Pavasaris Kinijoje (4)

Pavasaris Kinijoje (4)

Kelionės

Pavasaris Kinijoje (4)

Jonas NEKRAŠIUS

Šanchajus — pasaulinės parodos vieta

Šis miestas dažnai vadinamas Rytų Paryžiumi. Jis išsiskiria įspūdingais dangoraižiais, gigantiškais tiltais, didžiuliais bankais, daugiagysliais šiuolaikiniais keliais.

Gegužės 1 -ąją Šanchajuje atsidarys pasaulinė EXPO paroda. Joje dalyvauja ir Lietuva. Tiesa, susipažinus su šiai parodai išleistu gidu, neradau Lietuvos, tik Latviją. Kaip visuomet mūsų šalis paskutinę minutę nusprendė dalyvauti šioje tarptautinėje parodoje ir todėl laiku nebuvo įtraukta į parodos katalogus ir biuletenius.

Miestas žavus savo garsiu Nankino prospektu, Bundo krantine. Nužingsniavus ligi Bundo pietinės dalies, pasitinka kiniškas senamiestis — dviaukščių tradicinių namukų labirintas, nedidelės krautuvėlės, tradiciniai restoranėliai, iš kurių trenka čionykščių patiekalų kvapai.

Neišdildomą įspūdį paliko pasiplaukiojimas naktį laivu po Huangpu upę. Neoninių spalvų nužerti dangoraižiai, krantinės pastatai, laivai, viskas švytėjo įvairiaspalve šviesa, džiugino akį lazerių juostos.

Ui kalnuose

Ui kalnai — vieni iš 5 gražiausių Kinijos kalnų, kuriuose auginama brangiausia pasaulyje arbata. Bambukiniais plaustais plaukėme Devynių vingių upe.

Viena iš kelionės dienų buvo skirta žygiui į Ui kalnus. Nelengvo žygio metu pabuvojome Debesų ir Miglų lizde, Arbatos uoloje, Dangumi plaukiančioje viršukalnėje ir Pasislėpusio atsiskyrėlio viršūnėje.

Išvykome autobusu į netoli Ui kalnų įsikūrusi tradicinį senovinį kinų miestelį, kuris kadaise suklestėjo prekiaudamas arbata. Dabar čia gyvena arbatos, ryžių ir tabako augintojai.

Pabuvojome Ui kalnuose įsikūrusiame brangiausios pasaulio arbatos — Didžiojo raudonojo chalato draustinyje, kur kalno šlaituose auginami rečiausios rūšies arbatos krūmai.

Saviti ir nepakartojami kinai

Kinijoje gyvena 56 tautos ir tautelės, pagrindinė kalba: kinų (mandarinų). Kinai labai smalsūs ir mėgsta bendrauti, tačiau didžioji dauguma nekalba angliškai. Jie draugiški ir geranoriški, noriai fotografuojasi.

Kinai didžiąją dienos dalį praleidžia gatvėje. Čia jie valgo, lošia kortomis, ilsisi. Laisvalaikiu kinai mėgsta užsiimti kokia nors veikla: sportuoja, šoka, atlikinėja įvairius gimnastikos pratimus, cigun ar taiči, žaidžia badmintoną, stalo tenisą, spardo kamuoliukus, mėto lankus ir kitus mums nematytus ir nežinomus žaidimus. Kiekvieną dieną kinai, daugiausia vyresnės kartos, pradeda nuo mankštos lauke.

Kinai dažnai atvirai spjaudosi, garsiai kalba mobiliuoju telefonu. Valgo jie savitai. Atėjusi į restoraną kompanija susėda už apvalaus stalo, kurį galima pasukti ir pasiimti norimą patiekalą. Valgo jie lazdelėmis ir gana triukšmingai: garsiai čepsi, šliurpia, siurbia, šnypščia ir kt.

Kinijoje veikia Vieno vaiko įstatymas, draudžiantis turėti daugiau kaip vieną vaiką. Nepaklususiems — didžiulės piniginės baudos. Išimtis: kaimo gyventojams galima turėti du vaikus.

Kinijoje mažėja moterų ir daugėja vyrų. Dabartiniu metu 100 gimstančių mergaičių tenka 119 naujagimių berniukų.

Kinijoje labai populiari Li pavardė. Ją turi 89 milijonai kinų. Vienišiai kinai vykdami per šventes pas savo tėvus nuomojasi partneres.

Miestų gatvėse greta gausybės prabangių automobilių važinėja ir kitokios transporto priemonės. Savadarbiai triračiai taksi ar pedalais minami dviračiai, asilo traukiami karučiai didmiesčio centre nieko nestebina. Jie šiomis transporto priemonėmis važiuoja ne tik gatvėmis, bet ir kelkraščiais.

Šviesoforas Kinijoje tėra rekomendacinio pobūdžio, o pėsčiasis neturi jokių teisių. Užsidegus žaliam šviesoforo signalui turi dairytis ir greitai bėgti per gatvę, antraip gali pakliūti po automobilio ar dviračio ratais.

Šanchajaus dangoraižiai.


EXPO-2010 parodos simbolis.

Kelionė bambukiniais plaustais Devynių vingių upe.

Ui kalnai.

Buda Ui kalnuose.