
Naujausios
Mano antrajam Broliui atminti
Spausdiname dailininkės keramikės Genovaitės Jacėnaitės prisiminimus apie Povilą Sidaravičių iš knygos „Grožio ir gėrio keliu“ („Diemedžio“ leidykla, 2016)
Savo vaikystės, jaunystės ir studijų draugą, vėliau kolegą keramiką Povilą galėčiau laikyti broliu. Todėl aš jį ir vadinsiu taip, kaip vaikystėje arba jo šeimoje – Pauliumi. Povilas Sidaravičius buvo žinomas ir populiarus tarp Lietuvos dailės mokytojų. Daugelis vilniečių jį pažinojo, kaip buvusį savo dailės mokytoją, keliautoją, floristą, įvairių renginių dalyvį, keliautoją ir organizatorių. Visi jį vadino Povilu, Poviliuku, tik man jis buvo ir liks Paulius.
Paulius buvo vienturtis sūnus pamiškės sodyboje, už 8 km nuo Kuršėnų nutolusio, Mažučių kaimo gyventojų Sidaravičių šeimoje. Jų šeimos galva buvo stalius, statybininkas, mėgstąs politikuoti giedorius. Motina garsėjo kaip visų moteriškų ir vyriškų darbų darbininkė, ir dar pas juos gyveno motinos sesuo – invalidė Uršulė. Ji, teturėdama vieną koją, sukosi po namus, verpė, mezgė, virė. Paulius buvo ramus, gabus, paklusnus berniukas, teta jį labai mylėjo ir mokė visko, ką pati žinojo.
Pirmoji pažintis su Pauliumi ir Sidaravičių šeima įvyko tą lemtingą 1944 metų vasarą, kai pešėsi du grobuonys – Hitleris ir Stalinas. Lietuva ir mūsų apatiški Kuršėnai buvo tos kovos pakelėje. Kadangi frontas net trims mėnesiams įstrigo molėtoje Kuršėnų žemėje, visi kuršėniškiai išsibarstė netolimuose, saugesniuose kaimuose. Mūsų šeima, kaskart pajudėjus frontui, irgi tolo nuo savo namų. Taip ir atsidūrėme už 8 km nuo Kuršėnų esančiame pamiškyje, Mažučių kaime. Sutrūkę mus vežusių Tamošaičių arklio pakinktai privertė sukti į artimiausią vienkiemį. Tai ir buvo Sidaravičių namai, kurių šeimininkai mus, dvi pabėgėlių šeimas, mielai priėmė. Atvykusiųjų buvome per abi šeimas dešimt žmonių, pusė jų – vaikai nuo ketverių iki vienuolikos metų. O Paulius augo tik tarp suaugusiųjų ir su vaikais bendraudavo vien mokykloje. Pas juos, kol dar frontas visai nepriartėjo, pagyvenome visą mėnesį. Visi vaikai susiskirstėme į dvi grupes: mes – trys didieji, visi bendraamžiai vienuolikmečiai, ir trys mažiai, nuo ketverių iki septynerių metų.
Nors mudu su Pauliumi buvome bendraamžiai, mokėmės skirtingose klasėse. Aš jau buvau baigusi penktąją, o Paulius dar tik trečiąją, kaip ir tretysis iš mūsų grupės – Vaciukas. Pasibaigus karui, Paulius po metų baigė pradinę mokyklą ir turėjo lankyti Kuršėnų vidurinę, todėl apsigyveno pas mus. Jau nuo fronto laikų mes su juo labai susidraugavome.
Jų, kaimo gyventojų, gyvenimo būdas labai skyrėsi nuo mūsų, miestelėnų. Pas juos man būdavo viskas įdomu – ir kai ganėme karves, ir vėliau, kai pas juos aš viena dažnai nueidavau. Paulius man aprodydavo mišką, kuris ribojosi su jų žeme, nes jis miške jausdavosi kaip namuose. Pažinojo daug augalų, žinojo, kur sirpsta pirmosios žemuogės, kur galima rasti gerų grybų ir kurie iš jų valgomi. Tų žinių jis buvo gavęs iš savo tetos Uršulės. Mane jų šeimoje visada mielai priimdavo, nes, jei ko Paulius užsigeisdavo, tai visai šeimai prilygdavo įsakymui. O ir mes patys buvome labai patenkinti savo draugyste. Paulių namie visi laikė suaugusiu, jo tėvas giedorius visada vesdavosi jį į budynes ar „Kalnų“ giedoti. Kadangi pats nebuvo labai raštingas, visas maldas progiesmiu skaitydavo Paulius (nors visi susirinkusieji būdavo suaugę žmonės, išskyrus Paulių). Jis iš tėvo paveldėjo gerą klausą ir skambų balsą, o viešai rodytis jam buvo įprasta.
Kai Paulius apsigyveno pas mus, mes mokėmės skirtingose klasėse – jis lankė dviem skyriais žemesnę. Gabus ir ambicingas, tėvo vis paskatinamas, per vasarą jis pasimokė papildomai ir rudenį, kartu su turėjusiais pataisas vaikais, išsilaikė visus egzaminus į aukštesnę klasę. Dabar mus beskyrė tik viena klasė. Pas mus jis pagyveno keletą metų, o vėliau, būdamas vyresnis, apsigyveno su kitais vaikinais atskirame bute.
Kai aš baigiau vidurinę mokyklą ir įstojau mokytis keramikos, Paulius niekada neklausinėjo apie mano studijas ir nesakė, kad jam irgi keramika patinka. O ir piešti namuose jis nepiešė. Tad kitą vasarą labai nustebino grįžęs iš Vilniaus su žinia, kad įstojo į tą pačią, kaip ir aš, keramikos specialybę. Tais metais pasitaikė labai mažas konkursas, ir jis pateko. Dabar vėl kartu važinėdavome į Vilnių ar iš Vilniaus – atostogų. Gaila, kad tais laikais vidurinėse mokyklose nebūdavo jokių kalbų apie būsimas profesijas, nei patarimų, kam kokį kelią toliau rinktis. Paulius juk galėjo būti įžymus biologas ar botanikas. Jis buvo kruopštus, imlus, mėgstantis augalus ir gyvąją gamtą, o polėkio ar fantazijos dailėje jam trūko.
Mokykloje ir institute buvo visų mėgstamas, visos klasės ir kurso merginos jį buvo įsimylėjusios. Gražus, dainininkas, šokėjas Paulius visur buvo laukiamas.
Apie jį visada telkdavosi bendraminčių būrelis. Nuo vaikystės pasireiškusi gamtos meilė jį vesdavo vis į kitas, dar nepažįstamas vietas. Jis pažinojo visus Vilniaus apylinkės miškus kaip savo kišenę. Su keletu draugų važiuodavome autobusu ar traukiniu iki kurios nors stotelės ir pavakary, išvaikščioję visą dieną, išeidavome į kitą transporto stotelę grįžti namo. Nė karto nepasitaikė, kad Paulius būtų nuklydęs ar pavėlavęs atvesti grupę į reikiamą vietą.
Visi draugai, bičiuliai, kolegos yra keliavę su Povilu po įžymias Rusijos vietas, po senuosius miestus Lenkijoje, buvusioje Prūsijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje. Tose kelionėse jis pasireiškė kaip išprusęs gidas – visada atkreipdavo grupės dėmesį į architektūros šedevrus, vesdavo į muziejus, kurie nebūdavo įtraukti į vietinių gidų programas. Tos kelionės dar praplėtė jo pažįstamų ratą: vieną kartą važiavusiųjų su juo į kitą kelionę raginti jau nereikėdavo. Toks jis jau buvo. Nors ir sunkiai sirgdamas, dar važiavo į kelionę su grupe į Lenkiją.
Matyt, dėl pastovaus būdo Paulius visą gyvenimą išlaikė net ir savo vaikiškus pomėgius. Kaip ir vaikystėje, tebemylėjo gamtą, gėles, gyvūnus. Vaikystėje savo namų verandą gegužės mėnesį išpuošdavo: pastatydavo Marijos paveikslą, pamerkdavo lauko gėlių puokščių. Prie šio naminio altorėlio vakarais suaugę kaimynai ateidavo giedoti litanijos, kurią vesdavo du skardžiabalsiai Sidaravičiai – tėvas Kazimieras ir sūnus. O puokščių komponavimas ar renginio scenos papuošimas gėlėmis visą laiką buvo jo mėgstamas užsiėmimas. Tą jis darydavo su įkvėpimu, neretai iš visai atsitiktinių augalų ar kelių neišvaizdžių žiedelių sukurdamas įspūdingiausią puokštę.
Paulius buvo savas tarp Vilniaus gėlininkų, su jais bendraudavo, važinėdavo į užsienyje vykstančias gėlių parodas. Kelionėse niekad neužmiršdavo žmonėms parodyti pakeliui esančių architektūros šedevrų, papasakoti apie juos ar nuvesti į kokią parodą. Jis pats irgi augino daug gėlių, joms skirdamas daugiau dėmesio negu daržovėms, nors ir šių turėjo įvairiausių. Šis pomėgis ir išviliojo Paulių iš Vilniaus senamiesčio į tolokai esančius sodus, kur jis ir gyveno tarp savo gėlių, kitų augalų ir gyvuliukų – šunų ir kačių, nors ir be miestietiškų patogumų. Pas jį mielai lankydavomės mes, jo draugai, džiaugdamiesi naujai sukurtu buvusio dilgėlėmis apleisto sodo grožiu. Nors ir toloka nuo miesto, jis neapleido nei koncertų, nei parodų lankymo. Paulius visur suspėdavo.
Per greitai atbėgo Paulius į savo gyvenimo finišą... Bėgdamas per gyvenimą, jis paliko daug gražių darbų, draugų, kurių jau niekad nebepakvies į dar vieną kelionę, nebenudžiugins atvira šypsena ir nors mažyte, bet tokia miela gėlių puokštele... Man tai labai didelė netektis, nes Paulius man buvo lyg ir antrasis brolis, o dabar aš nebeturiu jų nė vieno.
Genutė JACĖNAITĖ,
dailininkė keramikė
Nuotraukos iš knygos „Grožio ir gėrio keliu“
Povilas Sidaravičius 1951 metais.
Povilas Sidaravičius buvo aistringas keliautojas, pats organizuodavo keliones draugams, bičiuliams, studentams.
Keramikė Genovaitė Jacėnaitė 2016 metų birželio 9 dieną Vilniuje, savo bute.
Vytauto Kirkučio nuotr.