Naujausios
Naujas laikraštis
Sužinojome, kad šią savaitę Šiauliuose. išeina naujas savaitraštis „Momentas“. Atsakomuoju redaktorium pasirašinės p. Jurgis Janulaitis.
Dirbęs iki šiol „Šiauliečio“ redakcijoje p. K.Bridžius perėjo į naujai steigiamo laikraščio „Momentas“ redakciją ir su „Šiauliečiu“ nieko bendro nebeturi.
Linkime jam geros kloties naujoje vietoje.
„Šiaulietis“, 1928 m. liepos 1 d.
Naminio alaus darymo klausimu
Šiaulių apylinkė, o ypač Šiaurinė ir Rytinė dalis kaip, pavyzdžiui: Joniškio, Kriukų, Žeimelio, Lauksodžio, Pašvitinio, Pakruojaus, Klovainių ir kitų kraštų: Vaškų, Joniškėlio, Pasvalio ir kt. gyventojai, labai yra pamėgę daryti naminį alų ir jį kasdiena vartoti.
Minėtose apylinkėse naminio alaus darymas yra virtęs papročiu. Be naminio alaus, čia nepraleidžiama jokia šventė ar iškilmė. Kad naminį alų žmonės daro baliams ir šventėms, tame nieko pikto negalime įžiūrėti, nes jei žmonės yra įpratę gerti, nedarytų naminį alų, pirktų bravoro arba degtinę ir dar daugiau išlaidų turėtų.
Jei naminis alus būtų tik tokiais atsitikimais vartojamas, nebūtų apie ką kalbėti. Tačiau dalykas dažnai būna kitoks, negu iš paviršiaus atrodo.
Taip ir čia. Kaimuose ūkininkai ir biednesnieji, visi kas tik gali, kada tik turi iš ko, daro naminį alų. Vienas ar kitas turėdamas namuose bačkelę alaus, kiekviena proga, darbas ar liuosesnis laikas, sutikęs kaimyną ar pažįstamą užsiveda paragauti alaus – „rūgštelės“. Alus stiprus ir po kelių uzbonėlių jau myluojasi, bučiuojasi.
Geria suaugę, geria ir maži vaikai. Tėvai nelaiko, už blogą jei vaikas dar ant kelių sėdėdamas išgeria stiklinę kitą putojančio alaus. Taip nuo pat mažumės įpranta girtauti. Suprantama, kiek prageriama pinigų ir kiek sugaišinama brangaus laiko.
Tai kaimuos. O miesteliuos? Iš aukščiau paminėtų, nerasime nė vieno miestelio, kuriame nebūtų bent keletas asmenų, kurie iš alaus darymo ir jo pardavinėjimo gyvena. Rašydamas šį rašinį, turiu galvoje vieną iš didžiausių naminio, alaus pardavinėjimo centrų – Linkuvą.
Šiame miestelyje yra apie 15 asmenų, kurie veik tik iš vien naminio alaus darymo ir jo pardavinėjimo gyvena. Jei kuo užsiima, tai greičiau tik dėl to, kad pridengti savo tikrą užsiėmimą – aludarystę.
Visų aludarių pavardės ir jie kaipo aludariai, vietos administracijai ir apylinkės gyventojams gerai žinomi.
Uždarbis labai geras. Žinovai pasakoja, kad naminį alų pardavinėjant galimą uždirbti 5O proc. ir daugiau. Imant tik Linkuvos miestelio kiekį išgeriamo naminio alaus, nors tikro skaičiaus nenustatysime, bet drąsiai galima tvirtinti, kad naminių alaus išparduodama tris kart tiek, kiek visos šešios mažalkoholinės ir vienas traktierius parduoda bravoro alaus.
„Šiaulietis“, 1928 m. liepos 22 d.
Žeimeliečiai gyvoms kiaulėms peša šerius
Žeimelio bekonų priėmimo punkte gauta nusiskundimų, kad būk kiaulės iš čia išsiunčiamos į skerdyklą nupeštais šeriais. Spėjama, kad šį negražų darbą atlieka kiaulių perkrovimo darbininkai. Tuo reikalu vedama stropi kvota.
– Nepersenai į Žeimelį buvo atsibastęs tūlas Kiburietis (Biržų apskr.). Pragėręs turėtus 60 litų, pardavė arklį, pakinktus ir roges. Nesvarbu, nusišypsojo kiburietis.
– Pragėriau, geri žmonės vėl duos!...
Patirta, kad šis pilietis prisidengęs padegėlio vardu nebe pirmą kartą prašo pas žmones ant „prasigyvenimo“.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. vasario 3 d.
Gavus kilogramu galvon...
Pakruojuj turgadienį J. Vilkūnas iš Pomuckių k. (Linkuvos v.) užėjo į Eruchino Klovinskio kolonialių prekių krautuvę nusipirkti žibalo. Vilkūnas padavė 50 lt. banknotą ir paprašė grąžos. Klovinskis, padavęs jam kelis litus, daugiau grąžos nebedavė. Kai Vilkūnas antrą kartą paprašė grąžos Klovinskis pagriebė špyžinį svarstį, smogė Vilkūnui galvon ir be sąmonės išmetė jį gatvėn.
Turgaus aikštėje buvę žmonės tokiu Klovinskio eigėsiu labai pasipiktino ir įsikarščiavę ėmė apie Klovinskio krautuvę rinktis, ir vis šaukė „Mušt žydus“. Policija žmones nuramino ir būrį išsklaidė. Sekančią naktį než. piktadariai išdaužė vienos žydės namo langus.
„Įdomus mūsų momentas“,
1934 m. vasario 18 d.
Byla dėl Pupų Dėdės kupletų
Joniškio šaulių būrys suruošė viešą vakarą. Programai išpildyti iš Kauno pasikvietė kupletistą Akyrą Biržį, vadinamą „Pupų Dėde“. Į vakarą susirinko visi Joniškio „tūzai“, norėdami išgirsti Dėdės kupletus apie joniškiečius. Koks buvo visų nustebimas, kad tas Dėdė padainavo baisiai „riebius“ kupletus. Tuoj visi apdainuotieji sukėlė didžiausią skandalą.
Jūsų korespondentui pavyko gauti tų kupletų nuorašą. Pacituosime tik patį cinusą:
Užtat smarkūs mūsų’ klebonai
valdo tėvui, vaikui, žmonas.
Gimnaziją viską žino
slaptas draugijas naikina.
Kur kokia graži mergina
tuoj ............. sužino...
ir t. t. ir pan.
Joniškiečiai pasijuto įžeisti ir Pupų Dėdei iškėlė bylą, kuri buvo Jonišky nagrinėjama. Skundą palaikė įžeistieji: kun. Korzonas, gimnazijos direktorius, teisėjas, ir kiti jonišk. Teisme Biržys prisipažino kad kupletus pats parašęs, bet informatorių buvęs suklaidintas, todėl visų įžeistųjų viešai atsiprašė. Byla tapo nutraukta.
Tačiau iškilo kitas dalykas. Visuomenėj susidarė toki nuomonė, kad Pupų Dėdę informavo ir tų kupletų turinį jau iš anksto žinojo joniškiečiai Ant. Dlugauskas, Petr. Vacbergas ir Juoz. Sliesoraitis. Nors teisme kaltais jie neprisipažino, bet teismas A. Dlugauską nubaudė 3 par. arešto, o P. Vacbergą ir J. Sliesoraitį išteisino.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. vasario 25 d.
Palaidojom kunigą J.Jasenskį
Gubernijos dv. laukuose, savo namely mirė kun. Jasenskis. Paskutiniu laiku jis sirguliavo inkstais, nors lovoj negulėjo, bet nuolat skųsdavos savo liga.
Apie kun. J.Jasenskį, kurį šią savaitę iškilmingai palaidojome, daug galima būtų parašyti, nes tai buvo vienas iš pirmųjų susipratusių lietuvių kunigų, kuris daug yra pasidarbavęs Lietuvos tautiškumo pakėlimui. Kun. J.Jasenskis yra gimęs 1875 m. Pabaigęs Kauno Seminariją buvo pasiųstas j Petrapilio Dvasišką Akademiją, kurią užbaigė Magistro Teologijos laipsniu. Puskui kapelionavo Palangos gimnazijoje, kur anais sunkiais laikais jau ėmė savo auklėtinių sielose skiepyti tautišką susipratimą. Pats parašė lietuvišką tikybos pradžiamokslį ir savo mokinius skatino lietuviškai mokytis, nors rusų tai buvo griežtai uždrausta.
Knygnešys, rašytojas, agitatorius, platintojas – visi šie žodžiai charakterizuoja anų laikų kun. Jasenskio gyvenimą. Paskui jis buvo Šiaulių gimnazijos kapelionu ir po Praloto Tomkevičiaus mirties paliko jo vietoje Šiaulių šv. Petro ir Povilo parapijos klebonu. Čia daug jis yra pasidarbavęs: jo dėka bažnyča buvo sutvarkyta, perdirbtos abi nepatogios zakrastijos, pristatytos dvi naujos šalinės koplyčios, visa bažnyčia buvo išpiešta, įdėti gražūs langai, šventorius apmūrytas, po karo, sudegę mediniai klebonijos trobėsiai.
Paskutinės jo žemiškos kelionės dienos buvo labai sunkios.
Neteko kojos, prisėjo atsisakyti nuo klebono pareigų – pragyvenimui gaudavo kiek iš savo administratoriaus, dar valdžia buvo paskyrus maž. emeritūrą. Savo kapitalo neturėjo, nes viena ranka imdavo, o abiem dalindavo. Turto nesusikrovė. Laimė, turėjo savo pasiturintį švogerį p. Franckevičių ir sesutę, kurie jį paskutinėmis dienomis ir gydė ir šelpė. Sunki liga jį baisiai kankino. Nors tvirtas buvo jo organizmas, bet sugedę inkstai privedė prie mirties. Ligoje buvo labai kantrus ir Dievo valiai atsidavęs. Nenuostabu todėl, kad jo laidotuvėse dalyvavo tūkstantinės žmonių minios
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. balandžio 8 d.
Šiaulių apskrities bitėms penėti paskirta 7.000 KG. cukraus
Šiaulių apskrities bitėms penėti pavasario metu Šiomis dienomis paskirta 7.000 kg cukraus. Apskrityje yra per 12.000 bičių šeimų. Bitėms penėti cukraus gavimo reikalu ūkininkai su atitinkamais seniūnų ar viršaičių pažymėjimais kreipiasi į rajonų agronomus, o Šiaulių, Kuršėnų, Gruzdžių, Padubysio, Meškuičių ir Stačiūnų valsčių ūkininkai į apskrities agronomų. Vienai bičių šeimai atleidžiama nuo 0,5 iki 3 kg cukraus.
„Tėviškė“, 1943 m. kovo 12 d.
Radviliškį užėmus
(Kovos su bermontininkais)
Grobis didelis, bet kaip jį sudoroti? Kulkosvaidžius, šautuvus ir kita galėjom susikrauti į gurguoles, tačiau kaip pasielgti su lėktuvais?.. Jiems pergabenti neturėjom priemonių. Pagaliau ir čia radom išeitį. Susikibom į kiekvieną lėktuvą bent po būrį vyrų ir traukiam nurodyta kryptimi – Šeduvos link.
Lėktuvus atgabenus į Šeduvą, atžygiavo ir visas pulkas. Iš visų kraštų susirinko batalionai, kuopos. Miestelį užplaukė įvairiausios išvaizdos kareivių, daugumoj tik iš apkasų grįžusių. Dulkėti, paniurę veidai, apskurę, purvu permirkusios milinės ir daugelio lopyti batai pasako daugiau, negu iš jų pačių galėtum išgirsti. Aplamai visas vaizdas liūdnokas. Į šitą mišrią minią įsimaišome ir mes. Ieškom pažįstamų, tačiau jų nematyti. Taip gatvėj prasitrinam iki vakaro. Vakare sužinom apie ryt įvykstančias žuvusių karių laidotuves.
Iš Juozo Mikulskio prisiminimų. 1919 metų pabaiga.
„Karys“, 1937 m. balandžio 29 d.
Kalba ir stilius netaisyti.