Įamžintas Kelmės rajono kultūros paveldas

Įamžintas Kelmės rajono kultūros paveldas

Įamžintas Kelmės rajono kultūros paveldas

Neseniai Kelmės savivaldybė išleido solidžią knygą „Kelmės rajono kultūros paveldas“. Jos sumanytojas ir sudarytojas Statybos, kraštotvarkos ir paveldosaugos skyriaus vedėjas Algirdas Kazlauskas.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Siekta žinomumo

Knygos sumanytojas ir sudarytojas Algirdas Kazlauskas „Atolankoms“ pasakojo, jog idėja išleisti knygą apie Kelmės kultūros paveldą jam kilo prieš keletą metų. Po truputį kaupta medžiaga, darytos ir atrinkinėtos geriausios nuotraukos.

Šį pavasarį tūkstančio egzempliorių tiražu išleistas solidus albumas su geriausių ir lankomiausių kultūros paveldo objektų nuotraukomis bei aprašais lietuvių bei anglų kalbomis. Į anglų kalbą tekstus vertė savivaldybės turizmo specialistas Vilmantas Kizis.

Leidinys pradėtas rengti prieš metus. Sudarytojas pasitelkė muziejaus direktorę Danutę Žalpienę bei muziejininkę Laimą Šimkutę. Jos sukūrė daugiausia aprašų. Kai kuriuos aprašus kūrė ir pats Algirdas Kazlauskas. Tačiau jo pagrindinis darbas buvo objektų nuotraukos.

„Nuo pat mažens vaikštau su fotoaparatu, – sakė A.Kazlauskas. – Fotografuoti – nesudėtinga, ypač dabar, kai yra skaitmeninės technologijos. Kuo daugiau kartų nuspaudi fotoaparato mygtuką, tuo didesnė tikimybė, kad turėsi bent vieną kokybišką nuotrauką.“

Kultūros paveldo objektus, pasak A.Kazlausko, nėra taip paprasta fotografuoti. Reikia žinoti, ką svarbiausia parodyti, kokiu rakursu tą dalyką pateikti. Čia mažiau erdvės kūrybai. Nuotrauka turi būti ne tik graži, bet ir informatyvi. Tik ne prie kiekvieno objekto gali prieiti. Ypač sudėtinga nufotografuoti kai kuriuos piliakalnius.

Išleidžiant albumą siekta garsinti Kelmės rajono kultūros paveldą. Daryti jį žinomesnį. Pristatyta apie trečdalis visų rajono kultūros paveldo objektų.

Architektūrinė, sakralinė, etnokultūrinė vertė

Paveldosaugininkai tvirtina, jog Kelmės rajono kultūros paveldas išsiskiria didele architektūrine, sakraline, kraštovaizdine, etnokultūrine verte. Pavyzdžiui, Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno architektūrinis ansamblis priskiriamas ypač svarbių nacionalinių  kultūros vertybių grupei.

Neblogai išsilaikė kai kurie dvarai (Kelmės, Beržėnų, Pagryžuvio). Unikali medinė architektūra (Liolių bažnyčia). Daug piliakalnių, pilkapynų.

Knygoje atrinktas pats vertingiausias ir įdomiausias paveldas. Vertybės pateiktos istoriniu principu – nuo seniausiųjų pilkapynų ir piliakalnių iki žmogaus rankomis sukurtų architektūros ansamblių.

Antai iš dvidešimties rajone esančių piliakalnių dvylika turi istorinę vertę. Aukščiausi bei didžiausi Kubilių ir Burbaičių piliakalniai. Jų aukštis siekia 24 metrus.

Rajone yra išlikusių alkviečių, pagonių kulto vietų, mitologinių akmenų su įvairiais ženklais, Dievo, vaiko, žmogaus, gyvulio, velnio pėdomis.

Dalis šio paveldo įamžinta spalvotose nuotraukose ir pateikta knygoje.

Daug vietos skirta sakraliniam paveldui. Mat, Kelmės rajone yra penkios bažnyčios, bei jų statinių kompleksai, išsaugoję autentišką architektūrą. Jose sukaupta europinės reikšmės sakralinio meno kūrinių bei liaudies meno šedevrų. Įvairiais istoriniais laikotarpiais Kelmės rajone yra veikusios aštuonios vienuolijos.

Ypač reikšmingas Šiaurės Rytų Europos šedevru laikomas Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis, vėlyvojo baroko šedevras Kražių bažnyčia, medinės architektūros pavyzdžiai – Liolių ir Vaiguvos bažnyčios bei kitos sakralinės vertybės.

Nuotraukose įamžinti ir rajone išlikę dvarai, parkai, su įžymiais Kelmės krašto žmonėmis susijusios vietovės.

Nusipirkti negalima

Knygos „Kelmės rajono kultūros paveldas“ knygynuose nerasime. Ją išleidusi rajono savivaldybė negali užsiimti komercine veikla. Todėl leidinių duota bibliotekoms. Kitos skirtos dovanoms rajono svečiams iš kitų miestų ir užsienio.

Albumo leidyba kainavo 10 tūkstančių litų, po 10 litų kiekvienas egzempliorius.

Algirdas Kazlauskas džiaugiasi, kad viena Klaipėdos leidyklų sutiko taip nebrangiai ant gero popieriaus išspausdinti solidų, spalvingą leidinį.

Šiuo metu Algirdas Kazlauskas rengia dar vieną albumą, garsinsiantį Kelmės rajoną. Jau treti metai įvairiose rajono vietose vyksta menininkų plenerai. Per plenerus menininkai sukuria daug reikšmingų darbų.

Kūriniai fotografuojami. Apie plenerus ir menininkų darbus ketinama taip pat išleisti solidų leidinį.

SUDARYTOJAS: Knygos apie Kelmės rajono kultūros paveldą sudarytojas Algirdas Kazlauskas sako, jog pakartotinai leisdamas šį albumą, pridėtų aprašus ir vokiečių kalba. Tačiau tuomet brangiau būtų kainavusi leidyba.

Algirdo KAZLAUSKO albumo nuotr.

SOLIDUMAS: Paveldosaugininkai džiaugiasi solidžiu leidiniu apie Kelmės rajono sakralines, etnines ir kraštovaizdžio vertybes.

VERTYBĖ: Kaip paveldo vertybė knygoje pristatomas Burbaičių piliakalnis tapo lankoma ir mėgstama vieta.

PERLAS: Tytuvėnų bažnyčios ir vienuolyno ansamblis – laikomas vienu žymiausių architektūros šedevrų visoje Šiaurės Rytų Europoje.

Autorės nuotr.