
Naujausios
Kriaučius – akademikas Matas Slančiauskas joniškiečių prisiminimuose
Petras BUDRAITIS
Matas Slančiauskas (1850–1924) – žymiausias šiaurės Lietuvos tautosakininkas (užrašęs daugiau negu 4 500 tautosakos kūrinių), „Aušros“ bendradarbis ir platintojas, etnografas, kaimo mokytojas, korespondentas ir poetas, J. Basanavičiaus, J. Jablonskio talkininkas. Jis neretai vadinamas kriaučiumi – akademiku, nes 1907 m. Lietuvos mokslo draugija, Mokslų Akademijos pirmtakė, jį išrinko savo nariu bendradarbiu.
1960–1965 metais man pavyko surinkti nemažai M. Slančiausko rankraščių, jo bibliotekos knygų su savininko parašu ir pastabomis. Suprasdamas, kokia neįkainojama jų vertė ir tesėdamas savo pažadą M. Slančiausko gyvenimo, jo darbų tyrinėtojui ir leidėjui profesoriui Norbertui Vėliui (1938–1996), prieš kelerius metus viską perdaviau Lietuvių literatūros ir tautosakos institutui bei Joniškio muziejui.
Tačiau liko mano užrašyti M. Slančiausko mokinių ir kaimynų, jau seniai išėjusių Anapilin, prisiminimai, kurie atskleidžia šio nepaprasto žmogaus asmenybę ir jo gyvenamąjį laikotarpį. Kartu išlikę jo anūkės Barbaros Sophos, gyvenusios Puerto Rike, 42 puslapiai man rašytų laiškų, kuriuose vyriausios M. Slančiausko dukters Kristinos Strazdienės (1887–1958) dukra, remdamasi savo ir motinos prisiminimais, pateikia daugybę įdomių faktų apie savo senelį. Tada man atrodė, kad visi šie memuarai nereikalingi nei institutui, nei muziejui, bet dabar manau, kad jiems taip pat ne vieta mano namuose Kaune. Esu pasiruošęs viską perduoti tiems, kurie saugos ir, esant reikalui, jais naudosis.
Daugybę įdomių detalių apie savo mokytoją pateikė Lietuvos meno saviveiklos žymūnė, daržinių teatro aktorė, skaistgirietė Ona Tautkutė (g. 1901 m.):
– Kokiais 1908 m. mama nuvedė mane pas Slančiauską mokytis rašto. Slančiauskas iš seno mamos švarko man pasiuvo žaketuką. Pradėjome mokytis. Buvome 4 mokiniai. Iš pradžių mokė rašyti raides, vėliau žodžius ant tablyčių su grifeliais. Slančiauskas sakydavo: „Dabar skaitysim. Dabar rašysim. Dabar dirbsim rankdarbius.“ Jis pasakodavo ką nors apie miestus iš istorijos, paskaitydavo pasakų. Kiek pasimokius, sakydavo: „Nu, vaikai, dabar agracija“ (pertrauka). Bėgdavome palakstyti. Žmonės buvo beraščiai, todėl eidavo pas Slančiauską rašyti gromatų į vaiską ir Ameriką. Slančiauskas viską mesdavo ir parašydavo laišką. Nusausindavo smėliu – pas jį visada buvo buteliukas su smėliu. Sakydavo, kad taip įpratęs kalėjime. „Kas duos sausinamo popieriaus kalėjime? O čia užpili ir pakratai.“ (1895 m. caro žandarai jo namuose rado daug lietuviškų knygų ir rankraščių – už tai buvo suimtas ir metams pasodintas į Šiaulių kalėjimą, o iš ten trejiems metams ištremtas į Rygą – P. B.) Siūlydavo jaunimui skaityti knygas. Sakydavo: „Tikiu, kad iš manęs mano mokiniai nors krislelį turės gyvenime.“ Kai paaugome, mus laikydavo savais, maloniai priimdavo. Jis vis sakydavo: „Tik skaitykit, liuoslaikiu pasistenkit kuo daugiau knygų perskaityti.“ Knygų pas jį ateidavo jaunimas ir iš kitų kaimų. Kai pas jį kas užsukdavo, Slančiauskas klausdavo: „Gal kokių dainų ar pasakų žinai?“ Jis užsirašydavo. Man buvo padovanojęs mūsų krašto vestuvinių apeigų aprašymus su visais papročiais ir dainomis. Paskolinau draugui, bet jis taip ir negrąžino.
Anūkė Barbara Sophos (g. 1908 m.) savo laiškuose pasakoja:
– Mano senelis Prūsijos pasienyje, karčiamoje, padainavo savo sukurtą dainą:
Be nėra dar kur lietuvio,
Pažįstančio vargus savo,
Be nėra kur žmogaus tokio,
Kad mes verkėm, jis dejavo.
Vienas žmogus priėjo, pabučiavo jį ir pasakė: „Tokio lietuvio aš jau seniai ieškau.“ Tas žmogus buvo Jurgis Bielinis. (Žymiausias Lietuvos knygnešys – P. B.).
Siūdamas po kaimus, mano senelis užsirašydavo visus burtus, priežodžius, patarles, dainas, pasakas. Jei kas iš jo juokdavosi, tai sakydavo: „Mokslas kišenės neplėšia“, o rodydamas į knygas: „Čia mano šnapsas ir tabakas.“
Rudiškių kapinėse palaidoti mano senutė (M. Slančiausko žmona – P. B.) ir proseneliai. Senutė mirė vos 36 metų, nes pasibaidęs arklys ją labai sudaužė, o ji buvo nėščia.
Antkapyje Rudiškiuose iškalti mano senelio žodžiai: „Dirbau krutėjau, kiek tik galėjau, dabar jau gana.“ Paminklo autorius padarė per mažą knygą, joje netilpo visi žodžiai. Dar turėjo būti: „Atilsis mano bus tik kapuos.“
Skaistgirietis Antanas Čičinskas (g. 1898 m.) papildo Barbaros prisiminimus:
– Mes, jaunimiečiai, nutarėme ant Slančiausko kapo pastatyti paminklą. Paskelbėme atsišaukimą, nusiuntėme į vieną Amerikos laikraštį. Rengėme vakarus, gegužines, o pinigus skyrėme paminklui. Užsakėme Šiauliuose. Kai padarė, nusamdėme vežiką. Paminklo statybai vadovavo mano brolis Vincas.
Žagarietis Liudas Martinaitis (g. 1890 m.) pasakojo:
– M. Slančiauskas buvo savamokslis, tačiau mokėjo keletą kalbų. Žmonės jį labai gerbė. Mūsų apylinkėse liko net priežodis: „Kunigėli, įleisčiau alaus, ale laukiu kriaučiaus“. Slančiauskas turėjo daug knygų, jos keliaudavo per žmones. Vieną sekmadienį Skaistgirio bažnyčioje priėjo prie manęs Slančiauskas ir šnibžtelėjo: „Turiu šviežių pyragų, susirinksime kapinėse.“ Po pamaldų einame į kapines, neva mirusių giminių aplankyti. Slančiauskas mus apdalino laikraščiais.
1918 m., kai įsikūrė Skaistgirio valsčius, dirbau viršaičio pavaduotoju. Atėjo pas mane Slančiauskas ir duoda knygelę: „Paimk. Čia parašyta, kaip pravesti susirinkimus. Bus lengviau dirbti.“
M. Slančiausko mokinys ir kaimynas, gyvenęs Reibinių k., kaimo šviesuolis Blažiejus Balta (g. 1897 m.):
– Skaistgiryje mokyklos dar nebuvo, todėl mane dvi žiemas leido mokytis pas Slančiauską. Jau buvau pramokęs skaityti pas davatkėlę, kai mokiausi poterių, bet ji mane mokė šlebizavoti: a-bė-bė-cė, o siuvėjas mokė lygiai taip, kaip mokykloje (vėliau aš mokiausi Žagarės mokykloje). Slančiauskas niekada nesibardavo, pasijuoks, ir viskas. Pas jį išmokau daugiau negu mokykloje. Su pieštuku rašyti neduodavo, sakydavo: „Pratinkis su rašalu.“ Kai pas jį rytą užeidavau, tai prabūdavau iki vakaro, tik parbėgdavau pietų. Liepdavo pabėgioti po kiemelį, bet kur ten bėgiosi, jei kiemelis toks mažytis, kad vos apsisukti buvo kur. Kai pavargdavau, liepdavo pavartyti paveikslų knygą. Jei užeidavo koks žmogus ir pradėdavo ką nors senoviško pasakoti, jis pasiimdavo knygelę ir užsirašydavo. Sunku pasakyti, kokių knygų pas jį nebuvo – su dviem arkliais nebūtum išvežęs. Už mokslą nieko neimdavo. Gyveno du senukai – pragyvendavo, nei gerdavo, nei rūkydavo, viską knygoms išleisdavo. Mes su Slančiausku pasidarėme nuolatiniai draugai, nors jis senas, o aš mažas. Mėgstančius skaityti jis traukdavo kaip magnetas. Jau senatvėje Slančiauską jo mažytėje trobelėje Reibiniuose aplankė būsimasis Lietuvos prezidentas Kazys Grinius.
Skaistgirietė Marijona Jasotienė (g. 1888 m.) prisiminė:
– Gyvenome Slančiauskų kaimynystėje: vos keli žingsniai skyrė namą nuo namo. Tai buvo labai nuoširdūs žmonės. Slančiauskas man padėjo auginti vaikus. Sakydavo: „Tik eik, nesirūpink, aš tavo vaikus prižiūrėsiu.“ Jis siūdavo, o vaikai žaisdavo asloje. Slančiausko kambarėlis buvo nedidelis, mažyčiai langeliai. Karvės neturėjo, augino ožką ir paršelį. Turėjo girnų kambarėlį, pats su žmona susimaldavo miltų, kruopų. Kiekvieną savaitę eidavo į Žagarę, parsinešdavo didelį pundą laikraščių ir knygų. Apie jį žmonės sakydavo, kad jis jaunus žmones veda iš kelio: duoda skaityti knygų. Kartą mama, parėjusi iš bažnyčios, šnekėjo, kad kunigas per pamokslą barė žmones, kam tą ciciliką priima į namus ir kam jam neša siūti.
Apie M. Slančiauską yra pasakojęs Julius Narvydas (g. 1895 m.):
– 1910 m. Velykų išvakarėse su kaimynu Jonu Balaku nuėjome pas Slančiauską. Radome jį vieną – žmonelę išleidęs į Skaistgirį. Mus pasodino už stalo, o pats ėmė iš skrynios knygas ir dėjo ant stalo. Man padavė Sokratą ir liepė skaityti namuose, pasakė: „Kai perskaitysi, gausi kitą.“ Mums besikalbant, praėjo visa naktis. Slančiauskas tikėjosi, kad, atgavus spaudą, jaunimas bus susipratęs, pradės šviestis. Dabar tik retas kas iš ūkininkaičių beskaitąs knygas, daugelis šventomis dienomis neapseiną be alaus, degtinės ir kortų, o jaunimas dar ir be muštynių. Mano brolis Pranas pietų metu, per postovį, įlįsdavo į pavėsį sode ir skaitydavo knygą. Pastebėjusios bobelės apšaukdavo bedieviu, skųsdavo tėvams. Vyresnysis brolis Feliksas tikrai buvo susižavėjęs socializmo idėjomis, 1938 m. sušaudytas Maskvoje. Kai išeidavau iš Slančiausko, jis kiekvieną kartą padainuodavo savo dainelę:
Varguose gimiau, varguose augau,
Vargios mano dienelės.
Rudiškietė Stanislava Galkienė (g. 1895 m.):
– Mano tėvelis Jonas Merkelis ir M. Slančiauskas buvo neperskiriami draugai, visų vadinami cicilikų karaliais, nors tėvelis buvo vargonininkas, o Slančiauskas kiekvieną sekmadienį eidavo į bažnyčią. Apie juos žmonės pramanydavo įvairiausių gandų. Pasakojo, kad jie skaito juodas knygas baltomis raidėmis. Norint būti ciciliku, reikia pasirašyti savo krauju iš prapjauto mažojo pirštelio. (Įdomu, kad niekur M. Slančiausko darbuose nesu sutikęs neigiamo Dievo ir bažnyčios vertinimo. Jis tik kartais pasišaipydavo iš kai kurių kunigų ydų, tarsi buvo savotiškas kovotojas už gerus kunigus – P. B.)
1905 m. prie bažnyčios, pievelėje, kurioje žmonės statydavosi arklius, sekmadieniais vykdavo mitingai. Ten Slančiauskas ant bačkos sakydavo prakalbas.
Po pamaldų pasilikdavo jiedu vieni, ką šnekėdavosi, nežinau, bet kalbų jiems netrūkdavo. Būdavo, tėvelis išlydi Slančiauską į Trumpaičius, ir vėl abu grįžta besikalbėdami, ir vėl lydi, kol sutemdavo, o kalbos taip ir nebaigtos. Slančiauskas mokė jaunimą apie Trumpaičius. Ir dabar seni žmonės, kurie moka skaityti ir rašyti, pasako, kad juos išmokė Slančiauskas. Jų mokytojas buvo labai iškalbus, linksmas, su visais pasikalbėdavo, mokėdavo žmones įtikinti. Eidamas dažnai sukurdavo eilėraštį. Vieną kartą, kai ėjo su tėveliu, juos užpuolė šunys. Tėvelis norėjo šunis nuginti, bet Slančiauskas tuojau sukūrė eilėraštį. Jo neprisimenu, bet mintis tokia: tegu loja, palos ir nustos, kaip ir žmonės.
Juozas Jonaitis (g. 1899 m.) pasakojo, kad pas M. Slančiauską lankęsis bent 20 kartų:
– Skaitydavome knygas, kalbėdavomės apie mokslą. Jo žmona sakydavo: „Ko jūs čia, vaikeliai, tokias bedievystes kalbate.“ Slančiauskas turėjo pririnkęs daugybę tautosakos, duodavo man paskaityti. Jis labai brangino senovę. Pats kurdavo dainas, turėjo atskirą sąsiuvinį, kuriame buvo surašytos jo sukurtos dainos.
Julija Tautvaišaitė (g. 1912 m.) yra pasakojusi:
– Mano bobutė ir Slančiausko žmona Barbora buvo pusseserės. Kartą nuėjau pas vyriausią Slančiausko dukterį Kristiną parsinešti kažkokį siuvinį (tada jis jau gyveno Reibiniuose). Paklausė, ar moku skaityti, pagyrė, kad mokausi. Prisimenu jo žodžius: „Stenkis, mokykis, paaugsi, ateik pas mane – duosiu knygučių.“ Didžiausias Slančiausko pasekėjas Trumpaičiuose buvo Pilypas Grigutis. Jis ardamas dainuodavo tik Slančiausko dainas, kurių buvo sukurta labai daug. Siūdamas dažnai Slančiauskas dainuodavo. Prisimenu, uždainavo:
Esu aš ant svieto
Kaip paukštelis vienas,
Giesmę savo giedu
Aš per kiauras dienas.
* * *
Artėja M. Slančiausko gimimo 180-osios metinės. Visi šie prisiminimai tebūna nors viena plyta atminimo sienoje mūsų tautos kančioms ir vargams, veržimuisi į mokslą ir laisvę.
M. Slančiausko mokiniai ant savo mokytojo kapo 1927 m. pastatė paminklą. Bendromis Šiaulių skulptorių, Joniškio rajono savivaldybės ir verslininkų jėgomis jau laikas Šiaurės Lietuvoje pastatyti paminklą Matui Slančiauskui, knygnešiams, aušrininkams, slaptų kaimo mokyklų daraktoriams.
Petro Budraičio asmeninio albumo nuotr.
Matas Slančiauskas palaidotas Rudiškių kapinėse, antkapinis paminklas pastatytas 1927 metais. Paminklo atidengimo momentas. Kairėje – dukra
Matas Slančiauskas – visuomenės veikėjas, aušrininkas, knygnešys, publicistas, tautosakos rinkėjas.
Trumpai apie autorių
Petras Budraitis – nusipelnęs Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojas, buvęs Respublikinės Kulautuvos vaikų tuberkuliozės sanatorijos direktorius. Užrašyti prisiminimus apie M. Slančiauską jį paskatino bičiulis prof. Norbertas Vėlius. M. Slančiausko surinktų „Šiaurės Lietuvos pasakų“ (Vaga, 1974) įžanginiame straipsnyje N. Vėlius Petrą Budraitį mini ne vieną kartą.
Apie Matą Slančiauską yra paskelbęs daugiau negu 10 publikacijų („Kultūros barai“, „Kraštotyra“, „Tiesa“, „Buitis“, „Laisvė“, „Tarybinis mokytojas“, „Joniškis“ („Mintis“, 1973) ir kt., yra plačiai pasakojęs per Lietuvos radiją ir televiziją.
Petras Budraitis – keturių publicistikos knygų autorius.