
Naujausios
„Laiko kultuvėms“ velėjant ir daužant
Danutė Augutienė
2017-ųjų metų Kūčios – paskutinė Šiaulių kultūros žmogaus – žurnalisto, literatų globėjo, kraštotyrininko Stasio Bulzgio – gyvenimo diena. „Laiko kultuvės“ – paskutinė jo poezijos knyga mus, literatus, jo globotinius, pasiekusi tik 2018-ųjų vasarį.
Sunku ramiai kalbėti apie knygą autoriaus, kurio jau nėra tarp mūsų, čia, po saule, kuris jau už saulės pakilęs. Dar toks brangus jo buvęs buvimas greta, dar tebeskaudina jo netektis...
O „Laiko kultuves“ skaityti verta. Būtina stabtelėti ties antrašte. Pavadinimas iškalbingas, įvairiaprasmis, metaforiškas, naujas. Vyresni žmonės dar galėtų prisiminti, kaip jų močiutės kultuvėmis velėjo ir daužė žlugtą (skalbinius). O knygoje „kultuvių“ meninė detalė atiduota negailestingam laikui – daugiausia pokariui, daužiusiam žmonių likimus. Eilėraštyje „Po mėlynu dangum“ prisimenama: „Sibiras kraupus vis vertė kruvinus lapus“. Apie pokario baisybes kalbama ir sonetų apie Kryžių kalną cikle. Lyriniam „aš“ šis kalnas – „skausmo slėpinys“. Kryžių kryželiuose įrašytos „ir Sibiro platybių tylios kančios, ir partizanų vargana dalia“. Lyrinio „aš“ akys mato ir laisvoje Lietuvoje įsisopėjusius skaudulius. Jam skaudu, kad „dar neišsijotas vargas“, kad „puikybė nesitraukia iš juodžiausio savo sosto“. Retoriniais kreipiniais jis gėdina tuos, kurie nuo tautos reikalų nutolo: „Kodėl į šalį žiūrim vis iš aukšto?“, „Kuo vakarai tau minkštą širdį pakerėjo?“...
Stasys Bulzgis – kraštotyrininkas. Jis kelis žiupsnelius paberia ir mums iš savo turtingo kraštotyros aruodo. Iš eilėraščio „Apuolė“ sužinome, kad Apuolė, kuklus Žemaitijos kaimelis, kadaise yra buvusi garsi kuršių sostinė: joje stovėjusi pilis, „daug kruvinų mūšių mačiusi“ ir juos oriai atlaikiusi. Eilėraštyje „Tau, sesute“ įvardija šios mūsuose labai populiarios dainos (priminsiu žodžius – „Tau, sesute, puikios gėlės, o man kardas prie šalies...“) autorių. Pasirodo, tai – Pranas Lembertas, Biržų poetas, puikus dainininkas ir balsingas giedotojas.
Stasys Bulzgis džiūgauja, kad yra žodžių, kurie vos nenugrimzdo praeity, nūdienos realijų verčiami, atsikelia ir iš naujo gyvena: „Šiandien mūsų burnos nori geldoj minkomo pyrago“ ir „ližės duonai kepti reikia“ („Nors valandą“, „Gelda“), o „mielą staklių bildesį vėl ausys girdi“, nes „rankų audinys“ už šilką brangesnis.
Stasys Bulzgis – jausmo poetas, lyrikas. Plati jo jausmų skalė: nuostaba ir gėrėjimasis, ilgesys ir liūdesys, abejonės ir nusivylimas. Nepaprastai gilus kūrėjo gamtos jausmas. Patys giliausi, intymiausi jausmai atsiveria tekančios saulės, šviečiančios mėnesienos ar gamtos žydėjimo akivaizdoje: „Vyšnių sodas pražydo širdy!“ („Verkiantis smuikas“), „Kokia tą naktį buvo mėnesiena!“ (taip pavadintas eilėraštis).
Kartais jausmas toks visaapimantis, kad juo nori dalintis su kitais: grožėtis, filosofuoti, diskutuoti: „Ar matei, kaip čia, papūtus vėjui, / tyliai šoka grakščios liepų šakos?“ („Liepų šokis“), „Kas esi, jei pjauti nori visiškai nesėjęs?“ („Nepaprasta diena“), „Pražydęs erškėtis – tai vasaros akys.“ („Pražydęs erškėtis“), „Sapne juk viskas – kaip tikrovė! Sapne ir mirę dar gyvi.“ („Atsisveikinimas“).
„Laiko kultuvės“ – gyvenimo knyga, skirta gyvenantiems ir gyvensiantiems, bet eilėse girdisi ir graudoka atsisveikinimo su gyvenimu nuojauta: „Liejasi į skaudžią tylą skaudus saulužės pakilimas.“ („Saulėtekis“), „Tik atsisveikinti sunku. Ir žodžiai tartum baltos snaigės tyžta.“ („Atsisveikinimas“).
Šių metų gegužę mes, Šiaulių regiono literatai, rinkomės į „Poezijos pavasario“ šventę. Pirmąkart eiles skaitėme be savo globėjo. Pagarbiai, su padėka minėjome jo vardą. Puiki mūsų skaitovė Teresė Račienė padeklamavo porą pačių lyriškiausių eilėraščių – „Kokia tą naktį buvo mėnesiena!” ir „Neramu“.