
Naujausios
Knyga apie kuršėniškio šeimos tragišką lemtį
Divizijos generolo, buvusio Lietuvos kariuomenės vado Stasio Raštikio gimtinė – Kuršėnai. Jo vardu pavadintas tiltas per Ventą Kuršėnuose. Domėdamasis savo kraštiečių biografijomis, prieš keletą metų perskaičiau išleistus Stasio Raštikio atsiminimus bei dienoraščius. O Vilniaus knygų mugėje, leidyklos „Versus aureus“ stende, pamatęs naują Aurelijos Savickienės knygą „Raudonoji lemtis. Generolo dukros“ (264 psl.) įsigijau be jokių dvejonių. Ir nenusivyliau. Remiantis dokumentine medžiaga, laiškais, dienoraščių įrašais, gyvais pasakojimais knygoje atskleidžiama vieno garsiausių visų laikų Lietuvos generolo Stasio Raštikio šeimos tragedija.
Pretekstas gimti šiai knygai buvo lemtingas jos autorės Aurelijos Savickienės susitikimas su generolo dukra Laimute Raštikyte-Dabrovolskiene. Pastaroji perdavė autorei savo mamos ranka rašytus dienoraščius, įvairius laiškus. „Pradėjęs skaityti Stasio Raštikio žmonos Elenos ranka užrašytus ir ne vienoje vietoje ašaromis sulaistytus sakinius suvoki – tai ne šiaip pasakojimas, – rašoma knygoje.– Tai žmogaus vi so gyvenimo išpažintis: atvira, jausminga, atskleidžianti tai, ko tuo metu Elena garsiai niekam nesakė. To užteko, kad suprastum, jog šią istoriją reikia garsiai papasakoti. Juo labiau kad su mumis yra tie žmonės, kurie viską išgyveno, patyrė savo sielomis ir išsaugojo širdyse.“
Generolui Stasiui Raštikiui gyvenime teko kilni ir išskirtinė misija. Jam teko susitikti su Adolfu Hitleriu ir Joachimu fon Ribentropu, atstovauti ciniškose derybose su Josifu Stalinu ir Viačeslavu Molotovu, dalyvauti Didžiosios Britanijos karalienės Elžbietos karūnavimo iškilmėse... Bet šioje knygoje matome generolą „be uniformos“ – koks jis buvo šeimoje, kaip didis karo vyras, praėjęs kovų ir sužeidimų maratoną, išgyveno dukrų netektį. Versdami leidinio puslapius regime herojų „be kaklaraiščio“, girdime skurstančio, sužeisto ir kenčiančio žmogaus sielos virpesius. Tokio sužeistos sielos žmogaus niekas neregėjo jo politinėje erdvėje...
Jausminga ir dramatiška Raštikių šeimos istorija pasakojama ne meninės išmonės pagalba. Tai istorija, atgaivinta remiantis gyvų žmonių pasakojimais, asmeniniais laiškais, JAV publikuotais herojų interviu, asmenų bylomis, saugomomis archyvuose, kitais asmeniniais užrašais, niekur nepublikuotais dienoraščiais. „Tai istorija, – rašoma knygoje, – kuri priverčia susimąstyti apie tai, kad žmonės, kurie neturėjo nieko – 50 laipsnių šaltyje dalijosi vienais batais, valgė tai, ką rado šiukšlynuose, laidojo brangius žmones, – dėl praeities šiandien nesiskundžia.“ Šie knygoje aprašyti žmonės niekada savyje nenešiojo pykčio, nieko nekaltino, džiaugėsi bent mažiausiais laimės trupinėliais.
Generolo Stasio Raštikio žmona Elena – Lietuvos Prezidento Antano Smetonos dukterėčia. Tad turime galimybę knygoje susipažinti su Antano Smetonos dukterėčios ir Lietuvos kariuomenės vado aplinka. Ir toji aplinka niekaip neprimena blizgučiais puošto gyvenimo. Kuklus aukštų pareigūnų pasaulis, ir tas kuklumas dar įspūdingiau atrodo didžiulių sukrėtimų bei dvasinių netekčių kontekste.
Viso knygos dramatizmo ašis – Raštikių šeimos trijų mažamečių dukrų – vienuolikametės Laimutės, keturmetės Meilutės ir neseniai gimusios Aldutės – tremtis į Sibirą 1941-ųjų metų birželio 13-osios naktį. Pati jauniausioji dukra ir liko Sibiro žemėje... („Išplėšta iš šiltų, mylinčių mamos rankų ji daugiau prie jų niekada neprisiglaudė, niekada savo akelėmis nepažvelgė į ją taip mylėjusių tėvų, sesių ir senelių akis. Nekalta siela visam laikui pasiliko toli nuo gimtinės“). Jų motina uždaroma į NKVD rūmus... Ji jau ruošiama išvežti į Kazachstaną, bet prasidėjęs karas sugriauna kalėjimo vartus...
Artėjant antrajai rusų okupacijai, Raštikiams stebuklingai pavyksta ištrūkti į Vakarų pasaulį, o iš čia netrukus jie emigruoja į JAV. Bet dar iki tol saugumiečiai bando visokiais būdais atsivilioti Raštikius į Tarybų Lietuvą. Jie nepatingi nuvažiuoti į Sibirą ir priverčia dukras parašyti laišką tėvams, kad šie kuo greičiau grįžtų į šeimos židinį. Patyręs generolas neužsikabina ant saugumiečių jauko. Bet saugumiečiai nerimsta: jie atsigabena iš tremties mažametes Raštikių dukras ir vėl atakuoja tėvelius. Dar prideda ir generolo Vinco Vitkausko laišką, kviečiantį grįžti gimtinėn.
Bet generolas greit perpranta atvykėlių užmačias. Saugumiečių atakos paspartina jo išvykimą į JAV. O tuo metu tos dvi Raštikių dukros ima bręsti ir supranta, jog virš jų pakibęs nemenkas pavojus. Jos ima slapstytis, keliauja po įvairius Žemaitijos miestus, mėto pėdas. Beje, vienu metu Meilutė Raštikytė buvo apsigyvenusi vienos globėjos tėvų namuose Raudėnuose.
Visa ši Raštikių dukrų istorija knygoje pateikiama su nemaža intriga, tiesiog nevengiant detektyvinių akcentų.
1993 metais Elenos ir Stasio Raštikių palaikai parskraidinti į Lietuvą ir palaidoti Kauno Petrašiūnų kapinėse. Po pusės amžiaus tremties generolo šeima rado amžiną prieglobstį gimtinėje. O dukros, surinkusios visą archyvinę medžiagą, leido knygos autorei Aurelijai Savickienei su ta dramatiška vienos šeimos istorija supažindinti tūkstančius skaitytojų. Beje, knyga gausiai iliustruota nuotraukomis.