
Naujausios
Krašto muziejai
Laikas sustoti nedrįsta
Su Lietuvos nepriklausomybe vienmetis Kelmės krašto muziejus kūrėsi nelengvai ir vis dar tebesikuria. Muziejaus direktorė Danutė Žalpienė įsitikinusi, jog šiandien net muziejus negali būti ta vieta, kurioje išdrįstų sustoti laikas.
Reikia veiksmo. Todėl čia Kelmės dvaro istoriją darbuotojai pasakoja persikūniję į paskutiniuosius dvaro šeimininkus Gruževskius. Čia kalba net portretai. O į edukacines programas plūsta moksleiviai ir suaugę iš visos Lietuvos. Iš edukacinių programų muziejus per metus uždirba apie 10 tūkstančių eurų.
Regina MUSNECKIENĖ
reginamus@skrastas.lt
Pramoga su teatro elementais
Į ekskursiją laiku Kelmės krašto muziejuje dažniausiai pakviečia dvarininkų rūbais apsirengę ir perukais pasipuošę muziejaus darbuotojai. Jie ne tik pasakoja Kelmės dvaro, kuriame ir įsikūręs muziejus, istoriją, bet pakviečia lankytojus pačius išbandyti kai kuriuos baroko epochos dvaro įpročius. Pavyzdžiui, pamokomi naudotis vėduoklėmis. Žaidžia kauliukais, mokosi dėlioti pasjansą.
Kalbantis vieno iš dvaro savininkų Juliaus Gruževskio paveikslas pasakoja apie 1831 metų lietuvių ir lenkų sukilimą prieš Rusijos imperiją. Julius Gruževskis buvo sukilėlių komiteto narys. Paveikslas kalba lietuviškai, tačiau su lenkišku akcentu. Meno kūrinio suvaidinimas buvo labai populiarus dvarų kultūroje.
„Muziejaus lankytojas turi gauti tai, ko negali gauti niekur kitur, – įsitikinusi muziejaus direktorė Danutė Žalpienė. – Žmonės dabar išlepinti pramogų. Paprastas, nuogas pasakojimas jiems būtų nuobodus. Todėl jų sąmonę stengiamės pasiekti per emociją. Tiesiog duodami paragauti gyvos to meto istorijos. Muziejų, informacijos pertekliuje paskendęs lankytojas turi priimti ne vien kaip pažinimą, bet ir kaip pramogą. Šiandieniniam žmogui, ypač jaunimui, reikia veiksmo.“
Šaudyti iš lanko ar nusivyti virvę?
Didžiausią ir nuolatinį jaunų lankytojų būrį muziejui užtikrina Karlo Majaus, kurio kūrinius apie indėnus pirmasis į lietuvių kalbą išvertė kelmiškis pedagogas Jonas Vadeikis, ekspozicja ir mokymasis šaudyti iš indėnų lankų. Ši edukacinė programa veikia jau dešimt metų ir nenustoja populiarumo.
Programą pastebėjo JAV ambasados Lietuvoje kultūros ataše. Jis sakė, jog tai vienintelė vieta Lietuvoje, kur yra dalelė Amerikos istorijos. Todėl žadėjo paremti ekspoziciją.
Prieš Kalėdas šimtai mokinių ir suaugusiųjų atvažiuoja dalyvauti Kalėdų būrimų edukacinėje programoje.
Vasarą populiari piemenėlių žaidimų programa.
Lankytojai mėgsta ir su etnine kultūra susijusią veiklą. Gali išmokti lipdyti iš molio, nusivyti virvę.
Muziejuje, prabangiame dvaro interjere, mėgsta fotografuotis jaunavedžių poros. Unikalios vestuvių nuotraukos ir šalia didžiausio Lietuvoje rūtų darželio, kuris auga šalia dvaro svirno.
Kai kurie kelmiškiai ar iš užsienio grįžę emigrantai savo gimtadienio proga muziejuje užsisako su dvarų kultūra susijusią edukacinę programa ir atsiveda visus savo svečius.
Svečiai iš užsienio ir kitų Lietuvos miestų iš muziejuje įrengto kioskelio perka su indėnais bei Lietuvos etnokultūra susijusius suvenyrus, rajono tautodailininkų dirbinius.
Iš edukacinių programų Kelmės krašto muziejus per metus surenka apie dešimt tūkstančių eurų. Už šiuos pinigus perka eksponatų.
Gyvas ir tradicijomis
Kelmės krašto muziejus gyvas ir patriotinėmis bei etninės kultūros tradicijomis.
Jau įprasta, kad kelmiškiai prie seniausiojo Kelmės pastato dvaro, aplink kurį 15 amžiuje pradėjo formuotis miestas, švenčia Valstybės dieną. Gieda himną, rodomi spektakliai. Kartais didžiulėje erdvėje, prieš dvarą esančioje pievelėje su galingu ąžuolu, vyksta teatrų festivalis.
Muziejuje vyksta partiotiškumo pamokos, minima Sausio 13 –oji ir kitos valstybei svarbios datos.
Mokytojai čia atsiveda mokinius, kai rengiamos istorijos viktorinos ir kitokie patriotinio ugdymo renginiai. Panaudojant muziejaus eksponatus, vedamos istorijos pamokos.
Muziejaus rūsiuose įkurtos tradicinių amatų studijos. Daugiausia žmonių į jas suplūsta, kai vasaromis vyksta žemaičių etnomuzikavimo ir tradicinių amatų kursai.
Kelmės dvaro paveikslai Ch. Frenkelio viloje
Neseniai Kelmės krašto muziejaus darbuotojai pasirūpino Kelmės dvare kabėjusių Gruževskių šeimos paveikslų fotokopijomis ant drobės. Paveikslų originalai eksponuojami Šiauliuose, Frenkelio viloje.
„Kelmės patriotui gali kilti klausimas, kodėl originalai saugomi ne Kelmės dvare, kur jiems ir vieta, o Šiauliuose, – svarsto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė. – Paveikslai ten pakliuvo per karą. Jie buvo prižiūrėti, išsaugoti. O mes pasidarėme labai kokybiškas kopijas.“
Atkurti bent dalį Gruževskių dvaro autentikos nebuvo lengva. Kadangi Kelmės krašto muziejus įsikūrė dvare, logiška, jog reikėjo pasirinkti dvarų kultūros kryptį. Reikėjo sukurti bent artimą anuometiniam dvarui aplinką.
Iki Nepriklausomybės atkūrimo dvare buvo įsikūrusi tarybinio ūkio kontora. Veikė ir visuomeninis muziejus, kuriame išlaikyta dalis daiktų iš Gruževskių dvaro. Kelmės krašto muziejus perėmė apie tūkstantį eksponatų.
Tačiau erdvės buvo daugiau. Reikėjo baldų ir kitokių dvarų prabangą ir kultūrą atspindinčių daiktų. Kopijų pirkti nesinorėjo. Originalūs daiktai – brangūs. Be to, dažniausia juos reikėdavo restauruoti.
Pirmaisiais muziejaus gyvavimo metais dvarų kultūrą primenančių eksponatų dar buvo įmanoma gauti. Dalį jų pirko, dalį žmonės dovanojo. Bėgant laikui gauti originalių baldų ir daiktų vis sunkiau ir sunkiau.
Kai kuriuos visuomeniniame muziejuje išsaugotus Gruževskių dvaro baldus ir daiktus restauravo Kauno Justino Vienožinskio taikomosios dailės kolegijos menų fakulteto studentai. Restauruojamos muziejinės vertybės tapo studentų diplominiais darbais.
Kai pasitaikė proga, nupirktas 18 – 19 amžiaus baldų komplektas iš vienos kolekcionierės.
„Turime nuotraukų, kaip atrodė Gruževskių dvaro apartamentai 19 amžiuje. Pagal jas ir atkuriame dvaro interjerą“, – pasakoja D. Žalpienė.
Daiktas traukia daiktą
Kadangi Kelmės dvaras glaudžiai susijęs su 1831 metų sukilimu, pradėti pirkti su sukilimu susiję eksponatai. Pradėjus studijuoti ikonografinę medžiagą, daiktas pradėjo traukti daiktą. Jų ieškota pas žinomus kolekcionierius.
Muziejaus pasididžiavimas 1863 metų sukilimo vėliava rasta vienoje rajono mokykloje. Ji dalyvavo tarptautinėje parodoje Baltarusijoje.
Kartais vertinga ir tokia smulkmena kaip akinių servetėlė su dvaro herbais.
Per rajono Garbės pilietį Vytautą Dudėną pavyko užmegzti ryšį su V. Putvinskio draugija ir gauti labai vertingą tarpukario medalių ir ordinų kolekciją.
Iš tarpukario Prezidento Aleksandro Stulginskio tolimų giminaičių pavyko gauti jam priklausiusią skrynią.
Eksponuojami ir per archeologų kasinėjimus Kelmės rajone rasti turtingiausios baltų moters kapo radiniai.
Beveik tris dešimtmečius gyvuojantis Kelmės krašto muziejus vis tobulinamas.
„Pirmąjį dešimtmetį rinkome eksponatus, antrąjį rengėme ekspozicijas ir edukacines programas, – pasakoja Danutė Žalpienė. – Tačiau dvaras ir iš išorės turėjo atrodyti kaip dvaras. Todėl reikėjo labai taupyti, restauruoti fasadą, keisti stogus, atnaujinti svirną ir dvaro vartus, sutvarkyti aplinką. Panaudojome Europos Sąjungos lėšas, pinigų skyrė Savivaldybė. Dabar pagrįstai galime didžiuotis, jog dvaras atspindi dvaro kultūrą, traukia lankytojus.“
Autorės nuotr.
Kelmės krašto muziejaus direktorė Danutė Žalpienė įsitikinusi, jog muziejus negali būti tik tylinčių eksponatų sandėlis, muziejuje reikalingas veiksmas.
1831 metų sukilimo vėliava – Kelmės krašto muziejaus pasididžiavimas.
Kelmės rajone gyvenantys tolimi Aleksandro Stulginskio giminaičiai muziejui padovanojo jų namuose išlikusią Prezidento skrynią.
Kalbantis Juliaus Gruževskio paveikslas pasakoja apie 1831 metų sukilimą. O sukilimą Kelmės centre, kur dabar yra Laisvės gynėjų aikštė, vaizduoja animacinis filmukas.
Prie restauruoto seniausiojo Lietuvoje dvaro svirno auga didžiausias Lietuvoje rūtų darželis.
Kelmės krašto muziejaus nuotr.
Kelmės dvaras iš paukščio skrydžio.
Lankytojus sutinka dvariškiais persirengę muziejaus direktorė Danutė Žalpienė bei muziejininkas Rimantas Serva ir pakviečia į kelionę laiku.
Restauruoti dvaro vartai, kuriuose buvo įsikūrusi biblioteka ir kalėjimas.