Knygos jungia Čikagą ir Bazilionus

Knygos jungia Čikagą ir Bazilionus

Kny­gos jun­gia Či­ka­gą ir Ba­­zi­­lio­­nus

Ant­ra­die­nį Ba­zi­lio­nus pa­siekė jau ket­vir­to­ji siun­ta iš Či­ka­gos. Į Ba­zi­lio­nus jau at­pluk­dy­ta apie 800 išei­vi­jo­je leis­tų ar tik pa­bu­vo­ju­sių išei­vi­jo­je – iš­siųs­tų į JAV dar prieš­ka­riu iš Lie­tu­vos ir su­grį­žu­sių be­veik po šim­to me­tų at­gal į gim­ti­nę kny­gų.

Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ras Ro­mual­das Ozo­las (1939–2015) Ba­zi­lio­nams pa­li­ko ne tik sa­vo vi­są gy­ve­ni­mą kaup­tą uni­ka­lią bib­lio­te­ką, bet ir ry­šius su išei­vi­jos švie­suo­liais. Či­ka­gos li­tua­nis­ti­kos ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­re Ba­zi­lio­nai jau ne koks ma­žy­tis ne­ži­no­mas kai­me­lis.

Ri­ta ŽA­­DEI­­KY­­TĖ

Pa­ly­dė­tos per At­lan­tą pil­do R. Ozo­lo pa­­li­­ki­­mą

„Šį ry­tą ma­tau, kad ke­tu­rios dė­žės kny­gų, iš­siųs­tos per At­lan­tic Exp­ress ge­gu­žės 18 die­ną, jau yra at­plau­ku­sios į Klai­pė­dą. Tai reiš­kia, kad grei­tai bus nu­vež­tos pas Jus. Ena­ta“. To­kį laiš­ką iš Či­ka­go­je gy­ve­nan­čios bib­lio­te­ki­nin­kės, Či­ka­gos li­tua­nis­ti­kos ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ro bend­ra­dar­bės Ena­tos Skrups­ke­ly­tės Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro di­rek­to­rius Ri­man­tas Go­rys ga­vo bir­že­lio 21-ąją.

To­kių laiš­kų, pa­ly­din­čių kiek­vie­ną siun­tą iš Či­ka­gos į Ba­zi­lio­nus – ne vie­nas. Po­nia Ena­ta ly­di kom­piu­te­ry­je kiek­vie­ną kny­gų siun­tą per At­lan­tą, kol tik jos pa­sie­kia Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je ku­ria­mą uni­ka­lų Lie­tu­vo­je Ro­mual­do Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­rą.

Cent­rą su­da­ro ke­lių kryp­čių fon­dai. Cent­ro pra­džia ir pa­grin­das – Lie­tu­vos Nep­rik­lau­so­my­bės Ak­to sig­na­ta­ro do­va­no­ta apie 15 tūks­tan­čių kny­gų bib­lio­te­ka, vi­sas R. Ozo­lo ar­chy­vas: rank­raš­čiai, gar­so įra­šai, die­no­raš­čiai.

R. Ozo­las sa­vo pa­li­ki­mui sau­go­ti pa­si­rin­ko ne Vil­nių, o Ba­zi­lio­nus. Taip pa­ro­dy­da­mas ne tik tai, kad eg­zis­tuo­ja re­gio­nai ir Lie­tu­vai bū­ti­na rea­li re­gio­ni­nė po­li­ti­ka. Taip pa­ro­dy­da­mas ir tai, kad pa­si­ti­ki, jog jo pa­li­ki­mas, nie­kur ne­skelb­ti die­no­raš­čiai bū­tų pa­ti­ki­mo­se ran­ko­se, o Nep­rik­lau­so­my­bės at­ga­vi­mo is­to­ri­ja bei vė­les­nės jos pe­ri­pe­ti­jos, bent jau jo rank­raš­čiuo­se, iš­lik­tų ne „pa­gra­žin­ti“, o au­ten­tiš­ki.

Ki­ta ku­ria­mo R. Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­ro da­lis – išei­vi­jos li­tua­nis­ti­nė li­te­ra­tū­ra, lie­tu­viš­ki va­do­vė­liai leis­ti ir nau­do­ti išei­vi­jos lie­tu­vių ir Vo­kie­ti­jos pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­se, ir jau nu­vy­kus į JAV.

Pa­sak R. Go­rio, R. Ozo­las la­bai pri­ta­rė, kad Ba­zi­lio­nuo­se gre­ta jo do­va­no­tų kny­gų kaup­tų­si išei­vi­jos kny­gų bib­lio­te­ka. Jis ir pa­ts jau bu­vo ga­vęs ke­lis siun­ti­nius su išei­vi­jos li­tua­nis­ti­ne li­te­ra­tū­ra, lie­tu­viš­kų va­do­vė­lių ko­lek­ci­ja, ki­tais re­tais lei­di­niais. Jie taip pat yra Ba­zi­lio­nuo­se.

Pa­si­rink­ta švie­ti­mo kryp­­tis

R. Go­rys tei­gia, jog su E. Skrups­ke­ly­te bu­vo su­tar­ta, R. Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­re Ba­zi­lio­nuo­se kaup­ti švie­ti­mo li­te­ra­tū­rą – va­do­vė­lius, mo­kyk­lų, mo­ky­mo pro­gra­mas. La­biau­siai do­mi­na lie­tu­vių kal­bos gra­ma­ti­ka, lie­tu­vių kal­bos skai­ti­niai ir is­to­ri­jos va­do­vė­liai.

Vie­na uni­ka­liau­sių šios kryp­ties kny­gų – Sta­sio Barz­du­ko „Lie­tu­vių kal­bos gra­ma­ti­ka“, iš­leis­ta 1946 me­tais Miun­che­ne (Vo­kie­ti­ja). Pas­ku­ti­nia­me pus­la­py­je yra įkli­juo­tas la­pe­lis, vie­toj pra­tar­mės, ku­ria­me paaiš­ki­na­ma, kad šio va­do­vė­lio rei­kė­jo jo pa­ties ir ki­tų lie­tu­vių vai­kams mo­ky­ti pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­je lie­tu­vių kal­bos gra­ma­ti­kos.

Nors šio uni­ka­laus va­do­vė­lio ti­ra­žas ne­nu­ro­dy­tas, R. Go­rio tei­gi­mu, jis ne­ga­lė­jo bū­ti di­de­lis – gal­būt apie ke­lias­de­šimt eg­zemp­lio­rių. Tai la­bai re­tas lei­di­nys.

Į Ba­zi­lio­nus iš Či­ka­gos li­tua­nis­ti­kos ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ro at­ke­lia­vo ne vie­nas lie­tu­vių kal­bos mor­fo­lo­gi­jos, fo­ne­ti­kos va­do­vė­lis, leis­tas dar tar­pi­nė­je sto­te­lė­je il­go­je ke­lio­nė­je į JAV.

„Žmo­nės iš­bė­go nuo so­vie­ti­nio re­ži­mo ne­pa­siė­mę dau­ge­lio svar­bių da­ly­kų, o Vo­kie­ti­jos pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­se gy­ve­no ke­le­tą me­tų. Tad in­te­li­gen­tai sa­vo vai­kus tu­rė­jo užim­ti pra­smin­ga veik­la“, – ma­no R. Go­rys.

Pa­gal lei­di­mo da­tą ir vie­tą ga­li­ma at­sek­ti, kad 1949 me­tais lie­tu­vių kal­bos va­do­vė­liai jau pra­dė­ti leis­ti Či­ka­go­je, kai lie­tu­viai jau pa­sie­kė JAV, jų vai­kams mo­ky­ti gim­to­sios kal­bos ir ten trū­ko va­do­vė­lių.

Pa­ra­le­lės tarp Ry­tų, Va­ka­rų ir ko­­mik­­sų

E. Skrups­ke­ly­tės siun­čia­mos lie­tu­vių išei­vių kny­gos, va­do­vė­liai ir do­ku­men­tai, pa­sak R. Go­rio, už­pil­do vie­ną iš svar­bių lie­tu­vių švie­ti­mo eta­pų.

Vie­nas iš švie­ti­mo li­te­ra­tū­ros eta­pų, pa­sak R. Go­rio, bu­vo XIX am­žiaus pa­bai­ga – XX am­žiaus pra­džia, Pir­mo­sios Lie­tu­vos Res­pub­li­kos va­do­vė­liai. Vi­sai kas ki­ta – emig­ra­ci­jo­je leis­ti va­do­vė­liai. Dar vie­nas iš eta­pų – so­viet­me­čio va­do­vė­liai, jau per­sunk­ti po­li­ti­nės ideo­lo­gi­jos.

Iš šių eta­pų, pa­sak R. Go­rio, – kaip ant del­no vi­sa Lie­tu­vos švie­ti­mo, lie­tu­viš­kų va­do­vė­lių rai­da.

„Ga­li­ma ties­ti pa­ra­le­les tarp lie­tu­vių trem­ti­nių, iš­trem­tų į Ry­tus, Si­bi­rą, ir nuo so­vie­ti­nės oku­pa­ci­jos pri­vers­tų pa­si­trauk­ti į Va­ka­rų trem­tį. Abiem šio­mis kryp­ti­mis bu­vo tre­mia­mi in­te­li­gen­tai. O jie ne­ga­lė­jo be švie­ti­mo, kul­tū­ros, li­te­ra­tū­ros. Tad to­ly­gaus svar­bu­mo lei­di­niai yra ir Vy­te­nio Rim­kaus Si­bi­re ran­ka ra­šy­ti ir spal­vo­tais pieš­tu­kais pieš­ti lie­tu­viš­ki laik­raš­tė­liai „Tai­ga“, ir pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­se Vo­kie­ti­jo­je leis­ti va­do­vė­liai. Abie­jų tiks­las bu­vo lie­tu­vių švie­ti­mas, nors ir la­bai sun­kio­mis są­ly­go­mis“, – ma­no R. Go­rys.

Jo tei­gi­mu, skir­tu­mas yra tik tas, kad V. Rim­kus 1951 me­tais už lie­tu­viš­ko laik­raš­tu­ko „Tai­ga“ lei­di­mą trem­ty­je bu­vo areš­tuo­tas ir Ir­kuts­ke nu­teis­tas mir­ties baus­me, pa­keis­ta 25-iems me­tams ka­lė­ti la­ge­riuo­se.

Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los di­rek­to­rius pa­sa­ko­jo, kad mo­ky­to­jai la­bai su­si­do­mė­jo se­nai­siais va­do­vė­liais ir no­rė­tų kai ku­riuos jų (ži­no­ma, ko­pi­jas) nau­do­ti sa­vo pa­mo­ko­se.

„Ste­bi­na tai, kaip vis­kas la­bai aiš­kiai, trum­pai ir konk­re­čiai vai­kams iš­dės­ty­ta. Tik es­mė! Tik tai, ko rei­kia, kad žmo­gus tu­rė­tų tvir­tus kal­bos, raš­to pa­grin­dus! Da­bar­ti­niai va­do­vė­liai, tie­są pa­sa­kius, jau pri­me­na ko­mik­sus. Prik­rau­ta in­for­ma­ci­jos, be­rei­ka­lin­gų pa­veiks­lė­lių, o šiuo­lai­ki­niai vai­kai ne­be­mo­ka ra­šy­ti. Ma­nau, ne­rei­kė­tų trik­dy­ti vai­ko tais pa­veiks­liu­kais, o su­grįž­ti prie pra­dme­nų, prie es­mės“, – įsi­ti­ki­nęs il­ga­me­tis pe­da­go­gas.

Jo tei­gi­mu, la­bai „šva­ri“, „ne­ko­mik­si­nė“, nuo­sek­li in­for­ma­ci­ja su­dė­ta ir se­nuo­siuo­se ma­te­ma­ti­kos, is­to­ri­jos, geog­ra­fi­jos ir ki­tų da­ly­kų va­do­vė­liuo­se.

Kny­gos, ap­ke­lia­vu­sios Že­mės ru­­tu­­lį

Iš Či­ka­gos E. Skrups­ke­ly­tės siun­čia­mos kny­gos yra gau­tos iš ke­lių šal­ti­nių. Pir­miau­sia tai pa­čios E. Skrups­ke­ly­tės bib­lio­te­kos kny­gos. Tarp jų yra bib­liog­ra­fi­nių re­te­ny­bių su Jo­no Ais­čio, Ka­zio Bra­dū­no au­tog­ra­fais ir de­di­ka­ci­jo­mis E. Skrups­ke­ly­tei.

Ki­ta da­lis kny­gų – E. Skrups­ke­ly­tės ma­mos Ali­nos Skrups­ke­lie­nės bib­lio­te­kos rin­ki­niai.

Di­džiau­sio­ji da­lis – Či­ka­gos li­tua­nis­ti­kos ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ro bib­lio­te­kos eg­zemp­lio­riai. Ta­čiau ir jie tu­ri ke­lias kryp­tis. Vie­na jų – dar pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­se Vo­kie­ti­jo­je – pa­ke­liui į JAV – leis­ti va­do­vė­liai, ki­ta – jau pa­sie­kus JAV leis­ti lie­tu­viš­ki va­do­vė­liai, tre­čia – iki so­vie­ti­nės oku­pa­ci­jos JAV pa­sie­kę Nep­rik­lau­so­mo­je Lie­tu­vo­je leis­ti va­do­vė­liai.

R. Go­rio tei­gi­mu, ti­ki­ma­si su­rink­ti, pa­vyz­džiui, vi­sus Pir­mo­sios Lie­tu­vos Res­pub­li­kos lai­ku „Švy­tu­rio“ lei­dyk­los iš­leis­tus va­do­vė­lius. Di­džio­ji da­lis jų – jau Ba­zi­lio­nuo­se.

„Apie 1920-uo­sius me­tus bu­vo di­džiu­lis ba­das lie­tu­viš­kų va­do­vė­lių. Va­do­vė­liai ras­da­vo­si be ko­mi­si­jų ap­ro­ba­vi­mo, tie­siog ini­cia­ty­vių švie­tė­jų, to­kių, kaip Jo­nas Mur­ka, dė­ka. Lie­tu­vo­je for­ma­vo­si va­do­vė­lių lei­dy­bos sis­te­ma. Da­lis Lie­tu­vo­je iš­leis­tų va­do­vė­lių pa­siek­da­vo ir JAV lie­tu­vius iš anks­tes­nių emig­ra­ci­jų ban­gų – Lie­tu­vo­je li­kę švie­sūs žmo­nės ap­rū­pin­da­vo lie­tu­viš­kais va­do­vė­liais ir išei­vius. Kai ku­riuos va­do­vė­lius iš­si­ve­žė 1944 me­tais trauk­da­mie­si nuo so­vie­tų. O da­bar, „ap­su­kę že­mės ru­tu­lį“, va­do­vė­liai vėl su­grįž­ta į Lie­tu­vą ir yra sau­go­mi Ba­zi­lio­nuo­se“, – pa­sa­ko­jo R. Go­rys.

R. Go­rio tei­gi­mu, ga­li bū­ti, kad se­nie­ji va­do­vė­liai tar­na­vo pa­grin­du jau JAV lei­džia­miems lie­tu­viš­kiems va­do­vė­liams.

Dar daug mįs­lių teks įmin­­ti

Vi­si Ba­zi­lio­nų R. Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­re kau­pia­mi va­do­vė­liai iš Či­ka­gos li­tua­nis­ti­nių ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ro, pa­sak R. Go­rio, dar sle­pia daug mįs­lių ir klaus­tu­kų, to­dėl ga­li bū­ti ge­ras pa­ma­tas moks­li­niams ty­ri­nė­ji­mams.

Pa­vyz­džiui, Ba­zi­lio­nus iš Či­ka­gos pa­sie­kė 1904 me­tais Či­ka­go­je iš­leis­tas is­to­ri­jos va­do­vė­lis „Is­to­ri­ja abel­na“.

„Tu­rint gal­vo­je, kad pir­ma­sis geog­ra­fi­jos va­do­vė­lis lie­tu­vių kal­ba „Trum­pa geog­ra­fi­ja ar­ba že­mės ap­ra­šy­mas“ iš­leis­tas 1898 me­tais Či­ka­go­je Pet­ro Vi­lei­šio, ky­la klau­si­mas, ko­kio svar­bu­mo yra ši is­to­ri­jos kny­ga“, – tei­gė R. Go­rys.

Jo tei­gi­mu, vi­sos Ba­zi­lio­nų mo­kyk­lo­je kau­pia­mos kny­gos yra už­re­gist­ruo­tos, in­fo­ma­ci­ja apie jas yra Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro in­ter­ne­ti­nia­me tink­la­py­je, nuo­ro­do­je – R. Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­ras.

R. Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­ro stei­gė­jai ti­ki­si, kad to­kia ko­lek­ci­ja pa­si­tar­naus uni­ver­si­te­tų stu­den­tų, moks­li­nin­kų ti­ria­mie­siems moks­li­niams dar­bams ir lie­tu­viš­kų va­do­vė­lių rai­dos ana­li­zei.

Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.

VEIK­LA: Ba­zi­lio­nų mo­kyk­los-dau­gia­funk­cio cent­ro di­rek­to­rius Ri­man­tas Go­rys ku­ria Ro­mual­do Ozo­lo li­tua­nis­ti­kos cent­rą. Uni­ka­lių kny­gų bib­lio­te­ka – vie­nin­te­lė to­kia Šiau­lių ra­jo­ne ir vi­so­je Šiau­lių ap­skri­ty­je. Kai ku­riais eg­zemp­lio­riais Ba­zi­lio­nai ga­li var­žy­tis ir su Na­cio­na­li­ne Mar­ty­no Maž­vy­do bib­lio­te­ka.

VER­TĖ: Kny­go­se, at­siųs­to­se iš Či­ka­gos li­tua­nis­ti­nių ty­ri­mų ir stu­di­jų cent­ro, pa­gal eks­lib­ri­sus ir ant­spau­dus ga­li­ma at­sek­ti ir kny­gos ver­tę, ir jos ke­lią po išei­vi­jos bib­lio­te­kas.

UNI­KA­LU­MAS: Pa­bė­gė­lių sto­vyk­lo­je iš­leis­to Sta­sio Barz­du­ko va­do­vė­lio vir­še­lis ir au­to­riaus įkli­ja, kaip šis va­do­vė­lis at­si­ra­do ir kam jis bu­vo skir­tas.

Ri­ta ŽA­­DEI­­KY­­TĖ