Naujausios
Karo vaizdai
Pas lietuvius karius Minske
Atsisveikinę su mūsų maloniais kariais, kovojančiais dėl savo gimtinės geresnės ateities, susipažinkime su viršila K., grįžtančiu nuo Vjazmos. Mes kartu sėdame į traukinį Minsko stotyje ir važiuojame linkui Vilniaus.
– Bolševikai iš tiesų masiškai bando daryti puolimus, ypač esant didesniems šalčiams, tačiau jų puolimai jiems brangiai apsimoka, – pasakoja viršila.
Viršila, paklaustas apie sovietų aprangą, pareiškė, kad jie nėra taip apsirengę, kaip kai kas bando įtikinėti. Vienas kitas turi vailokus, tačiau su kailiniais labai mažai pasitaiko apsirengusių.
Paskutiniu laiku patekusieji nelaisvėn sovietų kariai atrodo gerokai išbadėję. Jie jau kuris laikas visai negauną nei mėsos nei sviesto. Daugumoje tenka misti sriuba, kurios tik vieną kartą į dieną duodama, ir šalta rūkyta žuvimi bei įvairiais surogatais.
Pagaliau išsikalbame apie lietuvius karius, kuriems nepasisekė išsilaisvinti iš bolševikų. Nemaža buvo priversti trauktis su gana sparčiai besitraukiančiais sovietų daliniais.
– Kai tik sovietų politrukai ir karininkai sužinojo apie kai kurių lietuvių dalinių sukilimus ir partizanų veiklą, – pasakoja viršila K., – nesuskubusieji išsilaisvinti lietuviai kariai buvo neprastai saugojami.
Kalbantysis pareiškia, kad 150 lietuvių karių, kurių tarpe buvo eilė karininkų, iš sovietų pasisekė išlaisvinti vokiečiams pasiekus Smolenską. Dabar tie vyrai visą laiką yra viduriniame Rytų Fronto ruože.
– Tačiau ne visi lietuviai kariai turėjo progos iš bolševikų išsilaisvinti,– toliau kalba viršila K. – Nemaža jų dar ir šiandien yra bolševikų rankose. Paskutiniu laiku, apie sausio vidurį, vienam puskarininkiui pasisekė pabėgti iš sovietų. Jis vokiečių tuojau buvo pristatytas lietuvių karių daliniui, esančiam tarp Vjazmos ir Možaisko.
Tasai puskarininkis pasisakė atbėgęs nuo Maskvos vartų (taip bolševikai vadina vietoves, esančias į vakarus priešais Maskvą). Ten, prie vadinamųjų Maskvos vartų, prie apkasų kasimo dirbą apie 1 000 lietuvių kareivių ir karininkų. Visi jie dar rudenį bolševikų nuginkluoti kaip nepatikimi. Dabar panaudojam įvairiems darbams. Bolševikai su lietuviais kariais elgiasi nepaprastai žiauriai. Kai vykdant darbus pasirodo vokiečių lėktuvai, komunistai darbų prižiūrėtojai įsako skubiai visiems lietuviams kariams sugulti ir nejudėti. Slėptis niekur neleidžia. Jei kuris neskuba gulti – į tą tuojau šauna.
Puskarininkis, nepaprastai bolševikų išvargintas ir matydamas, kad anksčiau ar vėliau vis tiek neišvengs liūdno galo, pasinaudojęs orinio puolimo sąmyšiu, laimingu būdu pabėgo.
„Tėviškė“,
1942 m. vasario 20 d.
Maskvoje buvo didelė panika
Pereitą savaitę iš Sovietų Sąjungos Lietuvon grįžo lietuvis agronomas Milčius, kuris prieš pat karą, kaip ir daugelis kitų, buvo išsiųstas į Maskvos Visasąjunginę Žemės Ūkio parodą ir ten buvo užkluptas karo. Pasinaudodamas bolševikines tvarkos suirute ir mėgindamas pasiekti tėvynę, jis pergyveno visą bolševikinio rėžimo terorą, kol pagaliau po kelių mėnesių kančių ir badavimo laimingu būdu pasisekė pasiekti pirmuosius vokiečių kariuomenės dalinius.
Agr. Milčiui, kaip ir daugeliui Maskvos parodon atsiųstųjų, karo išvakarių šeštadienį (birželio 21 d.) teko lankyti parodą. Paroda su sovietų gyventojų būkle nieko bendro neturi. Rengiamos sovietinės parodos, skirti „svečiams“ parodyti kolchozai, fabrikai, kanalai, kurortai ir kitos propagandinės vietos įrengtos imponuojančiai.
Sekmadienį, 1941. VI. 22 d. rytinėmis valandomis Maskva gyveno įprastą gyvenimą. Agr. Milčius birželio 22 d. su iš anksto numatyta ekskursija priešpiečiais išvyko garlaiviu Volgos kanalu. Žinia apie prasidėjusį karą pasiekė tik popietinėmis valandomis. Ekskursijoj be atvykusių „svečių“, dalyvavo nemažas skaičius ir maskviečių, kurie pirmieji pradėjo keiti paniką ir baimę. Veiduose buvo matyti, kad šie žmonės laukia kažko baisaus. Garlaivis, nežiūrint prasidėjusių karo veiksmų, kelionę „pagal planą“ tęsė toliau ir tik pasiekęs numatytą tikslą, pasuko atgal.
Keleiviai nervinosi, keikėsi ir verkė, tačiau garlaivio palydovai NKVD agentai ramino, tvirtindami, kad raudonoji armija peržengė Vokietijos sieną, pranešinėjo apie Vokietijos miestų bombardavimą ir t. t.
Maskvoje pirmosios karo dienos pavakare, gatvėmis pradėjo lakstyti NKVD ir kariuomenės sunkvežimiai, pilni ginkluotų agentų ir raudonarmiečių. Visi sovietų tvirtinimai, kad Maskvos gyventojai su entuziazmu sutiko karą, yra, kaip pareiškė sugrįžusis, melas. Priešingai, maskviečių išsiblaškiusiose masėse jautėsi panika, neviltis, nepasitikėjimas. Masių bėgimą iš Maskvos jau pirmąją karo dieną turėjo sulaikyti kariuomenės, NKVD ir policijos kulkosvaidžiai.
Visi stengėsi kuo greičiausiai apleisti sovietinę sostinę, tačiau ne visiems pasisekė. Nedavė dokumentų, paaiškindami, kad esą negalima kelti panikos. Tačiau panika ir chaosas Maskvą buvo užviešpatavęs. Stotyse su ryšuliais ir vaikais žmonių minios veržėsi į traukinius. Kaip ir gatvėse, taip ir čia ginkluoti čekistai grūmėsi su užtvenkusiomis stotis žmonių miniomis.
Po ilgų bėginėjimų ir landžiojimų po bolševikinių įstaigų perpildytus koridorius, kai kuriems pavyko išgauti išvykti dokumentus. Laimingu būdu gavo dokumentus ir agr. Milčius.
Milčiui trečią karo dieną pavyko traukiniu pasiekti Minską, kur kelionė geležinkeliu pasibaigė, nes čia geležinkelis jau buvo vokiečių aviacijos sudaužytas. Grįžusiam kai kuriose geležink. stotyse teko matyti tremiamų lietuvių ešelonus, bet pasikalbėti su jais nebuvo galimybės. Vienoje stotyje matęs vieną tremtinių ešeloną iš Lietuvos, kurį palydovai NKVDistai perdavė kitiems palydovams.
Didžiausia bėgančiųjų Lietuvon nelaimė – jų geri drabužiai, nes drabužiai išdavė, kad čia ne vietinis, o visus nevietinius ypatingu stropumu gaudė NKVD agentai. Agr. Milčius papasakojo įvairių nuotykių ir pergyvenimų, kaip patekdavo į agentų rankas, kurie visus „įtartinus“ dažniausiai likviduodavo vietoje, tačiau jam laimingu būdu pasisekė nuo mirties šmėklos išsigelbėti.
Besislapstant po miškus ir pelkes pirmomis karo dienomis, sugrįžusiam teko sutikti nemaža bėgančių iš Lietuvos žydų ir lietuvių komunistų. Tai daugiausia, įvairūs kompartijos pareigūnai, miestų, miestelių, valsčių vykdomųjų komitetų pirmininkai, sekretoriai ir kiti įvairūs bolševikinio teroro pareigūnai.
Čia jų su vėliavomis nepasitiko, pareiškė agronomas, jie buvo traktuojami kaip „neaiškūs“, tik jie turėjo tą pirmenybę, kad bėgo į rytus.
Maitintis, kaip ir daugeliui panašaus likimo draugų, pareiškė sugrįžęs, teko įvairiai. Išbadėjusiam ir pelkynų įvairūs gyviai bei žolių šaknys skanu. Kartais gaudavo šį tą ir iš kolchozų. Tačiau su kolchozninkais daug vargo būdavo, kol pavykdavo įtikinti, kad esi ne žydas ar komunistų agentas. Kolchozininkai labiausiai bijodavo ir išvarydavo nieko neduodami dėl to, kad besislapstančius palaikydavo žydais ar komunistais. Šių agentų jie labai bijojo ir nekentė, nes dažnai atsitikdavo, kad agentai žydai ir komunistai, persirengę vaizduodami bėgančius, eidavo į kolchozus ir, žinoma, jei ką nors „išmaldaudavo“, vėliau visas kolchozas nukentėdavo. O kontrevoliucionieriams bolševikinio teroro įstatymas aiškus ir galutinis – mirtis.
„Tėviškė“,
1942 m. gegužės 1 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio