Amerikos bibliotekos atviros visam pasauliui

Amerikos bibliotekos atviros visam pasauliui

Amerikos bibliotekos atviros visam pasauliui

Šiaulių apskrities P. Višinskio bibliotekos Amerikos skaityklos koordinatorė vyriausioji bibliotekininkė Roma Baristaitė pagal tarptautinę programą tris savaites viešėjo Amerikoje. Šiaulietė buvo vienintelė atstovė iš Lietuvos.

Živilė KAVALIAUSKAITĖ

zivile@skrastas.lt

Aplankė keturis miestus

Į JAV vyko dvidešimt keturi koordinatoriai iš Azijos, Afrikos, Artimųjų Rytų, Europos, net iš Fidži salos, nes šiemet JAV valstybės departamento Prezidento užsienio politikos programos „International Visitor Leadership Program“ tema buvo skirta Amerikos skaitykloms ir kampeliams, kaip viešosios diplomatijos partneriams.

Viešnagės programą organizavo JAV valstybės departamento Švietimo ir kultūros reikalų biuras. Roma sako, kad iš amerikiečių galėtume pasimokyti organizuotumo: nuo pirmosios minutės programos dalyviai pasijuto laukiami — jie buvo pasitikti oro uoste, trys vadovai visada buvo pasirengę padėti.

Programos dalyviai gyveno keturiuose JAV miestuose, kelionėse daugiausia laiko buvo skirta Amerikos bibliotekoms pažinti.

R. Baristaitė lankėsi Martino Liuterio Kingo memorialinėje ir Kongreso bibliotekose Vašingtone, Denverio viešojoje bibliotekoje, Merilendo universiteto Informacijos mokslų koledže, kur ruošiami archyvarai, bibliotekos specialistai, dalyvavo metinėje Amerikos bibliotekų asociacijos konferencijoje Čikagoje. Baigiamojoje sesijoje programos dalyviams įteikti baigimo pažymėjimai.

Populiarios elektroninės knygos

Amerikos kampelio koordinatorei didžiulį įspūdį paliko JAV bibliotekų erdvės, modernumas, technologiniai sprendimai.

Kongreso bibliotekoje gali lankytis bet kuris pasaulio gyventojas, pateikęs asmens dokumentą. Skaitytojo pažymėjimas galioja dvejus metus, jį gauti užtrunka tik kelias minutes. Pažymėjime yra skaitytojo fotografija ir elektroninis parašas.

Šioje bibliotekoje buvo pristatytas Pasaulio skaitmeninės bibliotekos projektas, kuris suteikia galimybę nemokamai naudotis rankraščiais, žemėlapiais, retomis knygomis, žemėlapiais, muzikos įrašais, filmais, nuotraukomis iš viso pasaulio.

Atėjus į biblioteką, galima kompiuteriu atsisiųsti elektroninę knygos versiją, ją įsirašyti į laikmeną ir neštis namo. Kadangi amerikiečiai daug laiko praleidžia automobiliuose, elektroninių knygų versijų klausosi važiuodami.

Bibliotekose be pažymėjimų galima naudotis skaitykla, kompiuteriais. Pažymėjimo reikia norint išsinešti knygą. Nemokamas naršymas internete yra ribojamas: Denveryje galima naudotis dvi valandas. Šioje bibliotekoje įrengta apie 500 internetinių prieigų.

Vaikams — išskirtinis dėmesys

Išskirtinės sąlygos bibliotekose suteikiamos vaikams. Denverio biblioteką projektavo „Disnėjaus pasaulio“ Floridoje autorius, rūpinęsis ir interjeru nuo baldų ir kilimų.

Formuojant vaikų skyrių, buvo klausiama, kokios bibliotekos jie norėtų. Išsiskyrė dvi kategorijos — vaikų ir paauglių, tad jiems įrengtos ervės pagal amžių.

Kongreso bibliotekoje Vašingtone vaikams įrengtas atskiras kambarys, kur gali žaisti, lavintis.

Į biblioteką jaunuomenė viliojama ir specialiomis programomis. M. L. Kingo memorialinėje bibliotekoje 16— 19 metų jaunuoliai padeda bibliotekininkams aptarnauti lankytojus, tvarkyti rinkinius.

Nediskriminuoja dėl kvapo

Bibliotekininko specialybė JAV nėra prestižinė, bet bibliotekos yra labai paklausios. Keičiasi ir samprata: nuo įprastos bibliotekos iki informacinių technologijų paslaugų teikėjos.

Amerikiečių bibliotekininkai, kaip ir jų kolegos įvairiausiose šalyse, susiduria su problema: bibliotekos tampa benamių, asocialių asmenų priebėgos vieta, kur jie traukia sušilti, nusiprausti, pamiegoti. Denverio bibliotekoje yra viena sąlyga — lauk išprašomi miegantys asmenys.

Denveriečiai paaiškino: išvaryti benamių jie negali, nes ir žmogus iš gatvės yra skaitytojas. Vienam iš dalyvių pasiteiravus, ką daryti dėl tokių lankytojų blogo kvapo, atsakyta: „Pas mus yra daug vietos. Jei tau nepatinka šalia tokio asmens sėdėt, susirask kitą vietą“. Diskriminacija dėl kvapo negalima.

Blėsta beisbolo šlovė

R. Baristaitę sužavėjo atraktyvūs, įdomiai medžiagą pateikiantys, gausiai lankomi JAV muziejai. Vašingtone visi muziejai ir fotografavimas juose nemokami, tad už dyką iki soties galima gėrėtis net garsiausių klasikų kūriniais.

Roma lankėsi ir neatsiejamos amerikiečio gyvenimo dalies — beisbolo — varžybose. Net per filmus rodoma, kad amerikiečių vaikų kambariuose kabo beisbolo pirštinė.

Šiaulietė nustebo supratusi, kad beisbolo šlovė kiek priblėsusi. Vienas iš amerikiečių pasiteiravo, ar ji suprato sudėtingas taisykles, o kitas tarstelėjo: „Bet juk tai taip nuobodu“.

Beisbole svarbiausia rezultatas, tad rungtynės gali tęstis net keturias valandas. Kova, kurią stebėjo šiaulietė, buvo perpus trumpesnė.

Amerikiečiai mena šaknis Lietuvoje

Svečiuojantis vietinių šeimose, šiaulietę nustebino amerikiečių šiluma ir svetingumas. Šeima Pitsburge suorganizavo vakarėlį, o vienas iš jame dalyvavusių svečių parodė seną fotografiją. Nuotrauka daryta XIX amžiaus pabaigoje — XX amžiaus pradžioje, o antspaudas rodo, kad fotografuota Raseiniuose.

Roma sutiko ne vieną žmogų, kurių seneliai ar protėviai yra iš Lietuvos. O vienos iš grupės vadovių proproseneliai gyveno Šiauliuose. Amerikietė džiaugėsi pirmą kartą sutikusi žmogų iš šio miesto.

Išskirtinis kelionės momentas — Nepriklausomybės dienos paradas ir fejerverkai Vašingtone. Įvairiausio amžiaus amerikiečiai plūste plūdo į parkus susitikti su draugais, giminėmis, tvyrojo šventinė nuotaika.

Amerikiečiai skandavo „Obama!“. Kol kas jie tebededa dideles viltis į Prezidentą ir pateisina jo žingsnius.

MARGUMYNAS: Dalyvauti tarptautinėje programoje buvo pakviesti 24 dalyviai iš viso pasaulio. Roma Baristaitė sėdi antroje eilėje antra iš kairės.

RUNGTYNĖS: Roma Baristaitė stebėjo Pitsburgo ir San Francisko komandų beisbolo rungtynes. Bilietų kainos svyravo nuo 15 iki 50 dolerių.

AMFITEATRAS: Red Rocks (Raudonųjų uolų) amfiteatras Kolorado kalnuose.

SKAITYKLA: Kongreso biblioteka Vašingtone — tarsi bibliotekininkų Meka. Nuotraukoje — viena iš bibliotekos skaityklų.

Nuotr. iš Romos BARISTAITĖS albumo

išnaša: „Atėjus į biblioteką, galima kompiuteriu atsisiųsti elektroninę knygos versiją, ją įsirašyti į laikmeną ir neštis namo