Naujausios
Laisvamaniai norėjo palaidoti tuščią karstą
Šiaulių miesto ligoninėj mirė joniškietis Klupšas, didelis laisvamanių šulas ir veikėjas. Šiaulių laisvamaniai norėjo kuo iškilmingiausiai savo vadą palaidoti ir tuo pademonstruoti pačią laisvamanybę.
Mieste buvo išklijuoti lapeliai, apie Klupšo mirtį ir pranešta, kad velionis bus laidojamas laisvamanių kapinėse; visi buvo kviečiami laidotuvėse dalyvauti. Bet smūgis vargšams laisvamaniams – Klupšas prieš mirtį pasišaukė kunigą ir susitaikė su Dievu ir bažnyčia.
Nors daug laisvamanių buvo susirinkę į laidotuves, turėjo nupirkę karstą ir vainikus, tačiau Klupšo motina ir giminės jiems lavono laidoti nebedavė. Kilo ginčas. Turėjo į šį reikalą įsikišti ir policija. Velionis buvo palaidotas katalikų kapinėse.
Vargšai laisvamaniai norėjo savo kapinėse palaidoti nors tuščią kantą, nors Klupšo „sielą“, kuri visą laiką buvusi laisvamaniška. Policija, suprantama, tokios tuščios demonstracijos neleido.
Laisvamaniai dabar skleidžia gandus, kad Klupšas atlikęs išpažintį be sąmonės ir t.t.Tačiau, pasirodė, kad jo atsivertimas buvo visai sąmoningas. Jį prikalbėjo ligoninėj gulėjęs kun. Gilvydis iš Bazilionų ir kiti palatos ligonys. Iš pradžių Klupšas sakęs: „Ką pasakys mano draugai, jei taip pasielgsiu“.
Išpažintį atliko kun. Katinas. Švenčiausį atnešė vėliau kun. Kudirka, kai Klupšas, pasijutęs galįs jį priimti, pats Jo paprašė. (Klupšas sirgo gerkle ir nieko negalėjo nuryti.) Klupšas palaidotas veltui. Laisvamaniai nebedavė nupirkto karsto ir laidotuvėse nedalyvavo.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. kovo 17 d.
Naujas laikraštis
Šiomis dienomis pasirodė Šiauliuos naujas laikraštėlis „Tautos Balsas“, mėnesinis kultūros, visuomeninio gyvenimo ir pedagogikos laikraštis. Leidžia Šiaulių miesto Nr. 5 pr. mokyklos Tėvu Komitetas. Redag. P. Šerkšnys.
Laikraštis pasisako siekias gražių tikslų, daugiausia pedagoginių. Ir pirmame numery daugiausia straipsniu iš pedagogikos. Straipsniai rimti, gražūs, tačiau pats tėvų komiteto pasišovimas leisti laikraštį atrodo nelabai rimtas.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. kovo 17 d.
Plento darbai
Šiuo laiku Šiaulių – Kužių tiesiamam plente akmenis skaldo apie 86 darbininku. 75% Šiaulių valsčiaus ūkininkų jau suvežė reikalinga akmenų kiekį arba sumokėjo pinigus. Akmenis vežė artimesnieji ūkininkai. Akmenų jau privežta 3 kilometrams. Darbininkams už 1 kb. metro suskaldymą mokama po 5 It. Kai kurie darbininkai suskaldo perdien arti 2 metrų, kiti, žinoma, nesuskaldo nė metro.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. kovo 17 d.
Užkirskim kelią vokiečių kultūrai
LTS (Tautininkų sąjunga – red. pastaba) Šiaulių miesto apylinkės sasirinkime mok. Ruseckas skaitė paskaitų apie vokiečių kultūrą ir jos įtaką Lietuvoje. Prelegentas suminėjo visus žymesnius vokiečių kultūros faktorius, jos pobūdį ir rado, kad ji nėra tiek vertinga, kaip dažnai mes manome. Paskaitos pabaigoj pasiūlė rezoliuciją, kad vokiečių knygoms ir filmoms įvežti būtų įvestos licencijos, kad bent keliose gimnazijose, vietoj vokiečių kalbos, būtų mokoma anglų arba prancūzų kalba, kad mūsų pramonės gaminiai nebūtų su vokiškais užrašais, kad būtų panaikintos viešos vokiškos iškabos, kad mūsų inteligentai nebesamdytų vokietaičių auklių ir t. t.
„Mūsų kraštas“,
1935 m. balandžio 14 d.
Kai visi Šiauliai buvo liepsnose
(Šiauliai 1915 m.)
Kas buvo 1915 metais, lengvai visi atsimenam: Didysis karas. Prabėgo vos 20 metų, o jau tų laikų smulkmenas apmiršom. O tai buvo baisiausi laikai, kokius tik kada Šiauliai pergyveno. Čia patiekiam skaitytojams rusų laikrašty „Rieč“ 1915 m. VI. 23. tilpusius specialaus karo korespondento įspūdžius, pavadintus Šiauliai (Šavli).
Nei vienam iš dideliausių miestų
neteko pergyventi tokio baisaus likimo, kaip Šiauliams. Šiauliai pergyveno
tris baisius momentus.
Pirmas momentas – rusų kariuomenės atsitraukimas nuo Tauragės ir vokiečių prisiartinimas. Šiauliai atsidūrė karo lauke. Dar nespėjo vokiečiai įžengti miestan, kai jame prasidėjo didelis gaisras. Pasakojama, kad gaisras kilo iš sukrauto prie geležinkelio stoties šieno. Vokiečiai gyventojams sakė, kad gaisras jiems kilo prieš įeinant miestan ir kad jie dėl gaisro nekalti. Manoma, kad gaisrą pradėjo įvairūs padaužos, kurie norėjo suirutės metu pasigrobti.
Nuo šieno gaisras greitai išsiplėtė Stoties ir Pirties gatvėj. Visus gyventojus apėmė siaubas. Niekas nebemąsto apie gesinimą, o tik gelbėjo savo turtą. Mėtė laukan ryšulius, baldus, bet ugnis ir čia juos naikino. Visos žmonių pastangos žuvo ugnies jūroj. Daug motinų pametė savo vaikus ir jų ieškodamos puldinėjo į liepsnas.
Pirties gatvėj Kantoro namuose sudegė žydė Mahet su dukterim. Pats Mahet tuo laiku buvo mieste. Pasirodžius ugniai, Mahet bėgo namo. Vos įpuolė kieman, o namas jau buvo liepsnoje. Visų jis meldė gelbėti jo žmoną ir dukterį. Pats puolė ugnin. Jį ištraukė. Apdegusia barzda ir drabužiais dar kartą puolė, ir vėl jį ištraukė. Jį nuramino sakydami, kad jo žmona ir duktė yra išsigelbėjusios. Po gaisro degėsių krūvose rado Mahet savo žmonos ir dukters apdegusius lavonus.
Purvinojoj gatvėj užsidegė vargšų prieglauda, kurioj buvo 20 žmonių. Minia puolė jų gelbėt. Nebodami gyvybei pavojaus išnešė apdegusiais drabužiais vargšus, kitus iš antro aukšto per kopėčias nuleido. Tuo laiku vokiečiai atidengė artilerijos ugnį prieš rusus, susilaikusius Gubernijoj.
Trisdešimt šešias valandas tęsėsi bombardavimas per degantį miestą. Žmonės nebesuvokė, kas dedasi mieste ir už jo – jie puolė bažnyčion ir meldėsi. Gatvės liko tuščios, niekieno nebesaugomi namai baigė degti. Prie bažnyčios tiek susirinko žmonių, kad ir šventoriuje nebetilpo. Klaupė prie šventoriaus mūro ir meldėsi prašydami, ne kad jų turtą apsaugotų, ne kad gaisrą sustabdytų, bet kad išgelbėtų pasaulį.
Kai tik rusai iš Gubernijos pasitraukė, grobikų vokiečių gaujos suplaukė miestan, kuriame dar degė degėsiai ir buvo nuo dūmų tvanku. Moterys ir vaikai, sėdėdami prie jų, verkė, nieko aplink save nepastebėdami. Vokiečiai puolė plėšti likusių sveikų namų. Išplėšė fabrikus, krautuves.
Sunaikintam mieste po kelių dienų prasidėjo tyla. Pasilikę gyventojai aptvarkė savo palikusias trobas ir laukė išlaisvinimo iš vokiečių. Aptilusios kanuolės, pasitraukus frontui Jelgavos link, vėl pradėjo girdėtis ir artinos prie Šiaulių vis arčiau ir arčiau. Išsilaisvinimo mintis pradėjo stiprėti ir net pesimistuose.
Ir štai paskutinė vokiečių valdymo diena. Vokiečiai pereina miestą ir dumia Bubių link. Miestan vėl įžengia rusai.
Tuo laiku netikėtai užsidegė kapinių sinagoga. Joje tuo laiku nieko nebuvo. Ugnis persimetė ant gretimųjų namų, ir per kelias valandas vėl suliepsnojo kelios dešimtys namų. Gaisro priežasties nieks nežino.
Iš Bubių prie miesto atvažiavo šarvuotas automobilis ir paleido į pasilikusius pastatus 50 šovinių, kurie sugriovė kelis namus. Buvo užmuštas talmud-toros kieme kareivis, gatvėje kazokas ir Rubenšteino tarnaitė.
Kitą dieną vokiečiai atvežė sunkiąją artileriją ir pradėjo uraganišką ugnį ant likusių sveikų trobesių. Šovinių sprogimai buvo toki smarkūs,kad gyventojams sprogo ausų bubneliai ir jie nustojo klausos. Sveikuose namuose buvo prisiglaudę padegėliai ir sužeistieji. Šoviniai krito į namus, ardė sienas viską griovė ir blaškė gyventojus. Bet kur jie bėgo, kur slėpėsi, visur sprogo šoviniai.
–
Ši laikraščio iškarpa yra „Aušros“ muziejui padovanotame advok. Cimkausko iš laikraščių iškarpų, kuriose buvo vis kas nors apie Šiaulius rašyta.
„Mūsų kraštas“,
1935m. balandžio 14 d.
Pirmojo pasaulinio karo Šiauliai. Iš P. Kaminsko kolekcijos.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio