Naujausios
Dabar „atgavėjama“ jau šeštadienio vakare kartu su atgavėjusiais varpais. Seniau atgavėdavo tik Velykų rytą prie Velykų stalo. Dėlto ir iš bažnyčios namo parbėgti labai skubėdavo, net lenktyniuodavo. Tas paprotys dar dabar yra gyvas: Velykų rytą visi bėga namo nesidairydami, pašventory nesišnekučiuoja, kaip kitais sekmadieniais.
Viena senutė pasakojo, kad senovėje jie, vaikai, nubėgdavę į kaimyno trobą ir pasakydavę maždaug šitokią oraciją:
Aš esu jauna mergelė,
Panos Marijos tavorčkėlė,
įšokau į rūtų darželį,
nuskyniau rūtų Šakelę,
mečiau ant kelio,
kur Ponas Jėzus vaikščiojo.
Amen. Aleliuj –
Mamunėle, kiaušį ne melui...
„Mūsų kraštas“,
1935 m. balandžio 21 d.
Per Velykas Šiauliai pragėrė 16. 000 litų
Šiemet Velykų šventės buvo labai gražios – tikra pavasario šventė: oras giedrus, šiltas. Žmonėms buvo tikras džiaugsmas. Švenčių nuotaika kelias dienas prieš šventes ir po jų vis matėsi gyventojų tarpe. Žmonės gausiai lankė bažnyčias, kurios buvo labai gražiai išpuoštos. Ypatingai įspūdingas buvo Golgotos kalnas Šv. Jurgio bažnyčioje, padarytas prie didžiojo altoriaus. Graži dekoracija, įspūdingas paaukštinimas.
Per šventes žmonės, kaip paprastai, nemažai ir linksminosi. Iš valstybinės degtinės parduotuvių išpirko per šventes degtinės net už 16.000 lt. Žinoma, nemažai išgėrė dar įvairių vynų, alaus ir kitų gėrimų. Bet viešame gyvenime, jo ramume tie išgerti tūkstančiai niekuo ypatingu nepasirodė: vienur kitur nedidelis triukšmelis, barnys ir tik Ragainės gatvėj 8 Nr. Filipavičius gavo kirvio smūgį į galvą. Šiaip visur buvo ramu.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. balandžio 28 d.
Šiaulių miestas perka Salduvės kalną
Šiaulių miestas mažai turi savo žemės. Miestas neturi ir parko, kuriame vasarą miestelėnai galėtų pasilsėti. Be to, miesto apylinkės yra negražios, pelkėtos arba pliki laukai. Todėl tinkamos parkui vietos miestas labai reikalingas. Netoli už miesto esąs Salduvės kalnas yra viena geresnių jam vietų. Kadangi Žuvininkų kaimas skirstosi viensėdžiais, todėl geriausia iš jo tą kalną įgyti dabar. Derybos dėl pirkimo ilgai buvo vedamos. Žuvininkiečiai sutiko Šiauliams parduoti Salduvės kalną, viso 20 ha ploto, po 800 lt. ha. Birželio 3 d. miesto taryba nutarė Salduvę pirkti.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. birželio 9 d.
Salduvę jau nupirko
Šiom dienom miesto savivaldybė jau padarė su Žuvininkų kaimu Salduvės kalno nupirkimo sutartį. Nupirkta 18,5 ha kalnas su apylinke ir 10 metrų pločio kelias ežero link. UŽ viska sulygta 15.918 lt. Pusė pinigų jau sumokėta, kita pusė reiks sumokėti 1936 m. sausio 1 d. Savivaldybė jau rūpinasi Salduvės kalno sutvarkymu.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. birželio 16 d.
„Sausi“ miesteliai
Šiaurės Lietuva garsi savo stipriu alučiu, kurs čia vadinamas visokiais vardais, dažniausia „šamarlaku“. Naminis alus daromas visoj Lietuvoj, bet kitur jis, nors yra ir labai malonus, skanus, bet nėra toks stiprus, kaip šiauriečių: čia išmovei vieną kitą stiklą – jau ir kaista pakaušis. O kai kaista pakaušis, tai jau blogai: jau ir kojos pinasi, jau ir liežuvis labai lankstus pasidaro, na ir ranka vis niežti kam nors gūbrį pakasyti ar čiuprą pavelti. Tad ir nenuostabu, kad, sakysim, tokiuos Gruzdžiuos per šv.Roką kasmet vis būdavo vienas kitas negyvas žmogus, vienam kitam pakaušis praskeltas, kitam ranka ar koja išsukta.
Bet nuo praeitų metų liepos mėnesio visuose miesteliuose, turinčiuose bent 500 gyventojų, jau draudžiamas daryti naminis apinių ar cukraus alus, ši „sausa“ teritorija siekia nuo miestelio ratu 3 klm. spinduliu apylinkę. Taip pat negalima miesteliuose atsivežto naminio alaus gerti. Ir kas pasidaro? Norint per kuriuos nors atlaidus miestelyje „šamarlaku“ atsigaivinti, reikia keliauti iš miestelio už trijų kilometrų.
– Praeitų metų Gruzdžių Šv. Rokas buvo pirmas, kuriame buvo neužmuštas nei vienas žmogus, – kalba gruzdiečiai.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. birželio 9 d.
Ką sako specialistai dėl Šiaulių kanalizacijos
Birželio 14 d. į Šiaulius buvo atvažiavęs Rygos universiteto docentas inž. Skards. Per dvi dienas jis apžiūrėjo Šiaulių miestą, jo apylinkes ir įmones, susipažindamas su pravedamos kanalizacijos įvairiais galimumais.
Labai blogo įspūdžio docentui padarę odų fabrikų užteršto vandens nuleidimas, ypač Frenkelio fabrikas. Jo nuomone, dabartiniai fabrikų vandens valytojai yra tik dėl akių – vanduo nutekąs visai užterštas. Dabartiniai valytojai reikia būtinai sutaisyti ir pertvarkyti. Tokioj pat blogoj būklėj yra ir Nurokų ir Faino odų fabrikai.
Kitą dieną atvyko iš Kauno ir inž. Kairys. Su juo irgi apžiūrėta miesto apylinkės ir vandens valymo stočiai vieta.
Vandens valymo stočiai vieta numatyta prie Šiaulių ežero, už vokiečių kapų. Kanalizacijos apskaičiavimai bus daromi 50.000 miesto gyventojų. Minimalus kanalizacijos vamzdis bus 20 sant. diametre. Visi vamzdžiai iki 45–50 sant. diametre bus moliniai ir didesni kaip 50 sant. – betoniniai, kurie bus gaminami Šiauliuose pačios savivaldybės.
Molinių vamzdžių vagonas jau užsakytas Čekoslovakijoj. Betoniniai jau pradėti dirbti už amatų mokyklos. Greitu laiku prasidės ir kiti kanalizacijos darbai.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. birželio 23 d.
Gauti vamzdžiai
Iš Čekoslovakijos jau gautas miesto kanalizacijai vienas vagonas molinių vamzdžių. Liepos 4 d. pirmas vamzdis iškilmingai įleistas į griovį.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. liepos 7 d.
Vėl ginčijasi dėl lavono
Šiomis dienomis ežere nuskendo Kietis, Muziejaus gtv. gyventojas. Jis paliko raštelį, kuriame parašė norįs būti palaidotas laisvamanių kapinėse. Tačiau velionies tėvai norėjo jį laidoti katalikų kapinėse. Tarp tėvų ir laisvamanių kilo ginčas. Lavonas kelias dienas buvo nelaidotas. Policija siūlė abiem šalim taikytis arba pristatyti teismo nutarimą, kuriems lavonas išduoti. Tačiau iš teismo nutarimo negavus ir šalims nesusitaikius, policija lavoną palaidoti atidavė tėvams.
Šiauliuos tai jau antras panašus įvykis šiais metais, kada dėl lavono ginčijamasi.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. liepos 7 d.
Laidotuvės sugraudina
Šiaulius lanką svečiai pasakoja, kad jų dėmėsį atkreipia mirusiųjų laidotuvės, per kurias giedama tokia graudinga gaida kaip niekur kitur. Iš tikrųjų giedojimas yra graudingas gal dėl to kad savotiškai nutęsiami litanijos žodžių kai kurie skiemens. Gieda, dažniausia, tas pats primatorius ir tie patys giesmininkai. Primatorius yra pagyvenęs žmogus ir per ilga, matyt, giedodamas laidotuvėse, pasiekė tai, kuo jis gali kitus sugraudinti.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. liepos 21 d.
Komunistinė literatūra Žydų banke
Kaune policija sulaikė žydų centralinio banko Šiaulių skyriaus tarnautoją Grinfeldą su komunistine literatūra. Vėliau paaiškėjo, kad sulaikytasai tokia pat literatūrą laikė ir banke. Apžiūrėjus jo stalo stalčius, juose rasta tarp bankinių dokumentų ir komunistinės literatūros. Tokia vieta, kaip bankas, nelegaliai literatūrai skleisti, matyt, yra labai patogu.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. rugpjūčio 8 d.
Atsisveikinant
Direktorius:
– Brangūs mano tarnautojai! Atsisveikindamas šiandien su jumis, aš linkiu jums, pasilikus, dorai tarnauti ir energingai tėvynės labui darbuotis, neaikvoti valdiškų pinigų, neimti kyšių ir t. t.
Valdininkai:
– To paties ir mes jums nuoširdžiai linkime, gerbiamasis ponas direktoriau...
Teisme
Į teismą pakliuvo valkata, su ilga juoda barzda. Teisėjas, išklausęs visus apkaltinimus, tarė:
– Jeigu visa tai, kas tau užmetama, yra tiesa, tai tavo sąžinė turi būt juodesnė už tavo barzdą.
Kaltinamasai atsikirto:
– Jei apie sąžinę būtų galima spręsti iš barzdos, tai tamsta, ponas teisėjau, sąžinės visai neturėtum.
Mat, teisėjas buvo be barzdos.
Gera viltis
– Kaip tu sakai, kūmai, ar aš išlošiu savo bylą?
– O ar gerą advokatą turi?
– Ne, – aš turiu švogerį kiemsargiu pas ministerį...
Lietuvanis
„Lietuvių naminis draugas. Kalendorius. 1926 m.“, Šiauliai. Knygynas „Lietuva“.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio