Dedikacija šviesiam Giedrės vardui ir Žemaitijai

Dedikacija šviesiam Giedrės vardui ir Žemaitijai

Dedikacija šviesiam Giedrės vardui ir Žemaitijai

Kelmės krašto muziejuje pristatyta Kelmės rajone, Šilo Pavėžupyje, gyvenusio dvarininko, Šaulių sąjungos įkūrėjo ir lietuviškos spaudos bei knygnešių globėjo Vlado Putvinskio-Pūtvio tremtyje parašyta ir 1915 metais išleista knyga „Giedrė“. Naujas jos leidimas skirtas Giedrės vardo šimtmečiui. Drauge tai odė gražiam Žemaitijos kraštui. Iliustracijas knygai sukūrė Lietuvos trispalvės autorius dailininkas Antanas Žmuidzinavičius.

Regina MUSNECKIENĖ

reginamus@skrastas.lt

Dalyvavo lietuvybės puoselėtojo ainiai

Knygos pristatyme dalyvavo V.Putvinskio – Pūtvio giminaičiai: Graužikuose ūkininkaujantis jo proanūkis Vidas Putvinskis su žmona Danute, V.Putvinskio – Pūtvio sesers Marijos Žmuidzinavičienės anūkės Birutė ir Giedrė Gučaitės bei Giedrės sūnus Vaidotas, giminaitis kelmiškis Vainius Urbonavičius.

Jie dalijosi prisiminimais, pasakojo apie dar išlikusius Putvinskių giminės, kurioje tremties kančias patyrė net penkios kartos, dienoraščius, skaitė laiškų ištraukas.

Knygą „Giedrė“ pristatė humanitarinių mokslų daktaras Giedrius Židonis. Tai legenda apie laumę ir apie Žemaitijos krašto grožį. Legendoje atskleistos atgimimo idėjos, kova už savo kraštą, laisvės siekis ir meilė protėvių kultūrai.

Knygą, būdamas tremtyje, 1907 metais parašė V.Putvinskis – Pūtvis ir paskyrė savo žmonai. Išsiuntęs knygos rankraštį, jis dažnai domėdavosi, ar knygą praleido cenzorius, kaip sekasi jos leidybos reikalai.

1915 metais knyga buvo išleista. Ją iliustravo V.Putvinskio – Pūtvio draugas, jo sesers vyras Antanas Žmuidzinavičius. 1927 metais knyga išleista pakartotinai.

Sukūrė ir Giedrės vardą

Praėjusiais metais pasirodžiusi trečioji papildyta ir faksimilinė knygos laida išleista Pūtvių ir Žmuidzinavičių giminės lėšomis. Ji skirta Giedrės vardo šimtmečiui. Mat, į meninį rūbą įvilkęs legendą, V.Putvinskis laumei sugalvojo Giedrės vardą.

1913 metais V.Putvinskio sesuo Marija Žmuidzinavičienė savo dukrą pavadino Giedre. Tokiu vardu mergaitė buvo pavadinta pirmą kartą Lietuvoje. Vėliau šis šviesus, lengvas, trumpas ir patogus vardas išplito ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje. Ypač daug Giedrių Putvinskių giminėje.

Kadangi pirmoji Lietuvos Giedrė buvo skautė, ir kitos skautės savo dukras pavadino Giedrėmis.

Aktyviai skautei grėsė tremtis, ji išsigelbėjo pasislėpusi medžio drevėje. Ją likusią be artimųjų priglaudė kelmiškių giminaičių Urbonavičių šeima.

Kilęs iš kilmingos giminės

Knygos „Giedrė“ autorius V.Putvinskis – Pūtvis kilęs iš kilmingos Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto bajorų giminės. Giminystės šaknys jį sieja ir su šiandieniniu Lenkijos prezidentu B. Komarovskiu.

Nepaisant to, jis stengėsi puoselėti lietuvybę. Šeimoje su žmona Emilija Gruzdyte jie šnekėjo tik lietuviškai. Jie organizavo lietuviškų spaudinių gabenimą per sieną. Šilo Pavėžupio ir Graužikų dvarai, kurios Putvinskiai valdė, tapo lietuvybės centrais. Graužikuose V.Putvinskis įsteigė nelegalią lietuvišką mokyklą.

Halės universitete studijavęs žemės ūkio mokslus V.Putvinskis parsivežė daug naudingų idėjų. Jo dvarai valdė apie 1000 hektarų žemės. Tačiau ne visi plotai buvo naudingi – daug pelkynų. Jis nudrenavo žemes, pelkynus pavertė derlingais plotais. Augino lubinus. Šilo Pavėžupyje iškasė tvenkinius pradėjo auginti karpius. Drauge su kaimyninio dvaro savininku pastatė garinę pieninę, eksportuodavo sviestą į Daniją.

Jo siekis buvo sukurti pažangų tautos ūkį. V.Putvinskis rūpinosi darbininkais, jų nemokamu gydymu, dalį atlyginimo dėdavo į taupomąją kasą senatvei, su darbininkais valgydavo prie vieno stalo.

Autorės nuotr.

GIEDRĖ: Knygą „Giedrė“ Vladas Putvinskis – Pūtvis parašė 1907 metais, būdamas tremtyje. Giminės lėšomis pernai išleistas faksimilinis trečiasis jos leidimas, skirtas Giedrės vardo šimtmečiui.

PRISTATYMAS: Knygą pristato humanitarinių mokslų daktaras Giedrius Židonis. Šalia V.Putvinskio – Pūtvio sesers Marijos anūkės Birutė ir Giedrė Gučaitės.

PROANŪKIS: Renginyje dalyvavo ir Graužikuose, prosenelio žemėje, ūkininkaujantis V.Putvinskio – Pūtvio proanūkis Vidas Putvinskis su žmona Danute.