Žolinės šventėje peržengtas simbolinis slenkstis tarp vasaros ir rudens

Reginos MAČIULYTĖS nuotr.
Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos Botanikos sode augalus pašventino kunigas Arūnas Jankauskis.

Žolinės šventė Šiauliuose tradiciškai sukvietė į Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos (VUŠA) Botanikos sodą ir Šiaulių „Aušros“ muziejaus padalinį – Žaliūkių malūnininko sodybą.

Žolinė pažymi simbolinį slenkstį tarp vasaros ir rudens, tarp rugiapjūtės pabaigtuvių ir rudens darbų. Tai – ir krikščioniška Švč. Mergelės Marijos Dangun Ėmimo šventė.

Žolinė Botanikos sode Šiauliuose minima jau daugiau nei du dešimtmečius. Rugpjūčio žieduose skendintis Botanikos sodas kasmet šventėje suburia ir augalų mylėtojų mėgėjų, ir profesionalų.

Šventė Botanikos sode prasidėjo vidurdienį. Lankytojai galėjo grožėtis Botanikos sodo kolekcijomis, o parodose – skintų gėlių puokštėmis, lauko bei kambariniais augalais. Akį traukė kaktusai, sukulentai, viendienės, ežiuolės, jurginai, vandens lelijos ir kiti augalai. Šventės dalyviai galėjo ne tik džiaugtis žiedais, bet ir įsigyti sodinukų, svogūnų, sužinoti augalų auginimo subtilybių. Parodas paruošė Vytauto Didžiojo universiteto Botaniko sodas bei individualūs skelekcininkai ir kolekcininkai.

Šviežio derliaus duoną ir augalus pašventino kunigas Arūnas Jankauskis. Duona buvo vaišinami visi išventės dalyviai.

Šventėje koncertavo Nika Ganga, Algimantas Butnorius, folkloro ansamblis „Gaspadoriai“ iš Pasvalio rajono. Kanklėmis grojo VUŠA direktorė profesorė Renata Bilbokaitė. Skambėjo ne tik muzika, bet ir kūrėjų skaitomos eilės, veikė kūrybinės dirbtuvės, dalytasi žiniomis apie ekologiją, sveikatą.

Žolinės turgelyje buvo galima įsigyti augalų ir produktų iš gamtos: arbatžolių, vaistažolių, medaus, duonos gaminių ir kitų gėrybių.

Šiemet šventės organizatoriai surengė ir floristinių darbų parodą „Padėka kuriančioms rankoms“, o Šiaulių „Aušros“ muziejus pakvietė pasidairyti į tradicinius instrumentus parodoje „Miške su vėju dejuoja, namie dainuoja“.

Vakarop Žolinės šventė tęsėsi Žaliūkių malūnininko sodyboje.

Dainininkai ir giedoriai iš Kirnaičių (Joniškio r.) „Kaimo giedoriai“ supažindino su senosiomis giesmėmis, skirtomis Švenčiausiosios Mergelės Marijos garbei, o folkloro ansamblis „Klėčia“ – su Žiemgalos krašto folkloru.

Folkloro ansamblis „Ramočia“ iš Kelmės parengė autentiškų, iš kartos į kartą perduodamų dainų, šokių, ratelių programą, o „Tyrulė“ iš Tyrulių (Radviliškio r.) dainavo romansus. Iš Vilniaus pirmą kartą į sodybą atvykęs kolektyvas „Svirtis“ dainoms pritarė kanklių, būgnų, lumzdelio, dūdmaišio ir kitų instrumentų skambesiu.

Daug dėmesio šventėje skirta žolynams. Žolynus pašventino Šiaulių Švč. Mergelės Marijos Nekaltojo Prasidėjimo parapijos klebonas Gintaras Antanas Jonikas. Vakaronės dalyviai audė kilimą iš žolynų, rišo Žolinės puokštes ir sužinojo, ką reikia sudėti į žolynų puokštę, kad visi ateinantys metai būtų sėkmingi.

Dar vienas šventės akcentas – dalijimasis šviežia duona. Lankytojams buvo parengta įvairiausių edukacinių bei kūrybinių veiklų ir įvairiausių pramogų: šokinėti ant šiaudų, svertis neįprastomis svarstyklėmis, rankinėmis girnomis susimalti šviežiai iškultų javų, turgelyje nusipirkti įvairių gėrybių, ne tik pasigrožėti, bet ir pajodinėti Marijaus Čekavičiaus užaugintais žemaitukų veislės žirgais. Lankytojams atvertas ir pernai sodyboje atstatytas svirnas.