Išleistas Joniškio krašto kalendorius

Išleistas Joniškio krašto kalendorius

Išleistas Joniškio krašto kalendorius

Joniškio istorijos ir kultūros muziejus išleido 2014 metų krašto etninės kultūros kalendorių. 2013-aisiais už kalendorių, skirtą Tarmių metams, muziejus pelnė respublikinę Lauryno Ivinskio premiją.

Loreta RIPSKYTĖ

loretar@skrastas.lt

Donelaičio interpretacija šiuolaikiškai

Leidinyje pavadinimu „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“ tradiciškai spausdinami surinktos tautosakos „perlai“ iš Mato Slančiausko archyvų, įvairių ekspedicijų dalyvių užrašų, papasakoti rajono gyventojų.

Taip pat pateiktos svarbios šalies žinomų žmonių ir kraštiečių sukaktys, valstybinių, religinių švenčių datos. Skaitytojai galės sužinoti ir kiekvieno mėnesio svarbiausius renginius Joniškio rajone.

Tradiciškai į leidinį sugulė Joniškio literatų klubo „Audruvė“ narių eilėraščiai, miniatūros, kraštiečių Stasės Girkietytės, šviesaus atminimo poeto keturvėjininko Juozo Žlabio-Žengės poezijos posmai.

Išskirtinė šioje eilių puokštėje Reginos Briedytės kūryba, skirta Kristijono Donelaičio gimimo 300-osioms metinėms. Autorė pabandė į šiuos laikus pažvelgti per K. Donelaičio „akinius“, įvertinti šiandienos reiškinius – emigraciją, politiką, purvynus, „kinų plytelėm nezgrebnai užklotus“, pasinaudodama didžiojo kūrėjo teksto nuotrupomis ir savaip jas interpretuodama.

Senoviniai receptai ir vaistažolės

Kalendoriuje nemaža senovinių receptų, pavyzdžiui, karštos silkynės (silkių sriubos), aguonų pyrago, bulvinių vėdarų, garstyčių sviesto, arbūzų sriubos. Tiesa, patikslinta, kad pastarajame sename recepte, žinotame ir užrašytame apie 1930 metus, arbūzais vadinami moliūgai.

Leidinyje pasakojama, kaip žolelėmis gydytis įvairias ligas. Pavyzdžiui, teigiama, kad rozmarinas gerina kraujo cirkuliaciją, teigiamai veikia nervų sistemą, ožragės stimuliuoja, tonizuoja, lengvina atsikosėjimą, valo kraują ir net veikia kaip afrodiziakas.

O štai čiobreliai ne tik lengvina atsikosėjimą, bet ir skatina šlapimo išsiskyrimą bei didina kraujo spaudimą, diemedžių lapai – žadina apetitą.

Kalendoriuje yra ir kitų naudingų patarimų, pavyzdžiui, kaip šulinį kasti, vėžius gaudyti arba kiaušinius Velykoms kaklaraiščiais ir audinių skiautėmis dažyti.

Leidinys gausiai iliustruotas nuotraukomis iš įvairių renginių.

Kalendorius buvo apdovanotas

Kalendorių sudarė muziejininkė Renata Rapkauskienė, praėjusiais 2013 metais atsiėmusi Lauryno Ivinskio premiją, nuo 1990-ųjų kasmet skiriamą už geriausią per metus išleistą lietuvišką kalendorių. Tai buvo pirmas kartas, kai premija iškeliavo į rajoną. Anksčiau ją laimėdavo konkurso dalyviai iš didžiųjų miestų.

Kalendoriaus redaktorė Rita Urnėžiūtė, dailininkė Jurgina Jankauskienė.

Leidinys „Nauji gaspadoriai – švieži kalendoriai“, skirtas Tarmių metams, puikiai atspindėjo pirmųjų lietuviškų kalendorių, sudarytų L. Ivinskio, dvasią. Jo kalendoriuose buvo pateikiama kuo daugiau įvairios informacijos paprastam kaimo žmogui, kuris net laikraščių neturėjo.

Šiuo pavyzdžiu ir seka Joniškio istorijos ir kultūros muziejus. Nors kitas laikmetis, žmonės skaito laikraščius, turi internetą, bet ima vertinti ir savo krašto tarmę, naudingus senolių patarimus, juos pralinksmina spausdinami senų laikų žaismingi nutikimai.

Autorės nuotr.

TRADICIJA: Joniškio istorijos ir kultūros muziejaus išleistame 2014 metų krašto etninės kultūros kalendoriuje tradiciškai gausu naudingų patarimų, receptų, tautosakos, literatų kūrybos.