Naujausios
Suimtas žiaurus plėšikas
GRUZDŽIAI. Joniškio valsč. gyventojas Bunga važiavo pro Lepšių km. Ties pat kaimu, netoli namų, sutiko einantį vieškeliu nepažįstamą asmenį, kuris išsitraukė parabelį ir ,grasindamas nušausiąs, liepė Bungai pamesti dviratį ir pačiam paėjus toliau gultis. Nors pastarasis ir negulė, bet toliau paėjo. Tuo laiku nepažįstamasai asmuo pagriebė dviratį ir bandė nuvažiuoti Joniškio link. Tačiau buvo šaly vieškelio gyvenančių, Piranto Roko ir kitų pastebėtas, kurie pradėjo dviračiais vytis.
Plėšikas matydamas, kad vistiek nebepabėgs, spruko į Lepšių mišką, tačiau ir čia greit buvo apsuptas. Pajutęs, kad jį gaudo, manė prasimušti, apšaudydamas jį gaudančius, bet žmogeliui ir čia nepasisekė, todėl turėjo slėptis miške. O žmones jo pasislėpimu kaip tiktai pasinaudojo. Tuoj apstojo visas miško puses bent kelios dešimtys žmonių ir vietos šaulių, daugumas ginkluoti kas kuo turėdamas. Greitai buvo pranešta Gruzdžių policijai, kuri per keliasdešimt minučių automobiliu atvyko. Ir po pusantros valandos po pradėjimo gaudyti jau buvo apsuptas miškas apie šimto žmonių ir policijos.
Vieną kartą grandine perėjus mišką plėšikas liko nepastebėtas. Ir tik antrą kartą, nuodugniai žiūrinėjant visus medžius, buvo rastas aukštoje šakotoje eglėje. Pradėjus iš visų pusių šaudyti, išlipo. Iškračius rasta: parabelis su vienu šoviniu, kurį sakosi pasilikęs nusišauti. Nenusišovęs tik todėl, kad, pamatęs policiją ir supratęs, kad neleis jo mušti. Toliau dar rasta elektros lemputė, laikrodis, suklastotas pasas, daug įvairių asmenų fotografijų, keletas laiškų, peiliukai ir kitų smulkmenų.
Policijoj ištardžius paaiškėjo, kad suimtasis plėšikas St. Trakomas jau bent porą metų yra sėdėjęs, buvęs daug kartų gaudomas ir dabar jau per policiją buvo ieškomas kaipo plėšikas. Jeigu nebūtų buvusi tuo laiku policija, tai tikriausiai būtų jį žmones primušę vietoje, nes radus puolė visi prie jo rėkdami: „Šauti vietoje be jokio pasigailėjimo, užmušti su šautuvais, kad daugiau nebūtų reikalo jį gaudyti“. Mat, plėšikas Stasys Trakomas buvo apylinkės gyventojams nemažai baimės įvaręs. Todėl ir gaudyti jį visi skubėjo padėti.
Stasys Dabrikas
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. rugpjūčio 6 d.
„Duokit pinigų, nebūkit pasiutę“
Iš Papilės mums rašo, kad vietos klebonas kun. Šveistrys, kuris per penkis savo klebonavimo metus čia įgarsėjęs savo keista elgsena bažnyčioje, praeitą sekmadienį, rugsėjo 10 d., parapijiečius labai nustebinęs savo keistu, dar ligi šiol nė vienoje bažnyčioje negirdėtu, pamokslu. Pirmiausia iškoneveikęs visą šviesuomenę ir sodiečių akivaizdoje ją taip nupiešęs, kad ji nė supuvusio grašio neverta. Tai buvęs tikras sodiečių kiršinimas prieš valdininkiją ir šiaip jau prieš protinio darbo darbininkus.
Pagaliau, išsitraukęs iš kišenės Papilės policijos nuovados viršininko raštą, kuriuo reikalaujama sumokėti smulkaus kredito bankui skolą, ištisai jį perskaitęs ir sušukęs: „Duokit pinigų, nebūkit pasiutę, va, mane taksavoja, ištaksavos, ū... papiaus!“ ir t.t.
Korespondentas sako, kad Papilės klebonas, iš tikrųjų, savo netaktu parapijiečius nuo bažnyčios atgrasęs. Sekmadieniais ir šventadieniais į pamaldas mažai kas lankosi, bažnyčia būvanti pustuštė. Aukų taip pat dabartiniam klebonui niekas neduodąs, todėl jis ir tokius pamokslus sakąs.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. rugsėjo 17 d.
Slaptas detektyvas Šiauliuose
„10 centų“ laikraštuke buvo pasiskelbęs Šiauliuose gyvenąs slaptas detektyvas, susekąs slaptas vyrų meilužes ir žmonų meilužius. Sako, jau buvo pradėjęs ir gerą biznį. Nuo daugelio poniučių „gavo darbo“ . Tik čia įsikišo policija, mat, Lietuvoj dar toks amatas negalimas. Pasirodė, kad tai yra aferistas Rimdžius, kilęs iš Joniškio valsčiaus. Jis Tauragėj apgavo tūlą Januškaitę, žadėjęs vesti ir išviliojo iš jos pinigus.
„Šiaurės Lietuva“,
1933 m. lapkričio 12 d.
Pabėgo nuo jungtuvių
Keletą savaičių atgal, vienas asmuo ėjo į bažnyčią jungtuvių apeigų atlikti. Klebonijoje klebonas jau buvo pradėjęs rengtis eiti jų atleisti. Jaunikis pasisakė eisiąs į kleboniją neva poterių atkalbėti. Kai išėjo, tai ir nebegrįžo.
Tuomet pamergiai išėjo jo ieškoti, bet jo negalėjo berasti. Tuokart visi iš bažnyčios pradėjo eiti namo ir išsiskirstė. Jaunajai beliko vienai grįžti namo. Mat, mergelė buvo jam viską įtaisiusi naujus batus, drabužius ir ko tik reikia. Taigi išeina, kad pirm jungtuvių neapsimoka kraičio aikvoti.
Mokyt. Paulauskas.
„Šiaulių naujienos“,
1924 m. sausio 25 d.
Uždraudė dalyvauti
Kanauninkas Tumas, kuris pereitą mėnesį laikė Šiauliuose „Kultūros“ bendrovės surengtame susirinkime paskaitą ir kuris lig „šiol buvo minimos bendrovės veiklus narys, dabar gavo iš savo vyriausybės pastebėjimą, kad einant R. Katalikų kanonais esą uždrausta jam šioje bendrovėje dalyvauti kaipo jos akcininkui.
„Šiaulių naujienos“,
1924 m. sausio 25 d.
Draudžiama knyga
Šviet. Ministerija per savo inspektorius yra uždraudusi liaudies mokyklų vedėjams laikyti bibliotekose „Kultūros“ išleistąja knygą N. Rubakino „Iš tamsios praeities į šviesią ateitį“. Rubakinas plačiai pasaulyje žinomas yra kaipo geriausis mokslo populiarizatorius ir knygų skaitytojų draugas. Knygoje aprašoma, kaip žmogus, praeityje vargingas ir silpnas, palengva išmoksta gyventi, sudaro ūkį, visuomenę, valstybę, tikybą ir kur jis kokiais keliais į ateitį žengia. Tas draudimas, bereikalo įnešdamas disonanso į spaudos laisvės sukaktuves, pasiekia visai priešingų pasekmių: dėl to matyti, ta knyga pradėta daug labiau reikalauti knygynuose, nes, draustasai vaisius saldesnis.
„Šiaulių naujienos“,
1924 m. balandžio 4 d.
Ubagai
Ubagų klausimas yra savo rūšies žaizda Lietuvos kūne. Šiauliai, tur būt, ypač jų pripildyti, – yra čia jų šliaužančių ir ropojančių taip, kad jų išvaizda gali išgąsdinti ir susirgdinti vaikus ir moteris. Ir jie šliaužia po purvus ir klanus vien dėlto kad visuomenė tebėra barbariška ir nemoka susitvarkyti. Šiaulių ūkininkų namai neužsidaro nuo ubagų, o jų, ypač jaunų moterų, yra tokių, kurios duoną, dažnai meta koliodamosi atgal ir reikalauja lašinių, dešrų. Tokias „ubages“ reikia priversti prie darbo, ypač vasaros metu – prie daržų, nes dabar patys ūkininkai turi joms duoną uždirbti ir net jų meitėlius iššerti.
Šiaulių paštas sistematingai išnaudojamas kelių ubagų girtuoklių, kurie prisiubagavę pašto salėj, turgavietėj kelia alermus su kitais girtuokliais ir chuliganais. Pašto sargo nėra, ir jo viršininkas bei tarnautojai yra bejiegiai kovoti su tais „ubagais“, nors šimtus kartų juos išvarinėjo iš pašto. Čia kalta visuomenė ir stoka atatinkamų valdžios parėdymų.
Laikas būtų Seimui pravesti įstatymą dėl ubagų. Visi piliečiai sutinka mokėti tam tikrą duoklę jų fondan, kad tik jų nematyti šliaužant po purvynus ir šturmuojant duris. Visi ubagai turėtų būti užregistruoti miestuose ir valsčiuose, ir turėti tam tikrus pasus, visiems tikriems ubagams turėtų būti išduodamas užlaikymas(pinigais, maistu, drabužiais), ir tuomet elgetavimas griežčiausiai privalėtų būti uždraustas.
„Šiaulių naujienos“,
1924 m. gegužės 9 d.
Girtuoklis niekur nežūsta...
Velykų šeštadienį, pasienio sargybininkas J. Karčevskis nukeliavo Latvijon pirktis ką nors šventėms ir už likusius centukus ten smagiai įsidrožė. Grįždamas iš Latvijos gelžkeliu, „labai pavargęs“, atsisėdo jis ant gelžkelio ir užmigo. Tuom tarpu iš Joniškio ėjo traukinys į Rygą. Mašinistas per arti pamatęs ką tai gulint nebegalėjo sustabdyti traukinio, ir nors švilpė, bet gulįs nieko negirdėjo ir nė nekrustelėjo, ir traukinys užvažiavo ant ramiai gulinčio, ir tik gerokai pravažiavus, apsistojo. Čia tuojau visi puolėsi gelbėti nelamingąjį, bet priėjus artyn pasirodė didžiausi stebuklai: rado jį sveiką ir ramiai bemiegantį, ir reikėjo dar daug triūso pridėti, kol prikėlė... Tik viena didžiausia nelaimė, kad nabagėliui traukinys nupjovė šinielio skverną, ko jis širdingai ir gailėjosi..
Aniuolas Sargas.
„Šiaulių naujienos“,
1924 m. gegužės 9 d.
Mados
Pirmųjų šiltų dienų mados. Iš kairės. Trumpa, trumpom rankovėm jakutė iš balero, kuri dėvima ant dryžuotos gelsvos spalvos suknelės, iš kurios ilgos rankovės išlenda iš po jakutės rankovių. Popietinė suknelė iš mėlynos vilnonės medžiagos. Vasarinis paltas su atlenkta kailiais apvesta apikakle ir tokiomis pat apirankėmis.
„Naujas žodis“,
1932 m. balandžio 10 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio