
Naujausios
Žodis – ne žvirblis, bet gali sugrįžti
Šiaulių apskrities kriminalinės policijos pareigūnai kasmet išnagrinėja ir teismui perduoda pluoštą bylų, kuriose teisiamieji – internetiniai komentatoriai. Pasak Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininko Gintaro Mačiulio, didžiausia problema yra tai, jog demokratinėje valstybėje žmonės klaidingai mano galintys rašyti, ką nori ir kur nori.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Vagis ar ne vagis?
Šiemet Šiaulių apskrities policija sulaukė dvylikos pareiškimų iš viešų asmenų, kurie pasijuto apšmeižti elektroninėje erdvėje. Devynios bylos jau baigtos – kaltinamieji stojo arba artimiausiu metu stos prieš teismą. Baudžiamasis kodeksas už tai numato griežtas bausmes, neišskiriant ir kalėjimo. Be to, komentatorius, jei teismas jį pripažįsta kaltu, visam gyvenimui įgija teistumą.
Šiaulių kriminalistų teigimu, net 99 procentai baudžiamųjų bylų, kurios iškeliamos pagal apšmeižtais save laikančių asmenų pareiškimą, pasiekia teismus. Vadinasi, lengva ranka internete suraitytas komentaras kartais gali padaryti labai rimtų nemalonumų.
Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininko G. Mačiulio nuomone, internetiniai komentatoriai neretai iškreiptai įsivaizduoja demokratiją, mano galintys kalbėti bet ką, bet kur ir bet kada. Ir apie viešus asmenis (nors jų kritikos ribos ir yra daug platesnės), leidžia sau kalbėti nesirinkdami žodžių, nesilaikydami etikos, tai jiems atrodo drąsu ir "kieta".
„Sakykime, komentaras, jog šitas ar anas politikas yra vagis, tarsi normalus dalykas. Tačiau, jei rašantysis neturi faktinių įrodymų, kad asmuo tikrai apsivogęs, vadinasi, jis daro nusikaltimą – šmeižia“, – sakė pareigūnas.
Jei vagimi išvadintas politikas pasijaučia apšmeižtas ir kreipiasi į policiją, pareigūnai nedelsdami peržiūri jo teismų istoriją ir įsitikina, ar tas asmuo tikrai nebuvo teistas už vagystę. Jei neteistas, pagrindas pradėti ikiteisminį tyrimą dėl šmeižto yra: teisinėje valstybėje juk vadovaujamasi teisės aktais ir jei žmogus teisme nepripažintas vagimi, vadinasi, jis nėra vagis.
Kita vertus, jei komentuojantysis turi faktinių įrodymų, kad vagystę asmuo tikrai įvykdė, tokiu atveju galimo šmeižto byla gali pasisukti visai kita linkme.
Nukentėjusieji ir įtariamieji
Nors šmeižto elektroninėje erdvėje bylos nesunkiai išaiškinamos, vis dėlto prieš pradedant ikiteisminį tyrimą pareigūnams tenka įdėti nemažai darbo. Pirma užduotis – išsiaiškinti, ar apšmeižtu save laikančio asmens pareiškimas pagrįstas: galbūt tai – viso labo rašiusiojo nuomonė.
„Teismų praktika taip susiklosčiusi, kad nėra vieningo susitarimo, kaip vertinti, kad štai toks apibūdinimas yra šmeižimas, o va toks – nuomonė. Riba labai slidi. Yra labai daug tarptautinių teisės aktų, kurie reglamentuoja, kaip atriboti nuomonę nuo šmeižto“, – sakė pašnekovas.
Taigi pirmiausia pareigūnams tenka pasigilinti į viešoje erdvėje pasirodžiusį komentarą ir padaryti išvadą, ar tai yra šmeižtas, ar tik subjektyvi komentavusiojo nuomonė.
Be to, vertinama, ne kokius tikslus norėjo pasiekti komentarą rašęs asmuo, bet ką jautė komentarą perskaitęs nukentėjusysis, ar jis tikrai patyrė išgyvenimų, kas konkrečiai jį įskaudino. O gal pašalinis žmogus, skaitydamas komentarą, jį suvokia visai kitaip? Todėl būtinai pasiteiraujama nukentėjusiojo, kaip jis suvokia komentarą, galbūt gali paaiškinti to komentaro kontekstą.
Tuo tarpu policijos apklausiami komentatoriai, anot G. Mačiulio, bando teisintis, jog žmogų pavadinęs atitinkamais epitetais, sakykime, išvadinęs politiką vagimi, nieko šmeižti nė neketinęs, tik išsakęs savo nuomonę.
„Klausiu, ar jūs tikrai žinote, kad tas konkretus žmogus yra kažką pavogęs, ir man atsakoma: štai rinkimai, politinės partijos – visi jie ten vagia... Bet, žmonės, juk tai nėra įrodymas!“ – akcentavo kriminalistas.
Šiaulių policijos kriminalistai ne vieną ikiteisminį tyrimą pagal pareiškimą, kurio autorius pasijuto apšmeižtas, pradėti yra atsisakę. Priežastis – komentaras nieko bendro neturi su šmeižtu, o asmuo per impulsyviai sureagavo.
Kriminalistas pateikė pavyzdį, kai asmens prašymas pradėti ikiteisminį tyrimą laikytas nepagrįstu. Buvo rašoma apie politiką, kuris „galimai galėjo būti prisidėjęs prie tų prieš pusmetį nuskambėjusių korupcinių įvykių, nes jis panašus, kad galėjo tai padaryti“. Tekste nė žodžio, kad politikas toks ir toks, tik – pasvarstymas.
Patarimas: rašyti atsargiau
„Mieli komentatoriai, manykite, bet nekonstatuokite, tiksliai nežinodami ir neturėdami įrodymų, koks tas žmogus, apie kurį rašote, yra. Etika galioja visiems“, – sako pareigūnas.
Jei tikrai norisi parašyti savo nuomonę, pareigūnas pataria rašyti atsargiau, prielaidomis „gal, galbūt, esu linkęs manyti“ – tai ir reikš, kad jūs išreiškiate demokratišką nuomonę, o ne laistotės purvais. Jei komentuojate, nedėstykite aplinkybių, kurių jūs negalite patvirtinti, nes jas gali tekti įrodinėti.
Vertėtų žinoti, jog policija baudžiamųjų bylų dėl galimo šmeižto elektroninėje erdvėje neinicijuoja. Tokios bylos gimsta tik pareiškėjui, tai yra nukentėjusiu save laikančiam asmeniui, kreipusis.
Pastebėta, kad dažniau į teisėsaugą kreipiasi viešieji asmenys. O komentatoriai – dažniau jauni žmonės. Tačiau ne išimtis ir vyresni gyventojai. Paprastai komentuojama iš savo namų kompiuterių. Juos policijai nustatyti nėra sudėtinga – pakanka kreiptis į interneto operatorių ir gauti iš jo IP adreso priklausomybę. Pradėjus ikiteisminį tyrimą, 99 procentai šių nesunkiais laikomų nusikaltimų yra išaiškinami.
Kiek sudėtingiau, anot Šiaulių apskrities policijos kriminalisto, jei šmeižikiškas komentaras publikuojamas feisbuke.
„Feisbukas priklauso JAV, o pas juos tokia veika, kaip šmeižtas, nėra nusikaltimas. Taigi, jei byla pradedama dėl šmeižimo feisbuke, sudėtingiau gauti IP priklausomybę, – sakė G. Mačiulis. – Bet tikrai yra kitų būdų, kaip rašantįjį išaiškinti – tokių atvejų tikrai turime.“
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių apskrities policijos Nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos 1-ojo skyriaus viršininko Gintaro Mačiulio žodžiais, turime būti atsakingi ir suvokti, ką skleidžiame į viešumą., bet ta nuomonė turi būti pagrįsta.