Žydų genocido dieną minės geto eilėmis

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pasaulio tautų teisuolių skveras įrengtas pagal Ado Toleikio projektą.
Ketvirtadienį Šiauliuose bus minima Lietuvos žydų genocido diena ir 80-osios holokausto pradžios metinės. Prie I-ojo geto ir prie II-ojo geto vartų žyminčio akmens aktoriai skaitys geto kalinių eiles. Pasaulio tautų teisuolių skverą atidaryti planuojama antroje spalio pusėje.

Prisimins aukas

Šiaulių apskrities žydų bendruomenės vadovas Sania Kerbelis sako, kad šiemet nuspręsta minėjimo formatą pakeisti ir organizuoti kartu su Šiaulių „Laiptų galerija“.

Rugsėjo 23-iosios vidurdienį minėjimo dalyviai rinksis prie I-ojo geto (Žalgirio ir Rėkyvos gatvių sankirta) ir prie II-ojo geto vartų žyminčio akmens (Trakų ir Ežero gatvių sankirta). Geto kalinių eiles skaitys Valstybinio Šiaulių dramos teatro (VŠDT) aktoriai.

Minėjimas vakare tęsis „Laiptų galerijoje“, čia vyks literatūrinis vakaras, kuriame Avromo Suckeverio tekstus iš rinktinių „Kapo vaikas“ ir „Žaliasis akvariumas“ skaitys VŠDT aktoriai Monika Šaltytė ir Juozas Bindokas, muzikuos Glebas Pyšniak (violončelė) ir Rokas Zubovas (fortepijonas).

Rugsėjis „Laiptų galerijoje“ – tradiciškai litvakų (Lietuvos žydų) kultūros mėnuo.

S. Kerbelis sako, kad Šiaulių miesto savivaldybės iniciatyva rugsėjo 23 dieną organizuojamas dar vienas pagerbimo renginys – 10 valandą ryto minėjimas vyks Pročiūnų žudynių vietoje.

Pagerbs Pasaulio teisuolius

Ežero ir Vilniaus gatvių kampe pagal dizainerio Ado Toleikio projektą baigiamas įrengti memorialinis meninis kompleksas: Pasaulio tautų teisuolų skveras, pažymėtos abiejų getų vartų vietos. S. Kerbelis sako Savivaldybei pasiūlęs parkelio atidarymo iškilmes organizuoti vėliau – spalio mėnesį.

„Šis įvykis yra pirmiausia skirtas Pasaulio teisuoliams pagerbti. Antras dalykas – tokio lygio Pasaulio teisuolių skveras ir abiejų getų įamžinimas šiai dienai – vienintelis Lietuvoje, norisi, kad ir atidarymas būtų panašaus lygio, kad būtų pakviesti ambasadų, žydų bendruomenių atstovai, o pirmiausia – Pasaulio teisuolių palikuonys. Tai Šiauliams neeilinis įvykis, norisi, kad ir atidarymas atitiktų turinį, nebūtų skubotas“, – sako S. Kerbelis.

Numatoma atidarymo data – antroje spalio pusėje. S. Kerbelis iškėlė dar vieną idėją – pasirinktą atidarymo datą vėliau minėti kaip Pasaulio tautų teisuolių pagerbimo Šiauliuose dieną.

Pasaulio tautų teisuolių skvere įamžinta per 160 pavardžių, palikta vietos papildymui. Visi įamžinti žmonės yra pripažinti Pasaulio teisuoliais Jad Vašem instituto.

Praėjusią savaitę Prezidentas Gitanas Nausėda Žūvančiųjų gelbėjimo kryžiumi apdovanojo beveik keturias dešimtis žydų gelbėtojų. Tarp jų – ir Šiaulių krašto žmones – Oną Lešinskienę (Žvinklevičienę), Joną Žvinklevičių, Edvardą Žilinską, Kazį Žilinską, Uršulę Žilinskienę. Apdovanojimai jiems skirti po mirties.

„Šiandien Amžinybės šviesoje ilsisi ir dauguma gelbėtojų, ir išgelbėtųjų. Tačiau jų išsaugotas gyvybės stebuklas gyvena jau kitose kartose. Jūsų buvimas čia tai liudija“, – sakė G. Nausėda.