
Naujausios
Žmonių gerumas stipresnis už ugnį
Kiek daugiau nei prieš mėnesį šiauliečiai Eglė ir Artūras Gruodžiai bei trys jų dukrelės sugrįžo namo – į tą pačią Šiaulių „Vaivorykštės“ sodų bendriją, tą pačią gatvelę ir netgi tą patį sklypą. Viskas taip pat. Tik gyvenamasis šeimos namas dabar naujas.
Senąjį namą pernai rugpjūčio 26-ąją nuo žemės paviršiaus nušlavė ugnis.
Edita KARKLELIENĖ
edita@skrastas.lt
Žodžiai – kaip auksas
Ponia Eglė aprodo dažais tebekvepiantį namą: štai septynmetės ir vienuolikametės dukrų kambarys, čia – vyriausios, dešiniau – vonios kambarys, sutuoktinių miegamasis.
Moderniai įrengtas valgomasis. Jame šnypščia vanduo arbatinuke, prie sienos jaukiai įsitaisęs gėlės vazonas. Ant akmeninės sienos čiauška LG televizorius – pusseserės dovana.
Sakytum, viskas kaip pas visus.
Vis dėlto prisėdus prie jaukaus šeimos stalo ir užsiminus apie praėjusį laiką, E. Gruodienės akyse sužvilga ašaros – išgyventų skaudžių akimirkų atspindys.
„Tačiau kažką praradę, kažką atradome“, – šie namo šeimininkės žodžiai sublizga lyg auksas: baisi nelaimė Gruodžiams parodė, tarp kokių jautrių ir padėti pasirengusių žmonių jie gyvena.
Gelbėti nebebuvo ką
„Šiaulių krašte“ rašyta apie Gruodžių šeimos namus pernai rugpjūčio 26-ąją nusiaubusį gaisrą. Jis jauną šeimą paliko be pastogės. Iš degančio namo spėta išgelbėti tik keletą drabužių, skalbimo mašiną ir katiną – visa kita prarijo ugnis.
Šiandien E. Gruodienė sunkiai renka prisiminimus. Atsimena, telefonas suskambo jai būnant darbe. Kaimynė išrėkė pro namo langus matanti besiveržiančius dūmus. Eglei sunku atsiminti, kaip iš darbovietės J. Basanavičiaus gatvėje atsidūrė namuose. Ugnis jau siautėjo, vandens žarnas tempė ugniagesiai.
Moteris prisimena važiuodama namo skambinusi komandiruotėje Vilniuje buvusiam vyrui. Reikėjo kažką daryti.
Bet daryti jau nebebuvo ką – liepsnos šėlo.
Iš sostinės skubiai sugrįžęs A. Gruodis namų neberado. Tik stovėjo kieme ir verkė. Viską, ką jauna šeima buvo sukūrusi savo rankomis per gerą dešimtmetį, ugnis suniokojo per kelias valandas.
Tąnakt visi penki šeimos nariai ir augintiniai nakvojo pas artimuosius Kuršėnų apylinkėse.
Naktį sutuoktinių laukė dar viena siaubinga žinia – tai, kas iš namo dar buvo likę po pirmojo gaisro, užsiliepsnojo antrąsyk. Gruodžiai į gaisravietę nebevažiavo.
Gaisrų tyrėjai tąkart nustatė, kad pirmojo gaisro priežastis – prieš penkerius metus įsigyto televizoriaus gedimas. Ši versija sutuoktiniams iki dabar kelia klaustukų: kaip galėjo užsidegti nuo televizoriaus, jei visą gaisro dieną gatvelėje nebuvo elektros?
Apie naktį kilusio antro gaisro priežastį Eglė kalbėti nenori. Ji žino – kodėl.
Duoti lengviau, negu imti
Tačiau šiandien verta kalbėti ne apie viską atėmusią šeimos nelaimę, o apie po jos sekusį viltingą laiką ir dabartinį džiaugsmą, už kurį Eglė ir Artūras sako didžiulį ačiū ne tik saviems, bet ir visai nepažįstamiems žmonėms iš visos Lietuvos.
Po nelaimės pirmas pagalbos ranką ištiesė grindų betonuotoju Šiaulių įmonėje „Grinbeta“ dirbančio A. Gruodžio vadovas. Ponios Eglės žodžiais, šio kilnaus žmogaus dėka šeimai buvo išnuomotas trijų kambarių butas Ginkūnuose, Šiaulių rajone.
Apie gaisrą parašius „Šiaulių krašte“, be namų likusiai šeimai neliko abejingi ir gerieji Šiaulių krašto žmonės: padėjo statybvietėje, aukojo daiktų, drabužių, statybinių medžiagų, pinigų – jų paaukota kiek daugiau nei 5 000 eurų.
„Į nurodytą sąskaitą žmonės vedė, kiek kas gali – tris eurus, penkis, šimtą, o „Šaukėnų duonos“ savininkai – net tūkstantį eurų“, – susijaudinusi geradarius vardija moteris.
Ji patyrė, jog žmonių gerumas yra neišmatuojamas, o paaukoti kad ir trys eurai – įrodymas, kokie žmonės yra neabejingi kitų nelaimei.
Nelaimė Gruodžių šeimai atskleidė ir dar vieną dalyką: priimti žmonių sunkiai uždirbtus pinigus yra labai sunku – duoti kur kas lengviau. Eglė prisipažįsta jautusi kompleksą priimti auką, jautėsi skolinga.
„Būdavo, skambina svetimi žmonės ir teiraujasi, ko mums labiausiai reikia. Nežinau, ką sakyti. Nejauku prašyti. Tiesiog sakydavau, kad neturime nieko“, – prisimena pašnekovė.
Kaip namuose
Kad negniuždytų šiurpūs vaizdai, suniokoto namo likučius Gruodžiai išardė pirmosiomis dienomis po gaisro: sunku ir fiziškai, ir emociškai. Paskui, sako, prasidėjo „parduoti vakarai ir naktys parduotos“. Po darbo ir tik juodu, ir su geradariais talkininkais – vis į statybvietę.
Kai ant senojo namo pamatų ėmė augti akyto betono blokelių sienos – ėmė ryškėti būsimo šeimos namo vaizdas.
Uždengus stogą, prasidėjo vidaus įrengimo darbai. Jiems įsibėgėjus, Gruodžiai pasijuto lyg jau būtų namuose.
„Pasidarėme iš putplasčio stalą, staltiesę uždengiau – susėdome aplinkui. Jausmas buvo toks, lyg nelaimės nebuvo“, – sako E. Gruodienė.
Statyboms prireikė ne vienos paskolos – jas mokės ne vienerius metus.
Šių metų gegužės 26 diena buvo ta, kai Gruodžiai paliko išnuomotą butą ir atvėrė savo namo duris.
Prisimena: sunki buvo pirma naktis ant čiužinio naujame name.
Svarbiausia – sveiki
Daug ko Gruodžių namuose dar trūksta, daug ką dar reikės pabetonuoti, iškalti, padengti, nudažyti.
Rankų šaukiasi ir namo aplinka. Eglė neskuba – svarbiausia, sako, kad yra namai, nes jausmas, kad namų nebėra, tiesiog varė iš proto.
Pirmiausia pabaigs namą, paskui – išsibetonuos kiemą, aplinkui namą pasodins dekoratyvinių medelių, būtinai užsiveis avietyną. Ant terasos pristatys daug gėlių vazonų. Viskas grįš į senas vėžes.
Vis dėlto, nepaisant šviesių gyvenimo planų, anot E. Gruodienės, sudegusio senojo namo vaizdai ją vis dar aplanko.
„Vieną rytą išsiviriau kavos, atsisėdau prie stalo, nejučiom viską atsiminiau: kaip, kas ir kur stovėjo, kokiame aukštyje buvo pakabinta, kaip sienos buvo išdažytos“, – sako 33-ejų moteris.
Eglę, išgirdus operatyviųjų tarnybų sirenų garsą, vis dar išpila šaltas prakaitas.
Gruodžių mergaites taip pat. Naujas šeimos namas yra puikus, bet prisiminimai apie senąjį dukroms tebėra labai skausmingi – reikia laiko, kad atmintyje išblėstų gaisro vaizdai.
Eglė ir Artūras dabar, po nelaimės praėjus kone metams, viską, ką teko išgyventi, vertina šiek tiek kitaip nei tuojau po gaisro.
„Svarbiausia, kad visi išlikome sveiki. Kas būtų, jei ugnis būtų pasiglemžusi kažkurį iš mūsų... Atsistoti būtų buvę kur kas sunkiau, o gal net neįmanoma“, – sako moteris.
E. Gruodienė prisipažįsta, kad, nepaisant kartkartėmis vis dar užplūstančio graudulio, ji jau yra laiminga.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Naujajam šeimos namui dar daug ko reikia, bet ponia Eglė nesureikšmina: svarbiausia, kad šeima vėl turi namus.
Eglė Gruodienė šypsosi: taip, ji ir vėl laiminga.
2016 metų rugpjūčio pabaiga. Viskas, kas liko po Eglės ir Artūro Gruodžių namo gaisro.