Ištakos

Ištakos

Ištakos

Vytautas KIRKUTIS

Ištakos – upės pradžia, vieta, iš kurios kas nors prasideda, šaltinis. Pradžių pradžia. Taškas, iš kurio prasideda istorija, veikla, gyvenimas, idėjos, sumanymai ir visa kita, kas turi pradžią.

Lankydamiesi muziejuose, klausydamiesi pasakojimų apie eksponatus, bylojančius apie istoriją, kartais nepamąstome, kad ir pats muziejus turi savo istoriją, savo pradžių pradžią, savo ištakas. Daug ir įvairių jų gali būti. Tačiau labai dažnai tos ištakos slypi viename žmoguje.

Žmogus, jo mintis, jo idėja, jo sumanymas ir yra pradžių pradžia. Ir ne tik muziejaus. Visko, kas yra kuriama ir sukuriama. Beje, muziejus – irgi kūrybos rezultatas.

Šiandien „Atolankose“ siūlome mąstyti apie ištakas. Įvairiai atsirandančias, įdomiai nuvingiuojančias minčių upėmis, išsiliejančias savitais darbais.

Štai Tomas Altbergas tyrinėja Lietuvos geležinkelių garvežių istoriją. Latvis, gyvenantis Rygoje, parašė knygą – Lietuvos garvežių biografijas! Kur viso to sumanymo, to tyrinėjimo ištakos? Kur pradžių pradžia? Knyga apie tai, apie ką mes gal net nepagalvotume, kad galima ir tokia istorija.

Pagal Bibliją pirmiausia buvo žodis. Tebūnie ir taip. Tai koks žodis ir kieno galvoje pirmiausia turėjo įsižiebti, kad būtų pradėtas kurti Šiaulių fotografijos muziejus, Šiaulių rajono literatūros muziejus, Šiaulių J. Janonio gimnazijos muziejus? Kieno privačiuose kolekcijose buvo šių muziejų ištakos?

Ne be reikalo šiandien su didžiule pagarba tariame šviesuolių Antano Dilio, Birutės Stumbrienės, Jono Krivicko pavardes. Du pastarieji jau iškeliavę į amžinybės lankas. Aišku, kad kažkieno kolekcija taptų muziejumi, turėjo labai daug padirbėti ir kiti bendraminčiai.

Galbūt šiandien galime pajuokauti: kolekcininkai, būkite atsargūs, iš jūsų rinkinio gali atsirasti muziejus...

Dabar toks laikas, kai visi bandome surasti savo giminės šaknis, savo pavardės ištakas. Labai svarbus, labai kilnus darbas.

Kraštotyrininkė Genė Juodytė rašo, kad yra Lietuvoje šeimų, kurių kelių kartų gyvenimai tapo neatskiriama tautos istorijos dalimi. Viena iš tokių – Landsbergiai. Sena ir garsi bajorų giminė, išauginusi Lietuvai ne vieną iškilią asmenybę. Kur šios giminės ištakos? Kokios tėkmės ir kiek jos susijusios su Pakruojo kraštu?

Net ir akmuo turi savo pradžią. Ypač jeigu jis – lemties akmuo, kurį bando prakalbinti poetas Stasys Bulzgis naujoje savo eilėraščių knygoje. Skaitydami eilėraštį ieškome jo šaltinio, išeities taško, kad geriau suprastume, ką autorius norėjo iškalbėti savo kūriniu.

Taigi – ištakos... Susitikimų, bičiulystės, bendradarbiavimo pradžios... Apie jas – ir Vytenio Rimkaus publikacijoje. Apie ištakas, nes, teisus buvo Kristijonas Donelaitis: „Ak, kaip veikiai žmogiškos nudyla dienelės!“