
Naujausios
Dailininkės gyvenimas įžiebia šviesius prisiminimus
Į Vilniuje, Paveikslų galerijoje, surengtą sostinės kuršėniškių klubo popietę susirinkęs būrys kultūros, meno veikėjų, iš Kuršėnų atvykusių šio miesto atstovų pagerbė šiemet mirusios mieste prie Ventos gimusios dailininkės, keramikės Genovaitės Jacėnaitės atminimą.
Susirinkusiesiems parodyta filmuota medžiaga apie G. Jacėnaitę. Dalis jos – iš 2008 metų renginio Kuršėnuose, kai G. Jacėnaitei buvo suteiktas miesto garbės piliečio vardas, dalis – šiemet birželį, kai kuršėniškių delegacija lankėsi pas ją namuose. Tada ji dalijosi prisiminimais. Tada ji vėl pasakė: „Vilniuje aš esu, bet gyvenu Kuršėnuose“.
Popietėje pristatyta G. Jacėnaitės knyga „Kas lieka širdyje...“. Ja keramikė dar spėjo pasidžiaugti.
Lyrišką nuotaiką renginyje stiprino dainavusios, grojusios Kuršėnų meno mokyklos atstovės.
Skardžiu akordu skambėjo G. Jacėnaitę pažinojusių žmonių prisiminimai ir mintys...
Algimantas BRIKAS
brikas@skrastas.lt
Rašytojas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Vytautas KIRKUTIS:
– Šita knyga ("Kas lieka širdyje“, – A. B. past.) atsirado Vilniaus kuršėniškių klubo prezidento Stasio Lipskio rūpesčiu. Jis ne kartą lankėsi pas dailininkę, tvarkė tekstus. Buvo parengtas vienas knygos variantas, kurį ji peržiūrėjo, perskaitė, pateikė pasiūlymų. Ir išėjo knyga, kuri jai buvo priimtina.
Rašytojas, publicistas, leidėjas, Kuršėnų miesto garbės pilietis Stasys LIPSKIS:
– Vytautas Kirkutis man skambindavo: Genovaitė Jacėnaitė, Kuršėnų miesto garbės pilietė, rašo prisiminimus.
Vieną kartą paskambinau jai, antrą, paskui teko su ja susitikti, būti pas ją namuose. Kai jau baiginėjau tekstus, ją užklupo liga. Ji jau suprato, kad jai skirtos dienos, savaitės, mėnesiai jau suskaičiuoti. Supratau ir aš pats, kad ji – sunkiai serganti. Padariau viską, kad greitai, sumaketuotume ir atspausdintume, kad ji dar pamatytų knygą.
Ji pamatė, buvo labai patenkinta, dar pageidavo įdėti kai kurių darbų. Ruošėme antrąją tiražo laidą.
Tie, kurie skaitė rankraščius ir knygą, visi labai gyrė nepaprastai šiltą, nuoširdų autorės toną. Aš įpratęs visada savo naujas knygas dalinti geriems bičiuliams. Ir šią padovanojau buvusiam europarlamentarui Justui Paleckiui. Jis perskaitė vienu ypu, sako, duok man Jacėnaitės telefoną, – noriu padėkoti. Jis paskambino, padėkojo.
Deja, jėgos seko. Aš stebiuosi – reikia daug ko pasimokyti iš Genovaitės Jacėnaitės. Kad ir žinodama klastingą ligą, žinodama savo gyvenimo baigtį, ji nepaprastai sutvarkė visą savo kūrybinį palikimą. Daug paveikslų atidavė Mažeikių muziejui, Kuršėnų miestui – unikalius piešinius. Etnokosmologijos muziejus, panaudojęs iš jos gautus paveikslus, išleido labai gražų albumą.
Išdalijo visą turtą. Pasakė: „Aš pasilieku tiktai pinigų laidotuvėms. Viso kito man jau nebereikia“.
Vasarą paskambinau. Paskutinį sykį ją lankiau Šventojo Roko ligoninėj, kai sunkiai sirgo. Paskui dar buvo skambutis. Aš pakėliau ragelį, matau: Jacėnaitės telefono numeris, bet šneka jau nebe ji. Šneka mano buvusi kolegė Kino studijoje, dailininkė Filomena. Supratau, kad jai pačiai sunku kalbėti. Dar pakalbėjome su Jacėnaite, o kitą dieną jos gyvybė užgeso.
Taigi, viską padarėme, kad knyga išeitų tuoj pat po laidotuvių.
Kai kalbėjomės su G. Jacėnaite, ji sakė: ant mano tėvų kapo Kuršėnuose yra graži dailininko Kmieliausko skulptūra. Kuršėnuose suradau jos tėvų kapą ir pamačiau, koks įspūdingas paminklas. Ji sakė, kad ir ant jos būsimo kapo yra dailininko Kmieliausko skulptūra. Ir koks sutapimas. Kai sutikau gerą savo bičiulį kuršėniškį rašytoją Apolinarą Čepulį, jis sako: aš turiu tekstą apie menininką, Nacionalinės premijos laureatą Antaną Kmieliauską. Sakau, – ko laikai? Duok. Jis atidavė. Išleidom knygą „Pokalbiai prie molberto“.
Dailininkas, Nacionalinės premijos laureatas Antanas KMIELIAUSKAS:
– Mes su Genovaite Jacėnaite kartu viename kurse mokėmės ilgus metus. Pirmoji pažintis buvo pirmą dieną, kai stojome į Dailės akademiją. Žiūriu: mergaitė piešia – akį ji nupiešusi visai šalia veido. Aš pataisiau. Nuo tos dienos mes tapome pažįstami.
Man ji labai padėjo tuo, kad man dažnai tekdavo daryti skulptūras, o darant ją iš akmens, reikėdavo pasidaryti projektėlį. Ji man duodavo molio, aš iš jo išlipdydavau, kaip skulptūra turi atrodyti, paskui ji man išdegdavo.
Esu padaręs jos tėvams paminklą Kuršėnuose. Taip pat ir ten, kur ji palaidota, mano skulptūrėlė yra.
Šiaip jos darbai man labai įdomūs – ji labai meistriškai, labai charakteringai atvaizdavo įvairius charakterius, kurie turi ir tam tikro žavingumo, ir humoro. Jei esate matę, jos yra labai dideli piešimo eskizai.
Muziejininkas, dailėtyrininkas, Lietuvos nacionalinio muziejaus direktorius Romualdas BUDRYS:
– Kuršėnai – keramikos sostinė. Jei klausei Genovaitės, iš kur ji – iš Kuršėnų. Man teko kartu su Genovaite, kaip ir mano kolegai profesoriui Juozui Adamoniui, studentišką duoną krimsti, senosiose studijose dirbti. Genovaitę visi labai gerai pažinojome, – tokią judrią, simpatišką žemaitę. Sako, man molį minkyti ar karvę pamelžti – nieko sudėtingo. Tuo viskas ir pasakyta.
Ji buvo labai universalus žmogus. Jeigu atidžiai skaitėte prisiminimų knygą – ji taip lengvai parašyta, toks žaismingas pasakojimas, atrodo, kad nieko kito jai nereikėjo daryti – tik rašyti. Bet vėl blogai būtų – tokiu atveju nebūtų jos gražių, simpatiškų keramikos kūrinių, kurie pasklidę netgi Dailės muziejaus saugykloje. Žinome, kad Mažeikių muziejus praturtėjo kolekcija, ir Kauno muziejuje yra jos kūrybos. Pasklido ir į butus.
Jos kūrybos dalis, kaip sakome, – Genovaitės jacėniška. Jos figūrėlės linksmos, žaismingos. Ir tas jos humoras, pasakyčiau, švelnus, nekandus.
Ką ji darė, tai darė nepaprastai pedantiškai, kaip pedantiškai parašyti ir jos atsiminimai.
Dailininkas keramikas, Vilniaus dailės akademijos profesorius Juozas ADAMONIS:
– 1951 metais mes stojome į tuometinį Dailės institutą. Tapome keramikais. Iš Kauno taikomąją dailę perkėlė į Vilnių. Iš pradžių neturėjome nei patalpų, nei krosnių.
Mane norėjo pasiųsti į Maskvą, į Stroganovo institutą. Jau atsisveikinome. Sėdome ant grindinio, nusifotografavome. Paskui mano išvykimą atšaukė, todėl aš pasilikau kartu su Genute – 50 metų. Teko ir mokytis, ir bendrauti, įvairias užduotis atlikti. Kur tik mes nesame buvę. Ir praktikas atlikdavome ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų.
Genutė – nuostabus žmogus. Tikra žemaitė. Iš jos turbūt būtų išėjusi ne blogesnė rašytoja, nei keramikė. Tai, ką ji yra parašiusi, labai malonu skaityti.
Gražiausi ir sunkiausi – sovietiniai metai. Buvo nelengva, ypač kai man teko eiti prorektoriaus, katedros vedėjo pareigas. Reikėjo truputį ir laviruoti, kad išsilaikytume. Metus nedavė patalpų jokių. Koridoriuje būdavome.
Šaliai atgavus nepriklausomybę, radosi puikūs ryšiai su užsieniu.
Dabar žiūriu: knygoje – nuotrauka, Urale Genutė joja arkliais. Ji mėgo įvairias keliones.
Genutės charakteris buvo kietas, ar žemaitiškas, kaip čia pasakius. Ypač panelėms jis nelabai patikdavo. Bent man ji buvo puiki. Sutardavome, pasidalindavome problemomis.
Aš buvau pas ją gal savaitė prieš mirtį. Išeinant apsikabino, pabučiavo į kaktą...
Šiaulių rajono savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Laimutė VARKALIENĖ:
– Etnologą Libertą Klimką su Genovaite Jacėnaite siejo kūrybinė draugystė. Jie, abu kurdami vieną iš kalendorių, pelnė Lauryno Ivinskio premiją.
Etnologas Libertas KLIMKA:
– Skubėdamas į šią popietę, praėjau Literatų gatvele, žiūriu – ten tokių gražių atminimo lentelių... Įamžinti kūrėjai, kurie čia dirbo. Puiki tradicija. Atėjo mintis, kad keramikinė plokštelė su Genovaitės Jacėnaitės vardu čia labai tiktų. Toliau paėjau – jos dirbtuvė. Smigtelėjo man į širdį: žinau, kad tuose rūsiuose – jos degimo krosnys dar tebestovi. Yra, kas pratęs jų gyvastį.
Balkonėlį tą prisiminiau – Genutė rodė, kad ten studijų laikais gyveno. Čia pat, Pilies gatvėje, – keli žingsniai.
Žemaičių kultūros draugija, jos Vilniaus skyrius, turėjo kelionių į gimtąją Žemaitiją tradiciją. Ji tęsiasi porą dešimtmečių. Tos kelionės buvo įspūdingos ir, man atrodo, visose jose dalyvaudavo Genutė.
Jaudinantys būdavo tie susitikimai, ir tos kelionės ypatingos. Paskui laikai gerėjo ir gerėjo, tai mes autobuso nebesugebėjome pasisamdyti. Tos kelionės tapo ekipažų išvykomis – nedidelėmis grupelėmis keliaudavome.
Neapleidžia mintis, kad iš mūsų tarpo išeina tokie žmonės ir palieka tą nišą neužpildytą mūsų kultūroje, mūsų visuomenėje. Žiūriu į jaunimą ir džiaugiuosi jo darbais, bet vis kažko trūksta. Todėl apie Genutės kūrybą sakant, tai aš nematau kito tokio žmogaus, kuris taip aiškiai, taip gražiai, taip talentingai iš liaudies kultūros parodytų mūsų profesionaliosios kultūros tapsmą.
Jos – profesionalūs darbai, ir tie darbai yra žemaitiški.
Jos kūriniuose yra pavaizduotos mitinės būtybės. Jos yra iš mūsų kryždirbių stilistikos paimtos. Tai labai gražu ir žavu.
Mūsų tautos talentai... Kuršėnai čia sublizga. Juos pavadinčiau žemaičių kultūros sostine nuolatine – ne vienkartine, kaip dabar įprasta. Visokių yra talentų. Genutė kaip rašo... Man, beje, ji paliko savo ranka surašytus žemaitiškus prakeiksmus. Retsykiais savo kalbėjimuose panaudoju vieną kitą. Kiti tokie sūrūs, kad nedrįstu...
Talentai Kuršėnų žemėje labai ryškūs: Laurynas Ivinskis, ir tautodailė, tradiciniai amatai...
Kam mes sukūrėme tautinę valstybę? Tam, kad tautos gyvastis išliktų. Tautos gyvastis – tai ir yra mokslas, menas, švietimas. Prioritetai man nekelia jokių abejonių.
Genutę pavadinčiau dosniąja širdimi. Ji tikrai dosniai savo kūrybos vaisius dalino. Ir paminėtieji muziejai, ir etnokosmologijos muziejus gavo seriją jos darbų, skirtų senajai baltų religijai ir mitologijai. Tai, pirmiausia, juodosios keramikos darbai. Jie dar džiugins ir ateinančias kartas. Tokia kūrėjo dalia, kad jo darbai turi ilgesnį gyvenimą, negu pats gyvenimas.
Ir nuolat prisimenu Genutės rūpestį gimtaisiais Kuršėnais. Tas rūpestis į atsiminimus aiškiai sudėtas. Be to, didelis jos nuopelnas, kad Kuršėnuose atsirado Tradicinių amatų centras. Ji dar man sukdavo galvą: nuvažiuok – ten toks svirnas yra įdomus. Reikia jį panaudoti kultūros reikmėms.
Vytautas KIRKUTIS:
– Genovaitė įrodė, kad yra puiki, talentinga rašytoja, talentinga keramikė. Šią vasarą teko lankytis Plungėje, M. Oginskio rūmuose, vykusioje pasaulio žemaičių dailininkų parodoje. Joje buvo eksponuojamas G. Jacėnaitės kūrinys „Šimtaraštė juosta-kalendorius“, sukurtas 2014 metais.
Labai simboliškas, metaforiškas kūrinys, kuriame, man atrodo, atsiskleidė visas Genovaitės gyvenimas. Per tuos simbolius, per konkrečią juostą. Tačiau ta juosta tampa begalybės ženklu. Susivynioja tarsi begalybė. Net iš toliau sunku pasakyti, kad tai – keramikos kūrinys. Yra ir daugybė ženklų, kuriuos galima iššifruoti, kuriuos galima matyti, kuriuos galima perskaityti. Už šitą kūrinį, kiek žinau, žemaičių dailės parodoje autorei apdovanojimas įteiktas, kaip už vieną geriausių šitos parodos kūrinių. Aš manau, kad tai – vienas iš simboliškiausių kūrinių pačios Genovaitės kūryboje.
Stasys LIPSKIS:
– Palaidojome G. Jacėnaitę. Kaimynė, kuri dirba Lietuvos teatro, kino ir muzikos muziejuje, paklausė, iš kur aš grįžtu. Pasakiau. Ji tada papasakojo gana įdomų epizodą. Sako, G. Jacėnaitė prieš keletą savaičių paskambino į muziejų, sakė, kad ji jau ruošiasi išeiti iš gyvenimo. Ji iš kelionės po Vidurinę Aziją turi parsivežusi įdomų instrumentą. Jį nori padovanoti muziejui, bet prašo mainais – ar negali muziejus įrašyti vieną Vlado Bagdono dainą? Nori, kad ta daina skambėtų jos šermenyse.
Muziejus tokių darbų neatlieka, bet, sako, mes, sujaudinti tokio dailininkės prašymo, įrašėme tą dainą ir jai atidavėme.
Vilniaus žemaičių kultūros draugijos pirmininkė Dalia DIRGĖLIENĖ:
– Genutė – ne tik kuršėniškių bendrijos, bet ir Vilniaus žemaičių kultūros draugijos narė. 1989-aisiais draugija įsikūrė ir ji buvo tarp įkūrėjų. Kiekviename renginyje, ekskursijose dalyvavo.
Maždaug prieš dešimt metų mes, kaip visada, ekskursavome į Žemaitiją. Grįždami iš ekskursijos, užvažiavome į Renavo dvarą Mažeikių rajone. Buvome nustebinti: net dviejose salėse – Genutės Jacėnaitės paroda. Per visą ekskursiją ištylėjo, nors žinojo, kad važiuosime į Renavo dvarą, kad čia jos darbai. Tai – didelis netikėtumas ir kartu parodo jos kuklumą, kad nepasigyrė iš anksto.
Didele dalimi jos dėka, palaikymu, ir aš tapau pirmininke, 20 metų ja išbuvau.
Išvakarėse, prieš išlydint Genutę Anapilin, tris valandas rokavomės žemaitiškai. Ji parodė jai padovanotąją juostą, pasidžiaugė. Ji dar paprašė, kad ją pasodintų, padėjau atsisėsti ant krėslelio. Tiesiog žemaitiška stiprybė. Taip sunkiai sirgdama, ji šitokius darbus padarė – ir eskizus piešė, ir knygą rašė. Ir niekada nebuvo, kad pasakytų, jog jai – blogai. Visada teiraudavosi, kaip gyvename mes, kaip – žemaičiai.
Kol jos rankelės dar dirbo, tai į kiekvieną kalėdinį vakarą (o mūsų kalėdiniai vakarai būdavo išskirtiniai. Mums profesorius Libertas Klimka apie dangų ir apie žemę papasakodavo) Genutė atnešdavo – jei jau Beždžionės metai, tai beždžionėles padovanodavo. Ir kiekvienas, atrodo, nedidelis darbeliukas, bet toks išraiškingas ir toks įspūdingas. Šie darbeliai dabar – tokie brangūs ir šildo mus.
Išleidome draugijos 20-mečiui skirtą leidinį. Genutė Jacėnaitė jam parašė straipsnį daugiausiai apie Užgavėnes ir apie ekskursijas.
Užgavėnės Vilniuje prasidėjo nuo Genutės. Ji buvo padariusi ličinų (kaukių – A. B.). Iš pradžių žemaičiai su jomis perėjo per senamiestį. Nuo tada pradėjo švęsti Užgavėnes visame Vilniuje.
G. Jacėnaitės dukterėčia Ramunė ŽALPIENĖ:
– Aš gal būt seniausiai iš čia esančių pažįstu Genutę – augau tiesiog kartu su ja. Kiti važiuodavo iš miesto į kaimą vasaros leisti, o aš važiuodavau į „kaimą“ – į Vilnių. Kitokio kaimo neturėjau. Labai daug dienų praleidau Dailės akademijoj. Bet man taip ir nekilo didelis noras minkyti molį.
Kai vaikai augome, Genutė mums buvo didelis autoritetas. Aš buvau vyriausia šeimoje tarp mūsų, vaikų. Jeigu brolis manęs neklauso: „Aš Genutei pasakysiu“. Mat jeigu pasakysiu, tai bus labai blogai.
Kuršėnų miesto seniūno pavaduotoja Giedrė KARKALIENĖ:
– Su Genovaite Jacėnaite, 2008 metais išrinkta Kuršėnų miesto garbės piliete, man teko bendrauti tik telefonu.
Pradėjusi dirbti seniūnijoje sugalvojau, kad reikia aprašyti visus Kuršėnų miesto garbės piliečius.
Sumaniau, kad šitoje knygoje reikalingi autografai. Man labai reikėjo G. Jacėnaitės autografo, bet ji – Vilniuje, o aš – Kuršėnuose. Paskambinau jai, pavadinau, kaip visur rašo, – Genovaite. Ji sako: „Nevadink Genovaite – nepatinka man. Vadink mane Gene, Genute“.
Nuo pirmų žodžių – žmogaus šiltumas, jaukumas. Atrodo, kad šimtą metų jį pažįsti. Teko telefonu ne kartą bendrauti ir ta šiluma tiesiog paveikė mane.
Turiu aš jos laišką. Jame yra kelios mintys apie knygą „Kas išlieka širdyje...“ ir kelios – apie Kuršėnus.
„Labai nudžiuginote mane, kad mano mylimi Kuršėnai mane prisimena. Taip, kaip niekada nepamirštama savo vaikystės, taip aš Kuršėnuose kiekviename sapne. Žinoma, mano jaunystės Kuršėnų aplinkoje. Gaila, nebegaliu dirbti mano mylimoj specialybėj (per daug rankos neklauso). Bet ką dar galiu, tuo ir užsiimu. Mintis prikelia daug įvykių, kuriuos teko pergyventi. Bet tai labai malonu ir aš stengiuosi juos visus užrašyti. Tiesa, tie įvykiai yra to meto laiko įspūdžiai. Bet manau, net ir tai yra tikri faktai. Tai ir karo pradžia, mūsų gimnazijos įkūrimas ir visi tie, kurių dėka ji atsirado. O rašant vėl viską pergyvenu, Taigi, Kuršėnuose aš labai dažnai mintimis.“
Vytautas KIRKUTIS:
– Mes džiaugiamės, kad Genovaitės Jacėnaitės valia jos asmeninė biblioteka keliaus į Kuršėnus, į Vytauto Vitkausko biblioteką. Tai gražus gestas mūsų miestui, mūsų kraštui. Atkeliaus knygos, kurios primins mūsų kraštietę.
Raudėnuose gyvenanti Šiaulių rajono kultūros centro direktorė Jovita LUBIENĖ:
– Kaip sakė amžiną atilsį Genutė, Raudėnai – beveik Kuršėnai. Esu dideliai dėkinga Dievui, kad ją pažinojau, kad suvedė su ja.
Maždaug prieš 15 metų Pedagogų profesinės raidos centre menotyrininkės Onutės Verseckienės ir profesoriaus Liberto Klimkos dėka buvo įgyvendinamas vienas pirmųjų etnokultūrinių projektų „Atvirumas ir tautiškoji visuomenė“. Tame projekte G. Jacėnaitė buvo viena iš lektorių. Ji savo paprastumu, savo gyvenimo išmintimi visiems mums dovanojo stiprųjį supratimą, kad gyvenimas yra labai paprastas ir labai lengvas.
Prisimenu, pirmą kartą atvažiavus į Vilnių, į to projekto pristatymą, kai Genutė sužinojo, jog aš iš Raudėnų, pripuolė tokia mažilikė, čiupo į glėbį mane ir sako: „Tu – iš Raudėnų, o aš iš Kuršėnų“.
Ji ir Raudėnuose yra buvusi, su profesoriumi L. Klimka. Pas mane Jurginėse.
Seimo narė kuršėniškė Rima BAŠKIENĖ:
– Labai šviesūs prisiminimai. Gera kalbėti apie mūsų garsią keramikę, prisiminti jos gražų nominavimą Kuršėnų miesto garbės piliete, pokalbius su ja, netgi gailestį, kad kai paskutinį kartą važiavo mūsų delegacija, nebesuspėjau atvykti. Bet mintimis buvau kartu.
Ir toliau darykite ypatingai šviesius ir tokius reikalingus darbus. Tegul gimsta knygos. Tegul išlieka atmintis širdyje, o kartu – žmonės išlieka gyvi, nes kai apie juos kalbame, kai apie juos rašome, jie gyvena tarp mūsų.
Autoriaus nuotr.
PRISIMINIMAI: Knygoje Genovaitė Jacėnaitė pasakoja apie savo vaikystę ir jaunystę Kuršėnuose, apie studijas bei darbą Lietuvos dailės institute.
POILSIS: Prie Genovaitės Jacėnaitės kapo svečiai iš Kuršėnų pagerbė jos atminimą.
VEDĖJAI: Renginį organizavo ir vedė Kuršėnų miesto garbės piliečiai Stasys Lipskis (kairėje), Vytautas Kirkutis ir Šiaulių rajono Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja Laimutė Varkalienė.
INTARPAS: Dainuoja Kuršėnų meno mokyklos atstovės.
DOVANA: Lietuvos dailės muziejaus direktoriui Romualdui Budriui įteikiamas kepalėlis kuršėniškės duonos ir Lauryno Ivinskio premija įvertintas „2016 m. žemaitiu kalenduorios“.
KALBA: Kalba muziejininkas, dailėtyrininkas Romualdas Budrys.
POKALBIS: Muziejininkas Romualdas Budrys ir etnologas Libertas Klimka susitikę vėl rado abiems įdomių temų.
ISTORIJA: Dailininko keramiko Juozo Adamonio pažintis su Genovaite Jacėnaite prasidėjo maždaug prieš penkiasdešimt metų.
PRISIMINIMAI: Etnologas Libertas Klimka prisiminė susitikimus bei keliones su bendraminčiais.
DARBAI: Dailininkas Antanas Kmieliauskas padarė paminklus, dabar stovinčius kapinėse Vilniuje bei Kuršėnuose.
PASKATA: Vilniaus žemaičių kultūros draugijos pirmininkė Dalia Dirgėlienė sako, kad ir Vilniuje švęsti Užgavėnes paskatino G. Jacėnaitė.
VAIKYSTĖ: Kuršėniškė Ramunė Žalpienė mena, kad atostogas ji leisdavo ne kaime, o sostinėje.
ATEITIS: Seimo narė kuršėniškė Rima Baškienė skatino ir kitiems visuomenei labai reikalingiems darbams.
TEMA: Į pokalbį įsigilinę Seimo narė kuršėniškė Rima Baškienė ir iš Kuršėnų kilęs architektas Konstantinas Jakovlevas-Mateckis.
PAŽINTIS: Kuršėnų miesto seniūno pavaduotoja Giedrė Karkalienė pasakojo apie savo pokalbius telefonu su keramike, miesto garbės piliete, kurios atminimui skirtas šis renginys.