Naujausios
Laidotuvės
Laidotuvėse kunigo Dembskio pelenų dalyvavo tūkstantinė minia, kuri perpildžiusi Liaudies Namus išklausė D-ro J. Šliūpo žodžio ir visa palydėjo pelenus į laisvamanių kapines. Daugelis nebegalėjo Liaudies Namuose nė prie durų ištolo prieiti – taip prisikimšę buvo, ir daugybė senesniųjų gailinosi dėl tolumoj kapines nebegalį palydėti. Kapinėse kalbėjo: L. Vitkauskas, Protas, L. Alseika, Švambaris.
–
Griešninkė Darata: Dovanok, tėveli dvasiškas,– ir aš, kai kunigą Dembskį laidojo, kartu su visais ant laisvamanių kapinių buvau nuėjus...
Bedarbis*): Ką?.. Ką!?.. Ar tu pablūdai, palaidūnė nelaiminga – juk tu papildei amžiną grieką, už tai pekloj kaip kalė degsi...
Darata: Tai kad, tėveli, ir aš to bijojau – ale kad visi eina, visi eina, tai ir aš – nieko blogo ant mislės neturėdama ėmiau ir kartu nuėjau. O dar taip gražiai, taip rodos svietavai buvo – tai jau, sakau, ir aš ant tų pačių kapinių su ponodievo pagelba, atsigult nebebijočiau...
–
Bedarbis*) Jis pašelą, iš valdžios gauna; nebijokit, revariucijų
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. birželio 14 d.
Laiškas Redakcijai
Paskutiniuoju metu čionykščių Romos davatkų štabas labai susirūpino Miesto Valdyba ir todėl savo organe skleidžia apie ją nebūtų, dažnai net šlykščių dalykų. Mūsų klausia delko į tuos užmetimus neatsakoma, todėl šiuo pareiškiu: Kol negirsime rimtų užmetimų, laikomės lietuviško posakio: „Burna, nebūk durna, mokėk loti – būsi soti“.
Sondeckis, burmistras
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. birželio 28 d.
Del rankų bučiavimo ponams
Reikia skelbti laikraščiuose pavardes tų valsč. sekretorių, viršaičių, polic-kų ir kt. vald-kų, kurie tebemėgsta kad jiems kaimiečiai rankas bučiuotų. Tai tinkamiausias būdas su šiuo cinizmu kovoti.
A. L-tė.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. birželio 28 d.
–
Suimtas redaktorius
„Šiaulių Naujienų“ redaktorius Leonas Vitkauskas suimtas ir patalpintas Sunkiųjų Darbų kalėjiman liepos 11 dieną už patalpinimą „Š. N.“ 18 n-ry „Laiško Panos Marijos“, nes Leonas Vitkauskas atsisakė pranešti, kas minimą laišką iš Amerikos prisiuntė – tol, kol jį prisiuntęs asmuo atsiųs atsakymą į išsiųstąjį jam pranešimą. Neišduoti rašytojų yra visų laikraščių redaktorių etika, ir už tai Leonas Vitkauskas patalpintas Sunkiųjų’ Darbų Kalėjiman iš kurio iki teismui paliuosnotas liepos 13 d. vakare, Šiauliuose žinomam veikėjui
p. Povyliui užstačius 5000 litų sumoje kauciją.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. liepos 19 d.
Vėl suimtas
Vėl Suimtas „Šiaulių Naujienų“ redaktorius Leonas Vitkauskas už patalpinimą Š.N“ 28 n-ry karikatūros (buvusios jau „Lietuvos Žiniose“) ir straipsnius: J. Šlp. „Iš mūsų padangės“ ir grynai teoretinio „Karas ir mokykla“ J. Všbts’o.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. liepos 19 d.
–
„Šiaulietis“ per ašaras šypsosi.
Kunigų leidžiamas Šiauliuose laikraštukas „Šiaulietis“ jau antru sykių įroniškai šypsosi iš Š. N. redaktoriaus L. Vitkausko arešto. Šypsodamasi be abejo mano, kad jau galu gale bus užbaigta su toms, taip „Šiauliečiui“ nemalonioms „Šiaulių Naujienoms“, kurios nedavė ramiai miegoti klebonijų šeimininkams ir jų lankytojų svitai ir privertė iš jais taip turimų mažų pajamų susidėti „skladką“ „s nosu po grošu“ ir išleisti „Šiaulietį“ ir visokiais atsišaukimais verkšlenti, kad kaip nors sukrapščius po 400 litų į mėnesi „Šiauliečio“ defecitui padengti.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. spalio 11 d.
Leonas Vitkauskas
„Šiaulių Naujienų“ redaktorius.
Vitkauskas savanoriu stojo Lietuvos kariuomenėn pačioj pradžioj 1919 metų ir ištarnavo iki 3 metų – visą Iaiką nebūdamas mobilizuotu. Dalyvavo kovose su bolševikais iki Dauguvos, su lenkais – spalių 9 d. Vilniuj ir visose to laiko kovose. Tarnavo 9 pulke, kur įsteigė pirmąjį Lietuvos kariuomenės dalių laikraštį „Tėvynės Gynėją“ („Tėvynės Gynėjo“ jo leidimo rinkinys ir Vitkausko paveikslas išstatyti Karo Muzėjuj Kaune). Išstojęs Iš kariuomenės redagavo „Išeivių Draugą“ Anglijoje.
Už „Šiaulių Naujienas“ sėdėjo sunkiųjų darbų kalėiime jau keturis kartus: pirmą kart sėdėjo už pasauliniai žinomo humanisto kunigo Erazmaus (Roterdamiečio) „Laišką Panos Marijos“ – buvo paliuosuotas už 5000 litų kauciją, antru kart kalėjiman pasodino policininkas Parulis už tilpusią jau keliuose laikraščiuose ir vėliau — „Š. Naujienose“ karikatūrą, už Dro. Šliupo ir kt. straipsnelius, o trečią kart Vitkauską kaltina „priešvalstybingume“ – už straipsneli, kalbanti prieš norėtąjį priimti Valstybės Apsaugos įstatymą, už eilutes, vėl tokias pat karikatūras ir straipsnius, kurie yra tilpę Vitkausko redaguojamame laikraštyje.
Dabar Vitkauskas yra paliuosuotas iki teismo už 15000 litų užstatą.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. lapkričio 15 d.
Didžiausis pasikėsinimas ant „Šiaulių Naujienų“.
Vasario mėn. iš 1 d. į 2 d. naktį per langą į „Šiaulių Naujienų“ redakciją nežinomi piktadariai įmetė rankinę bombą, bet bomba nesprogo, nors geriausiai užtaisyta buvo, tik išdaužė langą ir išlaužė rėmus. Matomai smarkiai mesta, kad langų stiklai taip smulkiai sumušti ir stalai – kėdės jais nužerta, o pati bomba pakritusi po redaktoriaus stalu. Pranešta policijai, kuri atvykus sustatė protokolą, išardė bombą ir nufotografavo ją. Už lango lauke rastas spausdintu šriftu, ranka rašytas šiuo turinio raštelis:
„Šiaulių Radaktoriui Naujieno. Leidejui. Uždarykiet. Sava Naujienas. Bu dar Trenks Perkūnija Jagum. Rašisie. Apie (Valdininkus. į Teipat. Viiurkui su su šelmiu. Kaunas“.
Iš braižo matytis, kad mokančio rašyta, tik tyčia pridaryta klaidų. Tai matosi, kad šventųjų organizacijų visokių įgaliotų bei rekomenduotų atstovų suvažiavimo vaisingi prajovai prasideda.
Demokratingoji visuomenė budėki! Nes tamsybių galybės, negryna sąžine budeliai pradeda savo juodąjį smurtą varyti.
„Šiaulių naujienos“,
1926 m. vasario 7 d.
–––
Policija ir ginklo vartojimas
Šiaulių apygardos teisme nagrinėta buvo nepaprasta Pakruojaus policininkų byla. 1925 m. naujokų ėmimo diena policininkai eidami pro viršaičio Augeno namus pastebėjo, kad jo bute kas tai kilnoja revolverį. Vienas jų Budreckis pro langą surikęs „rankas aukštyn’’ kaip jis aiškinosi netyčia iššovęs, ir nuo to šūvio subirėję langai ir sužeistas į akį (jos visai nustojo) girininkas Minginas. Po kiek laiko ant to šūvio atbėgo daugiau policininkų ir iš jų vienas vyresnysis polic.
Tendziagolskis įėjęs į trobą revolverį rankoje laikydamas vėl netyčia, kaip jis sakosi patamsyje paslydęs iššovė ir sunkiai sužeidė kitą ten buvusį pilietį. Tą dieną Pakruojuje buvo daug policijos naujokams tramdyti ir dėl drąsumo kiti buvo išgėrę. Teismas atrado jų nusikaltime tiktai neatsargų ginklo vartojimą ir nubaudę keliais mėnesiais arešto, einant amnestijos įstatymu nuo bausmes juos paliuosavo ir priteisė atlyginti nukentėjusiems už nuostolius. Tendziagolskis turi daugiau tarnybinių bylų del išaikvojimo vald. turto, kuriose laikomas sargyboje.
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. spalio 18 d.
Gyvulių kankinimas
Pagyžių g-vėj, pas p. S. gyvena žydai mėsininkai broliai Mark’ai, kaipo mėsininkai perka karves, veršius, kurius parvedę namo laiko po 4–5 dienas lauke ant sniego ir šalčio neduodami nė saujos šieno bei šiaudų. Gyvulių iš bado ir šalčio baubimas, stebina praeivius. „Gyvulių Globojimo“ D-ja Šiauliuose, rodos, yra, bet, matyti, jų netvarko.
P. Grigas
„Šiaulių naujienos“,
1926 m. vasario 7 d.
Tave, Dieve, garbinam
Šviet. Ministerija per savo inspektorius yra uždraudusi liaudies mokyklų vedėjams laikyti bibliotekose „Kultūros“ išleistąja knygą N. Rubakino „Iš tamsios praeities į šviesią ateitį“. Rubakinas plačiai pasaulyje žinomas yra kaipo geriausis mokslo populiarizatorius ir knygų skaitytojų draugas.
„Šiaulių naujienos“, 1924 m. balandžio 4 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Pirmeivis
Prie lopšio
Mik, mažyti, mielas mano
Vargo pamylėtas,
Kol dar skurdo okeano
Esi nelytėtas.
Cit, neverk, kad nėra duonos,
Kad lopšelis kielas.
Mano ir gyvenims juodas –
Nemalonus svietas.
Dvare dirbau visą dieną,
Prakaite sumirkus,
Kad tau duonos svarą vieną
Vakare nupirkus.
Pasapnuok, mano vaikeli,
Tu svajonėms vaiko
Kai pažinsi kietą vargą
Neturėsi laiko.
Fabrike dirbtuvėj dirbsi,
Ar dvare bernausi,
Bado ir skausmų patirsi,
Kitiems turtą krausi.
Pats tu nieko neturėsi...
Mik, aušra aušrelė
Kaip ir aš skurde kentėsi
Naktį ir dienelę.
Mik, mažyti mielas mano,
Reiks man dvaran bėgti.
Štai rytuos dangus pabalo,
Reik akis sudėti
„Šiaulių naujienos“,
1925 m. spalio 25 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio