Jaunystės eilės išleistos po šešiasdešimties metų

Jaunystės eilės išleistos po šešiasdešimties metų

Jaunystės eilės išleistos po šešiasdešimties metų

Vytautas KIRKUTIS

Eilėraščiai, parašyti daugiau kaip prieš šešiasdešimt metų. Eilėraščiai, rašyti šešiolikmečio, septyniolikmečio, aštuoniolikmečio. Eilėraščiai, iš mokyklinio sąsiuvinio išdrįsę ateiti į šias dienas ir atsiskleisti knygoje. Eilėraščiai moksleivio, kuris dar nežinojo, kad jį nuvilios visai ne poezija, o kita meno sritis — dailė. Šie keli sakiniai — apie naują Vytenio Rimkaus poezijos knygą „Jaunystės eilės“.

Dovana mokyklos jubiliejui

Savo lėšomis išleistą knygą „Jaunystės eilės“ menotyrininkas, Šiaulių universiteto profesorius Vytenis Rimkus skiria savo mokyklos — Juliaus Janonio gimnazijos 160-mečio jubiliejui. “Norėjau ką nors padovanoti savo mokyklai,–sako autorius. — Prisiminiau, kad galiu surinkti mokykloje rašytus ir nepublikuotus eilėraščius ir juos išleisti.“

Knygos įžangoje Vytenis Rimkus prisimena, kad į Šiaulių berniukų gimnaziją įstojo 1942 metais, mokėsi iki 1949 metų kovo 25 dienos, kai su šeima buvo ištremtas į Sibirą. „Iki gaunant atestatą buvo likę pora mėnesių“,–prisimena knygos autorius.

Tremties metai ne tik nutraukė mokslus, bet ir žlugdė svajones. „Galvojau būti architektu, gal dailininku, bandžiau eiliuoti, buvau literatų būrelio pirmininkas“,–knygos įžangoje rašo Vytenis Rimkus.

Keli eilėraščiai buvo išspausdinti laikraščiuose, kai kuriuo raštus netgi teko slėpti, sunaikinti. Tokie buvo laikai, toks pokaris, tokie tremties metai.

Eilėraščiai — pokario liudytojai

Eilėraščiai pirmiausia įdomūs kaip to meto — dramatiškojo pokario — liudytojai. Jauno žmogaus–moksleivio kūrybos bandymai, noras suprasti kai kurias socialines, moralines nuostatas ir jas perteikti gamtos vaizdais. Skaitydami eilėraščių rinkinį „Jaunystės eilės“ turime galimybę pajusti, kas prieš šešiasdešimt metų rūpėjo gimnazistui, kokie jaunystės įspūdžiai įsispaudė į eilėraščio žodžius ir vaizdus.

Eilėraščiuose ne kartą minima Dubysa, labai ryški meilė tėvynei Lietuvai, mamai, gėrėjimasis ir žavėjimasis gamta. Spausdinami eilėraščiai apie Kūčių vakarą, apie aklą elgetą Šiaulių turguje, ironijos gaida suskamba eilėraštyje „Ir aš patriotas“.

Dvidešimt keturiuose mokykliniuose eilėraščiuose — keli fragmentai apie pokario meto jaunystę, meilę, džiaugsmą ir liūdesį.

1993 metais buvo išleista Vytenio Rimkaus knyga „Jaunystės meilė ir kova“, kur spausdinami lageriuose parašyti eilėraščiai.

PIEŠINIAI. Knygos viršelyje (dailininkas Šarūnas Škimelis) panaudoti paties Vytenio Rimkaus piešiniai — 1948 metais pieštas autoportretas ir nupieštas namas, kuriame pokario metais glaudėsi J. Janonio vidurinė mokykla.