Dviračiu Šiaurės Žemaitijos keliais

Dviračiu Šiaurės Žemaitijos keliais

EUGENIJAUS ŠIURKAUS EKOLOGINIAI MARŠRUTAI

Dviračiu Šiaurės Žemaitijos keliais

Vieną iš gegužės savaitgalių Eugenijus Šiurkus savo dviratį pasuko Šiaurės Žemaitijos link. Tarp jo aplankytų vietų — Dūseikiai, Ūbiškė, Tryškiai, Leilėnai, Biliūniškės, Pažižmėliai, Kuršėnai, Pavenčiai.

Marina OSTAPENKO

marina@skrastas.lt

Dūseikių geležinkelio stotį pasiekęs traukiniu, 54 maršruto kilometrus Eugenijus įveikė per 8 valandas. Šią išvyką keliautojas apibūdina labai lyriškai: „Oras lepino, vieversėliai svaigino savo trelėmis, stirnelės baidėsi manęs, kaip ir lapė su dviem lapiukais ir tik plėšrūs paukščiai drąsiai sklandė dangaus mėlynėje. O rapsų laukų kvapas...“.

Nors minant dviračio pedalus, daugiausia miško takeliais, Eugenijui teko ne kartą paklysti, toli nuo numatyto maršruto jis nenuklydo. Pirmiausia pasiekęs Ūbiškę, jis apžiūrėjo tenykštę medinę bažnytėlę su varpine. Važiuodamas Tryškių link, išvydo dar ne vieną koplytėlę bei koplytstulpį, tačiau jo dėmesį labiausiai patraukė didžiulis, trijų metrų aukščio pakelės akmuo. „Nežinau, ar jis kuo nors ypatingas, bet man jo dydis atrodė tikrai įspūdingai“, — sakė pašnekovas.

Apžiūrėjęs Tryškių bažnyčios architektūrinį ansamblį, Eugenijus tenykštėse kapinaitėse suskubo ieškoti lietuvių rašytojos Sofijos Ivanauskaitės-Pšibiliauskienės, kuri kartu su seserimi pasirašinėjo bendru Lazdynų Pelėdos slapyvardžiu, kapelio.

„Tikėjausi išvysti iš kitų išskiriantį didingą paminklą, tačiau paprastame akmeniniame antkapyje teradau užrašą “Rašytoja Lazdynų Pelėda“ bei jos gimimo, mirties metus. Mano akį labiau traukė kitas kapinaičių kapas, jame prieš daugiau nei šimtmetį palaidotos moters vardas bei pavardė buvo kalvio iškalti metalinėje originalios formos kryžiaus lentelėje“, — pasakojo keliautojas.

Leilėnų miško medžiotojų pavėsinėje patogiai įsitaisęs ir papietavęs, Eugenijus tęsė kelionę. Biliūniškių kaime jo žvilgsnį patraukė paminklas 1863-1864 metų sukilėliams, o vos įveikęs tiltą per Ventos upę tarp Šilėnų ir Ringuvėnų išvydo dar vieną įspūdingą antkapį. Dešimt tarpusavyje sujungtų įvairaus dydžio kryžių ir antkapis su pavardėmis žymi prieš dešimtmetį Ventos upėje įvykusios tragedijos, kurios metu žuvo net dešimt medkirčių, vietą.

Pavienčiuose fotoaparatu įamžinęs dar vieną į nudžiuvusį medį įkeltą koplytėlę, traukiniu Eugenijus grįžo atgal į Šiaulius. „Šį maršrutą rekomenduočiau tiems, kurie nori pamatyti kažką toliau nuo Šiaulių apylinkių ir nevengia papildomai pavažiuoti traukiniu“, — akcentavo vyras.

ŪBIŠKĖ: Medinė Ūbiškės bažnytėlė su varpine.

TRYŠKIAI: Tryškių bažnyčios architektūrinis ansamblis.

 

ANTKAPIS: Rašytojos Lazdynų Pelėdos antkapis keliautojui pasirodė mažiau įdomus nei netoliese pastatytas daugiau nei šimtmečio senumo metalinis kalvio rankų darbo kryžius.

 

MIŠKAS: Leilėnų miško medžiotojų pavėsinėje patogu papietauti.

KRYŽIAI: Dešimt kryžių žymi dešimties medkirčių žūties vietą.

PAVENČIAI: Pavenčių kelio pakraštyje — į nudžiuvusį medį įkelta koplytėlė.

 

Eugenijaus Šiurkaus albumo nuotr.