
Naujausios
Eilės iš „būties pakluonių“
Danutė AUGUTIENĖ
Knygos bičiulius, norinčius patirti skaitymo malonumą, šį kartą kviečiu pabūti su nepailstančiu poetu, šiauliečiu Stasiu Bulzgiu, praėjusių metų pabaigoje išleidusiu naują poezijos knygą „Būties pakluonės“.
Manau, jus sudomino knygos pavadinimas, ir ne vienas spėliojate, kokia šios įdomios, savotiškai naujos metaforos prasmė. Neabejoju – jūsų dėmesį greitai pritrauks ir senokai begirdėti, naujojoje lietuvių poezijoje beveik nevartojami žodžiai. Tai žiubčius iš eilėraščio „Kelionė“ („Pripilk bėriukui žiubčių avižų“), paviržis („Ragaišis – geriausias paviržis“), žiauberė iš tuo pačiu žodžiu pavadinto eilėraščio („kai kapsteis iš to prakeikto rūko / žiauberė išgelbėjo tave“), kiveris iš eilėraščio „Du kiveriai aukso“ („Ar ne tau už vargšę sielą velnias / aukso net du kiverius atkišo?“) ir kiti. Ar šie gražūs lietuviški žodžiai iš poetinės rikiuotės ne per anksti pasišalino? Gal, pailsėję žodynuose, jie vėl galėtų tapti prasmingais ženklais ir metaforiškai skambėtų metaforiškoje poezijos kalboje?
Stasys Bulzgis – tai įsidėmėjom iš ankstesnių jo leidinių – kraštotyrininkas. Ir su „Būties pakluonėmis“ pas mus jis ateina pasinaršęs metraščiuose, temų pasirankiojęs tautosakos skryniose. Su mūsų krašto legendomis yra susijęs eilėraštis „Kulautuvos karalaitė“. Pasirodo, minimą gražuolę iš Kulautuvos Perkūnas nutrenkęs ir akmeniu pavertęs, nes ši pasielgusi negarbingai – nepatriotiškai: bijodama prarasti mylimąjį, ji „neišgirdo į karą šaukiančio Tėvynės balso“.
Dėmesį patraukia eilėraščio „Šventojo Kazimiero pasirodymas“ epigrafas: „1518 metais Lietuvos kariuomenei prie Dauguvos pasirodė šventasis Kazimieras“. Suintriguoja vien garbingo šventojo vardo paminėjimas, o teigiamas emocijas didina poetiškas stebuklo nušvietimas. Buvę taip: lietuvių kariams kelią pastojus siautulingai Dauguvai, „sušvito properša tarp ryto debesų: spindi šventojo Kazimiero akių gerumas – / spinduliu jis rodo brastą. Tapo akyse šviesu.“ O eilėraštyje „Mažoji Lietuva“ tikima, kad stebuklų dar galime sulaukti, nes „Donelaičio būrų akys žiba stebuklu...“
Daugiausiai šioje poezijos knygutėje yra lyrikos grynuolių – šviesiai skaidrių, giedriai elegiškų, švelniai viltingų posmų. Pozityvi – nekonfliktiška, ne teisianti, o atleidžianti, ramiai priimanti lemtį yra lyrinio „aš“ pasaulėjauta. Jis apsisprendęs eiti su „mažaisiais“, jam pačiam nedaug tereikia: „O širdis nedaug teprašo – / jai tereikia vieno lašo“ („Vien žiedlapis delne“). Eilėraštyje „Trupinėlis“ ragina: „Pakelkim trupinėlį“. Viliasi, kad „baltas žiedlapis atskris į duonos trupinėlio šventę“. Kartais priekaištauja: „Nežaiskim nekaltų žmonių vardais“ („Skubėjimas“). Būsimas neišvengiamas atsisveikinimas su gyvenimu jo netrikdo, širdimi mato baltai švytintį „vėlių suolelį“, kuris savo baltumu džiugins, kai neteksime namų („Vėlių suolelis“).
Daugiausiai lyrikos grynuolių sudėta į skyrių „Laiko virsmo sonetai“. Sonetą, klasikinę keturiolikos eilučių eilėraščio formą, Stasys Bulzgis yra seniai pamėgęs. Sonetus kurdamas, nuėjo toli – net iki „Sonetų vainiko“. „Metų virsmo sonetai“ – taip pat ėjimas pirmyn, tik žingsniai šiek tiek lėtesni ir tylesni, kad įsižiūrėtų, įsiklausytų, įsijaustų. Manau, lyrinio „aš“ jausmų skalė skaitytojui bus artima: pakerės „pavasario šuolis“, „tūkstantį kartų matyta žibutė sužibės kaip niekada neregėta“ („Pavasario šuolis“), o „berželių gelsvumu nušvitęs ruduo ne tik šildys, bet ir širdį gildys, nes „nukritęs lapas nepakyla“ („Ruduo lenkia galvą“).
Visi Stasio Bulzgio kūrinėliai suposmuoti, sueiliuoti. Tas eiliuotumas, tas muzikalus ritmo ir rimo skambėjimas skiria jį nuo laisvo šiuolaikinio rašymo, kur poezijos taisyklių nesilaikoma. Bet tai yra kūrėjo pasirinkimas, jo apsisprendimas, o ne anachronizmas. Juk laisvosiomis eilėmis soneto nesukursi.
Stasys Bulzgis – vienas vyresnių šiauliečių poezijos kūrėjų gretose, bet nepailsęs, kūrybinės energijos neišeikvojęs. Džiugina, net stebina pastarieji treji metai – po rinkinį kasmet! 2016-aisiais apėjo „būties pakluones“ ir šitiek daug rado! Įdomu, ką apeis 2017-aisiais?
Danutė AUGUTIENĖ