Fotografijose atgijo Radviliškio krašto istorija

Fotografijose atgijo Radviliškio krašto istorija

Fotografijose atgijo Radviliškio krašto istorija

Radviliškio miesto kultūros rūmuose veikiančioje parodoje „Nepriklausomybės priešaušris ir laisvės metai Radviliškio krašte“ fotografijose atgijo Radviliškio krašto istorija.

Saulius JUŠKEVIČIUS

saulius@skrastas.lt

Radviliškis fotografijose

Šeduvio kraštotyrininko Vidmanto Vingelio parengtoje parodoje eksponuojamos įvairaus laikotarpio fotografijos, jose užfiksuoti Radviliškio ir Šeduvos miestų, Baisogalos miestelio vaizdai, kultūrinis gyvenimas, Radviliškio kraštui ir šaliai nusipelnę žmonės.

Parodoje pirmą kartą radviliškiečiai turi galimybę susipažinti su savo gimtuoju miestu tarpukario bei Nepriklausomybės priešaušrio laikotarpiu. Eksponuojamos fotografijos suskirstytos atskiromis temomis.

Radviliškio kraštui nusipelniusiems žmonėms skirtame stende – knygnešių fotografijos, tarpukario Lietuvos Radviliškio miesto vadovai, to meto miesto kultūros veikėjai.

Dar dviejuose stenduose patalpintos Radviliškio gyvenimą atspindinčios nuotraukos. Čia – ir viena iš pirmųjų Radviliškio geležinkelio stoties nuotrauka, geležinkelio stoties vaizdai ketvirtajame dešimtmetyje, Radviliškio bažnyčios ir varpinės nuotrauka, padaryta 1936–1940 metais, karių ir gaisrininkų nuotrauka prie buvusiame miesto parke (dabartiniame Laisvės alėjos, Kęstučio ir Gedimino gatvės 1-ojo namo daugiabučių namų rajone) pastatytos Gedimino pilies kopijos.

Tarpukario Lietuvos Radviliškio gyvenimas neatskiriamas nuo kariškių. Viename iš stendų – nemažai kareivių gyvenimą menančių nuotraukų iš Durpyne įsikūrusio karinio dalinio, kariuomenės ir visuomenės švenčių.

Fotografijose – ir Šeduva

Keletas stendų skirta Šeduvos miestui bei jo apylinkėms.

Vienas iš stendų pasakoja apie Šeduvos miesto žydų, kurie beveik visi buvo sušaudyti Antrojo pasaulinio karo metais, gyvenimą, veikusias jų organizacijas, tradicijas, žmones.

Nemažai nuotraukų eksponuojama iš Šeduvos kultūros ir švietimo įstaigų gyvenimo, miesto ir jo apylinkių vaizdų.

Atskiras stendas skirtas Baisogalos miesteliui: gatvių vaizdai, žmonės, Komaro dvaro, vėjo malūno nuotraukos. Atskiruose stenduose – žymesni Lietuvos įvykiai, šalies vadovų nuotraukos.

Du stendus užima Pirmojo pasaulinio karo metais ir tarpukario Lietuvoje cirkuliavę pinigai – ostmarkės, pirmieji popieriniai centai ir litai, iki 1940 metų cirkuliavę popieriniai litai bei metaliniai centai.

Parodoje taip pat eksponuojami įvairaus laikotarpio leidiniai, knygos, dokumentai.

Pasak parodos organizatoriaus Vidmanto Vingelio, parodoje eksponuojama apie 200 nuotraukų, dalis jų anksčiau niekur nebuvo publikuotos.

Parodos autorius sakė, kad už šią parodą jis dėkingas visiems šeduviams, padėjusiems surinkti senąsias nuotraukas. Taip pat Šeduvos ir Radviliškio gimnazijų kolektyvams bei Radviliškio bibliotekai.

Autoriaus nuotr.

ISTORIJA: Fotografijų parodoje atgijo Radviliškio krašto istorija.

RADVILIŠKIS: Kai kurios tarpukario Radviliškio miesto nuotraukos eksponuojamos pirmą kartą.

ŠEDUVA: Parodoje nemažai fotografijų apie Šeduvą bei jos apylinkes.