Naujausios
Iš reporterio bloknoto
Neseniai įmonėms tikrinti komisija apžiūrėjo Faino odų fabriko patalpų tinkamumą higienos atžvilgiu. Kai komisijos nariai įėję į vieną patalpą, niekur nesimatę ventiliatoriaus. Fabriko savininkas, užklaustas, kodėl nėra ventiliatoriaus, atsakė, kad ventiliatorius esąs, tik jį reikia atidaryti. Komisijos nariai, norėdami pažiūrėti, kaip tas ventiliatorius veikia, paprašė, kad jį atidarytų.
Pasirodo, kad ventiliatoriaus būta tokio: stoge padaryta paprasta skylė, kuri užkišama iš lentų sukaltomis durimis. Fabriko savininkas, negalėdamas pats ventiliatoriaus atidaryti, pakvietė du darbininkus, kurie basliais jį atidarė... Bet koks buvo komisijos narių nustebimas, kai „ventiliatorių“ darant iš ten pradėjo byrėti visokios šiukšlės, o pabaigoje nukrito dvi negyvos šarkos!..
–
Pas darbo inspektorių ateina ūkininkas ir skundžiasi savo tarnaite. Jis prieš porą mėnesių nusisamdęs Šiauliuose tarnaitę 160 lt. metams. Pradžioje ji buvo gera darbininkė ir visus darbus sąžiningai atlikdavo, bet neseniai ji atėjusi į Šiaulius, į vakaruškas, po ko pasidarė didelė neklaužada, nieko nenorinti dirbti. Kai ji antrą sekmadienį vėl nuėjo į Šiaulius, tai tris dienas neparėjo namo...
Po trijų dienų tarnaitė atėjo pas savo šeimininką ir pareikalavo, kad jis atiduotų jos uždirbtus pinigus, nes ji iš jo išeinanti. Ūkininkas užklausė, kodėl ji dabar, per patį darbymetį, išeinanti? Tarnaitė ironiškai nusišypsojo ir pasakė: „Už tokią algą aš toliau negaliu dirbti. Juk Šiauliuose aš per tris naktis daugiau uždirbau, kaip pas tave per metus...“
Taip miestas „išauklėja“ tuos, kurie į jį patenka.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. rugpjūčio 29 d.
Nukrito lėktuvas
Rugpjūčio 21 d. Šiauliuose pasklido žinia, kad netoli Kražių nukritęs Šiaulių karo eskadrilės lėktuvas ir abu juo skridę lakūnai vietoje užsimušė. Nors dar veik nieko tikro nebuvo žinoma, bet pavakary būriai žmonių jau traukė Zoknių link, norėdami sužinoti apie avariją tikresnių žinių.
Antrą dieną, kai sunkvežimiu per miestą buvo parvežtas sudužęs lėktuvas, į Zoknius pradėjo plaukti dar daugiau žmonių.
Rugpjūčio 21 d., apie 12 val., atlikęs uždavinį, karo lėktuvas, vairuojamas jaunesnio puskarininkio Albino Palskio su žvalgu karo lakūnu leitenantu Antanu Rimbutu (Oželiu) grįžo į Šiaulius.
Grįžtant kelyje dėl neišaiškintų priežasčių lėktuvas 8 km. nuo Vaiguvos nukrito, o skridę abu lakūnai vietoje užsimušė. Lėktuvas visiškai sudužo.
Vietiniai žmonės, matę nelaimę, pasakojo, kad toje apylinkėje gyvenanti žuvusio let. Rimbuto sesuo. Tai Rimbutas norėjęs į sesers sodybą numesti laišką. Lėktuvas nusileidęs visai žemai, padaręs ratą aplink sodybą ir paskui kritęs. Mat toje vietoje yra kalną, apaugęs mišku.
Kadangi diena buvo karšta, tai tarpukalnėje galėjus būti kitokia oro temperatūra, oras lengvesnis ir lėktuvas dėl to galėjęs staiga smuktelti žemyn, o pasmukus žemyn, aukščio jau neišlyginęs ir atsimušęs į krantą; atsimušęs į žemę lėktuvas apie 10 m aręs žemę ir sutrupėjęs.
Tai toks katastrofos aiškinimas ne specialistų.
Rugpiūčio 22 d. Šiaulių įgulos bažnyčioje buvo atlaikytos iškilmingos pamaldos už žuvusių vėles.
„Įdomus mūsų momentas“ , 1937 m. rugpjūčio 29 d.
Frenkelis remia mokyklas
Šiaulių Užprūdžio V pradžios mokykla, kurioje mokinasi visos Šimšės vaikai, dėka savo rėmėjo J. Frenkelio, mielai veltui duodančio mokyklų išvykimams sunkvežimį, ir šiemet birželio mėn. pirmą dieną iškylavo Bubių miškuose. Iškylos metu vaikai žaidė, dainavo, turėjo bendrus užkandžius, vėl žaidė, vėl dainavo.
Neturtingi vaikai ypatingai smagiai ir linksmai pasijuto atsidūrę bent retkarčiais miške, bent sykį ištrūkę iš miesto dulkių. Mokiniai, jų tėvai ir mokytojai dėkingi p. Frenkeliui.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. birželio 6 d.
Kodėl taip?
Žydų tarpe yra taip: jei kuris jų tautietis atidaro prekybą – žydai prekybininkai visokiais būdais stengiasi jam padėti. Teikia kreditus, patarimus kaip prekiauti, pas kurį urmininką galima gauti pigiau prekių ir t. t. Žodžiu, tautiečiui stengiamasi padėti.
Bet mūsuose, su širdgėla tenka pažymėti, visai priešingai yra. Jei žmogelis sumano atidaryti krautuvėlę, tai lietuviai krautuvininkai, bijodami „konkurencijos“, stengiasi jį įbauginti: girdi, niekas iš to biznio neišeis, prarasi veltui tik pinigus, šiais laikais prekyba esanti nepelningas verslas ir t. t. O jei jų gąsdinimų nepabojęs savo sumanymą įvykdai, tai paleidžia nepagrįstus šmeižtus, kad jis yra toks ir toks, jo prekės niekam tikusios ir t. t. Žodžiu, stengiamasi savo tautietį „suėsti“.
Šis liūdnas reiškinys ypač pastebimas Šiauliuose. Ar ne laikas būtų mesti šią skaudžią savo ydą – pavydą?
B.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. rugpjūčio 29 d.
Vokietijos profesorius elgetauja Šiauliuose
Neseniai Šiauliuose per privačius butus ir kai kurias įstaigas ėjo prašydamas išmaldos keistos išvaizdos žmogus. Jis kalbėjo vokiečių, rusų, lenkų, prancūzų, anglų ir kitomis kalbomis.
Žmonės stebėjosi, kad toks apžėlęs, apiplyšęs, kiaurais batais žmogus moka tiek daug kalbų. Tie, kurie suprasdavo bent vieną kurių nors jo kalbų, paklausdavo, kas jis esąs. Pradžioje jis nenorėdavo pasisakyti kas toks esąs, bet vėliau prisipažindavo, kad esąs vokiečių profesorius, filosofijos daktaras.
Neseniai kely į Radviliškį jis buvo saugumo policijos sulaikytas ir atvežtas į Šiaulius. Čia jis papasakojo visą savo tragingą gyvenimą. Jis esąs Boleslovas Schmercensreich – Kaszlinskis. Pirmąją savo pavardę – „Schmercensreich“ (Skausmo valstybė) jis, matyt, pats sau prasimanė, kad ryškiau pavaizduotų savo išgyvenimus.
Gimė jis 1879 m. rugsėjo 30 d., Lenkijoje. Vėliau persikėlė Vokietijon, kur baigė mokslus ir iki 1933 m.mokytojavo Dessau miesto gimnazijoje. Nuo 1919 m. iki 1933 m. jis buvo Vokietijos seimo socialdemokratų frakcijos narys. Hitleriui paėmus valdžią, jis buvo suimtas ir uždarytas koncentracijos stovyklom 1934 m. jis iš koncentracijos stovyklos pabėgo ir apsigyveno, Prancūzijoje, bet ir ten už įvairius politinius nusikaltimus buvo suimtas ir ištremtas.
Iki 1936 m. liepos mėn., t. y. iki prasidėjo Ispanijoje pilietinis karas, jis bastėsi po pasaulį. Kai Ispanijoje kilo karas, jis stojo į tarptautinę brigadą ir kovojo prieš gen. Franco. Vieno mūšio metu sukilėliai jį paėmė nelaisvėn ir padėjo kalėjiman. Kai paaiškėjo, kad jis yra Vokietijos pilietis, sukilėliai jį iš Ispanijos ištrėmė.
Po to, jis buvo Čekoslovakijoje, Portugalijoje, Lenkijoje, Latvijoje ir kt. Visose valstybėse, visur jį suimdavo, sodindavo kalėjiman ir, kaip žmogų be dokumentų, ištremdavo.
Lietuvon jis atvyko iš Lenkijos. Kadangi jokiais dokumentais negalėjo savo asmenybės įrodyti, todėl jis buvo perduotas apskr. viršininko nuožiūrai. Jis turėjo tik seną Lenkijos socialdemokratų laikraštį, kuriame gana dideliam straipsny buvo rašoma apie Kaszlinskį. Jis moka 18 kalbų, bet iš jų jokios naudos neturi. Keliauja jis visur pėsčias ir, matyt, kaip jis pats sakosi, nuo didelio vaikščiojimo viena jo koja yra labai sutinusi. Jis turi žmoną ir kelis vaikučius, kurie gyvena Vokietijoje. Šiauliuose, prieš suimant, jis buvo kelias dienas nevalgęs.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. rugsėjo 18 d.
Juokai juokeliai...
– Kuomet jūs šypsotės, man norisi pasakyti: „Ateik pas mane...“
– Ak, tamsta tikras Don Žuanas!
– Ne, dantų gydytojas.
•
Kavinėje sėdi du biznieriai ir abu tyli. Pagaliau, vienas jų atsidusta.
– Ach!
– Nustok, pagaliau, apie savo reikalus kalbėjęs! – sako kitas.
•
– Aš sapnavau, kad užėjau restoranan ir užsisakiau geriausius pietus. Ir staiga, aš matau, kad neturiu pinigų.
– Ką gi tu padarei?
– Aš nubudau.
– Kvailys? Tavo vietoje būdamas aš dar išgerčiau juodos kavos.
•
– Ar tavo sužieduotinis turi ryšių?
– Taip, visos labai padorios merginos.
•
– Aš siunčiau pas tamsta savo sūnų vyšnių, bet kada jis man jas atnešė, truko pusės kilogramo.
– Mano svarstyklės teisingos, ponia, tačiau, gal būt, tamstos sūnus pasunkėjo.
•
Kaltinamasis prašo žodžio.
– Gerai, – sako teisėjas, – bet kalbėkit trumpai ir pasakykit man tik teisybę. Visa kita atliks tamstos advokatas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. rugpjūčio 29 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio