Naujausios
Dar vieną viešnamį likvidavo
Krim. policijos valdininkų pastangomis Šiauliuose išaiškintas dar vienas, ketvirtas iš eilės, paleistuvavimo namas. Tūla Br. Libikaitė, gyv. Ivinskio g. 9, turėjo skalbyklą, bet atneštus skalbti baltinius ji atiduodavo kitoms skalbykloms, o pati po skalbyklos priedanga laikė paleistuves ir leido savo namuose paleistuvauti. Iš neturinčių pinigų klijentų užmokestį jį priiminėdavo ir daiktais. Panašią „skalbyklą“prieš kiek laiko ji laikė ir Aušros al. Libikaitė suimta ir be sąlygų padėta kalėjiman.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. balandžio 28 d.
Nugriaus 100 lūšnų
Šiais metais Šiaulių mieste bus nugriauta per 100 lūšnų. Daugiausia lūšnų bus nugriauta Kalnely ir Venclauskio g-vėje
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. birželio 2 d.
Likvidavo ištvirkavimo lizdus
Šiaulių krim. policija likvidavo dar du ištvirkavimo lizdus ir jų laikytojus suėmė ir padėjo kalėjiman. Vienas lizdas buvo tuose namuose, kur yra Piliečių klubas, ir jį laikė to namo sargai Šurkai, kurie prisipažino, kad tuo „verslu“ verčiasi jau nuo naujų metų ir pas juos užeidavo tik nelietuviai. Šurkai sulaikyti ir padėti kalėjiman.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. birželio 9 d.
Iš reporterio bloknoto
Kai benzino vartojimas suvaržytas, mieste buvo kaip kaime. Labai retai girdėdavai automobilio sirenos staugimą, ar motociklo plerpsėjimą. Žmonės buvo patenkinti, kad pereinant gatvę nebereikėjo saugotis tų nelabojo padarų ir ryti jų keliamų dulkių. Bet, va, vėl jų pilnas miestas. Vėl katastrofos, vėl debesys
–
Iš šiauliečių tėvų teko išgirsti nusiskundimų dėl moksleivių (ypač vyresniųjų klasių) perdaug laisvo elgesio. Esą, jie lanką visokius balius, karčiamas, barus. Aną dieną teko ir man pačiam įsitikinti – iš vienos Vilniaus gatvėj esančios karčiamos išvirto gerokai įsismaginusių moksleivių būrys. Panašių faktų galima pririnkti apsčiai. Reiktų atitinkamoms įstaigoms tuo reikalu susirūpinti. Latvijoj moksleivių sudrausminimu jau imamasi žygių. Pasekim ir mes latvius — mūsų jaunimui tai išeitų į sveikatą.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. gegužės 5 d.
Bobų „karas“
Turgavietėje viena moteris priėjo prie ūkininkės pirkti kiaušinių. Šiaulietė, susiderėjusi, sukrovė kiaušinius į savo krepšį ir vėl iš naujo pradėjo derėtis. Ūkininkė nesutiko daugiau nuleisti ir pareikalavo grąžinti kiaušinius.
Pirkėja, dėdama kiaušinius atgal, vieną jų sumušė. Tada ūkininkė sveiku kiaušiniu paleido šiaulietei kakton. Ta, nenorėdama likti skolinga, smogė ūkininkei puodu galvon ir ją labai sukruvino. Ūkininkė tapo nugabenta ligoninėn, o šiaulietė pabėgo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. birželio 30 d.
Aferistė samdo ligoninei darbuotojus
Antrą Kalėdų dieną į Juškaičių kaimą, Padubysio valsč., iš kažkur atsibastė jauna, elegantiškai apsirengusi aferistė, samdyti Šiaulių ligoninei tarnautojų. Matyti, iš anksto susirinkusi žinias kur yra pasirengusių tarnauti merginų, pasisakydama esanti ligoninės vedėja ir vykstanti vietoje patirti bei surasti sąžiningų, atsakomingai vietai ligoninėje 2 merginų ir sargo.
Nusileidus Dubysos slėniu, susitiko čia pat slėnyje gyvenantį Talakauską. Paaiškėjus reikalui, Talakauskas, kupinas vilties, pasiūlo samdyti savo 19 metų dukrelę, kiek įmanydamas imdamas ją girti. „Vedėja“ sutinka ir abu pareina skurdžion grįčiutėn, kur gyvena buvęs kumetis Talakauskas. Čia „vedėja“ plačiai apibūdina lengvas tarnavimo sąlygas, gerą 100 litų mėnesiui algą ir piešiamomis ateities perspektyvomis ir jam pačiam, pažadėdama paimti už sargą. Ji tiek jį sužavėjo, kad žmogelis be mažiausio įtarimo ištraukė iš po balkio 100 litų, kuriuos nesenai buvo gavęs už parduotą paršą, ir atidavė „vedėjai“, vos šioji paminėjo, kad reikia bent 100 litų užstato, nes atsakinga vieta.
Gavus pinigus, „vedėja“ liepia apsirengt merginai ir abi autobusu išvažiuoja į Šiaulius. Atvažiavus stotin, „vedėja“ liepia merginai truputį palaukti, pasisakydama nueisianti ligoninėn sutvarkyti jos apgyvendinimo reikalą. Mergina pasilieka laukti. Tačiau praslinko kelios valandos, atėjo naktis, ištuštėjo stotis, bet „vedėjos“ nėra.
Į sėdinčią merginą, sulaukus vidurnakčio, atkreipė dėmesį stoties bufeto laikytojai, kuriems mergina papasakojo įvykį. Paaiškėjus apgavimui, mergina buvo priglausta iki ryto ir jai patarta vykti namo, ką ji ir padarė. Talakauskas – vargšas, nuskurdęs žmogelis. Sužinojęs esąs apgautas, kuone iš proto kraustydamasis nubėgo Padubysio policijon ir pranešė apie įvykį. Policija deda pastangas išaiškinti ir surasti aferistę.
„Įdomus mūsų momentas“, 1939 m. sausio 8 d.
Džiovininkas nušovė mylimąją
Rytą pro langą revolverio šūviu nušauta Balčaitė. Kriminalinė policija išaiškino, kad Balčaitę nušovė Atkočaitis. Jie jau senai mylėjosi ir ruošėsi apsivesti. Paskutiniu laiku Atkočaitis pradėjo labai kosyti ir spjaudyti kraujais. Balčaitė jį privertė nueiti pas gydytoją, kuris pripažino, kad Atkočaitis serga džiova.
Balčaitė, apie tai sužinojusi, atsisakė už jo tekėti. Vakare Atkočaitis atėjo pas ją ir maldavo, kad ji už jo tekėtų. Jis pas ją išbuvo visą naktį, o rytą išėjęs pamatė ją stovinčią prie lango ir nušovė.
„Įdomus mūsų momentas“, 1939 m. sausio 8 d.
Nepaprasto stiprumo viesulas
Birželio15 d., apie 16 val, esant gražiam orui, rytuose pasirodė nedidelis juodas debesėlis. Neužilgo pasigirdo keistas ūžimas. Bet šiauliečiai į tai neatkreipė dėmesio. Praslinkus keletai minučių, iškrito pirmieji lietaus lašai ir tuoj pat pakilo nepaprastai stiprus vėjas, kuris virto viesulu. Nors viesulas siautė vos kelias minutes, bet nuostolių mieste padarė kelių dešimčių tūkstančių litų sumai. Būta ir žmonių aukų: vienas užmuštas, o antras dar dabar kovoja su mirtimi ligoninėje, sunkiai sužalotas.
Skaudžiausiai viesulas palietė kapines ir Šv. Petro ir Povilo bažnyčią, Laisvės aikštę, miesto sodą, Aušros al., bobturgį ir Parodos aikštę. Tame rajone nulaužta daug medžių, šakų, nutraukta iškabų ir nuversta stogų. Daugiausia nuostolių viesulas padarė bobturgy ir šv. Petro ir Povilo bažnyčiai. Nuo bažnyčios stogo nuplėštas didžiulis gabalas skardos, apie 50 kg svorio, ir buvo nuneštas net iki Tilžės g.,kur visu smarkumu smogė į miesto savivaldybės kioską (Salako), išgriaudamas dalį kiosko sienos. Nuplėštos nuo bažnyčios stogo čerpės skraidė ore kaip skiedros. Čerpių buvo rasta net Varpo gt.
Bobturgį audra užklupo per patį „biznio“ įkarštį. Įsisukęs viesulas griebė kas tik pasitaikė, išnešiodamas karabelninkų turtą į visas keturias puses. Kai bobturgin nukrito kelios čerpės, nuplėštos nuo bažnyčios stogo, minioje kilo panika. Nors lietus pylė kaip iš kibiro, žmonės galvotrūkčiais leidosi bėgti. Tūlai panelei teko pergyventi net tragikomediją. Bebėgant vėjas nuplėšė nuo jos gražutę suknelę ir paliko vienais baltiniais.
Tilžės gatvėje tūlo šiauliečio išvietę viesulas nunešė net už 30 m. Čia nuplėšta keliems namams stogai, išdaužyti langai, išverstos durys, vartai. Teko matyti tokį įvykį. Aušros al. tūlas viriškis bėgo pasislėpti nuo lietaus. Staiga jis pateko į vėjo sūkurį, kuris jį apsuko kelis kartus ir perbloškė ant grindinio.
1939 m. birželio 25 d.
Linkuva pavasarį švarinasi. Foto „Svajonė“. „Naujas žodis“, 1931 m. gegužės 1 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Cieliauka
Atostogos
Kai gegužis atplasnoja,
baisiai rimtai atsistoja
klausimėlis:
Kur čia šįmet vasaroti?
Kur sveikatą sudoroti?
Mąsto didelis ir mažas,
mąsto gražios ir negražios,
mąsto tėtė ir mama
ir gražuolė mylima.
Žinoma, visi galvoja,
kaip pabūti Palangoje
kaip atostogas praleisti,
kad gerokai išsišveisti.
Baisiai mėgstam tinginėti,
baisiai tingim padirbėti, –
nepamąstom nė galvoti,
kad kur nors pasidarbuoti.
Neateina net į galvą,
kad prie plūgo ar prie dalgio,
kad su grėbliu ar ravėjant
vasara prabėgtų vėjais.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. gegužės 12 d.
Juokų kampelis
Nėra išeities
Milšteino kavinėje, vartydami domino kauliukus, šnekasi du kavalieriai. Tarp kitko, vienas jų pasiskundžia:
– Žinai, vakar aš savo sužieduotinei prisipažinau visas savo praeities nuodėmes.
– Ir?..
– Niekas negelbėjo! Po trijų savaičių bus mūsų vestuvės.
„Įdomus mūsų momentas“, 1940 m. birželio 16 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio