
Naujausios
Suteikia jėgų, leidžia pajudėti
Du žirgai su savo raiteliais ramiai žengia maniežo ratu. Raitelius prilaiko iš vienos arba abiejų pusių specialistai. Tą vakarą, kai lankėmės Kurtuvėnų dvaro žirgyne, žirgai dirbo su Šiaulių apskrities sergančiųjų išsėtine skleroze draugijos žmonėmis. Jų vedliais tapo dvi Kauno kolegijos ir Šiaulių universiteto studentės.
Aušrą iš vežimėlio ant žirgo užkelia keltuvas. Hipoterapijos veteranė Liberija ramiai stovi ir laukia savo raitelės. Ji vienintelė iš žirgų į keltuvą nereaguoja.
Draugijos pirmininkė Zita Sokolova pasakoja, kad atvyksta į hipoterapijos užsiėmimus autobusiuku, iškart po aštuonis žmones. Čia užtrunka apie porą valandų. Moteris džiaugiasi, kad šiose procedūrose gali pajudėti, atpalaiduoti raumenis.
"Toks jausmas, kad skrendu", – sako kita sunkiai vaikštanti draugijos narė, sėdėdama ant žirgo.
Ji sako po užsiėmimų ir namuose sėdinti gerokai tiesiau.
Vieną iš raitelių prilaikanti Šiaulių universiteto sveikatinimo hipoterapijos ir sporto centro direktorė Agnė Savenkovienė kalba, kad su išsėtine skleroze sergančiomis moterimis susitinka ketvirtą kartą. Iš pradžių buvo didelių abejonių. Dabar jos jau nori, laukia užsiėmimų.
Agnė prisimena vieną moterį, kurios sveikatos būklė dabar nebeleidžia joti, tačiau ji iki šiol dėkoja, kad po užsėdimo ant žirgo pirmą naktį išsimiegojo, nes neliko nerimo priepuolių. Tai ir pasiekimas ir centro darbuotojams.
Ant kito žirgo, Bučinuko, sėdinčią moterį prilaikanti viena iš hipoterapijos pradininkių Kurtuvėnų dvaro žirgyne vyresnioji specialistė Jurgita Rutkienė pasakoja, kad viena pirmųjų tam tikslui įsigyta Liberija yra ypatingos drąsos ir proto žirgas. Ja visiškai galima pasitikėti. O jos tvirta ramybė buvo išbandyta užkėlus ant balno vilkšunį Torį.
"Liberijai buvo tas pats, bet Toriui nepatiko. Jis vis taikėsi nušokti", – juokiasi Jurgita.
Hipoterapijai tinka tik ypatingi žirgai
Jurgita pastebi, kad hipoterapijai tinka toli gražu ne kiekvienas žirgas. Iš 35 Kurtuvėnų dvaro žirgyno augintinių, hipoterapijos užsiėmimams skirti 4. Ir tai vienas dar tik ruošiamas – po truputį, kad tik nepervargtų, kad tik jam neatsibostų. Kitą žirgą pratina prie keltuvo. Jis jo nebijo, bet jam smalsu atsisukti ir pasižiūrėti, kas ten vyksta.
"Paruošti žirgui reikia daug laiko. Žirgo veikla turi ribas. Jis negali visą dieną dirbti. Jis ne fiziškai pavargsta, o psichologiškai. Žirgas turi elgtis ramiai, o jo prigimtis tai kitokia. Jis gal norėtų bėgti, pasidairyti į šonus. Po užsiėmimų jis būna pavargęs", – supratingai dėsto Jurgita.
Hipoterapijai skirtas žirgas turi būti ne tik ramus, bet ir taisyklingo eksterjero. Anot specialistės, hipoterapinis žirgas turi būti drąsus ir mylintis žmogų.
"Žirgas juda trimis dimensijomis: į kairę-į dešinę, aukštyn-žemyn ir pirmyn-atgal. Visas judesys turi būti išreikštas. Žirgas negali būti išlinkęs į vieną pusę, nors paprastas raitelis to net nepajustų. Bet mes sodiname pacientą ir norime 100 procentų teisingo judesio. Tik toks judesys įsilieja į smegenis ir teisingai veikia pacientą. Jei norime sukurti teisingus impulsus ir jei tai pavyksta, tu matai, kaip per savaitę vaikas pakyla ir žengia žingsnius, tegul ir nedrąsius, – kalba specialistė.
Ji prisimena pacientą, atvykusį iš Biržų. Po užsiėmimų grįžo namo pavargę. Paskambinus paklausė mamos, kas pasikeitė, ir sulaukė atsakymo: jis nori vaikščioti.
"Tokie dalykai mus įgalina veikti toliau, kitaip nebūtų prasmės", – spindi Jurgitos akys.
Ji prisiminė anksčiau turėtą Širmutę, kuri nemėgo suaugusiųjų. Tačiau kai ant jos nugaros paguldė mažyti vaiką su sunkia negalia, liko nustebinti.
"Tokio atsargumo žirgas, su tokia meile nešantis tą mažą žmogų. Atrodo, pakelia koją ir galvoja, kaip čia man padėti, kad viskas gerai būtų. Širmutė buvo mūsų žirgas, kuris neturėjo tobulo eksterjero. Tada buvo pradžia ir mes reikalavimų tokių dar nekėlėme. Užtai kokią širdį turėjo vaikams. Kuo didesnė negalia, tuo labiau saugojo", – pasakojo Jurgita.
Ji akcentuoja, kad moko žirgą orientuotis į jo vedlį. O į visą kitą jis neturi kreipti dėmesio. Aišku, kad kreipia, kai, pavyzdžiui, jo raitelis krypsta į šoną. Bet vedlys jį nuramina ir žirgas pasitiki juo.
Hipoterapijos užsiėmimai vyksta tris vakarus per savaitę. Kai orai atšyla, veiksmas persikelia į lauką. Specialistai turi prisitaikyti prie žirgyno režimo, nes čia vyksta ir treniruotės.
"Mes ypatingi klientai, mums reikia manieže ramybės. Mes norime vakare, nes žmonės nori atvažiuoti po darbo", – sako specialistė.
Šalia esančiose centro patalpose specialistės Vaida Aleknavičiūtė Ablonskė ir Orinta Rezgienė atlieka tyrimus.
"Prieš jojimą tiriu moters jutimus, ar jie nesutrikę. Ar atsakas į dirgiklius yra optimalus – padidėjęs ar sumažėjęs", – pristato A. Aleknavičiūtė Ablonskė, priešais pasisodinusi moterį užrištomis akimis.
Po jojimo su žirgais ji atliks tuos pačius tyrimus ir žiūrės, ar pojūčiai pakito. Tyrimo išvadas pristatys mokslo bendruomenei.
Sukaupta mokslinė patirtis
Su Agne ir Jurgita prisiminėme hipoterapijos centro Kurtuvėnų regioniniame parke įkurtame žirgyne pradžią. 2007 metais buvo įkurta neįgaliųjų jojimo asociacija. Tuo metu pirmąjį bakalauro darbą apie hipoterapiją atliko Šiaulių universiteto studentė Laura Straubergaitė. Ją galima laikyti hipoterapijos pradininke Kurtuvėnuose, nors pradinė idėja priklauso Kurtuvėnų regiono regioninio parko direktoriui Rimvydui Tamulaičiui.
Oficialiai hipoterapijos centras atidarytas 2014 metais, pasirašius jungtinės partnerystės sutartį tarp Kurtuvėnų regioninio parko ir Šiaulių universiteto. Po dviejų metų jis buvo pervadintas Šiaulių universiteto sveikatinimo hipoterapijos ir sporto centru.
Agnė prisimena, kad tuo metu Europoje hipoterapija jau buvo nagrinėjama, atliekami moksliniai tyrimai, tačiau Lietuvoje tai buvo visai nedaryta.
"Dažniausiai papildomosios ir alternatyviosios sveikatos priežiūros paslaugos yra vertinamos, kaip mokslu nepagrįstos arba net šarlatanizmas. Iš tikrųjų buvo reikalinga mokslininkų komanda, kuri vykdytų įvairiausius tyrimus. Hipoterapiją gali taikyti tik biomedicininį išsilavinimą turintys specialistai, kaip šiuo atveju mes visi čia esame kineziterapeutai. Reikia išmanyti kūno biomechaniką, negales, sutrikimus, kontraindikacijas, indikacijas šioms procedūroms", – komentuoja centro vadovė.
Jurgita priduria, kad hipoterapija yra kineziterapija žirgo pagalba.
"Dėl žirgo unikalaus judesio, dėl tam tikrų impulsų, taikydami tam tikras padėtis galime mokyti pacientą vaikščioti, šliaužti, ropoti. Galime gerinti simetriją tarp kūno pusių, normalizuoti raumenų tonusą, padidinti judesių amplitudę. Tam tikrose unikaliose srityse žirgo negali pakeisti joks treniruoklis", – aiškina specialistė.
Agnė didžiuojasi, kad centras papildė mokslinę bazę savais tyrimais. Čia buvo parašyti pirmieji šalyje moksliniai darbai šioje srityje. Šiaulių universiteto studentai ir mokslininkai rašė bakalauro, magistro darbus, disertaciją.
Centre vykdomi įvairūs projektai. Direktorė prisiminė projektą, kurį vykdė kartu su dar 7 Europos šalių atstovais. Buvo vertinamas skirtingų terapijų poveikis žmonėms, atsibudusiems po komos. Centras nagrinėjo hipoterapijos poveikį.
Jie taip pat dalyvavo Šiaulių miesto savivaldybės inicijuotame dviejų metų projekte apie neįgalių vaikų socialinę biointegraciją į bendrojo lavinimo mokyklas.
Šiuo metu centras ruošiasi didžiuliam projektui, kurį inicijavo Lietuvos jūrų muziejus kartu su Kurtuvėnų regioninio parko direkcija – tai tyrimais pagrįstos gyvūnų terapijos metodikos sukūrimas ir integravimas į holistinę mediciną, jos koncepciją.
"Mes atsakingi už hipoterapijos poveikį asmenims, sergantiems nervų ligomis bei turintiems emocijų ir elgesio, psichikos sutrikimų. Dėliojame koncepciją. Pradėsime 2 metų projektą. 50-čiai žmonių 800 užsiėmimų bus suteikti nemokamai. Tai bus žmonės, kuriems nebuvo taikyta gyvūnų terapija. Bus aiškinamasi, kaip veikia delfinų, žirgų ir šunų terapijos", – planais dalijasi Agnė.
Ji dirbo Seime sudarytoje darbo grupėje konsultante dėl teisės aktų, reglamentuojančių papildomą arba alternatyviąją sveikatos priežiūros paslaugą. Direktorė džiaugiasi, kad sausio mėnesį priimti įstatymo reikalavimai, kad nuo 2021 metų visi specialistai, norintys taikyti hipoterapiją arba bet kurią kitą papildomąją arba alternatyviąją sveikatos priežiūros paslaugą privalės turėti licenciją.
Agnė čia pat išdidžiai pareiškia, kad Jurgita prieš porą savaičių Čekijoje išsilaikė paskutinį egzaminą ir yra vienintelė licencijuota hipoterapijos specialistė mūsų šalyje.
Specialistės mano, kad nėra normalu, kad į Kurtuvėnus hipoterapijos paslaugų žmonės turi atvažiuoti iš Klaipėdos ar Jonavos. Yra žirgynų ne vienas, tačiau reikia žmonių, kurie norėtų ir dirbtų.
"Bet didžiausia tragedija būtų, jei iš to norėtų pasipelnyti bet kas. Turiu žirgą, susirandu ūkininką ir suku tuos ratelius, nesuprasdamas, kas vyksta. Įstatyme įteisinus licencijavimą bus ir žirgų testavimas ir specialistams numatyti reikalavimai. Saugumas pirmoje vietoje", – akcentuoja Agnė
Tokiam darbui reikia daug žinių
Jurgita Kurtuvėnų dvaro žirgyne sportavo, treniravo jojikus, dirbo administratore ir buvo nusiteikusi prieš hipoterapiją. Buvo neaišku, kaip elgtis su neįgaliais vaikais ar suaugusiais. Tada jos paprašė padėti studentei Laurai, kuri neturėjo ryšio su žirgais.
Po truputėlį ji susižavėjo darbu su vaikais, papirko jų nesumeluotos emocijos.
"Mūsų fantazija pradėjo lietis per kraštus. Supratau, kad man reikia mokslų. Buvau girdėjusi, kad su žirgais dirba psichologai, socialiniai darbuotojai. Nusprendžiau stoti į Šiaulių universitetą. Kai rašiau savo pirmąjį kursinį darbą labai mažai buvo informacijos apie hipoterapijos poveikį autistams, gilinausi į šią sritį", – kalba Jurgita.
Autistiški vaikai turi mišrų raidos sutrikimą. Specialistė akcentuoja, kad yra dvi teorijos, kodėl tokius vaikus hipoterapija veikia teigiamai. Viena vertus, jodamas žirgu 110 kartų per minutę žmogus akimirkai praranda pusiausvyrą, kad ją vėl atgautų. Toks stimuliavimas teigimai paveikia autistiškus vaikus, jų pusiausvyrą. Tačiau jei vaikui patinka, su juo dirba kaip socialiniai pedagogai.
"Gal jis užmegs kontaktą, gal pasižiūrės man į akis, gal jis išmoks kokį gestą, gal aš galėsiu formuoti toleranciją pokyčiams, padėsiu išmokti atskleisti jausmus, poreikius. Tai didelis žingsnis to vaiko raidoje. Mano vaikai pradeda bendrauti, susiranda bendraminčių, turi apie ką pasikalbėti su kitais jojančiais. Iš izoliacijos vaikui reikia išeiti į aplinką", – dėsto specialistė.
Tačiau greitai ji suprato, kad turimų žinių neužtenka, be kineziterapijos neišsivers. Vienu metu jos gyvenime buvo dvi aukštosios ir du darbai. Neakivaizdžiai studijavo universitete o kolegijoje – dieninės studijos. Šiaulių universitete dar ir taikomosios kūno kultūros magistrantūrą baigė. Ir vis dar nori mokytis.
"Aš galiu"
Jurgita sako, kad su vaikais dirbti lengviau, nes jų atviros emocijos.
Ji prisiminė vieną ilgam įsiminusią istoriją. Kažkada važiavo į Šeduvą, į specialiąją olimpiadą. Labai ruošėsi varžyboms, o vienas berniukas vis kartodavo: "aš bijau, aš bijau". Jurgita jo paprašė vietoje šitų žodžių kartoti: "aš galiu, aš galiu".
"Jojimo metu vedu žirgą už pavadžio ir girdžiu, kaip tas vaikas kartoja: "aš galiu". Kai jį pakvietė atsiimti apdovanojimo, vaikui buvo sunku eiti svetimoje vietoje smėliu, jis tiesiog nepaėjo. Senelis pribėga jam padėti. Berniukas atstumia senelį ir sako "aš galiu" ir žengia vienas tuo smėliu", – jautriai pasakoja Jurgita.
Ji atvirauja, kad klientų dėkingumo sulaukia kasdien, nes jie atvyksta su duonos kepaliukais, morkomis, obuoliais ir taip atsidėkoja.
"Aš sumokėjau pinigus ir gavau paslaugą. Žirgui ne pinigai svarbiausia. Tėvelius bandau nuteikti, kad nereikia kilogramų morkų. Reikia, kad tas mažas raiteliukas prisimintų, kad jo laukia šitas žirgelis ir jam taip smagu būtų suvalgyti morką. Dažnai vaikas, ypač turintis negalią, įpranta, kad visas dėmesys ir rūpestis skirtas jam. O čia kažkas iš tavęs irgi laukia, žiūri dėkingom akim, šnarpščia ėsdamas tą morką patenkintas. Tie žirgai tikrai paėdę, bet to reikia tam, kad pakeistų tą santykį", – kalba žirgų "užkalbėtoja".
Ji pasakoja, kaip seneliai ir mama atveža į hipoterapiją sunkią negalią turinčią paauglę. Specialistai vargsta, iš abiejų pusių turi būti pagalba.
"Bet visada matai šilumą, dėkingumą. Kitą kartą eini pro sėdinčius senelius ir tą mamą ir supranti, kad ta hipoterapija ne tik tai mergaitei, bet ir visai šeimai. Kartais kildavo minčių, kad gal nebedirbsiu. Tai kaip aš galiu nebedirbti", – sako Jurgita, prisipažindama, kad būna akimirkų, kai jaučiasi pavargusi.
Agnė su Jurgita pasidalija svajone – kad pavyktų išplėsti centro paslaugas. Kaip delfinų terapijos centre, erdvioje bazėje dirbtų įvairūs specialistai. Moterys tikisi, kad čia turės kompleksą ir tėveliams nereikės skubėti į Šiaulius ar kitą miestą į masažą ar kineziterapiją. Kad tėvai galės pailsėti, kol vyksta vaikų užsiėmimai. Viliasi, kad šių tikslų pasiekti padės projektinė veikla.
