Margaspalviai raštai skelbia tautodailės pavasarį

Margaspalviai raštai skelbia tautodailės pavasarį

Mar­gas­pal­viai raš­tai skel­bia tau­to­dai­lės pa­­va­­sa­­rį

Šiau­lių dai­lės ga­le­ri­jo­je vei­kia res­pub­li­ki­nė tau­to­dai­lės pa­ro­da „Lie­tu­vių liau­dies teks­ti­lės or­na­men­ti­ka tau­to­dai­li­nin­kų kū­ry­bo­je“, ku­rio­je sa­vo kū­ry­bą eks­po­nuo­ja 260 Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų. Dau­giau nei 1 000 eks­po­na­tų su­si­pi­na se­no­ji tau­tos iš­min­tis ir pa­tir­tis, da­bar­ties ieš­ko­ji­mai, kū­ry­bos ir gy­ve­ni­mo pa­tir­ties raš­tai. Kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų kas­me­ti­nė pa­ro­da, pa­ro­dos da­ly­vių tei­gi­mu, lai­ko­ma ženk­lu, kad jau pra­si­dė­jo tik­ra­sis pa­va­sa­ris.

Ri­ta ŽA­­DEI­­KY­­TĖ

Pro­fe­sio­na­li, bran­di, įdo­­mi

Vi­sos ga­le­ri­jos sa­lės už­pil­dy­tos skulp­tū­ro­mis, au­di­niais, mez­gi­niais, dro­ži­niais, pa­veiks­lais, kal­vių dar­bais. Pa­ro­da iš­skir­ti­nė tuo, kad šiuos me­tus Sei­mui pa­skel­bus Tau­ti­nio kos­tiu­mo me­tais, eks­po­nuo­ja­mi tau­to­dai­li­nin­kų su­kur­ti vi­sų Lie­tu­vos et­nog­ra­fi­nių re­gio­nų tau­ti­niai kos­tiu­mai.

Dai­lės ga­le­ri­jos sa­lė­se su­reng­tos au­to­ri­nės tau­to­dai­li­nin­kų, šven­čian­čių sa­vo ju­bi­lie­jus, dar­bų pa­ro­dos. Su ju­bi­lie­ju­mi pa­svei­kin­ti tech­no­lo­gi­jų mo­ky­to­jas, ta­py­to­jas Gin­ta­ras Dauk­ša, au­dė­ja, teks­ti­li­nin­kė, il­ga­me­tė folk­lo­ro an­samb­lio „Mar­gu­lis“ dai­ni­nin­kė, gy­dy­to­ja Ire­na Kry­ža­naus­kie­nė bei megz­tų dra­bu­žių ir vy­ti­nių juos­tų meist­rė Si­gi­ta Da­mans­kie­nė.

Me­no­ty­ri­nin­kė Mi­cha­li­na Ado­ma­vi­čie­nė kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­dą įver­ti­no kaip spal­vin­gą že­mė­la­pį, ku­ria­me kiek­vie­nas ra­jo­nas tu­ri sa­vo puo­se­lė­ja­mą tau­to­dai­lės sri­tį, ku­ria gar­sė­ja ir yra iš­skir­ti­nis. Ak­me­nės ra­jo­nas – mez­gė­jais, siu­vi­nė­to­jais, ta­py­to­jais, Jo­niš­kio kraš­tas – au­di­niais, ta­py­ba, skulp­tū­ra, Pak­ruo­jis gar­sė­ja kryž­dir­biais, so­džiaus me­ną pri­me­nan­čio­mis skulp­tū­ro­mis, Rad­vi­liš­kio meist­rai gar­sė­ja na­gin­go­mis mez­gė­jo­mis, iš­skir­ti­ne kal­vys­te, Šiau­lių ra­jo­nas – Kur­šė­nai iš­si­ski­ria puo­džiais, ke­ra­mi­kais, Kel­mė­je – stip­rios ak­mens plas­ti­kos, py­ni­mo iš šiau­dų pa­tir­tys. Šiau­lių mies­tas iš­si­ski­ria teks­ti­li­nin­kais, me­džio plas­ti­kos meist­rais, ta­py­to­jais.

„Ši pa­ro­da – la­bai aukš­to me­ni­nio ly­gio, dau­ge­lis meist­rų pa­sie­kė to­kį pro­fe­sio­na­lu­mo ly­gį, kad ta­po kū­rė­jais pro­fe­sio­na­lais. Dau­ge­lis kū­ri­nių yra vi­siš­kai priar­tė­ję prie pro­fe­sio­na­laus Lie­tu­vos me­no“, – pa­ro­dą ver­ti­no me­no­ty­ri­nin­kas Vy­te­nis Rim­kus.

Jo tei­gi­mu, tau­to­dai­lės me­no rai­da yra toks reiš­ki­nys, kai žmo­nės ran­da pa­tys sa­ve – ei­na pa­si­žiū­rė­ti ki­tų dar­bų ir su­pran­ta, kad gal ir pa­tys ga­lė­tų pa­ban­dy­ti kur­ti kaž­ką pa­na­šaus.

Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas Jo­nas Ru­dzins­kas pri­mi­nė, kad su Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­da pra­si­de­da vi­sos Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų ata­skai­ti­nių pa­ro­dų ma­lū­nas, ap­lan­kan­tis dau­ge­lį ša­lies mies­tų.

„Su­ren­gus pir­mą­ją ata­skai­ti­nę pa­ro­dą ži­nai, kad tau­to­dai­lės me­tai jau rie­dės. Ka­mer­to­nas ki­tų mies­tų tau­to­dai­li­nin­kų pa­ro­dos „už­duo­tas“ kaip rei­kiant, kar­te­lė Šiau­liuo­se už­kel­ta la­bai aukš­tai“, – ver­ti­no Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos pir­mi­nin­kas. Jis pa­si­džiau­gė, kad Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kai tu­ri iš­skir­ti­nę es­te­ti­niu po­žiū­riu eks­po­na­vi­mo erd­vę – di­džiau­sias re­gio­no dai­lės ga­le­ri­jos sa­les: „To­kių eks­po­zi­ci­nių erd­vių ir Vil­niaus, ir Kau­no tau­to­dai­li­nin­kai Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kams pa­vy­di.“

Žings­nis iki „Auk­so vai­ni­ko“

Lie­tu­vos na­cio­na­li­nio kul­tū­ros cent­ro Tau­to­dai­lės po­sky­rio ve­dė­ja, kon­kur­so „Auk­so vai­ni­kas“ ver­ti­ni­mo ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kė Te­re­sė Jur­ku­vie­nė pa­skel­bė re­gio­ni­nio tu­ro vaiz­duo­ja­mo­sios, tai­ko­mo­sios dai­lės ir kryž­dir­bys­tės I–III vie­tos lau­rea­tus, ku­rių dar­bai bus eks­po­nuo­ja­mi res­pub­li­ki­nė­je-kon­kur­si­nė­je pa­ro­do­je, sie­kiant aukš­čiau­sio įver­ti­ni­mo ir ap­do­va­no­ji­mo „Auk­so vai­ni­ko“.

Vaiz­di­nės dai­lės sri­ty­je tre­čio­ji vie­ta yra skir­ta Eu­ge­ni­jui Rim­džiui už skulp­tū­rą. Tai­ko­mo­sios dai­lės žan­re skir­tos dvi tre­čio­sios vie­tos – Ni­jo­lei Smai­lie­nei už rankš­luos­čių nė­ri­nius ir Da­liai Da­ni­lai­tie­nei už rie­ši­nes.

Vaiz­di­nės dai­lės sri­ty­je ant­ro­ji vie­ta skir­ta Ra­sai Šiš­ku­vie­nei už kar­pi­nius. Tai­ko­mo­sios dai­lės sri­ty­je – dvi ant­ro­sios vie­tos: mez­gė­jai Ire­nai Gai­da­ma­vi­čie­nei ir juos­tų kū­rė­jui Au­gus­ti­nui Mon­kui.

Su­si­lai­ky­ta nuo pir­mo­sios vie­tos pa­sky­ri­mo re­gio­ni­nia­me tu­re vaiz­di­nės dai­lės sri­ty­je, o tai­ko­mo­sios dai­lės sri­ty­je skir­ti du pir­mo­sios vie­tos dip­lo­mai – Vir­gi­li­jai Sil­vest­rai Šu­fins­kie­nei už ke­ra­mi­ką ir Sta­nis­lo­vui Špu­kui už kal­vys­tę. Pir­mo­ji vie­ta kryž­dir­bys­tė­je ir ke­lia­la­pis į fi­na­li­nį „Auk­so vai­ni­ko“ eta­pą skir­ta Da­liui Ud­ra­kiui.

Abu pir­mo­sios vie­tos lai­mė­to­jai vyks į fi­na­li­nę „Auk­so vai­ni­ko“ pa­ro­dą, ku­ri šie­met ren­gia­ma Ro­kiš­ky­je.

Me­no­ty­ri­nin­ką iš JAV ža­vi lie­tu­vių ke­­ra­­mi­­ka

Dar­bus į res­pub­li­ki­nę na­tiur­mor­to pa­ro­dą pa­dė­jo at­rink­ti me­no­ty­ri­nin­kas iš JAV Ant­ho­ny Stel­lac­cio. Ita­lų kil­mės me­no­ty­ri­nin­ko di­ser­ta­ci­ja – apie tra­di­ci­nę lie­tu­vių ke­ra­mi­ką.

A. Stel­lac­cio „Šiau­lių kraš­tui“ pa­sa­ko­jo, kad jo spe­cia­ly­bė – ty­ri­nė­ti ke­ra­mi­ką nuo se­nų­jų liau­diš­kų­jų iš­ta­kų iki šiuo­lai­ki­nės ke­ra­mi­kos kū­ri­nių.

„Apie da­bar­ti­nę ke­ra­mi­ką nie­ko ne­ga­lė­čiau su­pras­ti, jei­gu ne­pa­žin­čiau se­no­sios lie­tu­vių kul­tū­ros, to­dėl pra­dė­jau ty­ri­nė­ti se­ną­ją lie­tu­vių liau­dies ke­ra­mi­ką. Man įdo­mi liau­diš­ko­sios lie­tu­vių ke­ra­mi­kos es­te­ti­ka. Ne­ži­nau, ko­dėl, bet ji „paė­mė“ ma­ne. Ji man la­bai pa­tin­ka. Pa­vyz­džiui, Vo­kie­ti­jo­je ant lėkš­čių, du­be­nų ra­si­me ci­ta­tų iš Bib­li­jos ar kaž­ko­kį po­rtre­tą. To Lie­tu­vo­je nė­ra. Lie­tu­vo­je – au­ga­li­niai, sau­lės mo­ty­vai. Tai ab­so­liu­čiai pa­go­niš­ki mo­ty­vai, la­bai gry­nos kul­tū­ros iš­ta­kos, tu­rin­čios la­bai daug jė­gos. Tai ir iš­ski­ria lie­tu­vių ke­ra­mi­ką iš ki­tų tau­tų“, – „Šiau­lių kraš­tui“ sa­kė me­no­ty­ri­nin­kas iš JAV A. Stel­lac­cio.

Vir­gi­li­jos Sil­vest­ros Šu­fins­kie­nės dar­bus me­no­ty­ri­nin­kas ver­ti­na kaip iš­skir­ti­nius. „Jū­sų Šu­fins­kie­nė vie­na ko­ja sto­vi liau­dies tra­di­ci­jo­je, o ki­ta – jau me­ne“, – ver­ti­no me­no­ty­ri­nin­kas.

Pir­mo­ji pa­ro­da be ži­no­mos kū­­rė­­jos

L. Kel­me­lie­nė pa­pra­šė ty­los mi­nu­te pa­gerb­ti teks­ti­li­nin­kės, il­ga­me­tės Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­rės Al­do­nos La­maus­kie­nės (1943–2017) at­mi­ni­mą. Tai pir­mo­ji Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų pa­sta­ro­jo de­šimt­me­čio pa­ro­da – be jos kū­ry­bos dar­bų, be jos dai­nos Šiau­lių folk­lo­ro an­samb­ly­je „Mar­gu­lis“.

Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos na­re A. La­maus­kie­nė bu­vo nuo 1981 me­tų, ta­čiau, Tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kės L. Kel­me­lie­nės tei­gi­mu, tik pa­sta­rą­jį de­šimt­me­tį pra­dė­jo ak­ty­viai da­ly­vau­ti pa­ro­do­se, są­jun­gos veik­lo­je.

Tau­to­dai­li­nin­kė res­pub­li­ki­nė­je me­no pa­ro­do­je „Auk­so vai­ni­kas“ bu­vo no­mi­nuo­ta ti­tu­lu „Ge­riau­sias Šiau­lių ap­skri­ties meist­ras“ (2013), ver­tin­ta dėl ner­tų rankš­luos­čių ka­rū­nė­lių, megz­tų raš­tuo­tų pirš­ti­nių. 2010 me­tais meist­rė bu­vo iš­mo­ku­si aus­ti, au­dė iš­skir­ti­nes juos­tas.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

Gau­si Šiau­lių kraš­to tau­to­dai­li­nin­kų me­ti­nė pa­ro­da skel­bia pa­va­sa­rį.

Su ju­bi­lie­ju­mi pa­svei­kin­ta au­dė­ja, teks­ti­li­nin­kė, il­ga­me­tė folk­lo­ro an­samb­lio „Mar­gu­lis“ dai­ni­nin­kė, gy­dy­to­ja Ire­na Kry­ža­naus­kie­nė.

Išs­kir­ti­nio ta­len­to ke­ra­mi­kė Vir­gi­li­ja Sil­vest­ra Šu­fins­kie­nė.

Ita­lų kil­mės me­no­ty­ri­nin­kas iš JAV Ant­ho­ny Stel­lac­cio ty­ri­nė­ja tra­di­ci­nę lie­tu­vių ke­ra­mi­ką, ku­ri tu­ri pa­go­niš­kų raš­tų ir iš­si­ski­ria iš ki­tų ša­lių kul­tū­ros.

Pa­ro­dos lan­ky­to­jus pa­si­tin­ka Da­liaus Žy­man­to su­kur­ta „Lie­tu­vai­tė“. Pa­ro­dos me­tu skulp­to­riui D. Žy­man­tui, tik da­bar įsto­ju­siam į Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gą, įteik­tas na­rio pa­žy­mė­ji­mas.

Pa­ro­do­je ak­cen­tuo­ja­ma teks­ti­lė.

Že­mai­čių mo­te­rų tau­ti­niais kos­tiu­mais – Sei­mo pir­mi­nin­ko pir­mo­ji pa­va­duo­to­ja Ri­ma Baš­kie­nė ir Lie­tu­vos tau­to­dai­li­nin­kų są­jun­gos Šiau­lių sky­riaus pir­mi­nin­kė Lai­ma Kel­me­lie­nė.