
Naujausios
JAUNYSTĖS LAIKŲ BIČIULĖ PAKRUOJIETĘ SUGRĄŽINO IŠ UŽMARŠTIES
dr.Stasys TUMĖNAS
2011 metų rugpjūčio 10 dieną tuometiniame Linkuvos socialinės globos pensionate mirė Regina Narušytė, čia gyvenusi daug metų. Jai buvo tik 70 ir jei ne jaunystės laikų draugė Valda Daunienė, dabar žinoma garbi Šakių rajono literatė, kraštotyrininkė, kelių knygų autorė, visą gyvenimą sieloje nešiojusi Reginos prisiminimą, jei ne Linkuvos socialinės globos namų direktoriaus Sauliaus Žaromskio rūpestis ir pastangos, ši Pakruojo krašto moteris būtų nepri(si)minta, ir nugramzdinta į užmarštį.
Kiek leido sveikata
Ką tik jau minėto direktoriaus ir Pakruojo rajono savivaldybės vadovų pastangomis išleista V. Daunienės ir R. Narušytės knyga „Žolės gyvenimas“. Autorės dvi, nes V. Daunienė „studentiškos draugystės vardan“ plačiai aprašo jos ir nuo studijų laikų bičiule tapusios stačiūnietės R. Narušytės bičiulystės istoriją nuo 1963 iki 1978 metų, kur atsispindi R. Narušytės kūrybinis kelias, aptariama jos „juodoji gyvenimo pusė“; publikuojamas R. Narušytės palikimas, kurį sudaro įvairiuose šaltiniuose spausdinti apsakymai „Kaziūnė“ („Tarybinis studentas“, 1965 10 14), „Leta laukia Odisėjo“ („Nemunas“, 1968, Nr. 4), „Sidabrinės vestuvės“ („Valstiečių laikraštis“. 1972 03 25). Pirmąkart spausdinami ir rankraščiuose išlikę Reginos kūriniai: „Adomo šonkaulis“, „Pieva“, apysaka „Itališkasis kapričio“. Pastarasis – didelės apimties kelių dalių kūrinys, kurį daug metų autorė tobulino ir su kuriuo buvo siejami didžiuliai kūrybiniai lūkesčiai.
R. Narušytės biografija lakoniška: gimė 1941 metų vasario 23 dieną, gyveno Pakruojo rajono Stačiūnų apylinkės Dargužių kaime. Knygos sumanytoja V. Daunienė pasakoja, kad šeimoje augo penki vaikai – trys dukros ir du sūnūs, o Regina buvo vyriausia. Baigusi Lygumų vidurinę mokyklą, įstojo į Šiaulių aukštesniosios muzikos mokyklos chorinio dirigavimo klasę. Buvo gabi muzikai, išmoko groti akordeonu, fortepijonu ir vargonais. Mėgo klasikinę muziką.
1963 metų vasarą Regina įstojo į Vilniaus Universiteto tuometinį Istorijos ir filologijos fakultetą, į bibliotekininkystės specialybę. Susirgusi grįžo gyventi į gimtinę, čia dirbo įvairius darbus mokykloje, kaimo bibliotekoje, kadangi buvo gabi muzikai, grojo keliais instrumentais, darbavosi kurį laiką meno vadove – tiek, kiek leido sveikata.
STAČIŪNIETĖS SVAJONĖ – RAŠYTOJOS KELIAS
Studijų metu blykstelėjo Reginos kūrybinis talentas, ji rašė daug, drąsiai siūlė savo literatūrinius bandymus įvairioms redakcijoms, radijui. Buvo labai darbšti ir užsispyrusi, tikėjo, kad savo ateitį gali sieti su rašytojos keliu. Jos apsakymai susilaukdavo gerų redakcijų darbuotojų, Radijo teatro tuometinių kritikų įvertinimų už sodrią kalbą, gyvus dialogus, gyvenimiškų situacijų perteikimą.
Pacituosiu Reginos 1972 m. rašyto laiško V. Daunienei ištrauką: „Žinok, kad aš dar nepadėjau ginklų nei rašyme, nei literatūroje. Ir nežadu padėti, nebent koks nors didelis autoritetas mane įtikintų, kad aš neturiu tam gabumų. O dabar „Valstiečių laikraščio“ redaktorius J. Karosas atsiuntė man laišką, kuriame visos redakcijos vardu dėkoja už įdomius apsakymus. Ir „Nemuno“ redaktorius L. Jacinevičius giria mane už literatūrinę kalbą, bet kažkodėl nespausdina“.
Savo kūrinius ji spausdino studentų leidiniuose. Išliko įrašas, kad universiteto laikraštis „Tarybinis studentas“ 1965 metų spalio 14 dienos numeryje paskelbė, kad literatūriniame konkurse R. Narušytės apsakymas „Kaziūnė“ laimėjo trečią vietą ir piniginę premiją.
XX a. 7-ajame dešimtmetyje rašančiajam patekti į tuo metu prestižiniu laikyto „Nemuno“ puslapius buvo ne tik garbės, bet ir kritikų, redaktorių įvertinimo ženklas. Pirmasis Reginos apsakymas, pasirodęs „Nemuno“ 1968 metų ketvirtajame numeryje, vadinosi „Leta laukia Odisėjo“. Regina labai jautriai išgyvendavo, kad ilgai nesulaukdavo atsako iš redakcijų dėl jos kūrybos publikavimo. Dažniau sulaukdavo korektiškų atsakymų, pagyrų už pastangas...
Grįžusi gyventi į tėviškę Pakruojo rajone, Regina apsakymus spausdino Pakruojo rajono laikraštyje „Auksinė varpa“, kūrinius siųsdavo ir radijui, nes turėjo patirties: baigusi trečią kursą, dėl sunkių pragyvenimo sąlygų Regina buvo perėjusi studijuoti į neakivaizdinį skyrių, kurį laiką dirbo Radijo ir televizijos komitete.
Reginą vargino depresija, kitos negalios, dažnai ji gydėsi Šiaulių ir Vilniaus ligoninėse. Taip liko nebaigtos studijos. Po motinos mirties Regina pateko į Linkuvos socialinės globos pensionatą. Dėl ligos neberašė, net slėpė šią gyvenimo pusę, todėl apie jos kūrybinį palikimą žinojo tik keli žmonės, kurie ir pasirūpino jos kūrybos paviešinimu atskira knyga. R. Narušytė palaidota Pakruojo r. Stačiūnų kapinėse.
VISATA Į JĄ ŽVELGĖ TAMSOS AKIMIS
Viename savo laiške V. Daunienei Regina rašė: „Ir atrodai sau tarsi palikta žmonių planeta, tarsi jos griuvėsiai su metalinėmis knygomis, kurių melodingų įrašų niekas nebeperskaitys. O visata žvelgia į tave tamsos akimis ir žinai, jog ir tai tik akimirksnis, ir tai tuoj praeis. Nejaugi nieko nebeliks iš Tavęs?“ Knygos „Žolės gyvenimas“ pasirodymas išsklaido šias Reginos abejones. Prsiminimas lieka, jei to verti gyvenimo darbai, jei esti žmonių, kurie nori, siekia, rūpinasi, kad Atmintis būtų gyva. Šiuokart – komplimentai V. Daunienei ir S. Žaromskiui, kurie nuveikė taurų darbą.
Knygos pavadinimas – interpretacijų verta tema. Patekusi į Linkuvos pensionatą, Regina atsiskyrė nuo visuomenės, troško ramybės. Įsivaizduoju, kaip sunku kuriančiam žmogui susitaikyti su savo negaliomis. Tą savo gyvenimą su sveikatos problemomis laiške V. Daunienei Regina įvardijo kaip „žolės gyvenimą“. Šią metaforą V. Daunienė interpretuoja kaip gyvybę, „kuri yra amžina, tai gamtos dovana. Ir žolė, kaip ir visa tai, kas pasaulyje yra, gyvena savo gyvenimą. Žolės gyvenimą. Ir žolė turi teisę gyventi savo gyvenimą po savąja žalia saule“.
TAKIOS PRISIMINIMŲ GIJOS
Knygos bendraautorė V. Daunienė, kuriai visada buvo svarbu aplinkinių žmonių gyvenimas, kuri sako, kad „daug žmonių šiandien nebėra tarp gyvųjų, bet išliko jų istorijos. Praeitis visada šalia mūsų ir visai nesvarbu, ar tolima, ar ji artima“, jau yra žinoma ne tik Šakių krašto skaitytojams, bet ir šiauliečiams.
Įdomus sutapimas: 2012 metais išleidau V. Daunienės istorinę apybraižą „Grįžęs iš užmaršties“ apie tarpukario Lietuvos policininką kriminalistą Juozą Smulkevičių (1899-1930), tarnavusį Lietuvai nuo pat valstybės ir policijos atkūrimo pradžios 1918 metais. Kriminalistas žuvo 1930 m., pakirstas nusikaltėlio kulkos. Palaidotas Šiauliuose, senosiose kapinėse. Jo atminimas gerbiamas, tradicija tapo jaunųjų Šiaulių pareigūnų priesaika prie kriminalisto kapo. Prof. V. Rimkus rašė, jog šis kapas „tampa istoriniu ir ritualiniu“. O sutapimas toks, kad V. Daunienės knygelės herojus kriminalistas J. Smulkevičius gimė Šakių rajone.
Taigi Šakių krašto metraštininkė Šiauliams aktualizavo savo Šakių krašto asmenybę, o dabar sugrąžina iš praeities Šiaurės Lietuvos žmogų R. Narušytę. Beje, neseniai sužinojau, kad V. Daunienės sentimentai Šiauliams, Pakruojo krašte gyvenusiai bičiulei R. Narušytei nėra atsitiktiniai. Paaiškėjo, kad knygos sumanytoja V. Daunienė gimė 1941 metų rugpjūčio 5 dieną Šiauliuose, o jos mama trumpam likimo buvo nublokšta pas seserį į Šiaulius, vėliau grįžo gyventi į Kidulius. Toks yra gyvenimas, tokios takios yra prisiminimų gijos, kurias kartkartėmis gerumo vandeniu palaisto kilnūs žmonės.
Valda Daunienė, Regina Narušytė. "Žolės gyvenimas". „Litera“. 2018, 126 p. Viršelio dailininkė Sigita Valančiūtė.