
Naujausios
Kasdienybės stebuklai – miniatiūrų rinkinyje
Joniškietė literatų klubo „Audruvė“ narė Kilnutė Garnytė–Riškuvienė naujųjų išvakarėse į rankas paėmė pirmąją savo kūrybos knygą pavadinimu „55 atsigręžimai“, kurioje sudėtos 55 miniatiūros. Jose autorė subtiliai atveria savo patirčių pasaulį, kalbėdama apie ją vaikystėje supusią aplinką, kasdienybės smulkmenas, kurios tampa mažais stebuklais. Knyga pristatyta Joniškio Jono Avyžiaus viešojoje bibliotekoje.
Loreta RIPSKYTĖ
loretar@skrastas.lt
Brangūs prisiminimai
Trumpuose literatės Kilnutės Garnytės–Riškuvienės prozos tekstuose atsiskleidžia autorės vidiniai išgyvenimai, reakcija į besikeičiantį pasaulį, aplinkos stebėjimas. Autorė vis sugrįžta į vaikystės prisiminimus su „palovio baubais“, lėlėmis ar parduotuvėje pirktais skaniausiais anuomet saldainiais „žalsvais popieriukais su daugybe mažų baltų gėlyčių“ ir siunčia skaitytojui žinią, kad net mažuose dalykuose gali užgimti dideli stebuklai, tik reikia mokėti juos pamatyti.
Tekstus papildo autorės fotografijos, kurios jungia šešis rinkinio skyrius. Kūriniuose daug gamtos vaizdų, mikropasaulių, kur svarbus kiekvienas vabalėlis ar žolės stiebelis.
Pati autorė sako, kad jai gyvenime svarbiausi yra žmonės: šeima, artimieji, draugai, kolegos. Savo kūryba ji taip pat kalbasi su tais, kurie nori girdėti.
Kužių miestelyje (Šiaulių rajonas) užaugusi Kilnutė Garnytė–Riškuvienė vaikystę mena su didele šiluma. Iškyla brangūs vaizdai: nuotykiams kviečiantis padūkėlis brolis, išmokęs vertinti neapčiuopiamus, bet dėl to ne mažiau tikrus dalykus – kambario šilumą, rusenant krosnies ugnelei, teškenantį lietų, pamokomas pasakėčias pasakojanti mama, tėtis, porinantis apie savo vaikystę, jaunystę, dalykus, kurių ji, dar vaikas, negalėjo suprasti, arba mokytoja, prieš klasę skaitanti jos, šeštokės, sukurtą rašinėlį. Mat visada gaudavo po du penketus (tais laikais aukščiausias balas – aut. past.) už kalbos išmanymą, gramatiką ir – už kūrybinę literatūrinę dalį.
Nuo tada Kilnutė ir pasinėrė į literatūros pasaulį, knygos pristatyme bibliotekoje kalbinama literatų klubo „Audruvė“ prezidentės Alinos Jonaitienės, pasakojo autorė.
Pastabi pedagogė mergaitę nuvedė į mokyklos literatų ir jaunųjų žurnalistų būrelį. Paauglė ėmė siųsti straipsnelius į laikraščius.
Dar didesnį padrąsinimą kurti ji patyrė dešimtoje klasėje.
„Turėjome rašyti apie gyvenimo prasmę. Vieni kūrė pasakojimus apie kosmonautus ir jų tiriamas erdves, kiti – apie gydytojų pasiaukojimą. O aš, aprašiusi žemdirbio, avinčio purvinus guminius batus, gyvenimą, maniau, kad gausiu prasčiausią pažymį. Tačiau, kai jau norėjau iš gėdos lįsti po suolu, išgirdau, kad mano rašinys – pats geriausias“, – mena K. Garnytė–Riškuvienė.
Knyga brendo pamažu
Literatūra visada užėmė svarbią vietą literatės gyvenime. Vaikystėje mamos duotas kapeikas ledams ji sutaupiusi išleisdavo Michailo Lermontovo, Aleksandro Bloko ir kitų žinomų autorių knygoms, kurias skaitydavo naktimis, kartais net iki ryto.
Literatė sakė dar prieš penkerius metus visai negalvojusi leisti knygos, nors girdėjo raginimų iš aplinkinių, net kažkada vienas rašytojas joniškiečių literatų klubo prisistatyme Kauno Maironio literatūros muziejuje atkreipė dėmesį į jos pastabumą pasauliui. Sumanymas brendo pamažu, o buvo įgyvendintas staiga – per kelis mėnesius.
Autorė, klausiama, kokiai auditorijai kuria, sakė suprantanti, kad ne visiems tai, ką rašo, turi ir gali patikti. Tačiau maloniausi epizodai, kaip toks, kada po rajono laikraštyje išspausdinto literatūrinio puslapio gatvėje už rankos nučiupusi moteris dėkojo už taiklius pastebėjimus miniatūrose, kurios jai suvirpino širdį.
Dabar autorė nė iš tolo neprimena kuklios mergaitės vaikystėje ar tos jaunos, pasimetusios merginos, pagal paskyrimą pirmą kartą atvažiavusios į tada tokį svetimą Joniškį. Per 35-erius metus miestas tapo mielas, svarbus, juk čia sutiko savo vyrą.
K. Garnytė–Riškuvienė įkūrė internetinį verslą ir prekiauja žaislais, o laisvalaikį skiria kūrybai: rašo miniatiūras, kurios spausdintos vietos literatų klubo almanachuose, Duobelės (Latvija) ir Joniškio literatų klubų knygoje „Baltieji sparnai“, Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje kasmet leidžiamame gaspadorių kalendoriuje ir kitur.
Knygos pristatyme ištraukas skaitė Mato Slančiausko progimnazijos mokinės Aušrinė Katiliavaitė ir Džerlinga Daškevičiūtė, dainomis ir muzika vakarą papildė „Aušros“ gimnazijos mokiniai Gabija Laurinavičiūtė ir Domas Mizgeris.
MINIATIŪROS
Vasariška nelaimė
Labai karšta. Saulė tiesiai virš galvų. Jokio vėjelio. Mažas berniukas neduoda mamai rankutės ir, nuleidęs galvą, tarsi ko ieškodamas, keliauja namo. Vaikui tikrai labai šilta ir jis pasiūlo atiduoti saulei skėtį, kad ši prisidengtų ir nebūtų tokia negailestingai karšta.
Staiga jis sustoja, akys išsiplečia, ima kvėpuoti vis tankiau. Mama jau paėjusi į priekį, todėl dar nesupranta, kas atsitiko. Sugįžusi keletą žingsnių atgal, pamato keistą vaizdą. Jos sūnus žiūri į visą pulkelį boružių, pasklidusių ant karštos šaligatvio plytelės. Tačiau nė viena boružėlė nejuda. Vienos šiek tiek suplotos, kitos aplipusios dulkėmis, dar kitos – tiesiog guli ir nejuda.
Mama stovėjo ir nežinojo, kaip paaiškinti savo berniukui, kas atsitiko. Ji matė didžiules ašaras vaiko akyse, o tose ašarose – dulkėtas boružes. Ji tylėdama ištraukė degtukų dėžutę, išbėrė degtukus ir ėmė rinkti boružėles. Maži vaiko piršteliai irgi rinko nelaimėles, dėjo į joms skirtą karstelį. Atsargiai delne nešė namo ir kalbėjo, kaip gražiai jas palaidos, tik svarbiausia rasti tinkamą vietą. Mama patarė laidoti šalia žydinčių ramunių. Jos tokios gražios. kaip ir boružės. Moteris labiauiai bijojo klausimo, kas taip pasielgė su bejėgiais, niekam blogo nepadariusiais padarėliais. Paaiškinti galėjo, ji aiškiai matė batų žymes ant šaligatvio. Tik kaip pasakyti, kad kažkieno širdyje gyvena pyktis. Aklas, kurčias, ledinis pyktis. Pyktis be priežasties. Be priežasties?
Lyg prieš daugelį metų
Darganota diena, vingiuotas, duobėtas kelias. Kaimo pakraštys. Nustebina mažutė krautuvėlė. Stiprus durų girgžtelėjimas atsitrenkia į nenusakomos spalvos vietą. Kvepia juoda duona, muilu ir saldainiais. Žvilgsnius slystu per lentynas. Aš čia pirmą kartą, bet kur visa tai jau mačiau?..
Delnas sušyla, lyg būčiau įsikibusi į mamos ranką. Jaučiuosi keistai. Žvilgsnis staiga sustoja ties žalsvais popieriukais su daugybe mažų baltų gėlyčių. kaip aš mėgau šiuos saldainius... Semiu vieną didelę saują, po to – dar vieną. Nuo svarstyklių pilu į apsiausto kišenę.
Tik išėjusi supratau – susipyliau ne saldumynus, o kaimišką paprastumą, meilę, gerumą. Kai pritrūkstu šilumos ir supratimo, kišu ranką į juodo apsiausto kišenę. Ir randu.
Vakarėjančios žiemos mintys
Tik žiemą, kai vakarų sutemos anksti apklosto šaligatvius, gali apžiūrėti tokius vienodai šviečiančius ir tokius skirtingai mirgančius, taip nevienodai besišypsančius namų langus. Čia matai plačią šypseną, o už jos oranžines užuolaidas. Čia švelnų lango šypsnį su obuolių pyrago kvapu. Arba pamatai šykštų šyptelėjimą kairiam lango kampe ir spalvingai švysčiojantį televizorių.
Tik žiemą, kai blakstienos aplipusios snaigių lipdukais ir kai po kojomis ledas grasina pargriauti, negali skubėti ir leidi sau pajusti visų langų pastangas nors šiek tiek padaryti praeivių kelionę šviesesnę. Net ir užgesę, pajuodę langai ne visada apmaudžiai liūdi.
Kodėl langai taip skirtingai šypsosi? Kodėl kai kurie visai nesišypso? Gal eidama pro šalį buvau pilka it negyvas šešėlis ir neverta langų šypsenos? O gal jie neverti atsargaus praeivio vakarėjančių šiltų žvilgsnių ir besišypsančių minčių?
Padėka suskilusiai šaligatvio plytelei
Lietuviškas svetingumas – padarome išvadą, kai net ir pas mažai pažįstamus žmones užsukę būname pasodinami prie stalo, o dažnai ir arbata pavaišinami.
Kai nutariau, kad mano asmenybė yra subrendusi ieškoti savarankiško gyvenimo pradžios, atvykau į Joniškį. Miesto pakraštyje autobusas įsuko į stotį ir atvėrė duris į naują gyvenimą. O jis prasidėjo purvinoje baloje. Visi keleiviai, pabūgę pikto vairuotojo žvilgsnio, žengė tiesiai į rudą vandenį, aš – taip pat. Skubančių joniškiečių mosto kryptimi bandžiau ieškoti centro, kur prie bažnyčios turėjo laukti žmogus, galėjęs išgelbėti iš visiškos nežinomybės. Atrodė, kad einu amžinybę, o išganingų bokštų vis nesimatė.
Pagaliau jau stovėjau prie įspūdingos šventyklos, kurios didybės negalėjau matyti, nes akys buvo pilnos ašarų, širdy siautėjo ne pačių geriausių jausmų audra. Mano draugė vėlavo, todėl ir aš vėlavau prisistatyti į pirmąją savo darbovietę. Nusprendžiau grįžti atgal į stotį ir niekada net šito miesto vardo neminėti. Skubiai žengiau ir, suklupusi ant suskilusios kreivos šaligatvio pkytelės, atsitrenkiau į malonių akių pagyvenusį vyriškį. Jis suprato mane iš kelių padrikų sakinių, su šypsena ramindamas palydėjo iki man reikiamos vietos...
Laikui bėgant nebeatrodė toks nesvetingas ir klaidus miestas. Ir žmones vėliau sutikau tik gerus. Gatvės puošėsi vis dailesniu rūbu. Gerų permainų likimas pasiūlė i asmeniniame gyvenime. Neapykanta Joniškiui ir joniškiečiams virto meile. Šiandien aš puikiai jaučiuosi ramiame, žaliame šio miesto glėbyje.
Įdomu, kur aš dabar būčiau, jei ta suskilusi šaligatvio plytelė nebūtų sustabdžiusi...
Autorės nuotr.
Kilnutė Riškuvienė sako, kad jai gyvenime svarbiausi yra žmonės ir savo kūryba ji kalbasi su tais, kurie nori girdėti.
Literatės Kilnutės Garnytės–Riškuvienės pirmojoje knygoje spausdinamos 55 miniatiūros.
Literatų klubo prezidentės Alinos Jonaitienės (dešinėje) kalbinama autorė Kilnutė Garnytė–Riškuvienė sakė, kad ją į literatūros pasaulį vedė pasakėčias sekusi mama, savo prisiminimus porindavęs tėtis, mokytoja, pastebėjusi bei skatinusi ją kurti.