Naujausios
Atsiranda norinčių stoti į prancūzų svetimšalių legioną
Radvilišky kai kurie jaunuoliai artėjant žiemai netekę darbo ir prisiskaitė spaudoj apie svetimšalių legionus pradėjo svajoti kaip į juos patekus. Atsiranda tokių, kurie kreipėsi Kaunan, į prancūzų atstovybę. Aišku, kad tos svajonės yra tuščios ir gimsta tų galvose, kas dar tikro vargo nėra patyręs.Tariamiesiems „legionieriams“ reikia atminti tai, kad gardūs svetimų pyragai juos valgant akmenimis virsta, o tada ir sava rupi duonelė su ašaromis prisimenama.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. rugpjūčio 13 d.
Rašo romaną
Mūsų bendradarbė, dabar Šiauliuose gyvenanti, poetė P. Orintaitė, išleidusi poezijos ir prozos dvi knygas, dabar rašo didelį romaną iš miesto inteligentų gyvenimo. Romanas jau įpusėtas ir kitais metais žada pasirodyti knygų rinkoje.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. rugpjūčio 13 d.
Pakruojis ar Pakruojus?
Vienas korespondentas iškėlė klausimą dėl Pakruojo miestelio pavadinimo: Pakruojus ar Pakruojis. Su minėtu korespondentu jokiu būdu sutikti negalima. Pakruojo miestelis yra prie „Kruojos“ upės, nuo kurios pavadinimo ir miestelio vardas paeina. Panašiai sudaryti žodžiai, kaip upė – paupys, Lavėna – Palavėnys ir kiti, sako, kad turėtų būti Pakruojis. Be to, tą miestelį taip ir žmonės vadina, o vietovardžiai rašomi taip, kaip vietos žmonių yra tariami. Todėl turime visur rašyti Pakruojis.
Beta
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. lapkričio 27 d.
Žinomas chiromantas Radviliškyje
Prieš dvi savaites į Radviliškį atvyko žinomas Lietuvoje chiromantas p. Antanas Strungis, kuris išvyko š. m. lapkričio mėn. 27 d. Kaip teko su jį lankiusiais pasikalbėti, šis chiromantas gana gerai nuspėja žmogaus būdą, praeitį, dabartį ir, gal būt, kad ir ateitį. Jis Radviliskyj turėjo labai didelį pasisekimą, nes ištisomis dienomis būdavo eilės žmonių. Daugiausiai iš lankytojų teko matyti poniučių, kurios teiravosi apie savo ir savo vyrų „nuodėmes“.
Teko pastebėti, kad burti ėjo ne tik paprasti žmoneliai ar bobelkos, bei dažnai būdavo matyti ir inteligentų.
„Šiaurės Lietuva“,
1932 m. gruodžio 18 d.
Žmonės nepatenkinti pamaldų tvarka
Prieš kelis metus atvažiavo į Joniškį naujas klebonas ir pakeitė visą bažnytinę tvarką, kuria žmonės nepatenkinti. Prie senojo klebono per Velykas ir Kalėdas žmonės iš kaimų suvažiuodavo į pamaldas anksti rytą. Pamaldas atlikdavo per 3–4 val. ir visi važiuodavo namo. Dabar kitaip: pirmosios mišios 6 val. 30 min., o suma 11 val. Žmonės, atvažiavę anksti, turi laukti kelias valandas. Žmonės galėtų palaukti, bet ko kalti tie gyvulėliai – arkliai, kad jie turi šalti žydo kieme 7– 8 val.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. sausio 1 d.
Reikia bažnyčios ir kunigo
PAŠIAUŠĖ. (Šiaulių aps.) Pašiaušės kaime viskas yra: ir paštas, ir degtinės parduotuvė ir kitokios parduotuvės, tik trūksta bažnyčios ir kunigo. Taigi dvasios reikalus atlikti reikia kreiptis į artimiausią Kiaunorių kleboną. Neseniai Pašiaušėje mirė ūkininko Gilio motina, kuriai palaidoti Kiaunorių klebonas užsiprašė 70 lt., pasiderėjus sutiko už 65 lt. ir tai kuo paprasčiausiai. Bet kai tokiais metais, kad ir labai „nuderėta“ suma ūkininkui pasirodė per didelė ir teko žmogų palaidoti be kunigo.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. sausio 1 d.
Dėl šunų šaudymo
Kas jaučiasi nukentėjęs dėl praėjusiomis dienomis šunų šaudymo ir norįs, kad ateityje nebūtų panašių šunų naikinimo būdų, prašome pranešti savo adresus: Valentinavičiui, Vilniaus g. Nr. 269, arba telefonu Nr. 261 nuo 15 val. iki 18 val. Tikslas – patiekti atatinkamai įstaigai prašymą dėl pakeitimo palaidų šunų naikinimo tvarkos Šiauliuose.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. kovo 12 d.
Užpuolė šuo ir koliojos popas
Kovo 8 d. Rygos gatvėje vieną policininką užpuolė šuo. Šuo visai nelojęs puolė artyn ir pradėjo kandžiotis, matyt, buvo pasiutęs. Policininkas šunį nušovė. Pro šalį ėjęs rusų šventikas D. pradėjo policininką kolioti „gražiaisiais“ rusų kalbos žodžiais. Policininkas trauks šventiką atsakomybėn.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. kovo 12 d.
Kaliniai rėkia
Šiaulių kalėjime buvo girdėti kalinių riksmas. Kaip mums teko patirti, tas įvykę dėlto, kad nuo praeitų metų vasaros nebeleidžiama kaliniams savo pasipriešinimą reikšti badavimu. Jei tai atsitinka, tai kaliniai maitinami prievarta. Šiaulių kalėjime ėmė rėkti 5 kaliniai, statydami tam tikrus reikalavimus. Jiems pirmą dieną pritarę dvi pačių blogųjų kalinių kameros apie 50 žmonių. Toliau rėkę tik tie 5 kaliniai. Tai esąs paprastas kalinių pasipriešinimas, jokios reikšmės neturįs. Jei kalėjimas būtų už miesto, tai, žinoma, niekas nerėktų, nes nebūtų prasmės.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. balandžio 16 d.
Visai neturi gėdos
Lauksodis (Šiaulių apskr.). Netoli Lauksodžio bažnytkaimio yra kapinės, kuriose yra daug senų kryžių. Lauksodžio klebonas Verbų sekmadienį pranešė per pamokslą, kad iš kapinių pražuvę trys kryžiai, ir už suradimą arba pranešimą pasiūlė 80 litų. Spėjama, kad artimieji apylinkių gyventojai juos sunaudojo kurui. Liūdna, kad atsiranda tokių begėdžių žmonių. / J. Upuras
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. balandžio 23 d.
Išbėgo bernas – išbėgo ir plėšikai
Kruopiai. Kruopių valsč. Šiauliukų vienkiemy į Janušauskienės Onos gryčią, išmušę langus, įlindo du plėšikai. Įlindę norėdami šeimyną išgąsdinti du kartu iššovė ir liepė visiems laikytis ramiai. Bet pastebėję, kad tuo momentu pro duris paspruko Janušauskienės bernas Norvaišas Klemas, plėšikai pabijojo daryti tolimesnius „žygius“ ir išsidangino. Plėšikai veidus buvo apsisukę skepetom, ir niekas jų nepažino./ J. Kruopa.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. balandžio 23 d.
Žydai lietuviams antausius skaldo
Petkus Juozas iš Aukštelkų kaimo Šiaulių valsč. buvo atvežęs į Šiaulių Gordono lentpiūvę Kauno gatvėj 40 Nr., išpiauti medžių. Ir čia pradėjo su Gordonu ginčytis dėl vietos medžiams iškrauti. Neilgai trukus, Gordonas skėlė Petkui ausin. Tas smūgis buvo toks smarkus, kad Petkus tuojau pradėjo jausti savo ausį nebe tvarkoj esant.
Kreipėsi prie apskrities gydytojo p. Zikaro, kuris rado, kad ausies būbnelis įgavęs perporaciją, kas jau priskaitoma prie sunkių sužalojimų.
Kažin kaip būtų po tokio įvykio Vokietijoj?/ P. Rutkus.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. balandžio 30 d.
Keistas reikalavimas
Kaune buvo išleistas toks laikraštis „Tautos Žodis“, kuris visokių dalykų apie žydus prirašė. Vieni tą laikraštį smarkiai išpeikė, kiti išgyrė. Bet mums tas nesvarbu. Mes norime tik pažymėti, kaip tą laikraštį sutiko Šiaulių žydai.
Laikraščiui ir jo reklamoms pasirodžius kioskuose, žydai rinkosi prie kioskų ir gąsdino pardavėjus. Ir tie, dėlei biznio paslėpė tą laikraštį, kad nebūtų iš lauko matyti. Tą laikraštį konfiskavo, jo redaktorius patrauktas teisman.
Bet štai dabar išėjo jo tęsinys „Naujas Tautos Žodis“, Nr.1, lietuvių laikraštis kovai už tautos gerbūvį ir ateitį. Išeina 2 kartu per mėnesį. Šiaulių kioskai, kaip ir visus laikraščius, išstatė languose. Bet greitai jie buvo paslėpti, nes žydai nė iš tolo prie kioske nebėjo, kaip tvirtino vienas kioskininkas.
Negana to, du žydai užėjo pas Vladimirovą, į „Knygą“, Kauno „Spaudos“ skyrių, ir pareikalavo to laikraščio neplatinti per kioskus. Kitaip – jie žadėjo griebtis boikoto. Vladimirovas gaunąs kasdien daugybę laikraščių, pareiškęs, kad jis nesuspėjąs laikraščių peržiūrėti. Be to, jis nesąs joks cenzorius, turi visa platinti, kas jam yra prisiunčiama. Jis tik stebėjosi, kaip galima statyti panašius reikalavimus „Spaudai“, kuri visus laikraščius platina.
Galvojant taip, kaip tuodu žydų atstovai galvoja, galėtų daug kas reikalauti, kad jiems nepatinkami laikraščiai nebūtų platinami. Iš tiesų keisti reikalavimai.„Spaudą“ to laikraščio neplatinti yra lygiai tas pats, ką reikalauti iš smuklininko nepardavinėti 50° degtinės, jei ji kam nepatinka.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. gegužės 21 d.
Įdomus kryžius brakonieriui
1930 m. spalio mėn. 19 d. Lygumų girininkijos eiguliai, pajutę, kad Palečių kaimo brokonierių būrys išėjo į valdžios mišką medžioti, pastojo kelią, norėdami nuginkluoti. Bet brokonieriai atsišaudė į eigulius, todėl įvyko susišaudymas, per kurį žuvo brakonierių vadas J. Sakevičius.
Žuvimo vietoje, valdžios miške, Lygumų girininkija pastatė gražų kryžių su įrašu: Kas ginklu kovoja, nuo ginklo ir žūva (Šv. Rašto žodžiai). 1930 V. D. m. spalių mėn. 19 d. šioje vietoje per susišaudymą su miškų sargyba žuvo brokonierius Jonas Sakevičius. Lygumų girininkija.“
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. birželio 18 d.
Iš redakcijos dienoraščio
Redakcijoj gaminamas laikraštis. Tačiau laikrašty vaizduojamas visuomenės, miesto, organizacijų, kaimų, pieninių, teismo ir tt. ir tt., išskyrus tik pačios redakcijos, gyvenimas. O kiekvienas gyvenimas, ypač slaptas, vidujinis, yra dažnai labai įdomus.
Drąsiai įeina kambarin miesčionio ir kaimiečio mišinys, kitaip sakant, koks nors kaimo inteligentas.
– Labas!
– Labas!
– Mokytojas Mazurskis...
– Labai malonu... Valsčiaus?
– Išpilės.
– Pone redaktoriau, Tamstų laikraščio numery tilpo iš Išpilės korespondencija. Ten apie vieną mokytoją... Atsimenate? Tai liečia mane. Jaučiuos įžeistas. Koks aš lenkomanas! Pavardė?.. Kuo aš kaltas, kad ji tokia. Čia suvedamos sąskaitos. Taip, sąskaitos asmeniškos... Aš negaliu dovanoti!
Redaktorius nerimsta. Stengiasi ramint:
– Kodėl Tamsta sau visa tai pritaikai, jei bent kiek lenkiška atrodo Tamstos pavardė. Pavardes greit pakeisim. Visus – skis, ovskis, ievskis numesim po velnių! Ko Tamsta jaudinies? Ten juk kalbama apie santykiavimą su vietos lenkais. Juk Tamsta tuo visai nekaltas?
– Čia ir visas dalykasl Sėbraujus su lenkais... Ir tu, rupužiuk korespondente, sėbrautumeis, jei Jadziutė tave prisileistų... Aš tau nedovanosiu! Pone redaktoriau, Briskpurvių mokytojas Bindza šią korespondencija parašė, tiesa? Aš jam nedovanosiu! Trauksiu teisman. Bindza, taip?
– Korespondentų neišduodam.
– Koks jis korespondentas. Jis prašymo inspektoriui nemoka parašyt. Tas išgverėlis. Ir jis sumanė lyst prie Jadziutės. Suprask, konkurentas. Man tokie konkurentai – nusispiaut...
– Taigi ta Jadziutė ir yra gal lenkaitė?
– Taip, bet kas čia bloga. Tai visos apylinkės angelas. Visi patrijotai dėl jos... tai yra tik iš patrijotizmo, iš patrijotizmo aš, taip sakant, prie jos... Būtų nusikaltimas, jei tokia gracija mūsų tautai žūtų. Aš ją atlietuvinsiu!
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. liepos 2 d.
A. Gricius – Pivoša pėsčias po Žemaičius
Liepos 26 ir 27 d. Šiauliuose lankėsi „Lietuvos Aido“ redaktorius, žymiausias feljetonistas Lietuvoje, p . A. Gricius – Pivoša. Turėdamas mėnesį atostogų, jis sumanė pėsčias apkeliauti vidurinę Žemaitiją, susipažinti su žmonių gyvenimu, papročiais, gražiomis vietomis, istoriniais paminklais ir kita kuo. Savo kelionės įspūdžius keta aprašyti laikraščiuose.
Liepos 27 d. A. Gricius autobusu išvyko į Bubius, iš kur pėsčias pradėjo kelionę į Kurtuvėnus, jis keliaus per Kurtuvėnus, Šaukėnus, Užventį, Varnius, Tverus, Rietavą, Plungę, Telšius, Sedą, Kalvariją, Platelius, Salantus, Karteną, pakelėje apžiūrėdamas ir kitus miestelius bei kaimus.
„Šiaurės Lietuva“,
1933m. liepos 30 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio