Naujausios
Ponas Respublikos Prezidentas atmetė paduotą pasigailėjimo prašymą ir liepos 20 d.
3 val. 30 min. ryto Šiaulių sunkiųjų darbų kalėjimo automobiliu buvo nuvežti žinomi plėšikai, pagarsėję Žemaitijoje, savo „švariais“ darbeliais: Jockus, Lengvinas, Eirošius ir Kontaras-Kontautas karo teismo sprendimą vykdyti.
Sušaudymo vietoje tarp rusų – katalikų kapų, kur Šiauliuose laidojama visus prasikaltėlius, atvyko prokuroras teismo sekretorius, miesto nuov. polic. viršininkas, karo kapelionas, kalėjimo gydytojas ir kiti. Vietoje plėšikams buvo nuimti pančiai.
Tardytojas perskaitė sprendimą ir paskelbė, kad jų paduotas p. Prezidentui malonės prašymas atmestas. Į tai Lengvinas atsakė – „Šaudykite, ateis laikas ir jei ne jūs, tai jūsų vaikai bus irgi sušaudyti.“ Po paskelbimo rezoliucijos, kunigas Normantas pasiūlė atlikti išpažintį ir gailėtis už padarytas nuodėmes. Eirošius į tai atsakė: „Man kunigo išpažinties ir palaiminimo nereikia, nes greitai mane šautuvas palaimins.“
Kontaras – Kontautas, kuris, rodos, padarė daugiau nusikaltimų darbų negu Jockus, mirties valandoje, matyti, pajuto sąžinės griaužiną, priėjo išpažinties ir visą laiką meldėsi. Puolė verkdamas kunigui po kojų maldaudamas, kad Dievas jam bausmę dovanotų. Jockus jaudinos ir daug rūkė, jo paskutinis noras – „Atiduok mano tabokinę su taboka tam, kas man duobę iškasė.“
Po to visi keturi plėšikai išsilygiuoja, stovi neužrištomis akimis, paskutinis jų noras – rūkyti. Karininkas paduoda kareiviams komandą. Jockus dar rūko, Lengvinas ir Eirošius nustoja rūkyti – nubalsta, Kontaras – Kontautas rankas sudėjęs meldžiasi, tylu, tik girdėtis kaip kareiviai užtaiso šautuvus ir taiko. Staiga Jockus metęs papirosą suriko: „šaudykite, broliai, drąsiau!“ ir pasigirdo švilpukas...
Visi staiga krenta negyvi, apart Jockaus, kurį pribaigia pribėgęs puskarininkis iš šautuvo. Gydytojas tikrina lavonus ar negyvi, vėliau užkasa. Kontarą-Kontautą užkasa atskirai. Laikrodis rodė lygiai 4 val. ryto. Taip baigė savo karjerą garsusis plėšikas Jockus su savo sėbrais.
„Šiaurės Lietuva“,
1931 m. liepos 26 d.
Didelis žydų ir lietuvių protesto mitingas
„Kapitol“ salėje įvyko gausus šiauliečių žydų ir lietuvių visuomenės protesto mitingas prieš žydų pogromus Lenkijoje, o itin okup. Lietuvos sostinėje – Vilniuje. Tūkstantinę minią sugraudino ne vienas iš kalbėtojų, nupasakodamas daromas skriaudas, bei Iiejamą kraują nekaltų, ramiai gyvenančių, pavergtų brolių ir seselių.
Kalbėtojai nurodė, kad tokie įvykiai galimi tik nekultūringoj šaly, arba žmonių tarpe, kurie yra žmonės – žvėrys. Išnešta rezoliucija smerkianti lenkų barbariškumą ir prašoma Lietuvos Vyriausybė daryti atatinkamus žygius Tautų S-goje, kad užkirtus kelią lenkų nukreiptiems žygiams prieš žydus ir lietuvius, o ypač okup. Vilniuje.
„Šiaurės Lietuva“,
1931 m. rugpjūčio 25 d.
Prieš mirdamas sutvarkė reikalus
Kelmės vals., Daudzvardų dv. savin. Liutikas savo bute revolverio šūviu atėmė sau gyvybę. Kiek keistokas jo elgesys prieš nusižudymą, o būta taip: prieš nusižudant jis išsimaudė vonioje, apsivilko nauju kostiumu, prisisegė rusų caro Nikalojaus ordiną ir atleidęs tarną pasakė jam, kad jis į jo kambarį užeitų praslinkus 20 min.
Po 20 min. tarnas užėjęs rado Liutiką negyvą su peršauta krūtine kėdėje prieš veidrodį nusvirus. Dvarin. Liutikas prieš nusižudydamas paskambino savo broliams ir seserims, kad jie tuojau atvyktų pas jį. Nusižudymo metu jo žmonos nebuvo namie.
Keistas jo elgesys ir pasirinkime sau karsto – jis parašė laiškutį graboriui, kad grabą padirbdintų ne ąžuolinį, bet paprastą ir kuo pigiausį. Dar pažymėjo esąs 1 mt. 80 cmt. ūgio, o grabą kad padirbdintų 1 mt 85 cmt. ilgio.
Spėjama, kad jis nusižudė dėl šeimyninės nesantaikos.
„Šiaurės Lietuva“,
1931 m. gruodžio 6 d.
„Naujienų“ sąjungininkas kalėjime
„Įžymus“ Žagarės „visuomenės veikėjas“, savo laiku buvęs visos eilės Žagarėje leistųjų „laikraščių“ („Žagarės balselio“, „Žagarės aido“ ir „Pakuršės aido“) leidėju – redaktoriu ir „Aušros“ „bibliotekos“ vedėju ir, be to, pasižymėjęs kaipo prenumeratūros už paminėtų „laikraščių“ mokesčio po du litu pasisavintojas – Šliažas Bronius, už perdaug „uolų darbavimąsi“ įdėtas į Žagarės arešto namus nekuriam laikui „pailsėti“ „bei“ pagilinti savo žinių bagažą.
Dviejų litų netekęs.
„Šiaurės Lietuva“,
1931 m. gruodžio 6 d.
Viena kulka ir 9 smūgiai į galvą
Šiauliuose, Pakluonių gatvėj, buvo sunkiai geležimi į galvą sužalotas žydas Honns Kimelis, 27 m. amžiaus, kilęs iš Joniškio. H. Kimelis yra paprastas Frenkelio odų fabriko darbininkas. Šiomis dienomis jis nusprendė pereiti katalikų tikybon. Už tokį jo žygį kai kurie žydeliai pasipiktinę. Pernai už tokį sumanymą jis buvo šautas.
Dabar su šešiomis galvoj žaizdomis paguldytas m. ligoninėj. Nukentėjęs aiškina, kad žydai panašiuose atsitikimuos nori tik sunkiai sužaloti, kad paskui perėjus kiton tikybon matytų sunkiai gyvenant ir tuo būdu būtų kitiems pamoka.
„Šiaurės Lietuva“,
1931 m. gruodžio 27 d.
Klebonas ir žydas – bendrininkai
Biznis toks dalykas, kad neretai suartina priešingų pažiūrų bei nusistatymų žmones. Štai, kad ir pas mus, vietos klebonas su žydu Petcmanu sutarę bendrai ir įsteigė elektros stotį. Pasirodo – gerai pelnosi: pav., iš radio imtuvo laikytojo, kuris naudojasi elektra, už dvi 25 žvakių lemputes ima iki 30 lt. per mėnesį. Pats elektros šviesos tiekimas ne visai gerai yra sutvarkytai, nes šviesa dažnai mirga, o kai kada ir užgęsta.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. vasario 21 d.
Per vieša tendencija
Pastaruoju laiku Šiauliuose pasirodė perdėm vieša tendencija platinti užsieninius laikraščius. Ypač „uoliai“ stengiamasi kuo daugiau išplatinti rusų laikraščius bei žurnalus. Šitoks svetimos perijodinės spaudos užplūdimas ir jos uolus platinimas mūsų spausdinių rinkoje lietuviams nedaro garbės. Mes kultūringiau pasielgtume, jei pirmiausia pažintume savąją spaudą, uoliai ją skaitydami ir platindami.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. liepos 3 d.
Kritiškos pastabos
Nedėkinga pareiga ką nors vis kritikuoti, peikti, itin viešumon kelti visas ydas. Tačiau, kada patys faktai prašosi nenutylimi, kada reikalas liečia ne vieno kurio asmens interesus, bet visuomenės, nutylėti negalima.
Neseniai Šiauliuose estų karikatūristas surengė visuomenės veikėjų ir aukštesnių valdininku šaržų parodą, bet.... ją teaplanke tik apie 200 asmenų.
Štai praeitą savaitę į Šiaulius atvyko moterų čempionių boksininkių trupė ir savo nuogybes demonstravo „Liaudies Namų“ kino teatre. Teatro salė, kaip niekad, pilna žmonių. Net vietų truko. Visų dėmesys nukreiptas į sceną, kur storulės mėsingos mergos tarp savęs imasi, steni, duoda viena kitai „makaronų“, stumdosi ir t.t. Ciniška ir šlykštu, kai matai scenoje mėsos kalnus, be jokios gracijos, be skonio.
Šlykštimės Ispanijos bulių rungtynėmis, bet patys mielai einame žiūrėti šlykštesnių moterų stumdimosi „imtynių“. Kur čia sportas, kur kūno kultūra? O eita žiūrėti tik todėl, kad plikos stambios mergos. Kas stebėtina, kad žiūrovai – aukšti Šiaulių visuomenės veikėjai, valdininkai ir šiauliškes ponios.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. rugpjūčio 21 d.
Laidotuvės laisvos minties kapinėse
KRUOPIAI. Laisvos minties kapinėse palaidotas pirmas laisvamanis. Velionis – senas varpininkas, žagarietis, Dr. Kuprevičius, miręs naktį iš 11 į 12 d. rugpiūčio. Laidojant ant kapų susirinko daugybė žmonių, nes laidojo tik pasibaigus pamaldoms. Atsisveikinimo kalbas ir jo, kaipo varpininko, nuopelnus nupasakojo p. Liekis ir Žagarės burmistras. Kapinės įkurtos ir aptvertos 1928 m. p. Liekio iniciatyva, bet tamsių gaivalų jau apdraskytos.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. rugpjūčio 21 d.
Pakruojus – būsimasis pramonės miestelis
Čia yra Maizelio, žydo, didelis vandens malūnas. Matydami, kaip Maizeliui sekasi, kiti žydai susidėję braukšt ir pastato kitą malūną motorinį. Maizelis dabar žada įtaisyti dar geresnį malūną miestely, prie malūno įtaisysiąs guzikų ir šukų fabrikėlį. Be to, žydas Lurija stato kailių apdirbimo fabrikėlį, kuris jau greitai pradės veikti.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. spalio 2 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio