
Naujausios
Ta pačia tema
Bimbalinė tapo Sukilėlių kalneliu
Vilius Puronas,
dizaineris, kraštotyrininkas
Kasdienės aistros neturi užgožti tai, kad praeitų metų lapkričio ir gruodžio mėnesiai Šiauliuose primenė gana prasmingą datą – prieš 155 metus, ant užmiesčio kalvos Kuršėnkelio kaimynystėje, carinė kariuomenė viešai korė sukilėlius, tokiu būdu senovinę Bimbalinės kalvą, pervardintą į Ponų kalnelį, visam laikui pakrikštijo šventu “Sukilėlių kalnelio” vardu.
Apie dailininką Stanislovą Vitkevičių (Stanislav Witkiewicz, 1851 – 1915), kilusį iš Pašiaušės dvaro ir sukilėlių egzekucijų liudininką, išsamiai buvo rašyta praeitų metų gruodžio mėnesio „Atolankose“.
Skaitytojams siūlau papildomos informacijos pluoštą apie egzekucijas Sukilėlių kalnelyje.
“Rusai karia sukilėlius Šiauliuose”
Mums nepaprastai įdomus šis eskizinio pobūdžio, geltonai-rudos koloristikos piešinukas, kuriuo anuometinis Šiaulių gimnazijos mokinukas, vėliau, susiformavęs kaip dailininkas, iš atminties įamžino baudžiamosios egzekucijos vaizdą, savo akimis regėtą 1863 metų pabaigoje.
Tai – Sukilėlių kalnelis, kurio viršuje, kartuvėse matosi du nuteistieji, aplink juos – raiti kazokai. Minia irgi gana iškalbinga – matosi suklupusios moterys, stovi suvaryti žiūrėtojai, vyriškis priekyje – su mažamečiu vaikučiu...
Aukos, apgaubtos baltu audeklu, spinduliuoja dieviška tiesa, jos – tarsi anuometinės kovos simbolis, šviesos įvaizdis, likęs žmonėse..
Gal būt šis eskizas – dailininko planuoto stambaus tapybos paveikslo įdėjos užfiksavimas, gal – vienkartinio spontaniško vaikystės sentimento produktas, kas dabar tai bepaaiškins?
Šis fragmentinis kūrinėlis, kurio pavadinimas “Rusai karia lenkų sukilėlius Šiauliuose”, mūsų spaudoje „Atolankose“ buvo išspausdintas pirmą kartą. Belieka padėkoti laimingam atsitiktinumui, kad jo kopija pateko į mūsų akiratį.
1863 metų sukilimas Šiauliams ilgam įsirėžė į miesto gyventojų sąmonę. Kalnelis net miesto žargone nuo tada imtas vadinti Sukilka, Pakaruoklių kalnu.
Mūsų laikus pasiekė 11-os kankinių, nužudytų ant šio kalnelio, sąrašas. Amžininkai mini, kad tik per 1863 metų rugsėjo – gruodžio mėnesius Šiauliuose buvo įvykdyta 12 mirties bausmių.
Sąrašą iliustruoja senutės Onos Neverdauskienės atsiminimai. Senutė, o tuomet maža kaimo mergytė Onutė Šantaraitė, gimusi ir augusi Einoraičių kaime, priklausiusiame Rėkyvos dvaro ponui, mena to laikotarpio įspūdžius:
Du žiūrovai iš Einoraičių kaimo
"Kartą į Einoraičių kaimą atjojo grafo A. Zubovo tijūnas ir pranešė, kad rytoj du žmonės iš kiekvieno kiemo turi nuvykti į Šiaulius, prie užmiestyje esančio kalno, kuriame bus baudžiami sukilėliai. Nepaklausiusiems grafo įsakymo, kaip sukilėlių bendrams, grėsė rykštės.
Tėvas, nors ir nenorom, pakluso pono valiai ir išsiruošė į miestą. Pasiėmė ir mane drauge. Išėjom anksti rytą. Diena buvo saulėta, graži. Miestą tada mačiau pirmą kartą. Įstrigo atmintin bažnyčios bokštas, dideli namai, saulės nutvieksti cerkvės kupolai.
Prie kalno pamatėme daug žmonių, sustojusių ratu. Viduryje stovėjo du į žemę įkasti stulpai, virš jų – skersinis, ant kurio plaikstėsi virvės surištos kilpomis, apačioje stovėjo ilgi suolai. Nesupratau tada, kam visa tai. Žmonės tylūs, nusiminę, ne taip, kaip įprasta didesniuose žmonių susibūrimuose, ir kažko laukė.
Staiga pasirodė būrys kareivių lydimų vienmarškinių žmonių už nugaros surištomis rankomis. Priėjęs prie jų kunigas kiekvieną žegnojo kryžiumi, kurį pasmerktasis turėjo priklaupęs pabučiuoti. Po to visi sustojo ant suolų ir kiekvienam ant kaklo užnėrė kilpą. Tuo tarpu į aikštės vidurį išėjo ponas su akiniais ir, atsivertęs knygą, pradėjo kažką skaityti. Šalia stovėjo generolas auksuotais antpečiais, su kardu prie diržo.
Raštininkui baigus skaityti, generolas išsitraukė kardą iš makšties ir iškėlė į viršų. Vos tik jį nuleido žemyn, kareiviai ištraukė suolus iš po pasmerktųjų kojų... Šiurpus buvo vaizdas žiūrint į priešmirtinių konvulsijų draskomus žmones... Tėvas uždengė man akis sermėga ir išsivedė iš minios...”
Apie pirmąją mirties bausmę
Išliko gana garsaus žydų poeto ir rašytojo Jehudo Leibos Gordono (1830–1892), mokytojavusio žydų mokykloje Šiauliuose, atsiminimai. Šio rašytojo kūryba hebrajų kalba buvo išleista Vilniuje 1904–1905 metais šešiais tomais. Kažkuris iš šių tomų laikytinas vien šiaulietiška knyga, atsiminimų herojai labai vaizdingi ir gyvi. Kelis vaizdelius iš jos perspausdino prieškarinis šiauliečių laikraštis “Mūsų momentas”.
“1863 metų laikotarpy Šiauliuose, kur aš tuomet gyvenau, mirties bausmė politiniams nusikaltėliams buvo toks paprastas dalykas, kad žmonės tuo nustojo domėtis. Mirties bausmės buvo vykdomos už miesto, vakarų pusėj ant mažo kalnelio. Vietos gyventojai davė jam charakteringą lietuvišką vardą Ponų kalnas, nes toj pačioj vietoj 1831 metais taip pat buvo įvykdomos mirties bausmės lenkų insurgentams – sukilėliams, kurie daugiausia priklausė prie aukštesniojo luomo, “šlėktos” ir ponų.
–––
“Aš prisimenu, kad pirmoji mirties bausmė 1863 m. įvyko penktadienį, žydų Naujųjų Metų antrąją dieną. Į bausmės vykdymo vietą vedė du nusikaltėlius: jaunuolį Kviatkovskį iš Joniškio (kuo jis buvo nusikaltęs, užmiršau) ir “piatisotskį” (toks policijos valdininko laipsnis) – už tai, kad jis atidavė lenkų insurgentams siuntinį, kurį turėjo įteikti karo vadui.
Diena buvo graži. Saulė švietė. Nuo lietaus, kurs lijo tą naktį, gatvėse buvo maži vandens klanai. Kviatkovskis buvo apsirengęs šviesiom kelnėm ir eidamas iš kalėjimo, kurs buvo kitame miesto gale, jis stengėsi išvengti vandens klanelių, kad neaptaškytų kelnių. Eidamas pro namą, kuriame buvo laikomos areštuotos moterys, buvusios įtrauktos į sukilimo sūkurį, jis linksmai linktelėjo galva suimtosioms, susibūrusioms prie lango grotų ir dviprasmiškai šyptelėjo: – “Aš einu linksmybių”...
“Atvežė sužeistą sukilėlį”
Prieškariniuose istorijos vadovėliuose teko atsitiktinai užtikti kitą, garsų ir pilnavertį Stanislovo Vitkevičiaus tapybos darbą “Atvežė sužeistą sukilėlį”, vaizduojantį 1863 metų sukilimą, kurį reprodukuojame šalia.
Šis kūrinys įvardintas kaip vienas brandžiausiųjų dailininko darbų. Tai – Lietuvos vaizdelis, galbūt – anuometinė Pašiaušė, nes toliau, už akmens mūro tvoros, stovi kryptelėjęs žemaitiškas koplytstulpis.
Lenkų menotyrininkų komentaruose teko užtikti, kad šiame paveiksle, žmonių tarpusavio kompozicinėse grupelėse, pavaizduoti anuometiniai komiški sukilimo dalyvių įspūdžiai ir pasakojimai. Gaila, kad jie kol kas nepasiekė mūsų. Kūrinys tiek savo nuotaika, tiek vaizduojama aplinka, gražiai iliustruoja aną laikmetį, jo aurą.
Keistoka išgirdus, kad lygumų Pašiaušėje gimęs žmogutis, tapęs brandžiu kūrėju, sukūrė Zakopanės architektūrinį stilių, harmoningai sujungęs vietinę medžio statybos tradiciją, vyravusią Tatrų kalnuose, su profesionalia architektūrinio romantizmo logika.Tai – kita tema, nors irgi sava. Juk Stanislovas – buvęs Šiaulių gimnazijos gimnazistas, kurio biografija ir kūriniais iš tiesų verta žavėtis.
GiEdriaus BARANAUSKO repr.
Stanislovo Vitkevičiaus piešinys „Sukilėlių korimas Šiauliuose“.
Stanislovas Vitkevičius. „Sužeistas sukilėlis“. 1881 m.