Naujausios
Prietaringas šiaulietis
Nesenai tūlas šiaulietis nusipirko naują dviratį ir atėjo savivaldybėn gauti dviračiui numerio. Šiauliečio būta prietaringo, nes sužinojęs, kad jam tenka 13-tas numeris, jį atsisakė paimti, žadėdamas užeiti antrą dieną.
Antrą dieną jis atvažiavo dviračiu ir, jį pasistatęs prie durų, nuėjo numerio. Tą dieną buvo jau didesni numeriai ir šiaulietis, džiaugdamasis išėjo. Bet koks buvo jo nustebimas, kai jis prie durų dviračio neberado... jį kažkas pavogė.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 9 d.
Europos meisterio sutikimas Šiauliuose
Gegužės 9 dn. šiauliečiai grįžtančius iš Rygos mūsų krepšininkus labai gražiai ir jausmingai sutiko ir apdovanojo. Šiauliuose buvo didelė Šiaurės Lietuvos mokytojų konferencija. Mokytojai pirmieji padarė pradžią apdovanoti sportininkus. Tuoj jų tarpe buvo padaryta rinkliava, kuri davė kelius šimtus litų.
Burmistro iniciatyva buvo suorganizuotas sutikimo komitetas, kuris pasirūpino nupirkti sportininkams dovanų, suorganizuoti sutikimą ir kt.
Dar gerokai prieš traukinio atėjimą Šiaulių gelžk. stotis, peronas ir net artimųjų namų stogai buvo pilni žmonių. Visos organizacijos uniformose išsirikiavo perone, gimnazijų ir pradžios mokyklų mokiniai stovėjo pilnais glėbiais žalumynų. Prieky minios susirinko ponios su dovanomis, buketais ir gėlių pintinėmis. Burmistro rankose buvo vertinga šiauliečių dovana – gražus, įrėmuotas sidabro vainikas rusvame aksome su rinktinės žaidėjų pavardėmis, išgraviruotomis sidabro lentelėje.
Atėjus traukiniui, pasigirdo kelių tūkstančių žmonių griausmingas valio. Kai sportininkai pradėjo lipti iš vagonų, viskas susimaišė, – kiekvienas grūdosi arčiau vagono ir stūmė priešakinius. Burmistras, įteikdamas dovaną komandos kapitonui Kriaučiūnui, norėjo pasakyti kalbą, bet vargu ar kas būtų jį girdėjęs, todėl tik nusišypsojo, paspaudė Kriaučiūnui ranką ir pats pradėjo ploti.
Visiems sportininkams išlipus iš vagonų, tuoj apie juos susirinko gimnazistai ir pradėjo laimėtojus kilnoti. Drauge su lietuviais Kaunan važiavo ir egiptiečiai. Šiauliečiai ir jiems nesigailėjo gėlių, o kai išlipo peronan, ir juos gerokai pakilnojo.
Keli gimnazistai, nusitvėrę Žuką, užsikėlė jį ant pečių ir pernešė per visą peroną.
Buvo ir kurjozų. Kilnojant egiptiečius vienam iš jų dingo iš kišenės piniginė. Pradžioje manyta, kad tai kišenvagių darbas, bet kai Dr. Jurgelionis paskelbė apie svečio nelaimę, visi suskato ieškoti. Piniginę greit rado viena pradžios mokyklos mokinė ir grąžino savininkui.
Daugelis šiauliečių, autografų rinkėjai, sportininkus sutiko jau Gubernijos stoty. Jie, sulipę į traukinį, iš visų žaidėjų gavo autografus ir patenkinti grįžo į Šiaulius.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 16 d.
Dail. G. Bagdonavičiaus suprojektuoti baldai
Paskutiniais metais šiaulietis dailininkas G. Bagdonavičius sulaukė garbingo ir gražaus užsakymo – suteikti etnografinės medžiagos lietuviško stiliaus salei, skiriamai J. E. Valstybės Prezidentui, naujojoj Karininkų Ramovėje Kaune.
Jury komisija iš menininkų, architektų ir Ramovės valdybos pavedė G. Bagdonavičiui paruošti – nupaišyti didelį baldų komplektą modernizuoto lietuviško stiliaus, kuris susidėjo iš didelio, 4-rių metrų ilgio posėdžiams stalo, 12-kos fotelių, 12 kėdžių, 12 taburečių, 2 „rūkymui“ staliukų ir 1 stiklo spintos vitrinos dailiems karo dalykėliams – dovanoms laikyti.
Ši salė skirta Valstybės Prezidentui, Ministerių Kabineto nariams, Karo Vadovybei (kartais gal ir užsienio atstovams), atvykstant jiems Ramovėn įvairių tautinių švenčių ir panašiom progom. Šios salės baldai faneruoti įvairiom kryptim ir įvairių spalvų faneromis. Vyraujanti baldų spalva yra juodo ąžuolo su invazijomis iš tamsiai žaliai beicuoto liepsnuojančio beržo, kai kur su rudo riešuto plotais. Bendras spalvų tonas tamsokas, solidus ir rimtas. Viso komplekto vieninga baldų forma ir spalva.
Visą eilę metų dailininkas G. Bagdonavičius laisvomis nuo mokyklos darbo dienomis važinėjo per gilesnės provincijos kaimus; paišė, braižė ir škicavo senus liaudies baldus, turinčius net 100 metų amžiaus. Be to, tuo pačiu laiku užfiksuodavo ir trobų vidaus vaizdus. Pažinęs jų svarbiausias ypatybes, sukomponavo visiškai savarankiškai charakteringą lietuviškų baldų visą komplektą, pritaikytą mūsų laikų reikalavimams, tiek konstrukcijos, tiek formų ir spalvų atžvilgiais; dekoratyviniu atžvilgiu, elementai yra įkvėpti mūsų kaimo stalų ir skrynių motyvais.
G. Bagdonavičius taip pat suprojektavo reprezentacinius suolus (iškilmių svečiams) Karo Muziejui; irgi sumodernintame mūsų liaudies stiliuje. Jie yra padaryti iš poliruoto riešuto su natur. beržo įleistomis faneros juostomis, juodo ąžuolo kontūrais ir, apskritai, monumentalaus stilio.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 16 d.
G. Bagdonavičius. Krėslas Lietuvos karininkų ramovės Prezidento menei.
Ūkininko žmona bekonų dėžėje
Tūlas ūkininkas atvežė į Šiaulius parduoti du bekonus. Bekonus pardavęs, ūkininkas su savo žmona nuėjo restoranan, kur abu gerokai įsigėrę. Išėjus iš restorano, ūkininkų porelė rengėsi važiuoti namo. Ilgai svirduliavo apie ratus ir ginčijosi, kur ir kas turi sėsti. Žmona, būdama girtesnė, sakėsi nesėsianti ant dėžės, nes bijanti nuvirsti. Vyras pasiūlė jai lipti į bekonų dėžę, nes ten ji galėsianti ramiai miegoti. Ši sutiko ir įlindo į dėžę: vyras uždarė dureles ir nusišypsojęs pasakė:
– Atvežiau du bekonus, o parvešiu tik vieną.
Išvažiavus vežimui į gatvę, apie vežimą tuoj susirinko didžiulis būrys žmonių. Daugelis nuoširdžiai juokėsi, bet atsirado ir tokių, kurie pamanė, kad žiaurus vyras tyčia kankinąs savo žmoną...
Keletas drąsuolių norėjo ūkininką sulaikyti ir pristatyti policijon, bet atsibudusi ūkininko žmona nusišypsojo ir pasakė:
– Nei jūsų kiaulės, nei jūsų pupos, kas jums darbo? – ir liepė savo vyrui greičiau važiuoti namo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 23 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Jonas O-tas
Ilgesys
Tavasis gražumas
Mane sužavėjo,
Žydriosios akelės
Širdį užkerėjo.
Be tavęs, brangioji,
Nerandu paguodos,
Kai tave svajoju –
Jaučiu laimę, rodos...
Mintimis bučiuoju,
Diena lydi dieną,
Mąstant ir dūluojant
Apie tave vieną.
Tau dainas dainuoju.
Nes tavęs ilgiuosi,
Nors ir abejoju,
Ar mane paguosi...
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 16 d.
Juokai juokeliai...
– Sveika, Onute! Tu susižadėjai su Petru? O aš maniau, kad tai tik lengvas flirtas.
– Petras irgi taip manė.
–
– Tamsta, Kurpaiti, vėl pavėlavot į tarnybą. Kokia priežastis?
– Aš pramiegojau, pone direktoriau.
– Kaip? Ir namie tamsta miegi?!
–
– Nuo to laiko, kai tamsta pagyvenot Birštone, ponas Verbyla, tamsta labai pasikeitėt.
– Bet mano pavardė ne Verbyla, o Krištopaitis.
– Na, matote!
–
– Ar tiesa, kad jei meldiesi už kitą, tai tą maldą Dievas išklauso greičiau?
– Taip, mano dukrele.
– Tada aš sau nieko neprašysiu, bet tegul Dievas greičiau suteikia mano mamytei žentą.
–
– Kaip? Jūs norite būti prekybos korespondentu, bet patys parašėte tokį laišką, kuriame nieko negalima susivokti? Jeigu žmogus negali aiškiai išdėstyti savo minčių taip, kad kitas jį tuoj suprastų, tai jis idiotas. Jūs supratot?
– Ne, pone direktoriau.
–
– Žinai, Karolina ištekėjo.
– Ką tu kalbi? Kas tas laimingasis?
– Koks keistas klausimas? Jos tėvas.
–
– Tu vėl eini į futbolo rungtynes? Tu tik apie futbolą ir tegalvoji. Kertu lažybų, kad net pamiršai, kada mes apsivedėm.
– Na, to nepamiršau: mes susituokėm tą dieną, kada Makabi pralaimėjo prieš Sakalą 5:2.
–
– Kodėl tu taip susirauki, seneli, kai geri tuos lašus?
– Jie labai kartūs.
– O kam tu juos geri?
– Todėl, kad anksčiau aš daug kitokių lašų gerdavau.
„Įdomus mūsų momentas“, 1937 m. gegužės 2 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio