Dvaras

 

Dvaras

Vytautas KIRKUTIS

Beveik šeši šimtai — tiek dvarų Lietuvoje įrašyta į kultūros paveldo objektų sąrašą. Dar dalis dvarų valstybės nesaugomi ar nebesaugomi, nes nebėra ko besaugoti. Laikas, žmonių veikla, požiūris į dvarus, įstatymai, abejingumas naikino juos, griovė, paliko likimo valiai.

Dvaruose buvo įrengiami sandėliai ar kitos ūkinei veiklai pritaikytos patalpos.

Vos vienas kitas dvaras Lietuvoje (turintis įspūdingą istoriją arba įsikūręs labai gražioje vietoje) buvo restauruojamas, pritaikomas kokiai nors veiklai. Didžioji dalis dvarų (ypač provincijoje) buvo pasmerkti nykti, griūti.

Viename kūrinyje rašytoja Lazdynų Pelėda rašė, jog avilys be bičių, dvaras be žmonių negali būti. Tačiau laikas pakeitė ir šią išmintį. Kiek dar Lietuvoje yra tuščių dvarų, paliktų tik vėjams apsigyventi?

Skaičiai skelbiami nevienodi, tačiau paveldosaugininkai sako, kad iš šešių šimtų dvarų apie dešimtadalis sparčiai nyksta. Nepajėgiame jų prikelti naujam gyvenimui, neturime lėšų pasirūpinti konservavimu, kad būtų apsaugoti nuo atmosferos poveikio, sustabdyta jų griūtis.

Visažinė statistika skelbia, kad Lietuvoje apie trečdalis dvarų yra privatūs, dar trečdalis priklauso valstybei, o likę — įvairių kelių šeimininkų rankose: valstybės, privačiose, savivaldybės, o kai kurie statiniai gali iš viso neturėti šeimininko. Visi žinom, kas būna, kai daug auklių. Skiriasi savininkų interesai, norai ir galimybės.

Dvaras — sudėtingas ekonominis, ūkinis, kultūrinis darinys, kurio funkcijos įvairiais istoriniais laikotarpiais kito.

Dabar nebekeliama tikslo atkurti dvaro, kaip ūkinio vieneto, kaip ūkininkavimo centro. Dažniausiai imamasi darbų, kad būtų pastatai pritaikomi šių dienų reikmėms, šiandienos poreikiams.

Statiniai restauruojami, atkuriami, dažniausiai turint aiškų tikslą — juos naudoti ūkinei veiklai, kultūrinei, rekreacinei, komercinei ar panašiai. Visi dvarų pritaikymo būdai geri, jei jie padeda išsaugoti dvaro savitumą, vertingąsias savybes ir leidžia toliau jam funkcionuoti.

Šiandien „Atolankose“ pažvelgėme tik į kelis dvarų prikėlimo ir prisikėlimo būdus.

Dėmesys dvarams nuolat didėja, tad didėja viltis, kad laikui bėgant bent jau geriausiai išlikę dvarai bus restauruoti, pritaikyti kokiai nors veiklai, juose įsikurs muzika, dailė, literatūra, kiti menai, bus plėtojama kultūrinė veikla.

Jūsų siūlymai, pageidavimai, nuomonės, kūryba, komentarai padės mums parengti tokias „Atolankas“, kurios Jums labiausiai patiktų.

Adresas: „Atolankoms“, P. Višinskio g. 26, LT-77155 Šiauliai

El. paštas: atolankos@gmail.com

Publikacijos internete: www.skrastas.lt