Latvijos Holivude verda gyvenimas

Latvijos Holivude verda gyvenimas

IDĖJA SAVAITGALIUI

Latvijos Holivude verda gyvenimas

Latvijoje, Tukumo rajone, netoli Slampe miesto esantį kino miestelį „Cinevilla“ vietiniai gyventojai vadina Latvijos Holivudu. Tai vienintelė Latvijos kino dekoracija, įrengta po atviru dangumi ir suteikianti galimybę iš arčiau pažvelgti į kino studijos užkulisius, pajusti praėjusio šimtmečio miestelių dvasią.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Pažintis su „Rygos karių“ užkulisiais

Praeitą savaitgalį kino miestelyje vyko sezono atidarymo šventė. Pripažintas geriausiu praėjusių metų Latvijos kultūrinio turizmo objektu jis ir tądien nestokojo turistų dėmesio, nors bilietai, šventės proga, buvo dvigubai brangesni nei paprastai ir kainavo 4 latus.

Šią kainą vertėjo sumokėti už galimybę išvysti istorinių tiltų fragmentus, bažnyčias, turgų, prie kranto stovintį laivą, gatve važiuojantį tramvajų. Įspūdingos „Cinevilla“ gatvės ir namų fasadai išlaikė prieš keletą metų čia kurto filmo “Rygos kariai“ vykusių kovų dvasią. Beje, sezono atidarymo šventės proga lankytojai galėjo pamatyti šį naujausią latvių kinematografų darbą, kuriame vaidina ir lietuvis aktorius Kęstutis Jakštas.

„Rygos kariai“ — vienas iš gausybės kino studijoje “Cinevilla“ sukurtų kino filmų, pasakojantis apie rygiečių kovą su vokiečiais dėl nepriklausomybės, pasibaigus Pirmajam Pasauliniam karui. Tai brangiausias visų laikų Latvijos filmas, kainavęs net 4 milijonus JAV dolerių.

Nuo 2007-ųjų lapkričio rodomą filmą Latvijoje jau pamatė 192 tūkstančių žiūrovų. Šis rezultatas — nerealus, nes tiek bilietų Lietuvos kino teatruose nesugebėjo parduoti net trys patys sėkmingiausi lietuviški kūriniai — „Nuodėmės užkalbėjimas“, “Dievų miškas“ ir “Nereikalingi žmonės“. Juos bendrai pažiūrėjo tik 178 tūkstančių žmonių.

Turistai — aktorių kailyje

Jei į kino miestelį atvyksite savaitgalį, galėsite apsirengti vokiečių arba rygiečių drabužiais: paltais, kepurėmis, net apsiginkluoti durklais. Jūsų gidu taps vokiečių generolas.

Sezono atidarymo šventės lankytojai, persirengę praeito šimtmečio kareivių drabužiais net galėjo išmėginti savo aktorinius sugebėjimus: filmuojant kameroms, slėpėsi apkasuose ir vaidino aršią kovą su priešininkais. Turistai išmėgino ir specialiųjų efektų galią: jiems buvo siūloma įveikti kelių metrų atstumą, įsikabinus horizontaliai įtemptą lyną; tuo metu jie buvo filmuojami ir rodomi kino ekrane, kuriame virsdavo bebaimiais ugnies liepsnas ar kalnų bedugnes įveikiančiais drąsuoliais.

Paragavus aktoriaus duonos, pasivaikščiojus įsivaizduojama Dauguvos upės pakrante, įsiamžinus prie beveik šimto metų senumo garvežio ar jam amžiumi nenusileidžiančiu senovinių įvairios paskirties, daugiausia — karinių, automobilių, galima užsukti į užeigą „Trachtier“ paragauti vietinio alaus.

Laiškas iš XX amžiaus pradžios miesto

Neseniai kino miestelyje pastatytas paštas. Žinoma — ne šiuolaikiškos, o šimtmečio senumo miestelio dvasią atitinkančios architektūros, tačiau jis atlieka visas jam skirtas funkcijas. Taigi, draugams ar artimiesiems galite nusiųsti laišką iš XX amžiaus pradžios miesto. Jį parašysite į rašalą mirkytu tikru plunksnakočiu, net uždėsite smalkos (specialaus lako) antspaudą.

Pašte veikia ir pašto muziejus, kuriame galima apžiūrėti seną pašto atributiką.

„Cinevilla“ didžiuojasi lankytojų gausa. Teigiama, kad per metus kino miestelyje apsilanko 100 tūkstančių žmonių. Kiti tokio dydžio muziejai užmiestyje sulaukia penkis kartus mažiau turistų.

Tervetė ir Dobelė: verta pamatyti

Pakeliui į „Cinevilla“ kino miestelį verta užsukti į Tervetės gamtos parką ir Dobelės miestą. Tervetės gamtos parkas įsikūręs 1200 hektarų teritorijoje, trečdalį ploto užima Pasakų pasaulis, kurį valdo Miško karalius, nykštukai, velniai ir raganos. Tai garsios latvių rašytojos Anos Brigaderės pasakų herojų medinės skulptūros. Parke auga ir pačios seniausių bei aukščiausios Baltijos šalyse pušys, kurioms — apie 350 metų.

Dobelės mieste įsikūręs selekcininko Pėterio Upyčio alyvų sodas ir memorialinis muziejus. Prieš pusę amžiaus užveistame ir iki šiol puoselėjamame sode kiekvieną pavasarį pražysta daugiau nei du šimtai rūšių alyvų. Baltos, rausvos, violetinės... Kasmet per patį alyvų žydėjimą (šiemet tai kaip tik šis savaitgalis) rengiamas koncertas.

IŠNAŠA: Įspūdingos „Cinevilla“ gatvės ir namų fasadai išlaikė prieš keletą metų čia kurto filmo “Rygos kariai“ vykusių kovų dvasią.

TERVETĖ: Tervetės Pasakų pasaulyje, kaip tikroje pasakoje, reikia bučiuoti visas sutiktas varles ir tikėtis, kad šios virs žaviais princais.

DOBELĖ: Šį savaitgalį Dobelės Pėterio Upyčio alyvų sode bus pats alyvų žydėjimo įkarštis.

„CINEVILLA“: Kino miestelio vaizdas — lyg iš šimtmečio senumo atviruko.

MONTAŽAS: „Cinevilla“ lankytojai galėjo savo kailiu išbandyti specialiųjų efektų galią. Jie įsikabino čia pat salėje horizontaliai ištemptą lyną, o ekrane pasirodo apsupti ugnies liepsnų.

RYGIEČIAI: Jei ne šiuolaikiniai sportbačiai ir mobilieji telefonai, neįtartum, kad šie žmonės — ne XX amžiaus pradžioje su vokiečiais kovojantys rygiečiai, o mūsų laikų kino miestelio lankytojai.

GARVEŽYS: Prie beveik šimto metų senumo garvežio turistai ypač mėgsta fotografuotis.

DEKORACIJOS: Įsivaizduojamos Dauguvos pakrantėje — ir laivas, ir kariniai automobiliai.

DUONA: Vaikai „Cinevill'oje“ gali išmokti kepti duoną.

FILMAS: Šie rygiečiai ir vokiečiai nėra profesionalūs aktoriai, jie — eiliniai kino miestelio „Cinevilla“ lankytojai, panorėję paragauti aktorių duonos.

Jono TAMULIO ir autorės nuotr.

Zemelapis tervete nuotr.