
Naujausios
Margaspalviai raštai skelbia tautodailės pavasarį
Šiaulių dailės galerijoje veikia respublikinė tautodailės paroda „Lietuvių liaudies tekstilės ornamentika tautodailininkų kūryboje“, kurioje savo kūrybą eksponuoja 260 Šiaulių krašto tautodailininkų. Daugiau nei 1 000 eksponatų susipina senoji tautos išmintis ir patirtis, dabarties ieškojimai, kūrybos ir gyvenimo patirties raštai. Krašto tautodailininkų kasmetinė paroda, parodos dalyvių teigimu, laikoma ženklu, kad jau prasidėjo tikrasis pavasaris.
Rita ŽADEIKYTĖ
Profesionali, brandi, įdomi
Visos galerijos salės užpildytos skulptūromis, audiniais, mezginiais, drožiniais, paveikslais, kalvių darbais. Paroda išskirtinė tuo, kad šiuos metus Seimui paskelbus Tautinio kostiumo metais, eksponuojami tautodailininkų sukurti visų Lietuvos etnografinių regionų tautiniai kostiumai.
Dailės galerijos salėse surengtos autorinės tautodailininkų, švenčiančių savo jubiliejus, darbų parodos. Su jubiliejumi pasveikinti technologijų mokytojas, tapytojas Gintaras Daukša, audėja, tekstilininkė, ilgametė folkloro ansamblio „Margulis“ dainininkė, gydytoja Irena Kryžanauskienė bei megztų drabužių ir vytinių juostų meistrė Sigita Damanskienė.
Menotyrininkė Michalina Adomavičienė krašto tautodailininkų parodą įvertino kaip spalvingą žemėlapį, kuriame kiekvienas rajonas turi savo puoselėjamą tautodailės sritį, kuria garsėja ir yra išskirtinis. Akmenės rajonas – mezgėjais, siuvinėtojais, tapytojais, Joniškio kraštas – audiniais, tapyba, skulptūra, Pakruojis garsėja kryždirbiais, sodžiaus meną primenančiomis skulptūromis, Radviliškio meistrai garsėja nagingomis mezgėjomis, išskirtine kalvyste, Šiaulių rajonas – Kuršėnai išsiskiria puodžiais, keramikais, Kelmėje – stiprios akmens plastikos, pynimo iš šiaudų patirtys. Šiaulių miestas išsiskiria tekstilininkais, medžio plastikos meistrais, tapytojais.
„Ši paroda – labai aukšto meninio lygio, daugelis meistrų pasiekė tokį profesionalumo lygį, kad tapo kūrėjais profesionalais. Daugelis kūrinių yra visiškai priartėję prie profesionalaus Lietuvos meno“, – parodą vertino menotyrininkas Vytenis Rimkus.
Jo teigimu, tautodailės meno raida yra toks reiškinys, kai žmonės randa patys save – eina pasižiūrėti kitų darbų ir supranta, kad gal ir patys galėtų pabandyti kurti kažką panašaus.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas Jonas Rudzinskas priminė, kad su Šiaulių krašto tautodailininkų paroda prasideda visos Lietuvos tautodailininkų ataskaitinių parodų malūnas, aplankantis daugelį šalies miestų.
„Surengus pirmąją ataskaitinę parodą žinai, kad tautodailės metai jau riedės. Kamertonas kitų miestų tautodailininkų parodos „užduotas“ kaip reikiant, kartelė Šiauliuose užkelta labai aukštai“, – vertino Lietuvos tautodailininkų sąjungos pirmininkas. Jis pasidžiaugė, kad Šiaulių krašto tautodailininkai turi išskirtinę estetiniu požiūriu eksponavimo erdvę – didžiausias regiono dailės galerijos sales: „Tokių ekspozicinių erdvių ir Vilniaus, ir Kauno tautodailininkai Šiaulių krašto tautodailininkams pavydi.“
Žingsnis iki „Aukso vainiko“
Lietuvos nacionalinio kultūros centro Tautodailės poskyrio vedėja, konkurso „Aukso vainikas“ vertinimo komisijos pirmininkė Teresė Jurkuvienė paskelbė regioninio turo vaizduojamosios, taikomosios dailės ir kryždirbystės I–III vietos laureatus, kurių darbai bus eksponuojami respublikinėje-konkursinėje parodoje, siekiant aukščiausio įvertinimo ir apdovanojimo „Aukso vainiko“.
Vaizdinės dailės srityje trečioji vieta yra skirta Eugenijui Rimdžiui už skulptūrą. Taikomosios dailės žanre skirtos dvi trečiosios vietos – Nijolei Smailienei už rankšluosčių nėrinius ir Daliai Danilaitienei už riešines.
Vaizdinės dailės srityje antroji vieta skirta Rasai Šiškuvienei už karpinius. Taikomosios dailės srityje – dvi antrosios vietos: mezgėjai Irenai Gaidamavičienei ir juostų kūrėjui Augustinui Monkui.
Susilaikyta nuo pirmosios vietos paskyrimo regioniniame ture vaizdinės dailės srityje, o taikomosios dailės srityje skirti du pirmosios vietos diplomai – Virgilijai Silvestrai Šufinskienei už keramiką ir Stanislovui Špukui už kalvystę. Pirmoji vieta kryždirbystėje ir kelialapis į finalinį „Aukso vainiko“ etapą skirta Daliui Udrakiui.
Abu pirmosios vietos laimėtojai vyks į finalinę „Aukso vainiko“ parodą, kuri šiemet rengiama Rokiškyje.
Menotyrininką iš JAV žavi lietuvių keramika
Darbus į respublikinę natiurmorto parodą padėjo atrinkti menotyrininkas iš JAV Anthony Stellaccio. Italų kilmės menotyrininko disertacija – apie tradicinę lietuvių keramiką.
A. Stellaccio „Šiaulių kraštui“ pasakojo, kad jo specialybė – tyrinėti keramiką nuo senųjų liaudiškųjų ištakų iki šiuolaikinės keramikos kūrinių.
„Apie dabartinę keramiką nieko negalėčiau suprasti, jeigu nepažinčiau senosios lietuvių kultūros, todėl pradėjau tyrinėti senąją lietuvių liaudies keramiką. Man įdomi liaudiškosios lietuvių keramikos estetika. Nežinau, kodėl, bet ji „paėmė“ mane. Ji man labai patinka. Pavyzdžiui, Vokietijoje ant lėkščių, dubenų rasime citatų iš Biblijos ar kažkokį portretą. To Lietuvoje nėra. Lietuvoje – augaliniai, saulės motyvai. Tai absoliučiai pagoniški motyvai, labai grynos kultūros ištakos, turinčios labai daug jėgos. Tai ir išskiria lietuvių keramiką iš kitų tautų“, – „Šiaulių kraštui“ sakė menotyrininkas iš JAV A. Stellaccio.
Virgilijos Silvestros Šufinskienės darbus menotyrininkas vertina kaip išskirtinius. „Jūsų Šufinskienė viena koja stovi liaudies tradicijoje, o kita – jau mene“, – vertino menotyrininkas.
Pirmoji paroda be žinomos kūrėjos
L. Kelmelienė paprašė tylos minute pagerbti tekstilininkės, ilgametės Lietuvos tautodailininkų sąjungos narės Aldonos Lamauskienės (1943–2017) atminimą. Tai pirmoji Šiaulių krašto tautodailininkų pastarojo dešimtmečio paroda – be jos kūrybos darbų, be jos dainos Šiaulių folkloro ansamblyje „Margulis“.
Lietuvos tautodailininkų sąjungos nare A. Lamauskienė buvo nuo 1981 metų, tačiau, Tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkės L. Kelmelienės teigimu, tik pastarąjį dešimtmetį pradėjo aktyviai dalyvauti parodose, sąjungos veikloje.
Tautodailininkė respublikinėje meno parodoje „Aukso vainikas“ buvo nominuota titulu „Geriausias Šiaulių apskrities meistras“ (2013), vertinta dėl nertų rankšluosčių karūnėlių, megztų raštuotų pirštinių. 2010 metais meistrė buvo išmokusi austi, audė išskirtines juostas.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Gausi Šiaulių krašto tautodailininkų metinė paroda skelbia pavasarį.
Su jubiliejumi pasveikinta audėja, tekstilininkė, ilgametė folkloro ansamblio „Margulis“ dainininkė, gydytoja Irena Kryžanauskienė.
Išskirtinio talento keramikė Virgilija Silvestra Šufinskienė.
Italų kilmės menotyrininkas iš JAV Anthony Stellaccio tyrinėja tradicinę lietuvių keramiką, kuri turi pagoniškų raštų ir išsiskiria iš kitų šalių kultūros.
Parodos lankytojus pasitinka Daliaus Žymanto sukurta „Lietuvaitė“. Parodos metu skulptoriui D. Žymantui, tik dabar įstojusiam į Lietuvos tautodailininkų sąjungą, įteiktas nario pažymėjimas.
Parodoje akcentuojama tekstilė.
Žemaičių moterų tautiniais kostiumais – Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Šiaulių skyriaus pirmininkė Laima Kelmelienė.