Kražių festivalio pabaigtuvėms – knyga ir opera

Kražių festivalio pabaigtuvėms – knyga ir opera

Kražių festivalio pabaigtuvėms – knyga ir opera

Šeštadienį išskirtine premjera – G. F. Hendelio barokine opera „Julijus Cezaris“ – baigėsi Kražių festivalis, kurio renginiai tęsėsi nuo birželio mėnesio. Penktadienį pristatyta knyga „Laiko rėžiai Kražių veide“, skirta miestelio 760 metų sukakčiai.

Dalia KARPAVIČIENĖ

daliak@skrastas.lt

Festivalio pabaigtuvės

Šeštadienį už kraštiečius bažnyčioje buvo aukojamos šventos Mišios. Pašventintas paminklinis akmuo, skirtas miestelio jubiliejui. Popietę sutraukė kraštiečių sambūris buvusioje Kražių kolegijoje. Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centre peržiūrėtas filmas „Nesunaikinta didybė“.

Kražių festivalį vainikavo išskirtinė premjera – G. F. Hendelio barokinė opera „Julijus Cezaris“ (režisierė ir choreografė Rūta Butkus) Kolegijos aikštėje. Gausiam būriui kražiškių ir svečių koncertavo solistas Merūnas Vitulskis, grupė „Biplan“, vyko diskoteka jaunimui, Kražių dangų nušvietė šventinis fejerverkas.

Gyvi prisiminimai

Penktadienį į leidinio „Laiko rėžiai Kražių veide“ buvusioje Kražių kolegijoje susirinko daugybė kražiškių ir miestelio svečių.

Solidžiame, daugiau kaip 300 puslapių leidinyje sudėti 15 Kražių gimnazijos moksleivių kraštotyriniai darbai apie Kražių kraštą, jiems informaciją pateikė 21 Kražių seniūnijos gyventojas.

Kražiai buvo žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje. Pasak Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centro projektų koordinatorės Jurgitos Gelumbickienės, ne visada Kražiai buvo didingi ir svarbūs. XX amžius – nykusis Kražių laikotarpis.

Suprasdami, kad po gero dešimtmečio smarkiai sumažės istorinius įvykius menančių ir gebančius juos atpasakoti žmonių, Kražių gimnazijos moksleiviai pradėjo XX amžiaus istorinių įvykių tyrimą.

„Ši knyga – gyvų žmonių gyvi prisiminimai“, – sakė J. Gelumbickienė.

Penkerių metų darbas

Leidinio sumanytoja ir sudarytoja, Kražių gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Emilija Kvietkuvienė sakė, jog tautosakinė medžiaga apie Kražius pradėta rinkti 2008 metais, paskutinysis darbas parengtas šiemet.

„Kadangi visi darbai sulaukė palankių įvertinimų, mačiau prasmę juos sudėti į vieną vietą, kad nepabirtų žmonių atmintyje. Knyga – gimnazijos dovana miesteliui sukakties proga, duoklė Tarmių metams“, – sakė E. Kvietkuvienė.

Knygoje – kražiškių prisiminimai apie XX amžiaus istorinius įvykius, tremtį, Kražių žydus, moteris rezistencinėje kovoje, moters ir vyro santykius, humorą lietuvio gyvenime, Pašilės kaimo muzikantus ir kt.

Du darbai – „Burnių gimtojo kaimo asmenvardžiai ir tarmė“ bei „Lietuvių pasaulėžiūra nuotraukų užrašuose“ – nėra susieti su pateikėjais.

E. Kvietkuvienė už patarimus dėkojo istorijos mokytojui, muziejininkui Edvardui Dirmeikiui, kražiškiams, pasidalinusiems prisiminimais, įsileidusiems į savo gyvenimus, nors ne visada  lengvai ir paprastai. „Matėme ir verkiančių, bet šiandien jų veidai švyti“, – džiaugėsi mokytoja.

Jauniausias pateikėjas – vos trisdešimtmetį perkopęs žmogus, vyriausia – Kražių šviesuolė, sulaukusi daugiau kaip 95 metų, Juzefa Ramanauskaitė.

Įvertinimas

Tautosakinė medžiaga yra įvertinta Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslinių bendradarbių, docenčių Bronislavos Stundžienės ir Vitos Ivanauskaitės. Visi moksleivių kraštotyriniai darbai pelnė prizines vietas jaunųjų filologų konkurse, darbai saugomi instituto archyvuose.

Palankaus įvertinimo kraštotyrinė medžiaga sulaukė ir leidiniuose: žurnaluose „Gimtasis žodis“, „Tautosakos darbai“.

Kražių gimnazijos direktorė Rita Andrulienė džiaugėsi prasmingos veiklos rezultatu, tapusiu knyga.

„Medeinei pašaukus“

Po knygos „Laiko rėžiai Kražių veide“ pristatymo apdovanoti jaunųjų literatų konkurso „Medeinei pašaukus“ laureatai.

11 kartą vykusiame konkurse dalyvavo 11 moksleivių iš Kelmės rajono ir iš Šiaulių rajono Gruzdžių gimnazijos.

Trečiąją vietą pelnė Viktorija Dirmeikytė, antrąją – Vydmantė Rastokaitė (abi kražiškės), pirmąją – buvęs Kelmės Jono Graičiūno gimnazijos moksleivis Vytautas Vyšniauskas. Konkursą rėmė Kelmės rajono Švietimo, kultūros ir sporto skyrius, Kražių seniūnija ir Kražių M. K. Sarbievijaus kultūros centras.

Autorės nuotr.

REZULTATAS: Knygos „Laiko rėžiai Kražių veide“ sumanytoja ir sudarytoja Emilija Kvietkuvienė sakė, jog leidinyje sudėtas penkerių metų darbas.

PRISIMINIMAI: Kražiškis Bronislovas Zybartas 2008 metais papasakojo apie XX amžiaus istorinius įvykius. Pasakojimo pateikėją leidinio pristatyme sveikino Kražių gimnazijos direktorė Rita Andrulienė.

SUSIDOMĖJIMAS: Vyriausia kražiškė Juzefa Ramanauskaitė pasakojo apie žydų gyvenimą. Kražių šviesuolė susidomėjo ir kitais į knygą sudėtais darbais. (Šalia – Seimo narė Alma Monkauskaitė).

SPEKTAKLIS: VI edukacinės vaikų ir jaunimo teatro stovyklos "Collegium" uždarymui suvaidinta premjera – Euripido drama „Alkestidė“ (režisierius Matas Grubliauskas).