Naujausios
Nepavykę „fakyro stebuklai“ Kelmėje
Tūlas „fakiras“, gastroliuodamas Kelmėje, tarp kita ko leido ugnį iš burnos ir netikėtai apdegė veidą. Suteikus pirmąją pagalbą, „fakiras“ nuo tolimesnių eksperimentų atsisakė. Dabar „fakiras“ gydosi ligoninėj.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. vasario 27 d.
Vokiečių lėktuvai ties Šiauliais
„XX Amžius“ paskelbė, kad šeštadienį, kovo 19 d., ties Šiauliais buvo atskridę 3 vokiečių karo lėktuvai, kurie iš čia nuskridę Tauragės link ir grįžę į Rytų Prūsiją.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. kovo 27 d.
Žydų sinagogoj
Didžiojoj sinagogoj Šiaulių rabinas Bakštas pasakė kalbą, liečiančią paskutiniuosius įvykius. Savo kalboje jis pažymėjo, kad žydai su lietuviais gerai sugyveną, todėl jiems Lietuvos nelaimės esančios taip pat ir žydų nelaimės. Šią rimtą valandą žydai nuoširdžiai atjaučią Lietuvą. Todėl Lietuvos rabinų centralė paraginusi visus Lietuvos rabinus skaityti ta proga tam tikras maldas.
Rab. Bakštas paragino susirinkusius aukoti Ginklų Fondui. Kreipdamasis į neturtinguosius pareiškė, kad ir jų, nors menkutės aukos, bet sudėtos į vieną vietą, gali sudaryti stambią sumą ir suteikti žymią paramą valstybės saugumui.
Po rabino kalbos kantorius Mincas atkalbėjo maldą už J. E. Respublikos Prezidento ir Vyriausybės narių sveikatą.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. balandžio 10 d.
Šunų laikytojų dėmesiui
Šiaulių Miesto Savivaldybės specialiai pasamdyti žmonės kasdien gaudo mieste ir priemiesčiuose palaidus šunes. Sugautieji šunys laikomi 3 paras m. savivaldybės sandėly, prie m. skerdyklos, po ko jie naikinami. Sugautųjų šunų savininkai, norėdami savo šunes atgauti, privalo juos įregistruoti m. sav-bėje ir sumokėti 5 Lt šuns sugavimo išlaidų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. gegužės 1 d.
Baustinas šunų „laidotojo“ darbas
Tarp Zoknių dvaro balių pelkių yra žemės plotas, kur laidojami visi Šiaulių m. padvėsę gyvuliai. Iki šiol tos kapinės buvo tvarkingai sutvarkytos. Bet dabar, po paskutinių šunų gaudynių, kai buvo nunuodyti 25 šunės, tos kapinės didžiausioje netvarkoje: įvairiose vietose išmėtyti padvėsę šunės, kurie pūva ir sukelia didžiausią smarvę. Pasirodo, kad žmogus, kuriam buvo pavesta šunes užkasti, juos išmėtė po lauką. Gyventojai pasiskundė policijai.
Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. gegužės 29 d.
Dėl lūšnų griovimo
Miesto tarybos posėdy kun. Lapis parodė susirūpinimą lūšnų griovimo reikalu. Jis pageidavo, kad lūšnų griovimas būtų sustabdytas, kol biednuomenei nėra parūpinta tinkamų butų. Burmistras atsakė, kad pora metų lūšnų griovimas buvo vykdomas pilnu tempu, tačiau dabar veik visiškai sustabdytas.
Statybos Inspekcija, jei į ją kreipiasi griaunamų lūšnų savininkai ir jose dar įmanoma gyventi, griovimą atideda. Griaunama tik tokios lūšnos, kuriose gyventi yra pavojaus žmonių gyvybei.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. gegužės 8 d.
Naminis gydytojas
Žymus Šiaulių spaudos ir knygų leidėjas, lietuvininkas, kultūrininkas Liudvikas Jakavičius 1910 metais Rygoje išleido dabar jau bibliografinę retenybę – knygą „Naminis gydytojas ir aptieka, arba „Daktariška knyga“, išverstą iš rusų kalbos. „Ši knyga rusų kalboje yra labai prasiplatinusi ir sulaukusi net kelių laidų. Norint turėti geras gydymo pasekmes, reikia šventai pildyt nurodytus gydymo būdus“, – rašoma kygos „prakalboje“.
Redakcija prieš renkantis gydymo būdus, aprašytus šiame leidinyje, rekomenduoja pasikonsultuoti su gydytoju arba vaistininku, nebent po gero vakarėlio galima be rizikos pasinaudoti varnalėšomis.
Girtuokliavimas
Gydymas ligotų pasekmių didžio girtuokliavimo.
Apkloti ligonio galvą varnalėšos (repeininko) lapais, mainant juos kas 10 minučių; tame pat laike klot garsvyčias prie pakaušio ir ant rankų alkūnių per puse valandos mainyt šviežius. Per valandą ligonis pasitaisys.
Akies apvilkimas (baltimas)
Kaip nuvaryti nuo akies apvilkimą. Tyrą ir stiprų šarmenį iš pelenų, kokį paprastai vartoja rūbų plovimui, sumaišytą perpus su saldžia grietine (smetona) įleist vakarais į akį. Tai labai geras vaistas nuvaryt baltimą.
Švento Antano ugnis
Nuo šitos ligos labai gelbsta prancūziškoji degtinė su druska. Reikia su vaistais plauti žaizdą (roną). Išsykio labai sopa (skauda), bet per 20 minučių sopė mažinasi ir kuo ilgiau plauna, tuo mažiau sopa. Paskui pamirkyti skepetėlę vaistuose ir aprišti nesveiką vietą. Skepetas visados turi būti drėgnas ir marškonis.
Ausys
Kaip išsigelbėti nuo papuolusių į ausį musių.
Į ausį atsargiai įkiša iš plaukų šepetėlį, prie kurio prisikabina musė ir tokiu būdu ją lengvai galima ištraukti. Jei musė įlenda giliai. tai reikia biškį įvarvinti į ausį mindalinės alyvos arba glicerinos, tada pati musė išsiropos.
Dedervinė
Nuo sausos ir šlapios dedervinės padaryt labai stiprų šarmenį, būtinai iš beržinių pelenų, paskui duot gerai jam atsistovėt ir šaltu plauti ligotas vietas 2–3 kartus per dieną.
Geltonoji liga
Pirm einant gult trinti viršugalvį konjaku su druska, o iš ryto, ant tuščios, gert po 2 šaukštu to paties konjako, atmiešto 4–6 šaukštais verdančio vandens; taip reikia daryti per 20 dienų. jau dešimtoj dienoj matosi didi permaina ant veido, kuris iš geltono darosi šviesus ir raudonas, o praslinkus dvidešimčiai dienų ligonis visai pasveiksta; moterims priimti pusę porcijos.
Gyvoji mėsa
Gyvąją mėsą kiaunežėje, (londonė) tvinkimuose, čiartaplaukėje (diminyčė) ir kituose panašiuose augimuose, bei žaizdose galima išdeginti liapisu (peklos akmenėliu).
Nurijimas špilgos arba adatos
Uksusas geriausieji vaistai, jei nuryta špilga, arba adata, arba koks kitas aštrus daiktas. Tokiame atsitikime reikia tuojaus išgert stiklelį stipraus uksuso ir priimimą atkartoti, jei bus reikalinga. Uksusas subukina aštrumą nuryto daikto, kurį paskui lengvai galima iš pilvo išvaryt vėmimu arba pro užpakalį be mažiausio kenksmo.
Karpos
Padegint kartą per dieną „peklos akmenėliu“ (liapisu); ant burnos karpos išnyksta iškarto, ant rankų reikia degint kelius sykius.
Kvapas iš burnos
Paimt iš krosnies perdegusi medžio anglį, sukandžiot jį labai smulkiai, apimt vandens gurkšnį ir išplaut burną, ir nemalonus iš burnos kvapas tuojaus pranyks.
Kyla
Atsiradus kylai, kada jį negalima įstumt atgal į pilvą, ką labai sunku padaryt, jei kyla maža, greit užmirianti, mažas pavėlavimas daro gyvastį pavojinga. Reikalinga uma daktaro pagelba.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio