Dienos

Dienos

Vytautas KIRKUTIS

Turiu prisipažinti: nelabai žinau, kaip reikėtų švęsti, minėti ar šlovinti atmintinas ir minėtinas dienas, kurių kiekviename kalendorių lapelyje surašyta net po kelias. Štai ir šiandien yra Daržų, šv. Morkaus ir Pasaulinė pingvinų diena.

Jei nežinau, kaip man švęsti Tarptautinę rašytojų dieną (kovo 3) ir Pasaulinę poezijos dieną (kovo 21), tai juo labiau esu neišmanėlis, ką ir kaip sveikinti su Pasauline pingvinų diena.

Matyt, tokiems nemokšoms, kaip aš, pirmiausia ir skirtas Lietuvos Respublikos atmintinų dienų įstatymas. Jame aiškių aiškiausiai pasakyta: „Atmintina diena – reikšminga diena, susijusi su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo faktais ir (ar) įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu.“ Šis įstatymas nustatė 54-ias atmintinas dienas, tarp kurių bendrame sąraše yra ir tarptautinės, ir nacionalinės, ir profesinės, ir kalendorinės bei kitos atmintinos dienos.

Atmintinų dienų įstatymas, parengtas prieš beveik 17 metų, vis labiau kelia įvairių diskusijų. Vieni siūlo įrašyti svarbiausias religines šventes, kiti – papildyti naujomis nacionalinėmis ar tarptautinėmis atmintinomis dienomis, treti mano, kad labai kritiškai reikia tą sąrašą peržiūrėti ir gerokai sumažinti.

2013 m. gegužės 14 d. Atmintinų dienų įstatymas papildytas dar dviem datom: liepos 17-ąja – Pasaulio lietuvių vienybės diena ir lapkričio 16-ąja – Tarptautine tolerancijos diena.

Būta visokių siūlymų ir nuomonių. Į atmintinų dienų sąrašą rekomenduota įtraukti rugsėjo pirmąjį šeštadienį – Klasės susitikimo dieną, o balandžio 23 –ąją – Lietuvos krepšinio dieną. Kol kas tos dienos įstatyme neįrašytos.

Beje, tame įstatyme nėra nei Rašytojų, nei Poetų dienos, kaip ir Pasaulinės pingvinų dienos. Dėl pingvinų viskas paprasčiau, o štai plunksnagraužiai raštininkai, pasirodo, Lietuvoje nesusiję „su esminiais Lietuvos valstybingumo kūrimo ir įtvirtinimo faktais ir (ar) įvykiais, visuotinių vertybių propagavimu, atminimo kultūros ir gyvosios istorijos išsaugojimu.“

Teatro diena (kovo 27-oji) yra, Kultūros (balandžio 15-oji) yra, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena (gegužės 7-oji) yra, o menininkų, rašytojų, dailininkų, muzikų ir panašios kitos... Nieko blogo, nėra viename dokumente, galima rasti kitame.

Štai UNESCO yra paskelbusi spalio 1-ąją Tarptautine muzikos diena. Balandžio 18-ąją Pasauline paminklų ir paminklinių vietų apsaugos diena paskelbė Tarptautinės tarybos paminklosaugos ir žymių istorinių vietų klausimais (IKOMOS) asamblėja, veikianti prie UNESCO. Europos cirkų asociacijos (ECA) iniciatyva kasmet trečiąjį balandžio šeštadienį minima Europos cirko diena. Tarptautinės muziejų tarybos konferencija nusprendė gegužės 18-ąją minėti Tarptautinę muziejų dieną.

Jei nori švęsti, šventė visada atsiras. Ir ne viena per dieną. 2013 metais Lietuvoje parengtas projektas, kuriame sumanyta visas reikšmingas atmintinas dienas surašyti į vieną įstatymą. Ten siūlomos 69 nacionalinės atmintinos dienos bei 82 – tarptautinės atmintinos dienos. Iš viso – 151 per metus.

Deja, projektas dar nepriimtas...