis palydi knygą.
Ypatinga vieta skirta tošinukams – darbeliams iš pušų tošies. Studentiškų laikų kūrinėliai, tarsi ir suvedę Rimą ir Raimondą į šeimą, lydėję juos visur, kur teko gyventi – „aplūždami ir nutrupėdami, bet išsaugodami daug sentimentų.“ Dabar jie gyvena „Medinukų muziejuje“, eksponuojami ir albume.
Didelis albumo skyrius skirtas medžio drožėjų klasikai – raganoms ir velniams, o skyriuje „Mitologinės būtybės ir šventieji“ gražiai draugauja pagonių dievai, žydų tautos pranašai ir tradicinis lietuvių rūpintojėlis.
Linksmai ir lengvai ironiškai R. Baškis pristato skyriaus „Įvairūs personažai“ veikėjus: savo pietaujančią šeimą, poetą giesmininką, šerno uodegos įsitvėrusį medžiotoją.
Visai linksma, kai šalia susodina Lietuvos politinę ketveriukę – Vytautą Landsbergį, Algirdą Brazauską, Rolandą Paksą ir Artūrą Paulauską – vyrai nusipelnę gyventi geriau! Arba – Lietuvos Dalia ant baravyko. „Už Lietuvą vyrai“ – šaukia Petras Gražulis, o vyras su akiniais ir barzdele – kažkodėl ant ožio.
Atskirus albumo skyrius užima tautodailininko sukurtos kaukės ir lauko skulptūros.
R. Baškio kūrybą trumpai apibendrina tautodailės tyrinėtojas profesorius Vytenis Rimkus.
„R. Baškio drožiniai labai įvairūs ir dydžiais ir temomis, ir jų pateikimo formomis. Ypač įvairios yra kaukės ir velniukai, atėję per Užgavėnių tradicijas (...) Tautodailininko darbų visuma – nuotaikingas, linksmas pasaulis, kviečiantis žiūrovus įsilieti į tą tylų triukšmingumą", – rašo V.Rimkus.
Pasak profesoriaus, tokių tautodailininkų muziejai, kolekcijos tampa ne tiek materialinės, kiek dvasinės vertybės.
„Ateityje tautodailė gyvuos kaip vienas iš svarbiausių komponentų išsaugant tautų savitumą. Tai svarbu ne tik lietuvių tautai, Lietuvos valstybei, bet ir visoms tautoms (...) Tautodailė, liaudies menas XXI amžiuje turi tapti ir jau tampa jungiamąja tautų grandimi“, – apibendrina menotyrininkas.
Albumas baigiamas kuršeniškio rašytojo Vytauto Kirkučio apybraiža „Akimirkų skiedros“, o knygos sudarytojas, fotografas ir dailininkas – tautodailininko sūnus Rokas Baškys.
Su R. Baškio medinukų pasauliu „Atolankų“ skaitytojai plačiau bus supažindinti artimiausiu metu.
„Atolankų“ inf.
Roko Baškio nuotr.
Raimondas Baškis. Ugnies deivės Gabijos gimimas. 2011 metai.