Knygnešio atminimui atidengtas paminklinis akmuo

Knygnešio atminimui atidengtas paminklinis akmuo

Knygnešio atminimui atidengtas paminklinis akmuo

Valakų kaime (Joniškio rajonas) atidengtas paminklinis akmuo su atminimo lenta, skirtas vietos knygnešiui Viktorui Pečiuliui.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Paminklinis akmuo knygnešio sodyboje

Paminklinis akmuo su atminimo lenta atidengtas prie Viktoro Pečiulio sodinto ąžuolo Valakų kaime. Į šventę susirinko artimieji, kaimo gyventojai, akmenį pašventino Kriukų parapijos klebonas Vytautas Kurtinaitis.

Eiles skaitė rajono garbės pilietis, knygnešio proanūkis Juozas Šalkauskas, „Audruvės“ klubo literatai, apie knygnešio gyvenimą kalbėjo mokytoja Stasė Sinkevičienė, bibliotekininkė Violeta Navickienė.

Iniciatyvos statyti paminklinį akmenį ėmėsi Kriukų seniūnijos seniūnaitis Alvydas Užkuraitis, pats gyvenantis gimtajame knygnešio Viktoro Pečiulio Valakų kaime. Gerais darbais ir lėšomis prisidėjo kaimo gyventojai, kiti rėmėjai.

Prieš trejus metus Kriukų kapinėse knygnešiui Viktorui Pečiuliui, minint jo gimimo 155-ąsias metines, buvo pastatytas paminklas – ąžuolinė atskleista knyga, įprasminanti šio žmogaus veiklą.

Grįžęs iš karo ėmė platinti knygas

Iš turimų istorinių duomenų žinoma, kad Viktorui Pečiuliui vieną žiemą teko lankyti rusų pradžios mokyklą. Skaityti lietuviškai iš maldaknygės jis išmoko namuose.

Vėliau, paimtas į puskarininkių mokyklą ir išsiųstas į rusų–turkų karą, 1878 metais patyrė stiprius sužalojimus durtuvu į smakrą. Už dalyvavimą rusų–turkų kare carinės Rusijos valdžia Viktorui Pečiuliui skyrė žemės.

1886 metais Šiauliuose Viktoras Pečiulis iš kunigo Butėno pirmą kartą gavo lietuviškos literatūros ne tik sau, bet ir platinti. Nuo to laiko ir ėmėsi šios veiklos, knygas, laikraščius platino Kriukų parapijoje.

Platino iki spaudos draudimo panaikinimo

Tais pačiais metais iš Amerikos grįžęs ir Šiauliuose apsigyvenęs knygnešio giminaitis Vincas Nemanius plačiai organizavo lietuviškų knygų, laikraščių, revolverių, šovinių, arbatos ir kitų gaminių gabenimą iš Prūsijos. Jis giminaičiui knygnešiui parūpindavo lietuviškos literatūros, laikraščių.

Knygas Viktoras Pečiulis platino iki 1904 metų, spaudos draudimo panaikinimo. Lietuvišką spausdintą žodį slėpdavo daržinėje, krūmuose po akmenimis, miškelyje rastame ąžuole tuščiu kamienu.

Jis buvo sekamas caro žandarų, patyrė kratų. Kartą net keliu ėjusiam nepažįstamam žmogui knygnešys patikėjo knygų ryšulėlį, nes pasijuto nuo Šiaulių sekamas. Vėliau grįžo pasiimti.

Porą kartų jis nespėjo knygų paslėpti. Teko jas sudeginti arba akmenį pririšus paleisti į linų marką. Bet visi V. Pečiulio persekiojimai jam baigėsi laimingai.

V. Pečiulis mirė per Antrąjį pasaulinį karą 1941 metais.

Birutės ČIŽIENĖS nuotr.

AKMUO: Paminklinį akmenį atidengė Kriukų seniūnijos vyriausiasis seniūnaitis Alvydas Užkuraitis.

ARTIMIEJI: Prie senelio Viktoro Pečiulio sodinto ąžuolo stabtelėjo anūkas Petras Evaldas Jatulis su žmona Zita Jatuliene ir pussesere Maryte Janulevičiene.