Žygeiviai keliaus knygnešių keliais

Žygis „Knygnešių keliais“ yra skirtas Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai pažymėti, bet dėl karantino šiemet vyksta vėliau.
Šeštadienį nuo Palendrių Šv. Benedikto vienuolyno (Kelmės r.) startuos pėsčiųjų žygis „Knygnešių keliais“. Trys trasos (15, 23 ir 32 kilometrų) drieksis vaizdingomis vietovėmis, glaudžiai susijusiomis su knygnešystės istorija.

Knygnešystės centras

Kasmet Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienai pažymėti organizuojamas žygis „Knygnešių keliais“ turėjo vykti gegužės 9 dieną, bet dėl karantino nukeltas į birželio pabaigą.

Žygis skiriamas knygnešystei, kurią UNESCO yra įvardijusi kaip unikalų ir pasaulyje atitikmenų neturintį reiškinį. Spaudos draudimas Lietuvoje truko 40 metų (1864–1904).

Lietuviška spauda slapta buvo gabenama iš tuometinės Prūsijos, Mažosios Lietuvos į Lietuvos teritoriją. Lietuviškos spaudos platinimą Kurtuvėnų apylinkėse aktyviai organizavo Povilas Višinskis, Vladas Putvinskis-Pūtvis.

Lietuviškos spaudos draudimo metais Šilo Pavėžupio dvaras tapo pasipriešinimo kultūrinei priespaudai vieta, V. Putvinskis-Pūtvis dvare įsteigė didžiausią draudžiamosios lietuviškos spaudos gabenimo, paskirstymo ir platinimo centrą Žemaitijoje. Slėptuves įrengė sode, svirne, miške. Šilo Pavėžupyje, Graužikuose įsteigė slaptas mokyklas.

Dvare vykusiuose susirinkimuose dalyvaudavo J. Biliūnas, A. Janulaitis, Jovaras, G. Petkevičaitė-Bitė, P. Višinskis, Žemaitė ir kiti.

Vaizdingas maršrutas

Šių metų žygis „Knygnešių keliais“ suskirstytas į tris trasas: 15, 23 ir 32 kilometrų. Visi žygeiviai startuos ir finišuos prie Palendrių vienuolyno Kelmės rajone.

Pasak žygio organizatoriaus Nerijaus Kundroto, vienuoliai geranoriškai sutiko patalkinti, suteiks palapinę.

Šeštadienį, 10 valandą, bus aukojamos šv. Mišios, o 11 valandą – duotas bendras žygio startas.

Žygeivių maršrutas suks į V. Putvinskio-Pūtvio dvarą Šilo Pavėžupyje. Visos trys trasos tradiciškai kartu keliaus iki pirmojo posto už 7 kilometrų.

Einantys 15 kilometrų, nusuks po pirmojo posto, o 23 ir 32 kilometrų žygeiviai dar kurį laiką eis kartu.

Tolimiausias maršruto taškas – Jautmalkė. Žygeiviai praeis pro Ąžuolų slėnį, jurtas.

„Šiose vietovėse, kur pažvelgsi, visur gražu“, – sako N. Kundrotas.

Daugiausiai trasa drieksis miško keliukais, bet pirmi 7 kilometrai bus atviroje vietovėje.

Žygyje galima dalyvauti individualiai ir komandomis. Įveikdami pasirinktą atstumą, žygio dalyviai ir komandos nesivaržo.

N. Kundrotas rekomenduoja žygeiviams įsidėti užkandžių, vandens, laikytis saugumo taisyklių. Nepamiršti, kad oras gali labai įkaisti – pasisaugoti nuo saulės, vabzdžių.

Dalyvio diplomai bus įteikti visiems žygio dalyviams, įveikus pasirinktą atstumą. Žygis yra Pėsčiųjų žygių asociacijos įskaitinis.

Žygį organizuoja Lietuvos generolo P. Plechavičiaus karių sąjungos Šiaulių rinktinė, Šiaulių Normundo Valterio jaunimo mokykla.

Komentarai

Kazys Misius ir Benjaminas Kaluškevičius    Ket, 2020-06-25 / 13:45
Mes, žinyno "Lietuvos knygnešiai ir daraktoriai" (kn.1, 2) autoriai, nuoširdžiai sveikiname šio žygio organizatorius ir būsimus žygeivius. Žinome, kad aprašytame maršrute bus knygnešių gadynę menančių vietų ir paminklų. Siūlytume pagerbti dar išlikusias amžinojo poilsio vietas (kapus) bu. Putvinskių dvare ir kt. Sėkmės linkime
Irena Kubilienė    Pen, 2020-06-26 / 19:54
Mieli Žygeiviai, Lietuvos Knygnešio draugijos vardu sveikinu jus, išsiruošusius į žygį Knygnešių keliais. Ieškodami istorijos faktų, jūs rasite ir save. Linkiu, kad į jūsų atmintį įsirašytų Spaudos draudimo laikų mūsų knygos ir kalbos vargai ir pavojai - tada labiau branginsite savo Gimtąją kalbą ir žemę. Taip jau yra: tik pažinęs gali mylėti! Keliaudami drąsiai kalbinkite sutiktus šviesuolius, kraštotyrininkus, bibliotekininkus - jums atsivers gyvoji istorija. Mes, knygnešių ainiai, džiaugiamės, kad visi aplankysite Šilo Pavėžupį - iš čia sklido knygų šviesa...o gretimuose Graužikuose sutiksite ir Pūtvinskių palikuonis. Būtinai paklausinėkite apie įkastus metalinius bidonus, kuriuose Pūtvinskis slėpė visą dokumentaciją. Apie savo atradimus galite parašyti ir Knygnešio draugijai į Vilnių, adresu: irkubi@gmail.com. O jeigu pateiksite savo vadovų paštą ar telefoną, galėsime atsiųsti jums įdomių faktų iš mūsų kelionės "Aušros" šimtmečio keliais 1983 metais. Sekmės žygyje, Dr.Irena Kubilienė

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.